Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Jak mám plánovat živobytí ze svých profitů v tradingu?


Doporučené příspěvky

Zdravím vás všetkých,
niekedy som až zdesený :-) v dobrom slova zmysle ako články korelujú s tým s čím ako trader sa práve stretávam.

Článok ma prekvapil a preto som druhýkrát čítal.
Takže Tomáš ukrojíte si na živobytie, 40-50% si odložíte na bok a zbytok miniete zo ženou.
A čo position sizing? Pretože ja navyšujem priebežne a preto sa profity stávajú súčasťou,
tradingového kapitálu, ktorý potrebujem na Stop lossy a na marginy a na drawdown.
Plus musím počítať s daňami v čechách FO nepodnikateľ 15% na Slovensku 20% daň + 13%
zdravotné poistenie bez limitu, takže 1/3 v háji. Ale aspoň mám 100% istotu, že zdaňuje celkový
výledok z tradingu a nie jednotlivé obchody ako sa to tu vo fórach rozoberalo.

No ale späť k tradingu.
Takže mne chýba to v článku ako sú peniaze z tradingu začleňované u vás Tomáš do position sizingu.
Ďalej to že mnoho traderov je slobodných je super ale že majú u "zadnici" politickú situáciu to je chyba.
Dokonca si myslím, že traderi by mali pozorne sledovať politickú situáciu.

Napríklad vedeli ste to, že banky budú mať právomoc slobodne podľa vlastného zváženia vyhodnotiť
koľko % z vašich peňazí uloží do Garančných fondov a koľko budú "riskovať". Pri prípadnom krachu
peniaze nad 100 000 EUR môžu byť nenávratne stratené a suma pod 100 000 sa bude vyplácať do
20 dní s tým, že maximálny výber bude 100 až 200 EUR? Hmm takže naozaj profitabilní traderi
je také múdre mať politickú situáciu u "zadnici". A to nehovorím, že OECD neustále napáda daňové raje,
že v minulosti došlo k masívnemu uvoľneniu informácií o vlastníkoch offshore firiem, atď.. .atď...

Vedeli ste to naprklad, že väčšinu veľkých firiem v západnom svete, ktorí tvoria 50-60% svetového
produktu vlastní skupina bánk FED? To ešte problém neni - alebo problém je v tom, že tieto banky
sa navzájom vlastnia a tí, ktorí diktujú podmienky kľudne v budúcnosti môžu ovplyvniť zákony takým
smerom, že defacto sa zhromažďovanie bohatstva stane pre obyčajných ľudí takmer nemožným?
Viď Austráliu, kde sú tak vysoké dane, že v minulosti milionári vyšli do ulíc protestovať a u nás si z toho
humoristi robili srandu.

Dobre poviete si, nickirout toto zaváňa konšpiráciou - áno v minulosti som sa na takých stránkach bavil
pokým nezačali konšpiračné weby argumentovať dôkazmy - respektíve odkazmi na zákony, na nové
smernice v EU, na štúdie-dokumenty-výskumy renomovaných inštitúcií - tu som sa prestal baviť a začal
rozmýšlať.

Takže čo by mal trader, ktorý má peniaze robiť? Podľa mňa
Investovať do position sizingu
Investovať do tradingového výskumu
INvestovať do osobného rozvoja
Vytvoriť dlhodobejšie portfolio z blue chips
Vytvoriť dlhodobejšie portfolio z emergin stocks
Vlastniť fyzicky zlato prípadne iné cenné kovy
Vlastniť fyzicky šperky
Vlastniť fyzicky diamanty
Investovať do nehnuteľností v hlavných mestách krajín emergin markets
Pravidelne kontrolovať solventnosť bánk a brokerov, kde máte uložené svoje peniaze
/hlavné znaky kedy má inštitúcia problém časté striedanie finačných riaditeľov, vyžadovanie akciového certifikátu
akcie nemôžu byť držané u brokera na ulicu ale na meno/
Diverzifikovať riziko krachu banky - peniaze nie v jednej banke - podľa mňa najlepšie je mať uložené 50% peňazí
v najväčšej banke v štáte - pretože krach takejto banky si nemôže dovoliť žiadna vláda a preto problematickú banku
podrží
Sledovať kam sa sťahujú peniaze bohatých ľudí - napríklad UBS-ka a Credit Suisse presunuli defacto privátne bankovníctvo do Singapuru - údajne kvôli sporu s USA. Sledujte Jima Rogersa - komoditný velikán oplatí sa mu naslúchať!
Sledujte kam sa zameriavajú ultrabohatý ľudia so svojimi peniazmi - napríklad Rothchildovci sa začali angažovať v Bielorusku.
Čítajte konšpiračné weby a pokúste sa vyfiltrovať čo sa bude diať v budúcnosti a tým smerom ukladať peniaze.
Pretože ultrabohatí ľudia počítajú s viacerými alternatívami - a vždy to znamená, že sa bude presúvať obrovský kapitál a moc. Treba si zariadiť veci tak, aby vám to neuškodilo.

Jedna moja dobrá známa, ktorí robí MultiLevelMarketing mi raz povedala, veľmi výstižnú a pravdivú vetu.
Pokiaľ človek nejde dopredu, tak si myslí že stojí na jednom mieste no v skutočnosti však zaostáva za ostatními.
Inými slovami ako trader pracujete na sebe a pracujete na svojom edge a na svojich schopnostiach, a pán boh daj
zarobíte peniaze, ale ak tieto peniaze dalej neviete uschovať - tak ich stratíte. Takže dať 40-50% bokom nestačí musíte
sa o ne starať a dobre starať.

Dúfam, že som vás nenaplašil. Všetci ktorí máte peniaze u INterActiveBrokers ich máte na najlepšom mieste, pokiaľ teda
raz USA nevyhlásia krach. Skúste sa poobzerať po brokeroch so segregovanými účtami v Hon KOngu, Singapure, skúste nejaké alternatívne silné banky v Azii, skúste zistiť koľko stojí schránka pre fyzické zlato v nejakej dobre banke - najlepšie mimo EU, skúste sa poobzerať koľko stoja nehnuteľnosti v hlavných mestách v Azii. Skúste zistiť či by ste vedeli zohnať
valuty-devizy činskej meny, skúste tie bitcoiny buďte kreatívni.

Viete ja vidím budúcnosť takúto. Väčšina sveta bude ako hlavné mesto v Juhoafrickej republike. Bohaté centrum s krásnymi mrakodrapmi a naokolo priemyselné centrá a okolo nich chatrčne v takomto svete nebude existovať stredná trieda iba veľmi bohatí a veľmi chudobní - že odkiaľ to viem jednoduchá matematika odvodená z redistribúcie bohatstva
na základe úrokov a bodka.

A čo vy traderi, vy chcete buť veľmi chudobní alebo veľmi bohatý, lebo obávam sa, že nič medzitým existovať nebude

S pozdravom nickirout





Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 98
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Nickirout - na váš příspěvek bych odpověděl stručně - přeji vám, abyste jednou pochopil, o čem je opravdová svoboda. Svoboda uvnitř, ve vaší duši. Svoboda mysli, která není svázaná neustálými starostmi o budoucnost vašich investic.
Svoboda není lehkovážnost, na druhou stranu se nechci nikdy dožít dne, kdy budu mít 20 metrů pod zemí sejf s elektronickými čidly hlídajícími, zda je moje zlato a diamanty v pořádku, kdy budu každý den volat do svých 6 bank v různých částech světa, jestli managing director je stále managing director a jestli náhodou Abramovič prodává svoje nemovitosti v Monaku a skupuje pozemky na předměstí Ulánbátáru.
Zmínka o větě vaší známé z multilevelmarketingu mě opravdu pobavila. Omlouvám se, že to asi rozpoutá flame, ale nemohl jsem si pomoct.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

K tomu navyšování.

Podivejte, já obchoduju s poměrně dost velkým účtem. Rozhodně větším, než si řada lidí umí kdy představit. V tomto účtu už při zhodnocení 40% ročně vydělám několikanásobně více, než jsou mé ne zrovna nízké životní náklady. Mířím ovšem na zhodnocení podstatně vyšší (což samozřejmě neříkám, že se vždy podaří naplnit). Navíc jednám poměrně konzervativně, protože chci, abych zde byl s tradingem ještě za dalších 10, 20 a 30 let, takže jsem momentálně v rámci svého účtu spíše lehce podexponovaný - s klidem tedy můžu jít výše, aniž bych musel jakýkoliv kapitál přidávat.

Hlavně ale nevím, jestli se mně podařilo v článku opravdu popsat skutečnou podstatu, nebo jestli byl článek špatně pochopen. Řeknu to asi takto: I pokud bych navýšil účet na 1 milion USD a ten zhodnotil o 100% ročně, co z toho prosím budu mít? Bude to na mě akorát tak značný tlak, protože pouhé 1% risku na obchod bude představovat 200 tisíc Kč, takže 5 SL po sobě bude znamenat 1 milion Kč. Já nevím, jestli si to někdo z vás umí představit... Ono obchodovat s pár tisíc dolary je opravdu jiné, než s pár set tisíc dolary... Takže při takových rozhodnutích se musím ptát: Co mě to přinese? Přinese mě to mnohem větší stres a tlak. A co dál? Přinese mě to něco, co bych si už nyní nemohl koupit a co bych si koupit chtěl? V mém případě podstatě až tak ne.

Je třeba chápat priority. Má priorita je svoboda. Já jsem trader proto, že jsem svobodný. Mohu si ještě dnes sbalit kufry, přestěhovat se třeba do Singapuru, nemusím nikomu nic vysvětlovat (krom své ženy, která by ale hned jela se mnou) a jednat jak chci. Další týden už můžu být na Novém Zélandu. Až komunisti znovu zavřou hranice, nebo socani dají 100% daň pro každého, kdo je pracovitý a vydělá si více, než je průměr, nemusím se do ČR vůbec vracet, mám byznys, který jde kamkoliv na světě se mnou - stačí mně můj notebook.
Nebo mám raději tady na pobřeží Španělska maximalizovat profity, kumulovat majetek a vlastnit 4 nemovitosti a 10 super-sportovních aut v garáži, abych se nemohl nikdy nikam pohnout a každou noc se strachoval, kdy mě co kdo ukradne?

Úspěšní tradeři, co je znám, chtějí mít hlavně v životě klid a svobodu. Chtějí mít pocit, že jsou nad davem, nad systémem - ale ne tím, že musí být nejbohatší a dávat to najevo, ale tím, že jsou nejsvobodnější a nikomu nic dokazovat nemusí. Tohle je u mě mentalita úspěšného tradera. Tím neříkám, že si třeba jednou sám luxusní auto nekoupím. Může to být hezký pocit odměny třeba za tvrdou práci na risk-managementu, na které letos celý rok pracuji (samozřejmě až to začne přinášet své ovoce). Mohl bych si ho koupit klidně už nyní. Ale tam uvnitř nějak nemám jediné nutkání, jedinou potřebu. Stejně tak nemám potřebu navyšovat svůj účet až do nebes. Peníze nejsou mou jedinou prioritou. Tou je svoboda a potřeba mít vnitřní klid, nepřidávat si zbytečný stres, když naprosto nemusím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Síce patrím k ľuďom, ktorí už prerástli tento server a z článkov si prečítam väčšinou len nadpisy chcem sa taktiež pripojiť k zástupu ľudí, ktorým sa tento článok páčil a v rámci feedbacku za neho poďakovať.

Výborná práca a skvelé čítanie!!! Ešte aj mojej mame som to dal prečítať, ktorá sa tradingu nevenuje. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sem uz nejaky ten cas na dovolene momentalne se zastavkou v liberci, moc nechcem reagovat, ale neda mi to tedkom. Take delam trading pre to aby som ja a moja rodina boli slobodny, to kazdy. Prejdem ale k veci. Pre mna sloboda v tradingu znamena fakt ze prilezitost na obchod vyhladavam len jednu hodinu od otvorenia hlavnych obhodnych hodin. Ak taku prilezitost najdem a som v obchode po 16:30 nastavim alert a jdu pric od PC venovat sa rodine atd, na vylet, atd... Navysovanie kontraktov a pozicii a tym zvecsovanie uctu je prirodzenou sucastou tradingu, bola by asi hlupost obchodovat s milionovym uctom 1 kontrakt. Co chcem povedat, ak je to prirodzena sucast tradingu navyosvanie kontraktov a tym navysovanien asich ziskov, takp reco sa tomu branit? ak za prve mam trading nastaveny ako mi to vyhovujem, tzn v mojom pripade sedim pri pc asi tak 2 hodky maximalne denne, a za druhe mam tu slobodu. Chcete povedat ze len preto ze uz mam na ucte "dost" penazi, prestanem obchodovat, alebo znizim povedzme 100 kontraktov obchodovanych na 5 aby som sa necitil pod tlakom? Predsa ak je vsetko v suladu s nasim plne vyhovujucim money managmento, risk managmentom, povedzme ze riskujem 1 percento uctu na kazdom obchode, tak je uplne jedno ci obchodujem 100 000USD ucet a mam SL 1000 USD, alebo ked obchodujem 1 000 000 USD ucet a mam SL 10 000 USD Vzdy je to len urcite mnozstvo tickov / bodov, to ze uz nezarobim za den 300 USD ale 16 000 usd je len prirodzenym vyvrcholenim mojho uspechu v tradingu. Tym padom sa automaticky ucet navysuje, no pocet tickov a bodov ostava. uz som to tu pisal, Trocha matematiky (nezvratnej matematiky) Za predpokladu ze trader dokaze zarobit 2 000 USD na jeden kontrakt mesacne (co neje nic nerealne) za dva roky jeho ucet cini 38 460 000 USD pri obchodovani 9615 kontraktov. pri risk managmente riskovanej ciastky na jeden obchod 2%. Teraz trocha extreme za predpokladu ze dokaze zarobit 6 tisic mesacne, jeho zisk za 2 roky cini 1 miliardu 819 milionov 022 tisic 111 USD. opat pri tom istom pravidle risk managmentu. Jo a mimochodom pocitane to je pri pociatocnom kapitale 1 000 USD, cize na zaciatku SL hlboko podkapitalizuva tradera... za predpokladu ze trader zacne s riadnou ciastkou 5 000 alebo 10 000 usd tak to by bolo v oboch pripadoch viac, ale to nemam vypocitane, to nech si vypocita kazdy sam. Je to proste prirodzeny vyvoj a staci si to dat do kalkulacki Nezapocital som komisie samozrejme, ale to su drobne oproti dosiahnutym ziskom. Tabulka v pravo je pocitana pri risku 2 percent na obchod s tym ze uz pri 4 tisic by sa navysovala pozicia (cize agresivnejsi risk managment, ale stale v ramci b cize takto Tabulka v lavo Pri 8 tisíc novy kontrakt lebo 80 USD tvori 1 % uctu Tabulka v pravo Pri 4 tisíc novy kontrakt lebo 80 USD tvori 2 % uctu

25292

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, ono se to na papíře teoretizuje krásně. Každý může být s prominutím chytrý v TEORII o tom, jak by počet kontraktů měl růst s účtem. Ono ale v PRAXI je to trochu jiné.

Kdo nezažije SL 1000 USD s 20 ti kontrakty, asi těžko pochopí, o čem je řeč. Kdo nepozná, jaký třeba na EMD může být rozdíl v exekucích s 1 kontraktem a s 20ti kontrakty, jak transakční náklady a slipy v takovém množství mohou mít docela zásadní dopad, nemá s prominutím ani páru o tom, jaký je rozdíl mezi teoretickou papírovou matematikou a reálnou praxí.

Podívejte: Když chci adrenalin, jdu si půjčit čtyřkolku, nebo se jít potápět, nebo nevím co. Po zbytek času si nastavuji věci tak, aby v PRAXI byly pro mě příjemné, ne tak, jak vypadá teorie na papíře.

Ono kdo si nezkusí obchodovat v trochu větším, myslím tím s účtem nad řekněme 250 000 USD a s větším množstvím kontraktů, zůstává jen u teorie a nemá příliš ponětí o tom, o čem mluví. Praxe tak přímočará jak tabulka na kusu papíru není.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes samozrejme ze uz ten slip nebude 1 tick ale vecsi, no tu uz zavysi ake RRR jedu.
pod 3:1 RRR sa nedostanem.
Jo mimochodom, obchodujem 48 kontraktov na NQ, a slipaage vecsi ako 1 bod som nemal a to vstupujem prikazem Market.
Takze ja realnu skusenost a takymto poctom kontraktov mam.
To som ale nemyslel, ide o prirodzeny vyvoj tradingu.

Tak mi prosim odpovedzte, kdyz mate na uctu "dostp enazi" co urobite? prestanete obchodovat?
ak si nekupite nemovytost dajme tomu alebo nedate cast na charitu, potom je to podla toho ak som to spravne pochopil koniec vasehj traderskej karieri a uz viac neobchodujete.
TO ale trader dela?
Ako nic v zlom ale zaujima ma to co robite ked mate "dost" a co je to dost?

Ak zalozim firmu a robim zakazki pre malych podnikatelov a zarabam vp riemere 50 tisic usd rocne, a zrazu sa o mne dozvedia aky som dobry, sikovny, a zacnem robit pre velke korporacie zakazky a moje zisky stupnu 100 nasobne, zrusim firmu? pretoze uz pracujem s vecsou castou penazi?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Za predpokladu ze trader dokaze zarobit 2 000 USD na jeden kontrakt mesacne (co neje nic nerealne)
za dva roky jeho ucet cini 38 460 000 USD pri obchodovani 9615 kontraktov. pri risk managmente riskovanej ciastky na jeden obchod 2%. "

jo jo, excel je mocný nástroj, škoda že neumí obchodovat, hned bych mu těch 1000$ hodil na účet :-).

Myslím, že to jak nám to spočítal Stranger je klasický přístup začátečníka, který již přemýšlí do čeho za rok ten vydělaný balík vrazí. Takové tabulky si dělal na začátku asi každý, live trading to pak trochu srovná.

Já se spíše přikláním k Tomášovu konceptu, 9000 kontraktů určitě obchodovat nebudu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

opet moc hezka a motivujici debata. uz i v CR je spousta opravdu bohatych lidi /rekneme s bank. uctem nad 100mil Kc, ktere mohou utratit za cokoliv/, a presto nejsou se svym zivotem spokojeni. Stale se staraji o sve firmy, zamestnance atd. Vzhledem k tomu ze jsem v pozici kdy dokazu nabidnout temto lidem urcite sluzby, tak par opravdu bohatych lidi znam osobne a tak vim jak uvazuji a jake maji plany. V urcitem veku se kazdemu jedinci trochu zmeni zivotni priority a zacne uvazovat v jinych dimenzich. Je to debata na samostatny clanek ale az si spoustu rekneme nadstandartnich veci koupite, tak v zaveru zjistite ze je k plnohodnotnemu a svobodnemu zivotu nepotrebujete. Myslim ze by se mel kazdy pokusit dostat do stavu kdy o vas nikdo nerozhoduje ale rozhodujete o sobe zcela sami a nezavisle. Pokud tuto metu dosahnete a dokazete ji profinancovat tak jste svobodni a patrne si uzijete hezky zivot bez stresu. Neni treba vlastnit ani jachtu ani zamek.
Jinak souhlasim s investicemi do hmotnych drahych kovu, ktere pak muzete uschovat do bank.schranek, ale ma to take sva uskali.
Navysovat kontrakty treba na superlikvidnim trhu SP500 muzete jak je libo, ale vezte ze se dostanete do faze kdy zacnete mit mentalni problem s výší SL a zaroven budete s pozicemi "na ocich" ostatnich traderu a velmi sofistikovanych AOS, ktere se zacnou zajimat o vase pozice a penize. Pokud chcete obchodovat rekneme 200kontraktu, tak musite byt minimalne na stejne technicke, softwerove a kapitalove urovni jako vasi protivnici.
Osobne si myslim ze je lepe kdyz neni trader moc videt a radeji rozlozi vstupy na vice trhu nebo se spokoji se stropem a uz jen pomalu navysuje ucty a sem tam si udela radost.absolutni odmenou je pak minimalni % risku v radu desetin z uctu a pohodlne obchodovani.

TF :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ALL:
chcete byt bohaty a ani svoju mysel na to nemate pripravenu. Vidite sa ako obchodujete 5 kontraktov maximalne, namiesto toho aby ste sa videli ze obchodujete pri tej istej namahe a casu 1000 kontraktov za par rokov.
Vesmir na to rekne: tve prani je mi rozkazem. Nikdy nebudete mat viac nez to co mate v mysli.
Bohatstvo je postoj a vas postoj vas k bohatstvu neprinesie.

Nemam viac co napisat

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Strangere, přeji vám, abyste dorazil do dvou let na těch 9615 kontraktů, opravdu. Ono při těch 48 kontraktech jste sice na už dost vysokém čísle pro běžného tradera a gratuluji k tomu. Nicméně opravdu začne vaše matematika trochu haprovat, jakmile dorazíte do určitého stádia.

"Za predpokladu ze trader dokaze zarobit 2 000 USD na jeden kontrakt mesacne (co neje nic nerealne)
za dva roky jeho ucet cini 38 460 000 USD pri obchodovani 9615 kontraktov. pri risk managmente riskovanej ciastky na jeden obchod 2%. "

Já vím, vy máte šílený systém, kde jsou maximálně 3 ztráty za sebou, takže tohle není problém, ale zbytek nás, kteří tak dobré systémy nemáme, tohle nemůžeme použít. Protože i když ve finále teoreticky můžeme za rok bilancovat s tím, že máme třeba průměrně reálných 2000 na kontrakt a měsíc včetně všech nákladů, tak to neznamená, že jsme neprošli třeba 3000 USD nebo vyšším drawdownem. Skutečný, ne teoreticky vypočítaný drawdown z backtestu, je natolik zásadní věcí, že zcela přebíjí důležitost průměrného výdělku za měsíc. Při takhle jednoduché matematice a metodě sizingu takový systém obvykle vypadá jako výškový profil alpské silnice a tohle ne každému vyhovuje. Nehledě na to, že problém slippage v určitém momentu skokově výrazně narůstá a zatímco s 50 kontrakty máte slippage bod výjimečně, s 9615 kontrakty budete mít slippage bod taky už jenom výjimečně a dostanete se do hledáčku SEC a dalších institucí :)

Až budete za cca rok na tisícovce kontraktů, budu vám moc vděčný, když se podělíte o vaše zkušenosti (tohle myslím opravdu vážně), jak se vaše obchodování změnilo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...