Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

diskuze k článku-podvědomí a RISK


Jakub

Doporučené příspěvky

Dobrý den všem,

Dlouho jsem váhal, kam tento příspěvek zařadit, ale ve finále je to opět o psychologii, takže je tady.

po dohodě s Tomášem, bych chtěl uveřejnit jednu mou zajímavou analýzu.
Předesílám, že se jedná o systém, představený na kurzu ID.

Vzhledem k tomu, že se neustále snažím zefektivnit moje ID obchodování, jsem se po dlouhé době rozhodl udělat pokus. Za posledních 33 dnů, jsem našel komplet všechny signály k vstupu do pozice, bez ohledu na to, jestli jsou proti trendu, jestli jsou výrazné, nevýrazné, na první pohled nesmyslné, bez dalšího zvažování v souvislosti např. s S/R úrovněmi, atd. Vzal jsem prostě všechny bez dalšího přemýšlení !
Zakreslil a spočítal jsem ztráty i zisky. Průběh a ukončení obchodů, proběhlo vždy naprosto přesně podle obchodního plánu ( i když to vypadalo jakkoli nesmyslně )!!!
Při propočítávání výsledků jsem měl pocit, že z toho vyjde pěknej průs... Připadalo mi, že nedělám nic jiného, než počítám ztráty.
Po dokončení výpočtů, jsem zjistil následující:

trh: ES
počet obch. dnů: 33
počet signálů 115 (nepočítám ty, které nebyly vůbec aktivovány stop příkazem)
počet ztrátových obch. 59
počet ziskových obch. 56
hodnota ztrátových obch. – 4.162,10 USD !!! (průměrná ztráta je podle mě dost vysoká??? )
hodnota ziskových obch. + 5.336,00 USD !!!
zisk za 33 dnů + 1173 USD !!!!!!!!

Neuvěřitelný výsledek u tak brutálního přístupu, bez výběru nejvhodnějších vstupů !

A přesto jsem už při zpracovávání měl dost mizerný pocit, co z toho vyleze. Podle pocitu, jsem čekal výslednou ztrátu tak 400 USD – OMYL !!!!!!
A to je ten problém i při ostrém obchodování. Sekáte jednu ztrátu za druhou a rychle zapomenete, že třeba před dvěma dny jste několikrát za sebou vydělali.
V tomto konkrétním případě je ještě jeden problém. První polovina měsíce by vás dostala do ztráty něco přes 500 USD. Konec měsíce + 1170 USD. Zamyslete se, co budete dělat po první polovině, když váš účet ztratí 500 USD ?
Podotýkám, že výsledek a kumulovaná ztráta, se může dlouhodobě o něco lišit a srpen byl navíc, jak říkal Tomáš, mizerný měsíc.

Z toho všeho opět vyplívá to nejdůležitější. Pokud nebudeme obchodovat mechanicky bez emocí, peníze nevyděláme !!! Největší pozornost věnujme psychologii obchodování, ostatní je hračka !!!

A ještě něco na závěr. Teď jsem zjistil, že pokud by se někdo rozhodl obchodovat třeba jen 2hod. denně, po otevření, skončil by na konci měsíce se ziskem asi 450 USD. Taky zajímavé ! Jak psal Tomáš, hodně lidí to také dělá. V případě více kontraktů – pohoda !

Zdar Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 37
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Skvělé, skvělé, skvělé! :-) Číst podobné příspěvky je vždy radost. Jenom škoda, že je zde tak málo obchodníků, kteří si pečlivě dělají podobné analýzy a přemýšlejí tak detailně o svém počínání. Boljo, stále jste na správné cestě za úspěchem. Zdolejte psychiku - už snad i v tom se vám daří dělat pokroky - a můžete zabalit svůj stávající business :-)
Hodně zdaru,
Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj

Já docela bezpečně vím že hodně lidí si myslí ,že když řeknu že na komodity sázím celou svou budoucnost a doteď jsem v podnikání vždy pohořel , řeknou ty zrovna chudáčku malej . Takové obchodování není pro prosťáčka jako ty ale pro lidi mazané a studované prostě burzovní odborníky , určitě jsi zase naletěl nějakému podvodníkovi co se na tobě a tobě podobným napakuje a zmizí no jen počkej zase zapláčeš nad výdělkem a nakonec skončíš na pracáku . Dokonce můj nejlepší kamarád taktně mlčí když spustím o své budoucnosti a komoditách a že to je hodně velkej krkovička na peníze a získávání jich , jen se culí a dobře vím že právě on si myslí to co ostatní . Proto já osobně nikomu už nic neříkám a nevysvětluju , toť vše , jinak tohle je hodně dobrý vlákno díky . REN

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rendo,
tak tohle asi známe všichni a koukám, že to spousta lidí špatně nese. Lepší mlčet. Kdo uvažuje podobně jako my a má zájem, určitě na tyto stránky narazí;)
Ty řeči jsou taky dost nebezpečný a můžou člověka docela slušně otrávit, nebo brzdit právě ve změně myšlení a to jaksi nemáme zapotřebí. Už tak je to dost těžký že?
Já mám velkou podporu od manželky, což je bomba. Jinak si všichni myslí, že jsem magor - neřeším. Jednou třeba sami přijdou, abych je to naučil. To určitě Tomáš s Petrem znají z minulosti taky.

Čau Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě bych dodal ,


Komodity a podnikání mají v sobě hodně podobného , ale v podnikání řešíte výše zmíněné problémy nechci je zde jmenovat všichni víme o které jde . Nikdo se tady nezmínil o konkurenci ať poctivé nebo té nekalé a zákeřné , v komoditách nic podobného není , jsi v tom sám – ideální stav nemyslíte . Jinak Zvedám obě ruce i nohy pro založení klubu M. DOUGLASE !!!!!! výborný nápad Tomáši .(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tyhle zkušenosti mám taky, bohužel zatím bez toho Petrova dodatku... Podstata úspěchu je ve změně sama sebe, platí to ve všem a trading je asi hodně vysoká škola. Vůbec nejlepší kniha o "tradingu" jakou jsem četl je Coelhův Alchymista. Nenechte se zmást názvem, není tam také nic o tradingu. Ale vo tom to je.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj všem,
dnes jsem četl zajímavý článek "Emoce při investování", tak se podělím stručným výtahem.
Američtí vědci provedli výzkum, kterého se zúčastnilo 41 lidí. Patnáct z nich mělo normální inteligenci, normální logiku a normální kognitivní (poznávací) schopnosti, neměli však v pořádku oblasti mozku kontrolující emoce.
Hráli jednoduchou hru spočívající v házení mincí. Při každém vrhu mohl hráč buď přijít o dolar, nebo vyhrát dva a půl. Lidé s poruchou emocí získávali v průměru o 13% více, protože neměli strach z prohry. To byla jejich hlavní výhoda proti lidem, kteří se během hry chovali opatrněji a v nepříznivých seriích vynechávali pokusy z obavy z další prohry. To je ovšem stálo peníze. Jednoduchá logika říká, že při každém vrhu mincí máte šanci na výhru 1:1, ale protože poměr výhry k prohře byl 2,5:1, je nerozumné pokusy vynechávat. Iracionální strach z prohry, který mají na svědomí některé části mozku (zejména takzvaná amygdala), tedy u normálních lidí sehrál svou negativní úlohu.
V investování se může dařit i těm, kteří jsou schopni při důležitém rozhodování své emoce perfektně kontrolovat nebo úpně vyřadit ze hry. Někteří to dokážou tak dokonale, že je nelze odlišit od sociálních psychopatů.
Když však měli lidé s poškozeným "emotivním mozkem" řešit konkrétní přiklady ze života, až tři čtvrtiny z nich riskovaly tak nepřiměřeně, že nakonec přišli o všechny poníze. (autor však nepopsal jaké kontrétní příklady ze života řešily)
Tok co pryč s amygdalou nebo ne???
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No Boljo ono nikdy nerikej nikdy... :D

ale docela by me zajimalo jak by dopadlo obchodovani dvou lidi kteri by obchodovali jeden za druheho..
Je mozne ze v pripade ze by neslo o tve penize by se (po psychicke strance) stalo z ziveho obchodovani papirove ?

Pred par lety jsem se na nejake akci seznamil s parem ktery miloval ruletu, podle jejich tvrzeni byli i v docela zajimavem plusu a jedno z jejich nejdulezitych pravidel bylo to ze meli oddelene penize, vzdy hral pouze jeden z nich a druhy mu koukal pres rameno..

Jeden hral a druhy bez emoci sledoval prubeh hry, striktne kontroloval dodrzovani pravidel ktere si vypracovali a mel absolutni pravo hrani kdykoliv stopnout..

Je to samozrejme jen cast z taktiky, o mnoho vic se nepodelili a urcite jsem i neco zapomel, ale je pravda ze kdybych mel obchodovat s cizimi penezi (s presvedcenim ze me nekdo jiny plus minus podobny obnos vydela) tak by se tim mohlo dat z velke casti obejit stres ktery pri obchodovani s vlastnimi $$$ nastava..

Navic v pripade ze by se jednalo napr. o manzele kteri si rozumi a jsou v pohode by se ze stresu mohla stat hra a zabava na entou.. :)

No nechal jsem se unest, ale konecne jsem nadhodil alespon jeden z tech tisicu myslenkovych pochodu.. ;)

D.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hm, zajimave pyslenky, postrehy a vubec :-)
Ono ale neni treba emoce vyrazovat ze hry. Vubec neni treba byt psychopat nebo neco podobneho :-) I nejlepsi traderi maji emoce a neciti se dobre v serii ztrat - staci si precist par knih Larryho Williamse, ten je toho zivym dukazem :-)
Ono staci mit spravnou strukturu uvazovani, o ktere pise pave M. Douglas. Nas strach, ktery nas casto nuti nebrat po ztrate nasledujici obchod, prameni ze spatne struktury uvazovani nad obchodovani s komoditami. Pokud zmenime strukturu uvazovani, pak uz je obchodovani skutecne relaxacni zalezitosti a nejake ztraty vas nechaji vetsinou ledove klidnymi. M. Douglas prave i perfektne celou strukturu tohoto noveho uvazovani popisuje, i cestu jak se k nemu dopracovat. Je to ale pomerne narocny proces z toho pohledu, ze mnoho myslenek ktere v knize zaznivaji jsou nam dost cizi. Protoze nam cely zivot vtloukali do hlavy kraviny typu vetne rozbory a nikdy nam poradne nikdo nevysvetlil jak muzeme vyuzivat nase mysleni a tvorit ho tak, aby nam pomohlo dosahovat urcitych cilu, je to pro nas neco, co se musime ucit po kruckach nove a od sameho zacatku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tome, Davide,
velmi výstižné. Chci především zdůraznit, že tu nepředkládám Alchymistu jako literaturu, ze které by měli čerpat tradeři. Jde právě o tu změnu myšlení, o ty kraviny zafixované v našich hlavách. Alchymista může působit jako pohádka, podobně jako trading - pro někoho kdo neví oč jde, je to pohádka pro nás hlupáčky, kteří na to naletí. Kdo ale nechce být neovládanou lodičkou na rozbouřeném oceánu života či trhů, musí se naučit naslouchat. Naslouchat řeči, které do té doby nerozuměl, a které rozumí jen lidé s otevřeným vnímáním. Je to řeč přírody, těla, vesmíru, trhů, je to spousta slov, která člověk do té doby vůbec nevnímal, natož aby jim rozuměl. Potom může přijít změna finanční situace, kvality života. Je to mnoho práce, trpělivosti, také třeba peněz. Trávím také hodně času u počítače nad tradingem, jako učedník, takže vím, přečte-li si pochybnostmi zmítaný trader-adept Alchymistu, zjistí, jak zdánlivě zcela odlišné věci jsou z jednoho kadlubu, jak zkušenosti z tradingu lze velice dobře uplatnit v životě a naopak. Jisté je, že každý musí jít svou cestou. A je výborné, že tato diskuze dovoluje upozornit na možnosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj všem ,


Pokud teď napíšu něco co zde již někdo možná poznamenal , tak se omlouvám( nečetl jsem všechny příspěvky ) . Přečetl jsem si článek o (Cesta do hlubin psychologie obchodování XI - programy podvědomí ) mimochodem výborný opravdu skvělý článek , ale tak nějak se nemohu ubránit pocitu že ta slova jsem z části již četl v knize Bohatý táta / Chudý táta od pana Roberta T. Kiyosakiho . Čerpal jste snad při psaní tohoto článku i z jeho knih ? . Možná že to není úplně ta správná publikace pro budoucí tradery , ale mě hodně v této oblasti otevřela oči . Mě osobně je uplně jedno odkud myšlenky zde popsané pocházejí pro mne je důležitý obsah těch pro jiné lidi zcela nezajímavých a pro blázny dobrých vět . Pište dál protože bez další podpory si těžko přivyknu novému myšlení , já bych řek že je to moc těžké zaujmout nové myšlení. Je to jako by jste si představily staré myšlení , jako vyjeté koleje obklopené šikmou zdí a vy se snažily vyjet z kolejí a dále pokračovali po nakloněné zdi – bohužel taková jízda je dosti obtížná a klouže to . Nakonec pod nátlakem emocí je jednodušší stočit se zpět do kolejí protože tam to prakticky jede samo bez snahy a řízení ( prostě pěkně bezpečně )


REN

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rendo,

hezky jste to napsal s temi kolejemi. Autor knihy New Trading Dimensions, ktery se ve sve knize tez venuje castecne psychologii obchodovani, porovnava zase spatne mysleni na prikladu s rekou. On sam porovnava uspesny trading, jako reku, ktera plynule a bez vetsich prekazek plyne vpred. Aby vsak reka plynula bez vetsich barier a prekazek, musime ji dat do spravneho koryta. A tim korytem je nase mysleni. Pokud ta reka momentalne neplyne, ale spise se rozleva na vsechny strany, prochazi podivnymi tereny, apod., pak je ta reka ve spatnem korytu. Musime si vytvorit v hlave novou strukturu mysleni, nove koryto - ve kterem ta reka (nas trading) popluje plynule a bez vetsich problemu.
Me osobne se toto pripovnani tez velmi libilo. Vazne bych byl rad, kdyby se podaril dotahnout ten klub a preklad M. Douglase. To je neco, co vsem muze vyrazne pomoci menit mysleni.
Je i zvlastni, jak cely zivot zijeme ve vedomi ze nase mysleni je naprosto v poradku, ale kdyz se zacneme trochu rozkoukavat tak zjistime, ze co nam od mladi vsichni kolem vtloukali do hlavy je z velke casti k nicemu. Ja sam ctu mnoho knih a pribehu uspesnych lidi a vsichni - do posledniho - se shoduji, ze nase zivoty i nase bohatstvi je pouze a jen v nasich hlavach a nasem mysleni.
Necetl nekdo z vas knihu Myslenim k bohatstvi? Zajimaly by me nazory. Trochu jsem k teto knize pro jeji hype odmereny, takze jsem ji zatim necetl. Jinak jeste jednou pro vsechny anglicky mluvici - durazne doporucuji precist si The Zurich Axioms. Je to kniha, kterou napsal syn velmi bohateho svycarskeho bankere a ve ktere popisuje urcita pravidla, kterymi se tato financni elita ve svem zivote ridi. Rozhodne kniha, ktera kazdeho poradne nakopne a zaroven mu da i celou radu praktickych a zajimavych rad a podnetu k zamysleni.
Tomas

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...