Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Zlato???


Nouro

Doporučené příspěvky

to PET:
Zdravíčko, byl to tak trošku špek... buy call GCG6 ( Exp: 12/27/05) 530C, prise 80 USD... Hlavně taková malá zkouška, jestli se tady najde někdo, kdo mne "opraví" a trošku popřemýšlí nad příspěvkem... Takže... jdeme do toho...??
Jinak čerpám data: www2.barchart.com/optqte.asp?sym=GC&code=BSTK&mode=D Vlasťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 718
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Vlastas, na mě je to moc drahý, snad leda nějakej spead, ale přes vánoce budou prémia hodně padat. To je tak vhodná doba pro výpisy. Každopádně nákupní formace (candlestick) je hodně dobrá. Kdyby to bylo levnější, šel bych určitě do toho. Na mým opčním kontu už mám pouze pár drobnejch (td) tak si musím hodně vybírat.

Měj se
PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

greenhorne,

ono[ital] Datum: December 15, 2005 12:00AM[/ital] je Tvé vyjádžení
[ital]
Tak jsme se na to s bolijou podívali a došli jsme k závěru, že asi byla [bold]nějaká pastička od velkých hráčů[/bold]. Již od 15.11., kdy se zlato vydalo prudce na sever[bold] podporovali růst jeho ceny pouze malí hráči[/bold].[bold] Velcí systematicky posilovali své short[/bold] pozice a to v poměru cca [bold]4:1, možná i 5:1[/bold]. Malí hráči ( nebo také investoři) si to vlastně tak trochu udělali sami.
Poslouchali analýzy i fundamenty, které v posledních cca 4 týdnech neustále tvrdí, že ceny zlata budou neustále stoupat. A tak [bold]malí kupují a kupují [/bold]. Poslední C.O.T. ze 6.12., který vyšel 9.12. už jasně ukázal, kam kdo jde:
[/ital]

Opět trochu zpřesním: vláda US nic nevydává natož oficiální tabulky.

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) vyčlenila u každého trhu množství futures a opčních pozic, od něhož jsou jejich držitelé povini tuto skutečnost hlásit. Součty jsou pak uvedeny v COT Reportu. Commitments of Traders (COT) Report.
Commercial a Non-commercial Traders - CFTC dělí účastníky trhu na dvě skupiny, podle toho, s jakým cílem jdou na trh, na spekulanty a hedgery. Commercials jsou obchodníci využívající futures kontraktů pro zajištění ceny do budoucna v souladu se směrnicí CFTC č. 1.3 (z). Spekulanti se nazývají Non - commercial, small jsou pak dopočítaný rozdíl do OI, tedy ti co nepčkročili limit, patrně až jistě naše místečko.

Snad je to upřasnění definitivní a můžem diskutovat nad obchody a nad hráči v nich.

19.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Vás, Radime.
Díky za informace, jste skutečně precizní. Možná by stálo ještě za zmínku, že Commodity Futures Trading Commission (CFTC) je oficiální orgán US administrativy, takže její výstupy lze brát jako seriózní.
O Commercials bych jen doplnil, že to nejsou jen obchodníci využívající futures kontraktů pro zajištění ceny, ale počítají se mezi ně i ti, kdo kontrakty ba burzu dodávají. Bývají uváděni jako farmers, ale to není docela přesné, protože své komodity uvádějí na burzu prostřednictvím Commercials.
Ale jak správně píšete, to by pro upřesnění mohlo stačit.
Od teď už budu psát věci, o kterých bychom mohli vést diskuzi.
Myslím si, že spekulanti se tedy asi musí pohybovat podle taktiky, kterou volí zajišťovatelé. To, jestli spekulanty dělíme na malé nebo velké asi není podstatné. Pro mne bylo zpočátku velice důležité ( a přiznám se, že mi to dalo dost práce), abych se vžil do vzájemných vztahů zajišťovatelů a spekulantů. Chápu je jako protivníky.
Myslím si, že jako takový příklad je možné zvolit právě zlato. Podle mého názoru se celá ta situace začala odvíjet v období kolem 25.10. Odtud se to nechá vysledovat až k 12.12. Pro zajímavost se podívejte na stav indikátorů právě
ke 12.12. Myslím tím to, co ukazovala techniská analýza při pohledu na klouzavé průměry, MOM, RSI a spol...
Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji. To podle toho, jak se komu zadaří. Uvidíme.
greenhorn


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

předně asi zvolíme osobnější oslovování.
Pokud zde uvádím svoje slova, nesnažím se nikoho nijak znevýhodnit. Přispívám zde pouze a jenom pro svoje ochytření. Nikterak mne netrápí pokud kdokoli žije v omylu.

[ital](CFTC) je oficiální orgán US administrativy, takže její výstupy lze brát jako seriózní. [/ital]
Nikdy jsem nic opačně podobného netvrdil.

[ital]Myslím si, že spekulanti se tedy asi musí pohybovat podle taktiky, kterou volí zajišťovatelé [/ital]
Rozhodně, dokonce říkám, zajišťovatelé ve své podstatě určují pravidla hry.

[ital]To, jestli spekulanty dělíme na malé nebo velké asi není podstatné [/ital]
Dle mého pohledu zásadní chyba. Pokud by na tom nezáleželo jistě by nevznikl CFTC a OCT. Tady si uvědomuji, že víme jak na vlastní emoce, obchodní plány, strategie, indikátory ale podstata fungování trhů je nám, ač zásadní, utajena.

[ital]vzájemné vztahy zajišťovatelů a spekulantů.Chápu je jako protivníky. [/ital]
Souhlas. Dokonce bych to spíš omezil na zajišťovatele, kteří nabízejí komoditu prostřednictvím burzy a zajišťovatele, kteří chtějí prostřednictvím burzy komoditu získat. Tito rozdávají karty. Spekulanti přece jen tady jsou od převzetí rizika.

[ital]Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji [ital]
Tomu nerozumím a zkus to prosím přiblížit.
Nedovedu si nijak vysvětlit, proč bych mněl jako vlastník komodity, zde zlata, mít zájem jej prodat za míň než je současná cena, případně ještě větší. Osobně bych „své“ zlato coby zajišťovatel, klidně prodal i za 1000$/OZ.

20.12.2005-12-20
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Radime, *Pokud by na tom nezáleželo jistě by nevznikl CFTC a OCT.* S pojmem OCT jsem jsem se teď setkal úplně poprvé ve Tvém příspěvku. Mohl bys mi to prosím nějak přiblížit ? Případně nějaký odkaz. *podstata fungování trhů je nám, ač zásadní, utajena.* Souhlas. Proto jsem se vlastně dosdtal ke COTu. Snažím se totiž poznat podstatu fungování burzovních obchodů. Kdo tam je, proč tam je, jakou plní celém systému úlohu. Pokud tohle dokážeme definovat, pak by celá burza a podstata fungování trhů namělo být žádným tajemstvím. Pravděpodobně je to už popsáno v nějaké literatuře. Moje mizivá úroveň angličtiny nme ale donutila k "výzkumu" tohoto druhu. Občas je to náročné, ale vědomosti takto získané mají promne větší vypovídací hodnotu a snáze je obhájím především sám před sebou. Znáš to, ten poslední klik musí člověk udělat sám.... *Poslední COT bych si vyložil asi tak, že spekulanti prožívají zmatek a pokud toho zajišťovatelé dokonale využijí, tak nakoupí pro časy budoucí kontrakty za cenu o 20 až 40 bodů levněji.* Snad se mi to podaří sepsat tak, jak to myslím: - Předpokládám, že zajišťovatelé věří tomu, že cena zlata bude ještě stoupat.(já osobně také) Moje úvaha vychází se stavu grafu 12.12., ještě než došlo k prudkému obratu ceny zlata. A teď už 100% spekulace z mé strany: Zajišťovatelé si připravili situaci. Jak si tu situaci připravili, tomu se chci detailně ( krok za krokem, vztahy jednotlivých čísel, atd...) věnovat mezi Vánocemi a teprve se ukáže, jestli na tom všem něco je. A teď už interpretace COT 13.12.2005: Zmatek spekulantů si vysvětluji tím, že ve velkém likvidují long pozice i short pozice 2,5:1. Asi nevědí co chtějí. Zajišťovatelé, kteří ještě před týdnem poslali na trh 18,5 tisíce long pozic a 8 700 short tedy 2:1, to všechno obrátili a začínají navyšovat long a ještě stále snižují short. Proč si tedy myslím, že na tom vydělali? Ještě před týdnem prodali long pozice za cenu vyšší, a další týden je kupují zpět za cenu nižší. Asi věří tomu, cena bude stále stoupat. A protože jsou to zajišťovatelé, je možné že si už long pozice nechají až do konce, protože cena už bude vysoko nad tím, než je nakoupili. COT, který vyjde v pondělí 27.12. bude zajímavý a podle mého názoru důležitý pro analytiky, kteří s COT pracují. ?? Nevím, proč zajišťovatelé drží tolik short pozic. Vysvětlení by mohlo také postavit všechny moje teorie na hlavu. ( snad jsou to nějaké vzdálenější kontrakty, kde se už dá předpokládat nižší cena ? - opět můj dohad) ?? Nejsem si úplně jistý, kdy je poslední uzávěrka dat. Jestli je to úterý a nebo se to do pátku(?) ještě upřesňuje. Závěrem mě napadlo, jestli problematiku "fungování a podstaty trhů" rozdělíme do samostatných oddílů a ty budeme studovat detailně. Nakonec by se to mohlo pěkně samo poskládat. Greenhorn.

671

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj greenhorne,
jestli můžu , tak přispěju trošku k vaší diskuzi.
1. Podle mě je podíl zajišťovatelů k spekulantům mizivě malý a proto chování zajišťovatelů nemá prakticky vliv na tvorbu ceny...tu obstarávají spekulanti...
2. Ty se nikdy nedozvíš , jaká je skladba zajišťovatelů ale ani spekulantů...a proto se nikdy výsledku nedopátráš...

vždyť jen ve zlatě můžou zajišťovateli být :
- banky
- lidé , kteří z nějakého důvodu přestanou věřit penězům a chtějí nakoupit zlato
- lidé , kterí tradičně své zisky překlápí do zlata
- zubaři na celém světě
- šperkaři
- elektrotechnické firmy
...a já nevím kdo ještě, ale asi by se dalo pokračovat
každá skupina má svoje důvody...

to o co se snažíš je úzká výseč z fundamentální analýzy a čím víc se do toho budeš ponořovat , tím víc složitostí objevíš.

A skládat není nic potřeba, to za tebe provedl prof. Jílek. ( Jsem přesvědčenej že se nejedná o propagaci konkurence a že tento příspěvek bude připuštěn do diskuze). Tam máš na vysoké teoretické úrovni v češtině vysvětleno nejen o komoditách , ale o derivátech obecně vše. Když jsem přečetl první díl knihy, měl jsem hlavu jak pátrací balón. Druhý díl už jsem jen prolistoval, abych se ujistil, že pro praktické obchodování nepotřebuju z této publikace téměř nic. A to co potřebuju je příjemnější formou popsáno zde (i jinde).

Myslím , že zde platí výzva jednoho z posledních článků : nedělejme si obchodování zbytečně složité !!!

Pohodu přeje Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

každé malé dítě přece vi, že když napíšeš OCT, je to ve skutečnosti COT (no upsal jsem se rejpale).

No koněčně prolomená nuda.

Ještě jsem si uvědomil, že k COT nebylo řečeno jedno podstatné doplnění. SPREADS. Nejde o klasicky komoditní spred, ale o následující postup. Pokud má obchodník 2500 pozic na vzestup a 2000 na pokles bude uvedeno do kolonky LONG 500 a SPREDS 2000.

Reporty bývají zveřejňovány pravidelně v pátek ve 3:30 Východního času. Který to je, nevím.

A ještě jednu drobnost k zajišťovatelům. Platí pravidlo [bold] zajišťovatelé mají vždycky pravdu. [/bold]
Ono to má svoji silnou logiku. Zajišťovatelé se buď rozhodnou a komoditu(GC) uvedou -prodají na komoditním trhu, nebo prodaji v přímém prodeji. Totéž u zajišťovatelů spotřebitelů komodit, jen opačně. A ještě zapomínáš, že zajišťovatelé musí plnít směrnicí CFTC č. 1.3 (z). Nemám ji, ani jsem ji nečetl. V každém případě by bylo dobré znát, co je jejím obsahem.

K tvému vysvětlení. Mám pochybnosti o jeho správnosti. Budu přemýšlet a vyvrátím ho.

21.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,

jsou vánoce, tak trocha odlehčení.

Každý bez rozdílu si chce svoji „práci“ ulehčit, zjednodušit, přidělit nějakou výhodu. A proto, že to dělal každý a každý jsme jinačí, vzniklo nepřeberné množství různých všemožných indikátorů. Každý v něm viděl něco jiného a sdělil to světu. Přirozeně pokud čteme, že „ten velký“ tímto vydělal miliony, cítíme, že to je právě pro nás to pravé ořechové. Není, a v tom případě platí méně znamená více. Je třeba si utvořit vlastní indikátory, které mi dávají tu „moji pravdu a výhodu“ a těch se s železnou pravidelností držet. A pokud budou úspěšné, neopomnět je sdělit světu a rozšířit věhlas nového indikátoru.

Snad se mnou budeš souhlasit, že jako řidič auta, pokud znám alespoň jeho základní funkce, při jeho poruše mám větší šanci se rozhodnout co dělat. Zdali píchlé kolo vyměnit za rezervu, či pokud kolo je ulomené volat odtahovku. V těch trzích je to naprosto stejné. Znát podstatu chování trhu, ti dává větší šanci se při poruše rozumněji rozhodnout a také pokud vidíš, že se trh nějak utváří toho využít ve svůj prospěch. Teoretické plky i když prof. Jílka jsou vskutku ale vskutku nanic. Ty jsou vhodné na světová setkání podobně postižených. Před mnoha lety jsem si koupil jeho knihu o opcích. Dověděl jsem se všechny možné i nemožné strategie, kombinace a kdo ví co ještě. Dodnes jsem nic z toho nepoužil. Jen doufám, že ne ke své škodě. Mám ověřeno jedno, pokud jde trh mým směrem nic nepotřebuji jen nekonečné jeho pokračování, pokud jde proti mně, mizím co možná nejrychleji.

Zkus věřit tomu, že jací hráči jsou na hřišti, kolik jich je, jak jsou organizovaní, a podle jakých pravidel hrají, je sakramentsky důležité.
Vážím si greenhorna, že snad jako jediný toto pochopil a něco pro to dělá.

22.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vážení (opravdu vážení) přátelé,
z reakce Radima a Tomnese mám nepříjemný pocit, že jste ne úplně přesně pochopili smysl mého příspěvku.
1. V žádné případě nechci znevažovat úsilí Greenhorna. Nesmírně si vážím práce každého , kdo se něco snaží poctivě zanalizovat (a to bez ohledu na obor činnosti).
2. Rád se seznámím s výsledky jakékoliv práce, která byla provedena do hloubky, a vůbec nezáleží na tom , jestli je sám hodlám bezprostředně využít....

To co jsem chtěl svým příspěvkem sdělit , je pochybnost, zda je v silách byť mimořádně schopného jedince, podobnou analýzu v reálném čase provést. Já osobně si myslím, že to , o co usiluje Greenhorn by bylo velmi užitečné, ale je to v silách možná silné finanční skupiny, která si může dovolit financovat informační systém s celosvětovým působením.

Konkrétně jsme u zlata.... Já jsem původním povoláním geolog a trošku přehled mám na území bývalého SSSR ( Po JAR drudý největší producent). A když vezmu jen úzkou skupinu zajišťovatelů - důlní společnosti, producenti zlata, vidím jak region od regionu, různé typy ložisek, a další a další faktory dělají podmínky pro jednotlivé těžaře naprosto odlišné a v čase se měnící...a tím pádem naprosto odlišné chování na burze...

...Všem Vám řeju hezké Vánoce

Luboš


:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...