Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jakube,

myslim, ze kazdy ma pravo se vyjadrit, pokud tak ucini slusne - coz se zde stalo. Ac pan Slavek napsal slusny inzerat a slusnou zadost, rozhodne jde o pomerne dost zvlastni a kontroverzni prispevek, ktery si zkratka nejaky ten komentar zaslouzi. Nemyslim, ze by nekdo nekoho urazel nebo znevazoval. Osobne si sice o podobnych vecech myslim sve (nic pekneho to neni), ale beru, ze jsou mezi nami taci, kteri se klidne vykaslou na technickou, nebo pripadne fundamentalni, analyzu a radeji se sveri do rukou intuice pana doktora pro zdravou dlouhovekost. Kazdy ma pravo volby a kazdy ma take pravo na nazor a jeho slusne vyjadreni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nevím, proč jste všichni tak zbytečně vysazení na něco, co vůbec neznáte a nikdy jste to neověřovali.
Navíc já nevidím v 1. příspěvku Slávka žádnou přímou reklamu, ale výzvu ke spolupráci. Podle mě stejnou, jako např. "váš systém se mi libí, zkusím ho naprogramovat a můžeme spolupracovat". Jen je to vedeno mimo tuto komunitu a další spolupráce má být již oddělená, což se mi jediné nelíbí a není to tu zvykem. To uznávám ! Proto jsem ale chtěl, aby Slávek jaksi zkusil spolupráci přímo tady, jak napsal nejdřív Libic. Jestli je to šarlatán, který chce z někoho vytáhnout peníze a nebo je naopak z nějakého důvodu (a mně je úplně jedno z jakého) schopen snížit počet ztrátových obchodů, pak bych to rád viděl. O 100% úspěšnosti nebyla nikde řeč, ale o 100% zhodnocení za několik měsíců. To je rozdíl.
Jinak já osobně takovým věcem moc nevěřím, ale nevidím důvod, proč je jen proto hned zatracovat. Spíš bych to bral, jako zajmavé zpestření. Ale teď už k tomu určitě nedojde.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Osobně souhlasí naprosto s bolijou, neviděl jsem jediný důvod proč to statisticky nevyhodnotit. Přinejmenším mě to zajímalo. Rozhodně si myslím, že není nejlepší vlastností tradera věci zatracovat, ale vyhodnocovat na základě faktů. A ty sae zde bouhužel nevyskytly a asi ani nevyskytnou...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer,
Slávek zde nechal na sebe kontakt, takže je možné ho oslovit a spolupracovat s ním. To pro ty, co mají pocit, že byl Slávek předčasně a nespravedlivě okřiknut. Roznodně nemám v úmyslu šlapat někomu po štěstí, necítím žádnou agresi v duši a nejsem na nikoho vysazená. Mimochodem Bolijo, proč myslíte, že jsme vysazení, nebo vysazená (?) na něco, co vůbec neznám? Nic ve zlém, ale o intuici a jejím využívání toho vím poměrně dost, i o lidech, kteří s ní mají zkušenosti ať v dobrém či zlém. Někteří z nich končí v dost zbědovaném stavu v ordinaci mého manžela... Jinak bych si ani netroufla reagovat. A pokud má snad někdo pocit, že jsem zahnala potenciálního geniálního poradce pro obchody na burze...tak nevím, to snad ani nebudu komentovat. Kluci, přeju vám všem úspěch a dobrou intuici, fakt, nebudu vám to už kazit. Slávku, šupněte sem nějakou super supervizi, až se "dostaví", něco jako bezplatný vzorek, přece se mě
nebojíte. Na cizí agresi se vykašlete, každý ať si hlídá tu svoji.
Hidalgo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A jen dodám:
jsou věci mezi nebem a Zemí, jež není radno podceňovat. Jež jsou ale tak těžko uchopitelné běžnými postupy, že materialista je odežene od sebe hned, jiný, po zklamání třeba z kdejakých systémů, naopak na ně dá ve snaze konečně překonat ztráty. Možná i zde se může projevit tzv. placebo efekt: neškodná neúčinná náhražka léku (psychicky) zapůsobí jako lék. Co jsou homeopatika víte taky: účinná látka je naředěna v takovém poměru, že je v léku téměř či doslova nezjistitelná. A zafunguje. Existují jak zastánci, tak odpírači.
Dovolím si tvrdit toto: užijte cokoliv co umíte a co vás přivede k zisku. Všimněte se ale toho velmi podstatného, a tím je faktor času. Co je prodělečné do týdne, měsíce, i déle, může naopak po delší době krásně a násobně vydělat. Toto je ale to co nikdo neví. Tipaři pak jsou na koni: vidíš, kdybys na mě dal mohs mít xxx...
Na grafech kurzů všichni vidíme tu zaplněnou levou stranu. Tu umíme rozebrat, papertradovat, backtestovat, jsme zde frajeři, všechno víme. Co ale s tou bílou napravo, kde platí "hic sunt leones"=zde jsou lvi a která nás čeká?
Lékaři na choroby nasazují léčbu jaká se zdá že bude účinná. Vyjde vždy jen: ANO nebo NE. Ano se prezentuje, když vyjde Ne tím se nikdo moc nechlubí. Takoví onkologové by mohli vyprávět...
Dovolím si tvrdit: kdo se tímto byznysem chce živit, musí si dát limity ztráty kdy jde bez milosti ven. Jen ten, kdo umí relativně v pohodě finanční i psychické přežít ztráty, může pomýšlet na zisk. Styl "ono se to přece už musí otočit" je pro většinu účtů cesta do pekel a dřív či později skončí zle. Navíc málokdo je tak odolný, aby jej narůstající ztráta psychicky nenabourávala.(když se vám horší zdraví taky nic neděláte, jste v pohodě? a když neděláte jak to pak často dopadá?) Spočítejte si sílu=páku komodit, blokovaný margin, násobte jej počtem kontraktů které koupíte/prodáte a nedejte si stoploss: jakýkoliv účet může zmizet obratem, stačí gap, či pár limitních gapů, kdy se neobchoduje, jen ztráta roste a vy jdete do kytek aniž se můžet bránit. Když taková série skončí řešíte kde vzít na "margincall".
Zkuste cokoliv, ale vězte že burza je jak život v kostce-nikdy nevíte dne ani hodiny :-)
miciko


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

Abych si odůvodnil, proč dělám ty a ty chyby, a našel řešení, používám postup, jehož níže píšu ukázku

Ztrácím peníze - proč? - protože zisky vybírám už po pár pipsech a ztráty nechávám růst - proč? - protože nemám strategi s pěvně danými pravidly - řešení? - udělej si ji

proč zisky vybírám už po pár pipsech? - nevěřím, že obchod má potenciál větší - proč? - protože nevstupuji na základě strategie, jejiž ziskovost mám otestovanou - proč? - žádnou nemám - proč? - Protože dva měsíce pouze klikám v plattformě, ve které obchody otevírám na základě momentálního pocitu - zaznamenal jsem za ty dva měsíce nějaký pokrok? - téměř žádný - proč? - beru trading pouze jako adrenalinovou hru - mám z toho dobrý pocit? - ne - proč? - tudy cesta nevede - Kudy tedy? - Vytvořím a otestuji si obchodní strategii, jíž budu věřit. Signály budu brát bez ohledu na své pocity - proč? - V současné době je můj cit pro trhy téměř nulový. Nemůžu jej použít jako filtr obchodů - kdy tedy? - až si jej časem vytvořím - co budu dělat do té doby? - slepě obchodovat pravidla mého systému

Často nevím, zda vstoupit do pozice nebo ne - proč? - monitor přeplácaný indikátory - proč? - snažím se najít ideální kombinaci indikátorů, jež by ztrácela poze vyjímečně - daří se mi to? - ne - proč? - taková kombinace neexistuje - má současný stav věcí alespoň nějaké dobré stránky? - ne - proč? - protichůdné signály z mnoha indikátorů mě matou - řešení? - redukční dieta

Jako stop-loss jsem si stanovil 32 pips. Často však uzavírám pozici dříve, než k ní cena dorazí - proč? - abych ušetříl pár pipsů - vede to k něčemu? - k redukci obchodního účtu - proč? - Tento stop-loss je dostatečný na běžnou volatilitu měnového páru. Pokud se trh přiblíží k mému stop-lossu, je stále vysoce pravděpodobné, že se nejedná o obrat v trendu, ale pouze běžnou volatilitu trhu. Úspěšnost mého systému je velmi vysoká - Ušetřím radši pár pipsů nebo se ovládnu s vědomím, že v 70% případů můj zisk dosáhně několikanásobku mého stop-lossu? Řešení? - přestaň se Tome chovat jako idiot. Našel jsi v trhu výhodu na svou stranu, tak ji praktikuj se vším, co k tomu patří!

Buďtě k sobě co nejvíce upřímní! Já vím, že závěry jež vyvodíte jsou ve většině případů obecně platné pravdy, jež vidítě a slyšíte všude. Jde ale to, jestli se jimi skutečně řídíte nebo je pouze berete na vědomí a víte o nich! Takto snad sami sebe skutečně přesvědčíte, že stojí za to je dodržovat, protože si můžete vydedukovat, co se stane v případě opačného postupu.
Pokud jste nováčci jako já a máte špatný pocit ze svého obchodování, sedněte si nad papír a pište. Pokud si na papír napíšete důvody, jež vás vedou k dělání chyb, uvědomíte si náhle jejich směšnost. Problém získá reálnou, řešitelnou podobu a vy získáte odhodlání a sílu jej překonat
Howgh :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Kdyz uz jsme u relaxu:
uspesne zacinam aplikovat umeni Tai-Chi a muzu jej doporucit kazdemu. Nikdy bych neveril, co takove umeni dokaze. Pred tradingem si pustim na 10 min relaxacni hudbu. Ma to fakt hloubku a vysledky.

Stejne tak doporucuji sport. Jakykoliv. Alespon 3x tydne. Ja hraji tenis a golf. Tenis hraji 4x tydne. Golf 2x tydne. Perfektne to vycisti hlavu.

Preji mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Díky za zajímavý článek.
Stále se mi potvrzuje jedna věc, úspěšní, nebo hodně úspěšní lidé mají jednu přednost, jdou si nekompromisně za svým cílem ať se to ostatním líbí nebo ne. A hlavně se dokáží i po dílčích nezdarech vždycky zvednout a jít dál.
Je to asi jediná správná cesta k jakémukoli úspěchu.
Jen mě mrzí, že já tuto vlastnost nemám v dostatečné míře a proto si ji musím a někdy i bolestivě vtloukat do hlavy.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taky jsem se velice zajímal o všechny možné alternativní směry a vzdělávání. Absolvoval jsem spoustu seminářů a kurzů.
Zajímal jsem se od věštění, léčení, čarování až po energii z pyramid. Jako celek mi to přidalo mnoho vnitřního klidu a jistoty. Ale proč to píšu. Celkem 7 let jsem pracoval s finančním psychotronikem přesněji s paní. Radila mi v otázkách podnikání od marketingu, reklamy, školení zaměstnanců vybavení prodejen až po zákaznickou orientaci. Bylo to celkem zajímavé období a vydělal jsem s její (nebo navzdory) její pomoci pár desítek miliónů. Zkoušeli jsme i vybírat zaměstnance pomocí kyvadla, rozmisťovat zboží po prodejnách a vybírat jeho barvy a typy. V noci jsme pak například v prodejnách zapalovali stovky svíček abychom odháněli negativní energie. Spoustu z těchto aktivit jsem i tajil před zaměstnanci, protože jsem si připadal jako blázen.
Po těch letech nemůžu říct, že je to naprostý nesmysl. Ale pokud jsme se pokoušeli o přímý finanční profit například věštit, které zboží se bude tento měsíc nejvíc prodávat apod., tak mohu říct, že to vůbec nefungovalo. Taktéž říkala, že se pokoušela předpovídat trhy ale se špatným výsledkem. Prostě nevím ale myslím, že takové zjednodušování života příliš nefunguje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...