Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

Deluxe: Ked som mal v roku 2009 skoro 2 rocny backtest, ktoreho vysledky mi davali zhodnotenie radove 100-vky % rocne na indexoch, tak vzdy, ked som mal pokusenie posunut SL a PT, vynechat obchod alebo urobit obchod navyse,tak som si pozrel vysledky toho backtestu a povedal si: Nestaci ti take zhodnotenie? Tak co este spekulujes.
A pomahalo to. Plan som dodrziaval do puntiku.

Poviem ti, kde nastal problem. V backtestoch som si nasiel asi 2-3 pravidla za 2 roky na urcenie trendu. V reali sa dako ten trend prestal drzat tychto pravidiel. Tak som robil backtest dalej dozadu a zistil som, ze pravidla, ktore mi urcili trend v roku 2008 ma nepustia do trendu roku 2004 a a zase pravidla z roku 2004 nefunguju v roku 2008.
Tak nakoniec som uz nebol schopny sa rozhodnut, aky je trend, lebo tie pravidla mi to tak vyfiltrovali, ze som pomaly nemal co obchodovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jogo,

vidim to stejne, mel bych se k tomu postavit jak zminujes v prvni casti. Ale ja mam pocit ze chodim v kruhu - protoze, cim vic jsem v minusu, tim je tezsi byt opravdu selektivni a delat presne co mam. System je totiz dost diskrecni, ale porad docela jasnej - klasicky příklad : udělam obchod, říkám si, jo, tak to bylo přesně dle planu, to je pohoda... pak přijde ztrata, ja si říkam, je to ok, podle planu... pak skončí senace, ja si jdu poznamenat obchod a udelat screen a nemuzu verit ocim, do jakeho to obchodu ze jsem to vlezl, do něj bych nikdy nešel (neni to tím že vidim co se děje po vstupu, ale tim že je to vstup, který neměl byt uskutečněn, jako bych měl v době obchodování nějakou clonu přes oči a bral vše, prostě vstup co nesplňuje plán).

Ještě budu dělat týden vše pro to, abych pracoval dle plánu, a když to ani tentokrát nevyjde, dám si kratkou pauzu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Deluxe,
ja myslim, ze nemusis robit nic, len proste dodrzuj plan!!!

Pises, ze obchod musis jej vzit, i kdyz dle planu by nemeli byt brany. Tak to je potom tazke no.

Neviem ci je tvoj problem uplne o psychologii, scasti asi ano a sice "strach" a "chamtivost", strach ze ti nieco utecie a chamtivost ze to bude super zisk.
Hlavne ale sa sustred na dodrzovanie planu na 100%. Ked obchod nemas brat podla planu, tak ho neber, inak si slapes po vlastnej praci backtestingu. Ja viem lahko sa to napise, sam som riesil a riesim podobny problem, pretoze sam mam niekedy aj par dni bez obchodu.
Je to aj o konzistentnosti obchodovania a ta ma dve zlozky tak ako som pisal vo svojom vlakne:
www.financnik.cz/forum/read.php?7,175139,page=7 (posledny prispevok)

Ty zatial dodrzujes prvu len aby ti nieco neutieklo ale porusujes druhu nedodrzovanim planu.

Fakt nepomoze nic ine len sa sustredit na 100% dodrziavanie planu. Ja som si uz teraz napriklad vytlacil backtest a mam ho pri sebe, a stale sa do neho pozeram a stimulujem si v hlave to, ze mi naozaj staci tak malo obchodov do mesiaca na dosiahnutie stanoveneho mesacneho ciela, a stale sa ujistujem o tom backteste ako prebiehal a ako malo obchodov tam niekedy do mesiaca bolo.

Tak snad ti to pomoze.
Drz sa,

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fuxo,

ano, s tim se neda nez souhlasit, a musim to prekonat. jedna se asi opravdu o kombinaci strachu (co kdyz ten obchod nevezmu a bude ziskovej) a chamtivosti (co kdyz ho nevezmu a neziskam hromadu penez, ktera je teoreticky mozna u kazdeho obchodu)... ale,... teoreticky jsem o techto dvou emocich nastudoval opravdu mnoho, takze ted prichazi na radu praxe, snad to zvaldnu


diky vsem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Na začátek zdravím všechny tradery a všem přeji hodně úspěchů a hlavně zdraví v Novém roce.

Rád bych se s Vámi podělil o svou zkušenost, i když se možná tradingu dotýká pouze okrajově, ale je jisté že s tím také souvisí.
Tradingu se věnuji již více jak rok a obchoduji live asi 3 měsíce. Trading se stal prakticky mým jediným zájmem i když se zatím plácám kolem nuly a bojuji sám ze sebou. Především pak s psychologií samotnou. Je mi 35 let, což už není úplné mládí, ale také se necítím jako důchodce. K tradingu mám ještě solidní zaměstníní co by projektový manager u webdesignové firmy.

Asi před rokem jsem změnil praktického doktora a při vstupní prohlídce mi byl zjištěn poměrně vysoký tlak. V té době asi z důvodu mého špatného životního stylu. Nedostatek pohybu, nadváha asi 13 kilo a závislost na nikotinu.
Oběhl jsem celou řadu vyšetření, kde bylo vše v pořádku. Doktor předepsal léky na tlak a doporučil změnu životního stylu. No jo, ale jak my všichni tradři, kteří stále pracujeme někde v zaměstnání víme, není na ten správný životní styl čas. Alespoň u mne je to tak, že trávím 2 hodiny denně na cestě z a do práce, 8 hodin v práci a pak rovnou zasednout doma před trhy. Mezi tím nějaká cigareta a večeře. A tak pořád dokola.
Kam celý tento příběh asi směřuje je všem už nyní jasné. Je to asi 3 týdny, kdy se mi dostavily deprese, mírné závratě a pěkně vysoký tlak. Takže jsem opět začal obíhat nejrůznější doktory a problém řešit.
Momentálně se věci začínají stabilizovat jak na mém zdraví, tak i v mé psychice. Nad vším tím jsem se zamyslel, a dal jsem si vše dohromady. Když jsem dnes svému doktorovi říkal, že po práci ještě 2 hodiny denně obchoduji na finančních trzích, bouchal pěstí do stolu a říkal, čemu se pak divím.
Řekl bych, že na tom asi něco bude. Mimo své běžné starosti mé zdraví opravdu trading ovlivnil. Každý začínající trader jako já ví, že začátky nejsou zrovna zlatý důl. Do toho jsme s tím všichni šli, ale stejně když příjde například jeden ztrátový obchod (i když ty mě tak netrápí, pokud je vše podle plánu) a nebo když právě plán nedodržím v tom směru, že nevemu obchod, který bych podle OP měl vzít, přichází obrovská frustrace, ketrá se se mnou a myslím i s ostaními začínajícími tradery nese celých 24 hodiny do další senace. A pokud se další obchodní den celá věc opakuje, k tomu se přičtou běžné starosti je průšvih na světě.

Momentálně trading na pár týdnů odkládám a budu se věnovat pouze sobě, rodině a svému zdraví. Protože ani za 100 000 USD si nové zdraví žádný znás nepořídí.
Chtěl jsem svým příspěvkem říct, aby jste Vy začínající tradeři, kteří nemají vše ještě ustálené nedávali do tradingu veškerou svou energii. Nestojí to za to....


Příjemné svátky přeje..

Honza :) :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Levatio

Ano, to přesně mám teď v plánu. Nějakým způsobem zkloubit si čas, aby se dal stíhat jak trading, tak relax. Ale můj příspěvek přeci nebyl o tom, že by mi trading sám o sobě poškodil zdraví. To tam napsané není. Jsem si ale jistý, že k tomu určitou částí přispěl, protože jsem začínající trader a co si budeme povídat, nervy to jsou. To nemůže nikdo popřít.
ale psané to bylo jako odstrašující případ pro ostatní. Potože jsem si také jistý, že spousta lidí vede ještě daleko míň kvalitní způsob života, než já a u toho obchodují.
Prostě věc k zamyšlení...nic víc.. :)

Hezký svátky...Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...

Zdravim Vas,

Mam hotovy backtest system,spisany OP a teraz sa venujem papertradingu. Dal som si za ciel ze budem dodrziavat OP bez vynimky a zaznamenavat vsetky obchody. Toto budem robit 3 mesiace a ked dosiahnem profit kazdy mesiac zacnem live obchodovanie. Vychadza mi to 1-5 obchodov tyzdene.Cize relativne malo ale mne to tak vyhovuje.

V poslednom case sa vsak zamyslam nad myslienkov ci netreba robit este nieco viac,este nieco otestovat, nejaku novu myslienku, popripade skusit iny trh,timeframe a nieco podobne.

Toto som uz par krat predtym skusal a vzdy som prisiel na nieco nove co vyzeralo byt lepsie ako to aktualne a tak som spisal OP a opat dokola to iste,proste zacarovany kruh.

Teraz som sa rozhodol ze nebudem uz nic nove testovat. Sem tam backtestujem svoj aktualny OP na inom TF a to je vsetko. Inak citam knizky a kazdych 15 minut pozrem co robi trh. Obchodujem na 15grafe FGBL od 9:00 do 16:00 potom koncim. Nepozeram na trh neustale lebo to nerobi dobre mojmu usudku a trh ma potom ovladne.

Stale sa vsak neviem zbavit myslienky ze takto asi profesionalny obchodnik cas zbytocne nestraca a robi este nieco naviac. Na druhej strane si uvedomujem ze ak nedokazem dodrziavat jednoduchy OP ako mam teraz a obchodovat podla neho tak nema vyznam skusat nieco ine lebo to dopadne tak isto. Takze teraz som od vsetkeho utal a iba obchodujem. Stale ma vsak trapi myslienka ci to je naozaj dost co robim,ci netreba nieco viac.Asi typicky konflikt stym ze cim viac prace tym vacsia odmena :) A tak som sa chcel opytat ci to postretlo aj niekoho ineho a ako sa stym vyrovnal.

S pozdravom
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Kocka,

Ahoj, ja sem to mel hodne podobne, mozna stejne. Chodil jsem v kruhu a hledal ten nejlepsi system, abych se vyrovnal tem nejlepsim, a tedy me frustrovalo, ze i ten nejlepsi co jsem udelal, musi byt davno prekonan a neni tedy skoro mozne s tim obchodovat - zni to jako klise, sam sem o tom cetl nespocetnekrat, ale vlastni zkusenost je vlastni zkusenost.

Tak k veci, nevim jestli dokazes objektivne posoudit ci ma tvuj system sanci. Ja to nedokazal, i kdyz jsem pak uz o tom byl presvedcenej-nicmene mylne. Jestli mas robustni system, tak ses v pohode a smekam ze jsi to dokazal pochopit jeste predtim, nezli jsi zacal LIVE.
Jakmile zacnes live, tak pochopis, ze to neni o systemu (zase to zni jako klise, ale zase sem si tim prosel). System je to posledni, kdyby to bylo na systemu, tak jsou na svete lidi, co tomu (anaylze trhu) davaji vzdycky vic casu, maji do zacatku lepsi technolgie apod. vzdy uspesni a takhle by treba moje sance byli hodne nizke - jednoduse to neni o tom, kolik hodin prosedis u PC (i kdyz nejake minimum tady byt musi).
Ja si myslim ze delas vse, co je ted v tvych silach. Ja to delal taky a s ohledem zpet to byla i pravda. Problem je v tom ze cely trading je neco jine nez jsem si myslel puvodne - system -.
Ja ti fandim at se dostanes do faze kdy jedes live, a az potom pochopis co a jak. Vysvetlovani ani cetba vseho nepomuze, clovek si to musi zkusit.
A ver ze jakmile se poperes s psychikou, tak te konflikt typu ''cim vice prace tim vetsi odmena'' nebude zajimat, protoze na sobe jako na osobe zapracujes tolik, kolik se vetsine lidi ani nezda.

Tot muj ciste subjektivni pohled na vec.

/// Jeste podotknu ze v tradingu je porad co testovat, jine TF, ruzne chovani trhu a miliardy a miliardy ostanich veci, jestli chces byt frustrovanej - jakoze to vubec v tradingu neni problem - tak se v tom zacni jeste hrabat. Jinak (pokud mas system robustni) od toho dej ruce pryc a zamer se na emoce, co prozivas kdyz jde obchod tvym smerem/proti tobe a omez jakokoliv emoce co ti prijdou do mysli (tela) na minimum - alespon se o to pokousej. mne to pomohlo, a ze jsem s tim hodne zapasil...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to deluxe,

dakujem za tvoj nazor. Live som obchodoval asi 9 mesiacov,sice pozicne.Mal tak 5-10 obchodov za mesiac.
Skoncil som v miernej strate ale poslednych 6 mesiacov vyslo +/- 0.

Emocie boli to je stara vec a je zaujimave ich sledovat,zapisovat a potom sa ti precitat o par dni.Clovek sa aj dobre zasmeje :)

Presne to inak teraz robim,do zosita si pisem co citim pri vstupe, co citim pri obchode a co po obchodde. Inak jediny ciel teraz pre mna je 100% dodrziavat OP a odstranit emocie s posledneho obchodu. A podla mojho nazoru sa da zarabat z hocicim ked mam dobre postaveny MM a risk management a RRR>3 .Lebo vzdy pride dobre aj zle obdobie a ide o to ci tu este budem ked pride to dobre obdobie.Tak este raz dakujem za tvoj nazor aspon viem ze je to uplne normalna vec

Pekny den

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...