Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: S Finančníky na kávě: O ztrátách (Tomáš)


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 42
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Position sizing je bezesporu velmi velmi důležitá (ne-li nejdůležitější) komponenta obchodování. Stejný systém obchodovaný různými modely sizingu může být jednou ztrátový a podruhé ziskový.

Jenom mi prosím vysvětlete, jaký je rozdíl mezi traderem A a traderem B, pokud i trader B nakonec inkasuje 6X SL a jeho stav účtu je stejný, akorát o dva dny později. Kromě psychologie... Trader A v těch dalších dvou dnech mohl klidně vydělat více než ztratil. Můj přístup je jiný - místo psychologické stopky na počet ztrát za den se snažím rozkládat rizika diverzifikací v rámci portfolia (běžících instancí) a také v rámci dané instance zvolením příslušného modelu position sizingu tak, aby risk na daný obchod nepřekračoval stanovené meze. Pokud má systém signál, na základě kterého chodí do pozice a který je vaším "edge", proč ho ignorovat jenom proto, že předtím x krát nevyšel? Pokud máte váš systém správně vyhodnocen, víte, jakou má signál % úspěšnost a podle toho se zařizujete. Řekněte mi, pokud má signál 60% pravděpodobnost, že bude ziskový, jakou má pravděpodobnost, že bude ziskový, pokud předtím 5x nevyšel?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pořád se zde hovoří o ztrátách jako o nějakém strašákovi. Přitom je to běžná věc. Nikdo na světě nemůže vědět co trh udělá. Mnohokrát se trh otočí proti nám. A to i v případě, kdybychom nakupovali a prodávali současně. V obojích pozicích můžeme utrpět ztrátu.
Obchodníci se snaží ztráty odstranit. Vyvíjí nekonečné množství strategií, aby generovaly co nejmenší ztráty. Nikdy v tomto hledání nemají šanci uspět. Přitom si většina těchto "hledačů" nikdy neuvědomí, že postupují naprosto špatně. Stále žijí v naději, že když budou mít systém s minimem ztrát tak pak začnou vydělávat. Samozřejmě nezačnou.
Jak potom může být nějaká hrstka úspěšných? Jde to vůbec? Samozřejmě jde!
Jsou to lidé, kteří se nezaměřují na ztráty a jejich odstranění , ale z 90% se soustředí na své zisky. Mají vymyšlené strategie, které občas generují větší až velký zisk. Sám postupuji tímto způsobem. Takto se bez problémů vymaže několik malých ztrát a účet poskočí do plusu.
Zkuste se nad tímto zamyslet a změnit způsob myšlení. Profity Vám budou sladkou odměnou.
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak

nedá se než souhlasit s tím co píšete, jen je třeba říct:

píšete: [ital] "Vyvíjí nekonečné množství strategií, aby generovaly co nejmenší ztráty. Nikdy v tomto hledání nemají šanci uspět. Přitom si většina těchto "hledačů" nikdy neuvědomí, že postupují naprosto špatně. Stále žijí v naději, že když budou mít systém s minimem ztrát tak pak začnou vydělávat. Samozřejmě nezačnou."[/ital]

Někdo by mohl namítnout, že pokud tedy nemusí řešit vstupy, tak mohou vstupovat do trhu kdykoli se jim zachce.
Proto bych to jen malinko upřesnil.

Je třeba najít nejdřívě nějaký ten smysluplný vstup, který nám dává nějakou vyšší pravděpodobnost úspěchu a následně se pohybovat v mezích těchto pravděpodobností. Nikoli hledat stále dokola nějakou strategii "vstup", která bude úplně beze strát. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak Napsal:

> Obchodníci se snaží ztráty odstranit. Vyvíjí
> nekonečné množství strategií, aby generovaly co
> nejmenší ztráty. Nikdy v tomto hledání nemají
> šanci uspět. Přitom si většina těchto "hledačů"
> nikdy neuvědomí, že postupují naprosto špatně.
> Stále žijí v naději, že když budou mít systém s
> minimem ztrát tak pak začnou vydělávat. Samozřejmě
> nezačnou.

Asi narážíte na část těch, kteří se opravdu snaží o to, co píšete. Ale nemyslím si, že by to bylo možné prohlásit za obecnou vlastnost. Nevím jak ostatní, ale mě nikdy ani ve snu nenapadlo, že bych mohl někdy dosáhnout 100% win rate a nemít žádné ztráty. Na druhou stranu nesouhlasím s tím, že postupuju špatně, pokud se zaměřuju na ztráty. Pro mě je bytostně důležité, abych měl vždy představu o tom, jaký je v dané situaci nejhorší možný scénář a abych nebyl např. na trzích přeexponován. Ale to se už asi bavíme o něčem jiném, než na co narážíte. Souhlasím s tím, že je blbost trávit rok na vylepšování nějakého systému tak, abychom odfiltrovali co nejvíce ztrát a měli co největší win rate. Tím si trader akorát zadělává na problém.
Když tak nad tím ale přemýšlím, tak může být stejný problém, pokud se trader snaží zaměřit na zisky. Optimalizovat výstupy tak, aby urval z trhu co nejvíc vede obvykle k podobným problémům, jako snaha zamezit ztrátám. Dodnes nemám jasno v tom, co je důležitější - vstupy nebo výstupy? Nechávám odpověď na tuto otázku jiným, protože pro mě je důležitější robustnost a kvalita systému a správné rozhodnutí v tom, kolik dané pozici věnuji ze své equity, tedy jinak řečeno, jaký risk jsem ochoten podstoupit :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honza K
Stačí bohatě, když z pohybu trhu si vezmeš dvě třetiny. Tímto stylem postavíš strategii a profituješ. Je nepraktické jakkoliv se snažit vzít si 100 % pohybu. Tak jsem to rozhodně nemyslel.
Mnoho lidí si myslí, že stačí tzv. vrabec v hrsti. Je to špatný styl. To by možná pokrylo ztrátové obchody, ale nezačali bychom profitovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Suhlasim s poslednymi dvoma vetami MNovak..Podla mojho nazoru je najdolezitejsie dokazat objektive posudit RRR obchodu a po ten si do trhu ist (principialne).. Absolutne nesuhlasim s citatom jedneho tradera (neviem uz presne kto to pisal, mozno M.Douglas, Elder? ) ze je lepsie zobrat radsej maly zisk ako ziadny a ze z brania profitov este nikto neskrachoval.. Potom to dopada tak, ze trader inkasuje plne SL podla planu ale plne PT takmer nikdy, pretoze radsej zoberie toho vrabca v hrsti, ale zo systematickeho hladiska nici sam seba.. Dostane sa do fazy , ktoru ja nazyvam pomale umieranie.. Sice nevyluxuje ucet za dva mesiace, ale equity ide stale dolu aj ked pomaly...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

snuff Napsal:
-------------------------------------------------------
> Podla mojho nazoru je najdolezitejsie dokazat objektive posudit RRR obchodu a po ten si do trhu ist (principialne)..

Co obchodník to styl obchodování. Můžeme si tady každý tvrdit to, co je nejdůležitější, ale pokud chcete mít opravdu nějaký objektivní náhled, tak asi zjistíme, že "to nejdůležitější" platí vždy jenom pro daný konkrétní systém, styl obchodování. Např. moje systémy vůbec neví, pro jaký profit si daný signál dojde, čili nedokážu v době vstupu posoudit RRR a přesto mi reálné obchodování ukazuje, že to může být profitabilní.

Hlavní potíž totiž principiálně a objektivně ( :) ) bývá v tom, že NELZE PŘEDEM OBJEKTIVNĚ POSOUDIT, jaký bude výsledek daného obchodu a jaká přijde série, zda 5 výher nebo 2 ztráty apod. Jediné, o co se můžete opřít, je nějaká víceméně dobře udělaná statistická analýza a hrátky s pravděpodobnostmi. A o to jde, mít pravděpodonost dlouhodobé ziskovosti na své straně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak Napsal:
-------------------------------------------------------
> Honza K
> Stačí bohatě, když z pohybu trhu si vezmeš dvě
> třetiny. Tímto stylem postavíš strategii a
> profituješ. Je nepraktické jakkoliv se snažit vzít
> si 100 % pohybu. Tak jsem to rozhodně nemyslel.
> Mnoho lidí si myslí, že stačí tzv. vrabec v hrsti.
> Je to špatný styl. To by možná pokrylo ztrátové
> obchody, ale nezačali bychom profitovat.


% trailing stop je dost používaná taktika a hodně traderů ho používá. Pro budování systémů AOS je to ale dost zrádná věc, obzvlášť pokud nemáte k dispozici ticková data, nastavit si 30% trailing stop je sice jednoduché, ale pokud nevidíte v historii dovnitř barů, může vás backtest nachytat na švestkách, obzvláště v některých platformách :) V principu se tedy v tomto případě bavíme o tom, jak velký retrace v trendu je pro tradera ještě akceptovatelný, 30% dejme tomu, beru, že je to nějaká hodnota, která vám vyšla jako nejlepší, osobně se ale snažím fixním hodnotám vyhýbat, protože vám nedovolí (v lepším případě pouze ztíží) adaptovat se na měnící volatilitu. Jinak řečeno děkuji, ale raději využívám jiných postupů :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...