Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny,

dávám odkaz na velice zajímavé video (pouze v angličtině) z letošního San Diego Traders Expo 2007. Jedná se o moderovaný panel s úspěšnými obchodníky (Ken Wood, Hubert Senters, Charles Schaap, Daniel Collins, John Carter, Tom Busby). Mluví o tom, jak se připravují na obchodní den, co během něj dělají, jestli obchodují zprávy a jak se při nich chovaní, jaké jsou chyby obchodníků, kdy začínají řešit narůstající drawdown, atd.

Ke shlédnutí je potřeba Free registrace.
www.moneyshow.com/msc/traders/webcasts.asp?wcpage=up&wkspid=6e1cd317ce814ab69c2cece46acd3ed6&details=t&code=008644


Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím,

i já se přidám k diskuzi o tom, jak trávím den. Obecně se držím toho, abych přes den neměl příliš velké psychické vypětí. Teď mám prázdniny, takže většinu času trávím buď studováním trhů z předešlého dne, a nebo jsem na golfovém hřišti.

Golfisté mi dají za pravdu, že golf není jen hra bohatých snobů, kteří se jen tak procházejí po posekané trávě a nevědí co s penězi. Jen pro představu, dnes je rok golfu levnější než lyžovačka v našich horách na týden. Golf poskytne člověku neuvěřitelné uvolnění po psychické stránce. Po fyzické už ani tak ne, i když se to nezdá, 18 jamek jdete asi tak 4,5 - 5 hodin a odborníci hru přikládají k aktivnímu pětihodinovému štípání dřeva :). Ale to jsem odbočil.

Večer, stejně jako Tomáš, usedám ke svému PC a obchoduji. Po uzavření trhů si zapíši vše do obchodního deníku a zhodnotím daný den.

Pokud mám v jeden obchodní den jakoukoliv ztrátu, vyznačím si toto místo na grafu. Porovnávám obchodní systém s tím, co jsem ve skutečnosti udělal a poučuji se z chyb. Ve svém obchodním deníku si pak zaznamenávám příčinu ztráty.

Trading je pro mě skutečně vzrušující způsob zhodnocování financí. Je tu samozřejmě nebezpečí, ale jak tu bylo mnohokrát řečeno, pokud se bude člověk poctivě učit, bude se držet plánu a bude napravovat své chyby, potom ho trading sladce odmění.

Hodně štěstí všem začínajícím i stávajícím traderům!




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
obchoduji na ostro již cca 10 měsíců a jsem pořád tak nějak na 0, příp. v mírné ztrátě. Dle backtestů i papertradingu mám profitabilní systém, můj "jediný" problém je psychika. Většinou se stane, že můj první obchod dne (obchoduji ER2) skončí na SL a já mám potom obrovský problém další příkaz exekuovat, což taky často neudělám a končím tak den na 1 obchodu se SL. Samozřejmě, že kdybych bral ty další obchody tak většinou skončím se slušným profitem.
Přečetl jsem několik knížek o tradingu i psychologii, ale nějak se z toho nemůžu vyhrabat. :-( Naslouchám případným radám... :-)

Laďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdarec všem
po přečtení celého seriálu "velké psychologie" se chci s váma podělit o několik svých dojmů. Jen úvodem, do svých 40 let jsem pracoval systémem práce-odměna-práce, byt tak trochu na volné noze jako projektant a designer ale pod obrovským tlakem investorů. Mohu jen říci že jsem si své sny mohl i částečně plnit! Po té mě život přervala osobní tragédie - ale ve finále to byl zisk - získal jsem svobodu, naučil se meditaci, trpělivosti a zjistil že se dá žít i bez stresu z práce a na vlnách úspěchu a závisti. Po té co jsem se naučil být sám sebou, jsem čekal na signál.... asi se budete smát , ale na signál osudu a v den kdy začínaly prázdniny jsem náodně serfovalpo netu a otevřel Finančník. Už jsem se od něj neodtrhl a jelikož jsem člověk učený disciplině , byt bohémství je mě vrozené, tak denně studuji/ZDARMA/ mywslím tím bez peněz - zde manuál a psychologii atd cca 4 hod dopoledne, potom ošetřuji zahradu a odpoledne otvírám demo a burzu a snažím se aplikovat co jsem se dočetl a večer opět 4 hod studuji. Zpočátku jste všichni na mě mluvili minimálně hebrejsky ale ted už základním slovům rozumím a tak je mě zase lépe. Přesto že neobchoduji na ostro tak vím co jsem zde našel.......svobodu a volnost rozhodování. Jak vidíte zatím ve svém přízpěvku nepoužívám vaši řeč ale věřte že to píši od srdce.


když už nevím kudy kam ..... medituji......

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ripper,

já obchoduji menší časový horizont, než vy, ale občas se mi také stává to co vám. Mne skutečně hodně pomohlo přemýšlet tak, že počítám s non-stop ztrátou, stále jen myslím, že každý obchod bude ten nejhorší. Nevím jak to paradoxně pomáhá, ale beru už většinu příležitostí. Také mne hodně pomohlo obchodovat jen s trendem, tedy nemám žádné proti-trendové paterny. Ale neobchoduji WCCI, tam je zase škoda neobchodovat proti-trendové signály...

Gordon,

některé části Finančníka už čtu třeba po třetí a nelituju toho. Pokud člověk chce v obchodování uspět, musí se v této problematice orientovat. Hodně mi pomáhá jen prosté koukání do grafů - získávání intuice a citu.
A "řeč tradera" se vždy dá přeložit do srozumitelné formy, ale je rychlejší napsat PT, než cílený zisk, výstup z pozice na profitu x ... :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

ripper
píšete že vás první obchod vyhodí na SL. Při otevírání trhů je to dost divoké. Zkuste počkat půl hodiny až se trhy uklidní.
Mnoho lidí má malý účet a dávají ze strachu malé SL - podle mě je to chyba. Pokud vstupujete do trhu a ve většině případů jde proti vám např.-200 pak musíte mít SL 220USD.Analyzujte své vstupy a zjistěte optimální SL, aby vás co nejmín vyhazoval. Berte i malé profity, z počátku to pomůže. Pokud máte nějaký zisk, ten den již neobchodujte at oněj nepřijdete. Další den se pokuste o další drobný zisk. Pokud vidíte po nákupu, že cena jde proti vám jen minimálně např.30USD pak je šance, že pujde vaším směrem do většího zisku. Klidně obchodujte deně třeba jeden obchod- to nevadí. Hlavně na konci měsíce musí být profit - třeba i malý. Tento malý profit se v dalších měsících zvětší přidáváním kontraktů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak:

Mám zbacktestované, že mě stačí SL 110 USD. Není ani problém v tom, že bych vstupoval hned po otevření trhů, ten trh už mám jakžtakž "nakoukaný". Když už mě to vyhodí, tak většinou proto, že se trh prostě obrátil, a ne kvůli malému SL. No a tu nastává problém, že už většinou do dalšího obchodu nejdu. Stejně tak přístup, kdy první obchod vydělám tak se bojím jít do dalšího, abych náhodou ty peníze zase neprodělal. To je taky určitě špatně. Chce to zkrátka obchodovat konzistentně a v tom je můj problém. :S

L.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ripper
Těch případů je poměrně málo, kdy po nakoupení se trh ihned otočí proti vám./tipoval bych tak 10 případů ze sta/. Většinou vám trh dá šanci na zisk. Vy jen neumíte tento zisk vzít a necháte obchod otočit do minusu. Zřejmě čekáte na vysněný zisk podle nějakého RRR a to je ve většině obchodů jen utopie.Pokud jde obchod do 3-4 minut vaším směrem a to pěkně rychle pak je tu solidní trend a ten je třeba podržet. Pokud do 4 minut obchod nemá směr a stále váhá tak vystupte s malým plusem a čekejte na další obchod. Zkuste prosím napsat nějaký den a přesně minutu/podle vašich záznamů/, kdy jste obchodoval a trh se otočil proti vám a došlo k vyhození SL. Pokusím se tuto situaci analyzovat z mého pohledu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

MNovak:

Tak např. (časy jsou ze Sierry, čili v reálu +3 min., ER2)
24.8., 16.30
22.8., 20.45
21.8., 19.45

Problém je prostě ten, že to tam nedokážu dát, nebo když už to tam dám tak zrovna vychytám ten ztrátový obchod a to mě psychicky zase trošku pošoupne dolů... Systém jako celek je profitabilní velmi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ripper
Dívám se na vaše vstupy a nedokážu to písemně vysvětlit.Ono to asi ani nejde.Nevím jakým způsobem obchodujete . Já osobně bych vstupoval opačně něž vy. Nechápu co vám dává takové signály ke vstupu.Připadá mi, že vstupujete uplně náhodně. Takové věci se dají probrat jedině na nějakém setkání. Myslím si, že máte vstupy nedotažené a mělo by se hledat vhodnější místo ke vstupu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to ripper:
Možná Vás to překvapí, ale v této situaci mi nejvíce pomohl A. Elder. Podle něj za úspěch v prvním roce live můžete považovat výsledek do -10% !!! To byl pro mne přímo šok a začal jsem nahlížet na obchodování úplně jinak. Takže váš výsledek "kolem 0" je váš úspěch.
Hodně zdaru.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim,

nie som sice castym prispievatelom do diskusie,ale dnes sa mi stala situacia,ktora ma s tradingom mnoho spolocneho a tak som sa s nou rozhodol podelit. Pekne odzaciatku - momentalne som v usa,kde sa snazim zarobit na "vsetci vieme co" a mam zriadene 2 bankove ucty.Na jednom som uz asi 2 mesiace nerobil ziadnu operaciu,pretoze som si myslel,ze som ta m +/-0.Co som vsak netusil - o tom,ze ste v minuse,a za co idu pekne penale, vas nikto neupozorni.A tak sa aj stalo,ze ked som si dnes pozrel stav uctu,zazil som mierny sok -145USD. Poviem pravdu,ze som v prvom momente citil hnev,rozcarovanie a bezmocnost...kedze sa vsak snazim zivot brat pohladom tradera,za par minut som si vsetko zrovnal v hlave a vysla mi jedna vec - presne takto bude moja reakcia na prvom SL...ci som chcel alebo nie,nevedel som si predstavit ako by som reagoval pri prvej strate,ale dnes to uz viem...co je vsak pre mna dolezitejsie,do 10 min. som bol uplne vpohode a bral som to maximalne sportovo,lebo viem,ze v skutocnom tradingu tych SL bude nespocetne viac. Je mi tej (doslova) straty trocha luto,ale na druhej strane som aj celkom rad,ze sa stala.

PS:pre tych ktory nevedia o com hovorim - zoberte co i len 100 korun a splachnite ich do zachoda.Nie - nedarujte bezdomovcomi,nepremrhajte,proste ich znicte a zahodte - rucim Vam,ze este vecer na nich budete mysliet : )

Laco

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

doufám, že je tohle správné vlákno na vložení citátu, který mě hned ráno tak pěkně pobavil. Myslím, že má s tradingem hodně společného a dostala jsem ho na mail od člověka, který mě velmi podporuje - jako jeden z mála. Pro ostatní jsem blázen jen proto, že dělám něco, co nenese ovoce po tak dlouhé době, jako je rok a půl.

NIKDY NEŘÍKEJTE,ŽE SE NĚCO NEDÁ, PROTOŽE SE VŽDY NAJDE BLBEC, KTERÝ NEVÍ, ŽE SE TO NEDÁ A UDĚLÁ TO!!!

Veronika

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

ripper:
psychice pomůže jak píše dr. Elder, kdyby obchodníci dělali společná obchodní sezení a zde obchodovali a psychicky se podporovali. Ostatně zeptejte se administrátorů, oni jsou na obchodování dva. Jaké to má výhody a nevýhody. Sám člověk těžko bojuje a než zdolá tyto překážky tak musí provést množstvlí live obchodů-což s sebou nese určitá rizika. Potom vás zase zachvátí radost z obchodování, ale to je už příjemné, když se těšíte na každé sezení. Neberte ztrátu, pokud je definovaná SL jako hroznou věc. Je to riziko, které musíte vždy podstoupit. Pokud máte SL velý. tak obchodujte např.DY 5 usd, kde si nastavíte meší SL. Skutečná ztráta by byla, kdyby jste nepoužil SL a obchod by se otočil proti vám o několik stovek dolarů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...