Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Co jsem se zatím naučil o psychologii obchodování


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 84
  • Vytvořeno
  • Poslední

Luin:
vše co píše Petr v článku a jeho reakce - určitě stojí za pozornost (jako vždy)

dovolím si přidat svůj pohled ve snaze pomoct

položím zcela jednoduchou otázku, na kterou si odpověz sám : Proč jsi po vstupu do obchodu při paperu tak strašně ve stresu ?
Odpověď je docela důležitá (a vůbec ne jen kvůli tradingu!). Pokud "na to máš", tak je to jen jedna z překážek, které je potřeba překonat.
Mě napadá např. : "Protože chci strašně moc zrovna v tomto obchodě uspět, vydělat a dokázat si, že už můžu live vydělávat, což vyřeší všechny moje potíže" ....... atd , atd

Tohle žádný guru přes hlavu nevyřeší. Je poteba najít svůj vnitřní klid, a pak je šance, že po vstupu do obchodu zůstane jen to zdravé nabuzení. Jak píše Petr, změna musí přijít zevnitř.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

3trojan: to je sice naprosta pravda. Ale prave traderi s malym uctem a malou praxi potrebuji pomoci v tak dulezitych aspektech nejvic. Ti co maji velke ucty a velkou praxi uz psychogii budto resit nemusi a nebo jiz celkem presne vedi na co se maji zamerit. A u nekterych veci neni na skodu projit trochou vice pripravy. Asi se shodneme ze kdyz chce nekdo zacit behat tak nepotrebuje zadnou velkou pripravu. Ale kdyz chce nekdo plavat tak neni spatne si nejdriv teoreticky vysvetlit jak na to a potom to opatrne zkusit a ne jen tak bez treninku rovnou skocit do reky. A podobne to asi bude i s tradingem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

často myslím stačí totálně přestat se soustředit na peníze a začít se 100% koncentrovat na samotný proces obchodování tj. pokud mám dobrý plán, nemusí mě peníze vlastně vůbec zajímat, jsou jen "by-product" správného jednání v businessu. Pokud nemám dobrý plán, výsledek se dá očekávat ...

taky se často říká, že je důležité naučit se vyrovnat se ztrátami, tj. nebrat to emocionálně. No to stejné ovšem platí pro zisky. Pokud se emočně spojím se zisky, budu s vysokou pravděpodobností spojen emočně i se ztrátami. Těžko to od sebe oddělit

mě osobně tohle pomáhá

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to hajdis a luin:

Plne souhlasim s vysvetlenim od hajdise.
Priklad z moji reality: Strach ze vstupu do obchodu prameni ze dvou duvodu:
(i) Jedna cast meho ega nechce prijit o penize v ZADNEM pripade (coz se prakticky vylucuje s cimkoli spojenym s podnikanim nejen s tradingem a jde o naprosto iracionalni uvazovani, ktere jako freelancer popiram svou kazdodenni cinnosti, nicmene ty pocity trvaji).

Tento problem se snazim resit prakticky tim, ze bezprostredne pote, co neco zabranilo vstoupit do obchodu a obchod mi utekl, se zacnu ptat sama sebe Proc a ptam se tak dlouho, dokud se nedoberu neceho, na co uz nemam odpoved. Tedy, tuto cast problemu jsem zatim nevyresila. Ale pomaha mi reseni druheho duvodu, ktery je:

(ii) Nevim, co trh udela - to znamena, ze mi chybi jistota pramenici ze skutecnosti, ze bez ohledu na edge, kazdy nasledujici obchod je 50:50, tedy muze byt ziskovy, nebo ztratovy. Projevuje se to tim, ze vidim signal, ale moje hlava mi zacne rikat, ze to je sice fajn, ale co kdyz to tentokrat nevyjde. A v tom je ten problem. Tady jsem ale nasla cestu ven. Naucila jsem se vnimat strukturu trhu a tesne pred vstupem uz vim, kolik riskuju. Neznamena to, ze mam SL treba 2 ticky, ale vim, ze jakmile se trh dostane vic nez 2-3 ticky proti me A ZACNE SE CHOVAT URCITYM ZPUSOBEM (sleduju depth of market), premisy pro muj vstup uz nejsou platne.

Toto presne stanoveni pohybu proti me mi dava potrebnou jistotu a zaroven odvadi pozornost ega a jeho potrebu mit pravdu, protoze bude mit pravdu v kazdem pripade.

Tak to bylo trochu z moji praxe.

Uspesny trading.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hadamkov - tak já mám stejný problém, jakmile bych dle signálů měla vstoupit do obchodu začne se mi honit hlavou - co když se to otočí apod. Je to 50:50 a tak dlouho váhám až mi obchod uteče. Zákony schválnosti fungují naprosto přesně, když takhle uteče pět obchodů a já vstoupim do šestého, tak je to přesně ten který nevyjde. Přitom vidím, že by během obchodních hodin stačilo vzít to co mi signály nabízí a je to OK se ziskem. Tyhle nepříjemné pochybnosti jsem si "vypěstovala" v době, než jsem "našla" to co vychází, a nějak se toho nedokážu zbavit. Ale nevzdávám se. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luin: mel jsem taky velky problem klikat. V paperu tedy ne, ale v live fakt velky. Sevrelo se mi bricho, zacalo silne busit srdce a hlava hledala milion duvodu, proc nevstoupit, a hlavne v situacich, ktere sice splnily podminky pro vstup podle OP, ale byly treba na hrane v nekterych parametrech. A pak jsem se jen dival, jak jsem OPET prisel o $200.
Jedna vec je, ze trading nemusi byt opravdu pro Tebe, ale osobne si myslim, ze kdyz cloveka neco velmi silne tahne a dostal s v zivote k tomu, tak to proste neni nahoda a muze to byt jen dalsi prilezitost, jak "zlomit" sva stara a spatne fungujici presvedceni. Ja jsem napriklad zjistil, ze ty moje strachy me provazi cely zivot a v ruznych oblastech. V tradingu se to proste projevilo naplno. A ja si rekl, ze svou hlavu chci prozkoumat a zjistit, kde mam v sobe chybne programy a jak je prekonat. Zkusil jsem vice veci, ale uplne nejvic mne osobne pomohla klniha Lecebne kody - kniha se ke mne pred tim 2x dostala a nejak neoslovila. Az na potreti, kdyz me na ni upozornil i Tomas Nesnidal, ze by mi mohla pomoci se strachem. Precetl jsem ji a zacal praktikovat jednoduchou metodu..delal jsem to 2-3x denne po dobu 14 dni a musim rici, ze to FAKT ZABRALO !!! Ano, rozbusi se mi trochu srdce, nekdy i sevre zaludek, ale hlava je volna, zadna paralyza mysleni ! Je to uzasny. Nevim, zda to pomuze i Tobe, ale pokud neco nevyzkousis, tak to jsou jen kecy, zda to jde nebo ne...jedine o ceste, kterou sam projdes muzes rici, ze nikam nevede...nebo vede:)
Akorat jsem zjistil, ze nema smysl moc tlacit na pilu. Proste nechat veci plynout volne. A nedelat si nejaka presvedceni nebo spise ocekavani, ze ted budu neco cvicit a za mesic to vyresi muj problem. Ono to zabere treba i pul roku. Osobne mam takovou zkusenost. Nervova soustava se vyviji skokove, ne linearne. A asi nikdo nevi, kolik mozek potrebuje (a je to individualni), aby neco v sobe zmenil/prekonal...

Naprosto, naprosto a naprosto souhlasim, ze trading je hlavne O HLAVE !! V mem pripade muzu rici klidne 60-70% uspechu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nevim, zda Tomas knihu doporucoval na iMotivatoru, mne ji doporucil pri soukrome korespondenci. Jak jsem psal, mne pomohla strasne moc..resp. technika v ni zminovana. Mozna je to tim, ze jsem tomu plne duveroval a proste to delal. Mozna je to placeboefekt. Ale neni to jedno ?? Dulezity je snad vysledek :) Pokud k tomu pristupujete skepticky, nevim, zda ma smysl to delat... Pro me je to urcita forma meditace a za sebe vim, ze mi to funguje. A pomohlo mi to s vice problemy a dokonce nejen mne.
Jen jsme vam naspal svuj nazor a zkusenost. Nikomu to nevnucuju, jen davam informaci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...