Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

A.Elder v knize Tradingem k bohatství v části věnované psychologii napsal:
"Pokud pro řešení svých problémů v tradingu hledáte nějakou terapii, snažte se najít kompetentního terapeuta, který o tradingu něco ví."

Znáte prosím někdo někoho takového v ČR?

Děkuji a přeji klidné a úspěšné prázdninové obchodování

Zdeněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím,
začala jsem obchodovat live a ačkoliv jsem si myslela, že jsem připravená tak nastala situace, která mě zaskočila.
Když mě trh vyhodí na SL což se prostě stává, to je jasné, to ustojím. Obchoduji YM takže SL není velký. Ale když se mi stane, že trh jde na mojí stranu a jsem několik ticků v +, tak najednou mě chytne panika a v obavě, že o to přijdu obchod uzavřu. Pak si můžu rvát vlasy protože trh jde samozřejmě dál a já mohla být v poho. Nemůžu se toho zbavit.
Má někdo radu.
Zkusila jsem si nastavit menší SL a menší PT a od PC odejít, abych to neovlivnila, to také nevyšlo hned 3x ztráta.
dík Hana
:S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hofi, tohle se podle me da zvladnout hlavou. Pokud mas system DOSTATECNE otestovany a nemas o nem nejake pochybnosti (to je velice dulezite si tohle uprimne priznat), tak musis zkratka vydrzet. Nejlepe pak pokud mas nejaky PT, tak si zkus v excelu na tvych backtestovych obchodech provest ruzne simulace, kdy bys obchod uzavirala na zisku pouhych par ticku. Schvalne jestli by byl i potom ziskovy. Pokud ne, mas jasny provereny dukaz o tom, ze zkratka nema absolutne zadnou cenu se v systemu behem obchodovani "hrabat". Dost lidi doporucuje v prubehu obchodovani odchazet od pocitace, ale podle me je mnohem ucinejsi to zlomit realnymi dukazy, ktere mluvi pro dodrzovani systemu. Je to vcelku jednoduche, pokud nebudes dodrzovat otestovany system, ztratis svoje penize!
Jinak to, ze jsi od PC odesla a byla "hned 3x ztrata" samozrejme vubec nic neznamena. Trochu mi prijde, ze nemas zrovna moc pevna pravidla systemu, v ramci kterych obchodujes...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Patrim k tem, kterym v zacatcich pomohl odchod od pocitace nebo oblibene "sezeni na rukach". Pres dostatecny backtesting se zkraje emoce projevovaly a tak nastaveni alertu a odchod bylo u mne tim "definitivnim resenim". V zacatcich bylo u mne jakekoli managovani pozice tezce kontraproduktivni.
Je to urcite velmi individualni zalezitost a domnivam se, ze pricinou nezadoucich emoci je nedostatecna duvera v system a bud osizeny backtest nebo take papertrading...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavle vis sam ze na zacatku ma kazdy pochybnosti ve vsem, asi nikdo nezacal bez pochybnosti.... ale tvoje rady muzu jenom doporucit...

Hofi muzu jenom poradit zamer se na to ze udelas vse spravne tak jak ma byt... potom jenom zapis vysledek... a jestli budes mit 5x ztratu za sebou to je uplne jedno pokud vse delas jak mas tak musis byt spokojena i s -300 usd treba... zezacatku na penize nehled otestuj system ktery se ti libi ma urcitou tendeci byt ziskovy a pak to naostro trenuj jak se ti to obchoduje a trenuj disciplinu ze dodrzis presne vystup jak mas.... Nechci nejak strasit ale bez teto discipliny jinak nemas sanci... at se dari :)

iigis to co pises neni uplne tak pravda... je videt taky ze jsi zamereny na penize, lepsi +50 nez -100.... tyto pocty jsou bezpredmetne... jedine co je dulezite tak dodrzovani pravidel.... a jestli mam podle pravidel -100 tak at....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasne, pochybnosti jsou asi na zacatku pokazde. Ale ja jsem myslel, spis pochybnosti o dostatecnem testu nebo ze me treba jeste napada nejake dobre pravidlo apod., na ktere jsem prisel treba podle paperu, ale neotestuju ho jeste pred live. At uz z duvodu lenosti nebo jineho... S tim jsem docela bojoval ja. Ted kdyz neco testuju, tak si projedu kazdy napad, ktery ma v sobe nejakou logiku, aby ty pochyby potom neprisly pri live obchodovani.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

iigis: Je vidět, že ještě nejedeš live. Nejhorší "poražení" je z toho, když rychle posuneš SL "abys náhodou netratil" a poté, co ti to tu stopku vybere, se to krásně rozjede tvým směrem a udělá to pohyb za stovky dolarů, jenže už bez tebe. To je mnohem, mnohem horší nápor na psychiku, než chytit nějaký ten SL, který je podle OS. Ztráty k obchodování patří, ale mnohem důležitější je uvědomovat (a plně přijímat) riziko a nesnažit se hledat jistoty někde, kde nejsou.

Jakmile spadneš do krysího závodu, kde budeš rychle skákat po 50$ profitech, když přitom běžně riskuješ při vstupu do obchodu 100$, tak jsi v háji ... to ani nezkoušej obchodovat live.

To, co Hofi popisuje, je podle mého názoru poměrně běžný jev a zvládnout ho je nesmírně těžké, ale rovněž velmi důležité. Ano, zadat SL a PT a jít od mašiny může být řešení, ale třeba u mne by taková věc nešla, používám striktně jen posouvaný SL a tak obchod managovat ručně prostě musím. Jde třeba také zadávat si obchody do deníku jen jednou za týden či ještě delší období (abys neviděla, jak se zrovna aktuální obchod projevuje na celkové ekvity), také to může trochu pomoci - je potřeba oprostit se od závislosti na výsledku jednoho obchodu. Snadno se to napíše, nesmírně těžce se to dělá. Mě hodně pomohlo třeba to, že jsem si vedl dva deníky - jeden "live" a druhý "ideal". Bylo zajímavé sledovat, jak krásnou rostoucí ekvity měl deník "ideal", který obsahoval obchody přesně podle plánu a jak v porovnání s tím byl deník live, který měl skoro opačný sklon. To je pak další střípek do mozaiky uvědomění si, že obchodovat "správně" se prostě vyplatí.

Ale je to práce na dlouho ... já sám jsem se zatím přes fázi učení moc daleko nedostal - je to jako na houpačce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek: Napísal ste to dobre:).. viem že je hlavne dodrziavať plán ved pokial nemaš plán tak sa zničiš.. len sipredstavujem ake to bude obchodovať live pretože ešte nemôžem ani kvoli veku. Len si neviem predstaviť ze vstúpim trh pojde 10 tikov mojím smerom a zrazu ma vyhodi na SL neviem si dobre predstaviť ako by som to po psychike zvládol. S tým myším závodom máte pravdu ked si to napísal takto tak to nemá zmysel ryskovať viac ako môžem získať je naozaj hlúposť.. akozvládaťe tieto problémy vy ak sa môžem spítať.?.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Ahoj všem traderům,

nevěděl jsem kam to zařadit, ale asi to patří do psychologie. Chtěl bych se zeptat na Váš názor co byste dělali na mém místě, když jste po prvních dnech (týdnu) obchodování chytli drawdown, větší než v backtestech a papertradingu. Byl jsem sebevědomý, když jsem do toho šel, nyní jsem 1500 dolarů ve ztrátě, kapitál jsem měl 10 tis dolarů. Nyní začínám opravdu pociťovat jak to působí na psychiku, náladu, atd...Popravdě začínám mít strach, že o peníze přijdu, že bude následovat tahle série ztrát, obchodoval jsem max. 3 obchody denně, skoro pokaždé 3 ze 3 ztráta! A když už nějaký obchod skoro vyšel tak se obrátil a vystoupil jsem na posunutém stoplossu nebo na malé částce při výstupu 123...Takže teď přemýšlím, jak to nejlíp redukovat atd...Určitě snížím počet obchodů na max 2 denně nebo v tomhle případě myslíte, že 1?? V backtestech jsem měl největší DD 1300 dolarů. Myslím si, že plán (vstupy, výstupy atd. dodržuji tak jak v papertradingu) v papertradingu jsem byl ziskový pokaždé. Přemýšlím jestli třeba brát patterny jen s BigV takže velkým RRR atd...Můžete prosím poradit?? Předem moc děkuji

Feri22

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...