Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Jak mám plánovat živobytí ze svých profitů v tradingu?


Doporučené příspěvky

fijiman Napsal:
-------------------------------------------------------
> pekny clanek. Pravda je takova ze jistota
> zamestnani skutecne neexistuje. Pul rocni hledani
> prace je bezna vec v CR, rocni smlouvy bezna vec,
> dostat smlouvu na dobu neurcitou je skutecna
> rarita. Clovek ktery se zivi tradigem ma dnes
> mnohem vetsi jistotu nez zamestnanec, respektive
> namezdnik - otrok, to je realita, a to zijeme v
> zemi ktera je na tom jeste relativne dobre oproti
> jihu evropy. Svet se od roku 2008 zmenil rapidne,
> fascinuje me ze spouste cechum to nedochazi, ono
> kdyz ma nekdo stesti a je v jedne praci leta, tak
> mu unika co se ve skutecnosti deje. CR je vzdy par
> let za svetem pozadu, ale ted to sem dopada uz
> masivne ten globalni utlum. O to vice me to tahne
> a motivuje uspet v tradingu, protoze neznam
> svobodnejsi a dustojnejsi zpusob vydelavani penez.


v tomhle uplne souhlasim, vnimam to prave tak, neni mi jeste tolik let abych byl uplne zpruzenej z prace, ale je mi dost na to abych vedel, ze to neni zpusob jak chci stravit zivot. tim spis ne v CR

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 98
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

S tím vybíráním profitům se ještě nabízí otázka, kdy je vůbec vhodné, aby člověk o penězích na účtě začal uvažovat jako o něčem, co bude směňovat za reálné věci nebo služby. Mě např. dost pomáhá to, že se snažím dívat na tyto dolary jen jako na čísla bez konkrétního plánu, jak je v budoucnu použít jinak. Ne vždy se mi to daří :-), ale v drawdownu je přece jen rozdíl, jestli člověk ztrácí jen čísla nebo ztrácí prachy na nové auto, dům, svoji životní úroveň apod. Jsem ráda i za tu drobnost, že účet je v jiné měně, než v které většinou platím běžně v životě.

Pro mě finanční svoboda znamená až stav, kdy nejsem vůbec závislá na jakékoliv činnosti včetně tradingu, jednoduše doživotní rezerva pro mě a všechny blízké osoby. Chci dělat dál všechno, co dělám plus další věci, jen na tom nechci být finančně závislá. Mě na traidingu motivuje převážně možnost navyšování pozic bez nutnosti navyšovat časovou investici.

Zároveň ale rozumím, že pokud např. někdo dělá mimo traiding práci od do, která ho rozčiluje, tak že začne brzo profity vybírat, aby mohl vzít roha. Taky má myslím smysl vybrat to alespoň částečně v situaci, kdy člověk nemá jinak možnost realizovat svoje sny např. exotická dovolená apod. Protože odkládat to 10 let nemá smysl, ten čas nikdo nevrátí.

Každý to má hozené jinak, což je fajn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím

To Honza K.
vždy keď píšem na do fora na financnik.cz tak je to preto,
lebo úprimne sa chcem podelit o svoje myslienky, chcem tomu druhemu
iba pomoct, prípadne si precitat reakcie druhych ohladne môjho zmyslania
ak nejake su, lebo chcem mat reflexiu od komunity do ktorej si myslím, že
patrím aj ja - teda som zvedavý na nazor od ostatných traderov.

Čo sa týka toho aby som raz pochopil to, o čom je skutočná sloboda vo
vnútri duše toto je mimo rozsah fora jednoducho sa neviem k tomuto vyjadriť.
Sloboda neni to, že moje príjmy si vyžadujú moju aktívnu pozornosť
denne 3 až 6 hodín a sú ZAVISLE NA FINANCNOM SYSTEME, KTORY PODLA
JEDNODUCHEHO SELSKEHO ROZUMU MOZE KAZDU CHVILU SPADNUT.
Sloboda Honza K. je to, keď nemusíš trajdovať a bojovať o EDGE
DENNO DENNE S OSTATNYMI TRADERMI! Sloboda je to, keď si zaistený
na niekoľko generácií to je sloboda.
Trading je možnosť ako sa niekam posunúť - ináč je to len zamestnanie
, ktoré má o trochu lepšie atribúty ako napríklad lepšie platený developer
v Googli, ktorý môže tiež pracovať doma a tiež môže veľa cestovať, veď
programovať sa tiež dá hocikde a dokonca má evolučnú výhodu oproti úspešnému
traderovi - pretože v skutočnosti naša spoločnosť - traderov a finančníkov
nepotrebuje ľudstvo sa raz môže kludne dostať do fázy v priebehu niekoľkých
desaťročí, kedy evolučne dospeje k systému, ktorý nebude potrebovať tvorbu
ceny. Trader na burze je prežitok z minulosti za to ten dobre platený
developer je budúcnosť - technicky vyspelé ľudstvo vždy bude potrebovať
ľudí ktorí budú vedieť ovládať technologie.
tak toto sa asi väčšine páčiť tu na finančníkovi nebude, trading je
príležitosť sa posúnúť inam - nezostávajte nečinne - necúvajte choďte
dopredu

zase som zhrozený kde sa toto vo mne berie
to že vás tá veta mojej známej z multilevel pobavila - zrejme naše mysle fungujú
na veľmi odlišných vlnových dlžkach


Prečo by sa mal stranger raz dostať do hladáčika SEC s tými 9560 kontraktmi?
A nechápem prečo by sa nedal nasadiť jednoduchý fixed risk. Ja tiež pozerám SL a PT
iba v bodoch a riskujem fixovanú čiastku a podľa mňa je to tak najlepšie.


To Tomnes
Ja som so svojim príspevkom chcel iba povedať to, že traderi by si mali
uvedomiť v akej situácii sa nachádza finačníctvo a že sa môže stať aj to,
že môžu prísť o značnú časť svôjho bohatstva. Článok je super tie veci o
ktorých píšete - áno vždy ide o pocity, ja len chcem aby sme ako traderi
neboli vychovávaní, že všetko je super pokiaľ vám funguje trading systém
a dáva vám peniaze, lebo podľa mňa je dôležité si zachovať a zveladovať
svoje bohatstvo - lebo práve to je kľúčom ku slobode nemať trading ako
potrebu pre krytie svojich životných nákladov. Traderi by mali tradevať
preto, lebo ich to baví a nie preto, lebo musia mať nejaký príjem na živobytie.

No ja som nikde vo svojom príspevku nikdy nespomínal, že svoje bohatstvo treba
dávať najavo. Opak je pravdou, ak ste super bohatí a vedia o vás, tak budete
žiť v luxusnej klietke - ja som práve toho názoru aby bohatstvo bolo tajné,
aby nikto o mne nevedel - lebo práve to je sloboda mať moc a peniaze a splynúť
s davom nedávať to najavo - páni to musí byť pocit. Mať na lamborghiny a jazdiť
na škode hehe.

No a bol som zvedavý na váš position sizing - respektíve ako to máte zariadené.
Chápem tomu a robíte dobre pokiaľ sa pritom cítite dobre tak prečo nie. Máte
veľmi konzervatívny prístup - v pokrovej reči by sa dalo povedať že ste TIGHT.
And tight is right :-)

Čo sa týka toho tlaku, ktorý ste spomínali vo vašom príspevku, keby ste nechali
narásť obchodný účet a obchodovali oveľa viac kontraktov ako obchodujete teraz.
Tu by som sa pozastavil. Lebo ten tlak sa dá zvládnuť. Každý veľký trader -
podnikateľ vo svojom vnútri, niekde hlboko v duši cíti, že má poslanie urobiť
svet lepším. Predstavte si keby ste sa naučili ovládať ten tlak a premeniť ho na
neskutočnú silnú energiu - ktorá vás ženie dopredu. Len si predstavte tú sumu
- tú silu - tú moc. Mohli by ste napríklad založiť nadáciu zameranú na pomoc
špecifickej skupine ľudí. Napríklad ja mám v pláne založiť medzinárodnú nadáciu,
ktorá by pomáhala v rozvojových krajinách rodičom nadaných detí. Lebo nikdy ne-
zabudnem ako som ja musel drieť cez prázdniny nato, aby som si kúpil svoj prvý
počítač - a to najprv som dokázal zarobiť iba na monitor a chcem aby ostatní
, ktorí sú v takej situácíi v akej som bol ja vtedy, aby sa takýmto ľuďom niekto
podal pomocnú ruku. Chápete ma Tomáš o čom píšem? Ste nadaný trader a myslím si,
že aj dobrý človek vo vnútri a preto je vašou svätou povinnosťou použiť position
sizing a pomôcť tým, ktorí sú pomoc zaslúžia a nejako toto sa pokúsiť vštepiť
aj vašim študentom. Ak budete obchodovať iba pre seba potom áno bude tam ten tlak,
ak budete obchodovať preto, lebo máte poslanie a cítite, že by ste dokázali urobiť
niečo, čo tu ostane po vás - pre ďaľšie generácie - tak potom budete obchodovať
mentalitou velikána.


To stranger
Jednoduchá matematika, ak sa niekto dostane s tradingom na taký level, že dáva
9000-10 000 kontraktov napr. na Emini SP 500 s nejakým obchodným systémom na
minutových timeframoch - čo tu obchodujete s futures, tak potom nielenže budú
problémy so sklzmi, ale podľa mňa takýto obchodný systém - EDGE by podľa mňa
prestal fungovať. Ak vezmeme do úvahy denné volume na na E mini SP500
1 500 000 - kontraktov z čoho High frequency traders /algoritmy/ robia 60 až 73%
dajme tomu ten priemer 67%.
Tak potom zostáva 495 000 kontraktov, ktoré exekujú ľudia počas celého dňa.
Teda tí proti ktorým máte vy obchodníci s futures edge.
High frequency traders nepočítam, lebo v drvivej väčšine ide o trady s trvaním
od niekoľkých milisekúnd po niekoľko sekúnd - sú to skalpovacie booty - vytvárajú akurát
tak šum - ale keď dostanú tieto algoritmy impulz napríklad sú napojené na spravodajské
feedy, tak potom dokážu pohnúť trhom - flash crash viac na www.nanex.net/aqck2/4150.html
No máme 495 000 kontraktov od ľudí, počas 8 hodín sa vytvorí 480 jedna minútových sviečok-barov
na grafe. Priemerne teda každú minútu sa zaobchoduje okolo 1031 kontraktov ak rátame predsa
aj HF traders tak potom je to 4093 kontraktov a ty stranger hovoríš o 9000 kontraktoch to
je veľký balík priemerné volume na dvoch minútových sviečkach a obchodný systém, ktorý
má EDGE sa pod takouto ťarchou jedno "zlomí" prestane
fungovať a tam je ten háčik - veľmi dobre to opísal vo fore trendfinder.
Ale ináč s vami súhlasím treba navyšovať, veď práve o to v tradingu ide. Bez position
sizingu je trading iba iná práca, ktorá má lepšie atribúty - ale vždy je to iba práca.
Ináč gratulujem k tomu Trustu :-) elegantné riešenie.




to ajín
vďaka ajín za váš krátky príspevok - už som sa fakt naplašil že iba ja sám takto
rozmýšlam - viem som trochu extrémistický - avšak naozaj píšem sem na fóra iba to ako to
u mňa prebieha.

S pozdravom Nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nickirout - díky za obsáhlý příspěvek, trochu mi trvalo, než jsem si srovnal tok vašich myšlenek, ale snad jsem vás pochopil správně :) Budu doufám stručnější - moje chápání svobody je asi zkrátka jiné, nemá nic poslečného se slovem "finanční svoboda", protože i bohatý člověk může být nesvobodný, pokud ho jeho bohatství svazuje, má o něj obavy, neustále přemýšlí, jak ho rozšiřovat, jak o něj nepřijít. Souhlasím s tím, že těžko může být člověk svobodný, když má obavy o každý obchod, jestli dopadne dobře nebo ne, to je prakticky totožné jako obava o můj účet v bance, ale ne všichni tradeři jsou takoví :) Omlouvám se, jestli jsem měl nesprávný pocit z vašich příspěvků, že se o svůj majetek příliš bojíte a to vás právě svazuje.

Výrok vaší známé z multilevel ve mě vyvolal vzpomínky na má studenstká léta, kdy u nás začínaly MM společnosti typu Amway, Herbalife apod. kdy jsem se zúčastnil několika jejich přednášek. Tam bylo podobných motivačních hlášek plno a mě z toho bylo dost šoufl. Horší akce, kde defilovali "boháči", kteří vydělali na prodeji pilulek, a kteří měli být motivačním vzorem pro nás, nebohé zájemce o skvělý kšeft, jsem nezažil.

"Pokiaľ človek nejde dopredu, tak si myslí že stojí na jednom mieste no v skutočnosti však zaostáva za ostatními. "

Na tom tvrzení se dá zpochybnit snad úplně všechno, za prvé kdo může objektivně posoudit, že člověk opravdu stojí a nejde dopředu? Kdo může posoudit, že "ti ostatní" jdou dopředu a nezaostávají naopak ve skutečnosti za ním nebo také stagnují? Už jenom to, že si uvědomujete nebo myslíte, že "stojíte na jednom místě" vás ve skutečnosti posunulo opět kupředu, protože vaše mysl si to začla uvědomovat. Je spousta lidí, kteří si myslí, že se posouvají, ale z pohledu ostatních se jeví jako někdo, kdo stagnuje.

Přeloženo do tradingu - "nými slovami ako trader pracujete na sebe a pracujete na svojom edge a na svojich schopnostiach, ak tieto peniaze dalej neviete uschovať - tak ich stratíte. Takže dať 40-50% bokom nestačí musíte
sa o ne starať a dobre starať. "

No a to je ono - NE, NIKOLIV nutně. Co když je mi u zadele, jestli tyhle peníze ztratím krachem banky nebo je utratím za kraviny nebo rozdám tam, kde si budu myslet, že mohou přinést dobrý užitek? Kdo mě přinutí myslet si, že se musím donekonečna starat, abych náhodou to, co jsem tak pracně získal, dále rozmnožoval? ;)

"Přečo by sa nedal nasadit jednoduchý fiexd risk" - to si nerozumíme, samozřejmě že se nasadit dá a dokonce si myslím, že je to nejvhodnější metoda sizingu, s kterou začít, já jsem psal o tom, že strangerova matematika, kterou prezentuje v excelovských tabulkách v reálu nebude fungovat, v určitém momentu začne haprovat. A proč, to jste si odpověděl sám velmi pěkně ke konci vašeho příspěvku.

Proč by se měl s 9000 kontrakty dostat do hledáčku institucí dohlížejících nad trhy? Jednoduše proto, že tak velký hráč na NQ zatím neexistuje (resp. neobchoduje to v rámci jediné strategie a jedním příkazem), pokud někdo z vás kdy zaznamenal obchod nákup nebo prodej 9000+ NQ kontraktů, tak mě prosím opravte a pokud ano, tak to byl zcela určitě ojedinělý případ a ne, že to tam hází někdo pravidelně v rámci svého běžného obchodování.. Takové obchody vyvolají red alert a budou se posuzovat jejich dopady na trh. Nejsem si taky jistý, jestli by účet onoho šťastlivce nepřesáhl pro brokera únosnou míru rizika s ohledem na leverage tak obří pozice. Ale aspoň strangera za ty dva roky poznáme :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je zajímavé, jak hodně se mohou navzájem lišit pohledy na svobodu, každý si pod ní představuje něco trochu jiného. Pro mě je svoboda třeba už pocit, že pokud zítra z nějakého důvodu přijdu o zaměstnání, tak pokud nebudu chtít, nemusím hned pozítří do fronty na pracák, ale těch nemnoho let do důchodu můžu namísto toho doklepat doma u PC. A taky pocit, že když na sobě budu dál pracovat, a záleží to jen na mně, tak třeba brzy v tom zaměstnání skončím sám a bude to jen moje svobodné rozhodnutí. V hromadění a neustálém navyšování majetku, tak jak to tu někteří prezentovali, žádnou svobodu nevidím, to je podle mě přesný opak svobody - otroctví.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nickirout,

"Sloboda neni to, že moje príjmy si vyžadujú moju aktívnu pozornosť denne 3 až 6 hodín a sú ZAVISLE NA FINANCNOM SYSTEME, KTORY PODLA JEDNODUCHEHO SELSKEHO ROZUMU MOZE KAZDU CHVILU SPADNUT. Sloboda Honza K. je to, keď nemusíš trajdovať a bojovať o EDGE DENNO DENNE S OSTATNYMI TRADERMI!"

Nie zeby som mal patent na rozum, ale nic take, ako zivot bez aktivnej pozornosti v prirode nebolo a asi ani nikdy nebude. Doba je taka, ze ludia maju pocit, ze sa raz dopracuju k niecomu, co bude prinasat ovocie bez prace, bez "aktivnej pozornosti". To je ale len predstava, ktora sa nikdy nenaplni. Vzdy bude potrebne veci manazovat, ked aj nie osobne, tak cez inu osobu - a tej bud date uplnu volnost spoliehajuc sa na jej usudok a "sposoby" pri sprave majetku, alebo ju budete kontrolovat, co si vyzaduje svoj cas. Zivot je boj, vzdy bol a vzdy bude - bolo to niekedy inak?

Neviem teraz, ci to chapem spravne, ale z tej Vasej vety mam pocit, ze neverite v to, ze trading moze byt o slobode (kedze budete zavisly na financnom svete, ktory moze kazdu chvilku spadnut). Ak neverite, tak mate slobodnu volu a moznost hladat inde, aleb onie?


"Sloboda je to, keď si zaistený na niekoľko generácií to je sloboda."

A naozaj verite, ze take nieco Vam slobodu priniesie? Aka je pravdepodobnost, ze sa toho dockate? A este bez "aktivnej pozornosti"?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ejhle, do této naší filosofické debaty o honbě za trvalým růstem se nepřímo zapojil i známý odpůrce takovéto "honby" p.Tomáš Sedláček v dnešních Hospodářských novinách - viz "Prokletí metastáze dobra aneb Největší nepřítel dobra není zlo". (jeho závěr: "...Proč konckonců jinak běžet, než aby člověk po doběhnutí již nemusel být tím běžcem?")

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já bych to nenazýval jako boj. Já bych to nazýval tak, že každý normální člověk má tak i tak vnitřní potřebu něco dělat, v něčem pokračovat, postupovat, rozvíjet se, sdílet, tvořit - zkrátka být člověkem.

Řada lidí si mylně myslí, že svoboda je mít miliardu na účtu a nemuset už nic dělat, jen se projíždět ve svém Ferrari od party k party. Tj. že svoboda je něco, kdy přesně jak píše shany - nemusím aktivně managovat. Věřte mně, tohle každého rozumného člověka bude bavit jen chvilku.

Nedávno jsem viděl velmi zajímavý dokument, tuším se jmenoval "One percent". Byl o dědicovi impéria Johnson & Johnson . V ještě jeho teengerském věku na něj přišlo "prokletí" - do klína mu padlo pár miliard dolarů. Kluk přišel za otcem a zeptal se ho: "Tati, co mám dělat se svým životem?". Otec pokrčil rameny a odpověděl, že neví.

Já žiji v oblasti (okolí Marbella), kde je lidí, kteří už nemusí nic do smrti dělat, že byste se jich nedopočítali. Bentley a Ferrari tu vidíte tak často, jako u nás Škodovku. Nemám ale pocit, že by ti lidé byli ultra-svobodní (pár jich osobně znám), nebo svobodnější, než já. Musí se pořád starat o desítky svých nemovitostí a jsou permanentně pod neustálým stresem toho, aby v očích své vrstvy vypadali stále tak, že do ní patří. Kdysi na začátku si mysleli, že neomezené peníze jsou neomezená svoboda, ale postupně se stali otroky nepsaných zásad a dogmat bohatých lidí. Hlavně je to vidět u ženských. Nemohou si dovolit přijít 2x ve stejném oblečení, nemohou si dovolit jít do normálního obchodu, nebo udělat nějakou normální věc. Jsou pořád "pod dohledem" lidí ze stejné společenské vrstvy - jsou cokoliv, jenom ne svobodné, většinu času působí jak v podivné křeči, některé jsou alkoholičky, atd. Je to svoboda? Znamenají miliardy svobodu?

Jiná skupina takových lidí je pak těžce znuděná. Nemají náplň práce, nemají se už o co snažit - takže tu fetují na předražených party a mají sebedestruktivní sklony.

Dnešní společnost je tak podivně nastavená, že si lidé myslí, že vše je jen o penězích. Že jenom miliardy jim zaručí svobodu a štěstí. Není to vůbec pravda. Peníze souvisí se svobodou jen do určité míry. Pokud této míry dosáhnete (je to míra, kdy asi tak víte, že alespoň příštích 5-10 let nemusíte vůbec hnout prstem a mít se při tom ok), více peněz už vás šťastnějšími neudělá (to bylo dokázáno několika studiemi) a svobodnějšími také ne. Člověk pak začne poznávat hodnoty svobody a štěstí někde jinde.

Proto řada super-úspěšných traderů, které znám, jsou lidé s pokorou a skromností. Ano, mají pár nul na účtu, ale právě i díky tomu pochopili, že hodnoty svobody a štěstí leží jinde. Těžko se to vysvětluje někomu, kdo má stále ještě pocit, že trading je pouze o tom, abychom donekonečna navyšovali a měli ty miliardy. To jsou takové ty naivní plky v začátku, často od lidí, co jsou celí vystrašení, když chytnou 4 stop-lossy po sobě s 1 kontraktem, ale s klidem vám budou vysvětlovat, že s 1000 kontrakty to nebude pro ně žádný problém (jasně, kdo si nezkusí, má plná ústa řečí, ale realita je opravdu jiná).

Já mám také rád peníze a občas nějaký ten luxus, který si užiji, ale když se mě zeptáte, co byl můj nejlepší letošní zážitek, kdy jsem se cítil nejsvobodnější a nejšťastnější, byla to noc, kdy jsme s partou lidí celou noc na pláži grilovali sardinky za 10 Euro, koukali na hvězdy a já druhý den věděl, že mohu vstát až budu chtít, protože mé AOS pracují za mě a zároveň věděl, že až vstanu, mohu jít pokračovat v rozvíjení své započaté práce a toho, co mě baví a naplňuje.

Zažil jsem si období, kdy jsem si myslel, že svoboda je možnost kašlat na všechno (a na všechny), protože si můžu dělat co chci, protože mám peníze - a jsem přeci kvůli tomu svobodný, i období, kdy jsem také chtěl vydělávat miliardy. Později jsem shledal, že zkrátka v tom svoboda, štěstí, ani životní drajf pro mě neleží. Drajf v tradingu také není v tom, aby vše bylo jenom více - více peněz, více pozic, více miliard. Ten drajf leží v mnoha dalších vrstvách a oblastech, na což si na své cestě za úspěchem musí každý přijít sám. A paradoxně si myslím, že i čím dříve si na to přijde, tím dříve se stane úspěšným.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no_one

Ja uz prave dosel k bodu kdy me prace pro druhe prestala bavit, proc delat delat bohateho druheho cloveka kdyz mohu delat bohateho sam sebe a z kresla u pc, proc plnit sny nekomu jinemu, kdyz je mohu plnit sam sobe. Kazdej kdo premysli hloubs nakonec dojde k tomu ze v kapitalisticke spolecnosti je lepsi skutecne delat sam na sebe, jedine tak se muzes posunout dal ke svobode ktera se tady ted resi. Kdo si hledi svych zajmu bude prosperovat kdo dela na druhe akorat sidi sam sebe a prihazuje na hromadu tomu druhemu - majitely firmy pro kterou dela, ci je vazal statu , ktery ani neuznana, kdo v dnesnim zapadnim svete ma respekt vuci sve vlade, shodneme se ze asi nikdo. Nemam zajem na tom aby vlada sponzorovala z mych dani valky na strednim vychode, ci transportovala penize na zachranu bank, ktere si svoje spekulantske prusvihy zpusobili sami. Cim vic do toho systemu vidim tim vic je mi jasny ze drit na druheho nema smysl, ma smysl drit pouze ve smyslu vzdelavani a zdokonalovani sam sebe, coz v mym pripade uz velmi souvisi s tradingem, ktery je z 80% stejne jen o psychice cloveka, a ta saha do celeho osobniho zivota osobnosti.

Jinak svoboda, je pro me to ze se muzu rano probudit a vim ze nemusim nikam jit kam se mi nechce. To ze nezavisim na tom zda mi sef zaplati , to ze se nebojim ze me vyhodi za to ze jsem nesel treba na firemni vecirek - coz je ma realna zkusenost.

Svoboda cloveka je neuplna, jestlize nekdo jiny kontroluje to, co potrebuje. Potreba muze mit za nasledek zotroceni cloveka clovekem, coz se v dnesnim systemu "bankovnictvi castecnych rezerv" a hypotek deje.

Jinymy slovy, dokud nevlastnim vlastni domov, jsem vzdy jen vazal toho v jehoz dome ziju (nebo banky kdyz splacim hypoteku) , jako za feudalismu. Nebot bydleni je zakladni lidska potreba. Jen ve Spanelsku dle odhadu banky zabavi na pul milionu nemovitosti lidem kteri nebyli a nebudou schopni splacet kvuli ztrate zamestnani ci krachu jejich firem. Obdivuju Spanely, ze presto jsou schopni si udrzet optimismus a radovat se ze zivota, dle toho co popisoval Tomas. V CR by to lide snaseli mnohem hure si myslim.

A co pak s penezi kdyz uz pomoci tradingu clovek zbohatne? Asi kupovat nemovitosti, drahe kovy, a zajistovat se na stari, a pomahat druhym skrze charitu, ci realizovat jejich myslenky a napady, nadace, moznosti je hodne, treba investice do novych techlogii, fascinuje me treba automobila Tesla, ci vyvoj chytrych aut budoucnosti, tyhle veci muzou zmenit svet k lepsimu, viz.

www.zive.cz/clanky/google-neni-jediny-kdo-vyviji-chytra-auta-budoucnosti/sc-3-a-170245/default.aspx

Kazdopadne nedrzet vsechno v dolarech ci eurech, systemu papirovych penez a soucasnemu bankovnictvi bych rozhodne neduveroval, jednoho dne bych se taky mohl probudit a zjistit ze vse co mam v bance je jen car papiru.

Takze budme vdecni za trading a diky vsem za inspirativni diskuzi, dlouho me tu diskuze tak nezaujala, ze jsem se dokonce pripojil

(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tohle mě v Tomášově příspěvku hodně zaujalo:
"Kdysi na začátku si mysleli, že neomezené peníze jsou neomezená svoboda, ale postupně se stali otroky nepsaných zásad a dogmat bohatých lidí. Hlavně je to vidět u ženských. Nemohou si dovolit přijít 2x ve stejném oblečení, nemohou si dovolit jít do normálního obchodu, nebo udělat nějakou normální věc. Jsou pořád "pod dohledem" lidí ze stejné společenské vrstvy - jsou cokoliv, jenom ne svobodné, většinu času působí jak v podivné křeči, některé jsou alkoholičky, atd. Je to svoboda? Znamenají miliardy svobodu? "

Nevěděl jsem, že bohatí lidé musí řešit takové "problémy". Je to asi o vnitřních hodnotách jak se člověk ke svému životu v bohatství/chudobě postaví.
Třeba W. Buffet si musel své miliardy vydělat a prý ho to nijak nezměnilo. Možná je mezi boháči jen výjimka...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nic se nedá generalizovat a vždy záleží na člověku. Jen jsem chtěl tím říci, že každá sociální vrstva přináší něco. Lidé v nejvyšší sociální vrstvě nejsou automaticky svobodnější jenom kvůli tomu, že jsou bohatí. Často jsou otroci dogmat a pravidel své sociální vrstvy - která nezřídka musí dodržovat, aby mohli nadále praktikovat byznys s partnery na stejné úrovni.

W. Buffet je určitě jeden z lidí, kterých moc není, ale svým způsobem je to také určitý extrém. Každý si ten svůj balanc musí najít sám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nickirout, držím palec v navyšování pozic, ať se daří.

To all: Nikdo snad nepíše z basy, tak nějaký ten level svobody máme všichni. Vidím to tak, že absolutní finanční svoboda v podobě doživotní rezervy je jedna věc (číslo) a životní štěstí je věc druhá (pocit). Jsou lidé, kteří mají jedno, druhé, obojí nebo taky nic z toho.
Myslím, že člověk může žít naprosto pohodový a šťastný život i pokud nedosahuje maximální finanční svobody, lze se spokojit i s málem, jsou důležitější hodnoty.

Ale proč si dobrovolně stavět nad sebou finanční strop? //Řečnická otázka, nepište mi, co to má za výhody :-)//
Když navyšování pozic narazí na příliš velkou psychickou bariéru, tak s tím každý samozřejmě bude muset alespoň na čas přestat. A buď to pak zkusí znovu nebo sa zaparkuje na hladině, která je komfortní. Není jedno lepší a druhé horší. Každý má jinou povahu a život. A ani já nevím, co bude platit pro mě, až/pokud na takovou bariéru narazím.

Když to ale jde, tak navyšováním pozic můžeme mimo jiné včas vytvořit dostatečnou rezervu pro případ, že v budoucnu třeba vůbec nebudeme schopni pracovat - obchodovat např. kvůli nějakému úrazu apod. Jen obtížně asi spočítáme budoucí rizika a výdaje v situacích, o kterých teď nemáme ani tušení, že by třeba mohly nastat.

Takže směřovat v životě krom důležitějších priorit i ke kapitálu ve výši cca doživotní rezervy pro sebe a blízké pro mě určitě smysl má. A pocit životního štěstí je pochopitelně v nás a ne na bankovních účtech.

Fajn, že tu je diskuse s rozdílnými názory. K






Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...