Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Možný tip pro prohrávající a bojácné


Doporučené příspěvky

Dobrý den Míro,

jaký je rozdíl mezi Knockout certifikáty a Warranty? Lze warrant jeden den nakoupit a druhý den prodat jako certifikát?

Jaktože některé certifikáty se stejným podkladovým aktivem mají odlišné kurzy a jejich pohyby nejsou stejné???

Jakou platformu má firma Brokerjet (snad nedělám reklamu) a jaké máte zkušenosti s tímto brokerem?

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 100
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím Honzo,

pokusím se Ti odpovědět:

1) s waranty se obchoduje klasickým způsobem jako s jinými cennými papíry (akcie, certifikáty), tj. můžeš jeden den warant nakoupit a druhý den prodat nebo můžeš obchodovat i intradenně. Pouze si dávej pozor na velikost spreadu při mimoburzovním obchodování, aby se ti takový obchod vyplatil.

2) warant je skoro to samé co opce.

Rozdíly:
a) waranty mohou emitovat pouze banky nebo společnosti s oprávněním

b) waranty jsou emitovány s takzv. poměrem odběru (1:10, 1:100), tzn. musíš vlastnit 10 nebo 100 warantů aby jsi měl právo nakoupit, prodat 1 podkladové aktivum, u opce platí 1 opce=1 podkladové aktivum. Poměr odběru považuji za velkou výhodu, lze nakoupit waranty při nízké investici. Osobně je chci z tohoto důvodu využívat pro opční spready (zatím jsem ve fázi získávání historických dat a "lehkého" testování), protože díky warantům mohu spread dost přesně nastavit co se týká velikosti investice na Call i Put stranu. V ostatních parametrech se warant s opcí shodují, při obchodování s emitentem je nutno počítat se spreadem (nepříjemný poplatek, ale obchodník má zaručeno likviditu při prodeji). Nákup warantu nemusím být při mimoburzovním obchodování také zaručen, pokud emitující banka vyprodala vydanou emisi. Waranty totiž banky emitují v předem daném objemu, který se dá zjistit i na burze v podrobných údajích o cenném papíru.

3) certifikátů existuje několik druhů z hlediska jejich vnitřní konstrukce, a proto i jejich cena je odlišná od ceny podkladového aktiva (po přepočtu přes poměr odběru) a změna podkladového aktiva proto u některých druhů certifikátů nevyvolá tu samou změnu ceny u daného certifikátu. Nejznámější jsou indexové certifikáty, které na změnu reagují stejným způsobem jako podkladové aktivum.
Pro podrobnější informace o certifikátech ti doporučuji přečíst si příručku o certifikátech vydanou Komisí pro cenné papíry. Odkaz je již uveden v tomto vláknu na straně 3.

4) Knock-out certifikáty
Je to také pákový produkt.U těchto certifikátů existuje takzv. Knock-out bariéra. Pokud cena Knock-out certifikátu se dotkne této hranice nebo ji překročí, stává se okamžitě certifikát bezcenný (ztrácí 100% své hodnoty). Knock-out certifikáty na rozdíl od warantů mají většinou neomezenou dobu trvání. Lze samozřejmě najít i Knock-out certifikáty se stanoveným datem splatnosti. Čím blíže je cena certifikátu Knock-out bariéře, tím větší je páka a naopak. Stejně jako u warantů se dá i u těchto certifikátů spekulovat jak na růst, tak i na pokles. Vliv volatility u Knock-out certifikátů odpadá.

5) On-line obchodování přes Brokerjet jsem zatím neprováděl, zatím pouze investuji v rámci jejich investičního plánu. Tímto způsobem shromažduji kapitál potřebný pro obchodování. V jejich aplikaci se pohybuji skoro denně Občas mi jejich aplikace zamrzne nebo se nenačtou data,ale to samé se mi stává, když něco hledám na boerse-stuttgart.de. Takže asi zato může buď mé wi-fi připojení nebo prohlížeč IE 6.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Míro,

chtěl bych se zeptat na jednu věc.

Na stránkách Brokerjet jsem si vyhledal knockout certifikát na podkladové aktivum Nokia. Kliknul jsem na zvolený certifikát a dozvěděl jsem se, že má odlišné pohyby na burzách ve Stuttgartu a ve Frankfurtu. Akcie stoupala a s ní stoupal i certifikát na euwax, ale na xetře kurz klesal :S . A kurzy byly u totožného certifikátu odlišné. To znamená, že by se daly dělat arbitráže....

Doufám, že mi dokážeš odpovědět.

S pozdravem Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj xJohn,

je to stejné jako u jiných finančních intrumentů. Kurs se odvíjí od ceny podkladového aktiva a také se pohybuje na základě nabídky a poptávky, tzn. pokud by jsi byl schopen na jednom trhu, kde je certifikát levnější nakoupit (existoval by prodejce) a na druhém trhu, kde je certifikát dražší prodat (existoval by kupec), tak můžeš takzv. provádět arbitráž.
Ve skutečnosti to samozřejmě není tak jednoduché.
1) je nutné mít k dispozici dostatečný kapitál, aby se ti tato transakce vyplatila po odečtění makléřských poplatků
2) když cenný papír nakupuješ, musí existovat v daný okamžik prodejce, který bude ochoten za danou cenu a v množství prodávat
3) když cenný papír prodáváš, musí existovat v daný okamžik nakupující, který bude za danou cenu a v množství ochoten nakupovat

pokud s bodem 1 nemáš problém, pro dosažení úspěchu je nutné, aby byly zároveň splněny body 2+3.
Chci tím jenom říci, že občas se ti samozřejmě může arbitráž povést, ale z dlouhodobého hlediska bych na to nespoléhal, tzn. arbitráž bych nepovažoval za hlavní část svého obchodního systému. I když na to můžeš mít jiný názor. Pokud budeš schopen monitorovat velké množství cenných papírů (tím nemyslím jenom certifikáty) na různých burzách a tyto údaje velmi rychle vyhodnocovat, pak můžeš velmi úspěšně arbitráže provádět, když budou extistovat nakupující a prodávající.

Tebou popisovaném případě se na burze dělo asi následující. Protože kurs akcií Nokia stoupal, rostla i hodnota certifikátu na Euwax (s certifikáty se nejvíce obchoduje na Euwax). Na Xetře se asi objevil silný prodejce nebo několik prodejců a ty tlačily cenu akcií dolů, protože neexistoval dostatek nakupujících.

Něco podobného se mi stalo 28.2.2006 s ruským indexem RDX. Ten den index zamířil prudce dolů a mě se nepodařilo nikde najít zprávy, které by odůvodňovali tento pokles. (mluvilo se pouze výprodeji ve střední Evropě, o Rusku ani zmínka). Další den kurs indexu RDX zamířil opět prudce nahoru. Z toho jsem usoudil, že asi někteří velcí investoři realizovali své zisky, takže nic neobvyklého.

Zdravím Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Míro,

samozřejmě nechci, aby arbitráže byly základem mého obchodního systému. Jenom jsem se tomu divil....
Právě jsem si myslel (myslím, že jsem to i někde četl), že na certifikáty nemají vliv nabídka a poptávka, ale jenom cena podkladového aktiva....

S pozdravem Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Honzo,

pro certifikát obchodovaný na burze platí stejné podmínky jako pro jakýkoliv jiný cenný papír. Sám jsem si to ještě v praxi neověřil, ale to co popisuješ by mělo platit při mimoburzovním obchodování (cena podkladového aktiva= kurs certifikátu*poměr odběru). Také jsem to někde četl.
Při mimoburzovním obchodování jak jsem již několikrát zmiňoval si ale znevýhodněn spreadem (u některých certifikátů není účtován). U některých certifikátů (komoditní, nemovitostní, speciální konstrukce certifikátů) je také některými emitenty účtován roční manažerský poplatek (max. jednotky %, většinou desetiny %).

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

mala poznamka ke knock-out certifikatum:
Tyto certifikaty maji tzv. base price a knockout-price. Pokud jsou tyto hranice shodne, potom plati ze, pokud podkladove aktivum dosahne ceny knockout-price, je bezcenny (vetsinou zustava ucetni hodnota 0,001 EUR), pokud je tam nejaky rozdil, hodnota certifikatu je stale nenulova. A pokud je splnena dalsi podminka, tj pokud dany certifikat ma penezni vyporadani (coz ma nastesti vetsina knockout certifikatu), tak by vam vas broker mel pripsat odpovidajici castku po delistaci certifikatu.

Knockout vam tedy nahrazuje stop-loss.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím honzav,

segment certifikátů se neustále rozšiřuje, jsou neustále vyvíjeny nové a nové konstrukce certifikátů. Jestli se nemýlím, máš asi na mysli Knockout certifikát se stop lossem. Bohužel nemůžu nikde najít v češtině podrobné informace o těchto certifikátech. Otázkou je jaká je cena za výhodu, která je poskytována těmito certifikáty. Jednodušší je dodržovat základní pravidla při investování - SL a vybírat si k tomu vhodné knock-out certifikáty a nemělo by se ti stát, že ztratíš 100% investovaného kapitálu.

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Pripad knockout certifikatu se stoplossem je bohuzel nekdy nutnost. A nikoliv vzdy vyhoda. Pokud chcete napr. obchodovat komoditni certifkaty misto samotnych komodit, protoze vase prostredky nestaci na spekulaci futures na ropu, kakaa nebo jine komodity, pak musite vybirat ze soucasne nabidky spolecnosti, ktere ty certifikaty emituji; a ty jsou skoro vsechny se stop lossem (vyjimka jsou napr. drahe kovy).

Na druhou stranu svuj vlastni stop loss se u burzy s certifikaty zadava nikoliv na cenu podkladoveho aktiva, ale na hodnotu certifikatu a vysledna hodnota certifikatu neni prosty vzorecek (+pocitat znacny spread), takze to je obcas trochu na prd (hlavne kdyz je zadavate na nejakych S/R urovnich)
Link to comment
Sdílet pomocí služby

To honzav

Ahoj,
můžeš mi prosím tě objasnit, jak tyto certifikáty v praxi fungují?
Na Euwax jsem např. našel Knock-out mit Stop-Loss s podkladovým aktivem na Palladium, ISIN=DE000GS1CXA7 (Basispreis=228,8 USD, Knock-out-Barriere=274,56 USD), cena Palladia k 10.3.2006 je 288 USD. Co se stane, pokud cena Palladia klesne na hodnotu 274,56 USD, tj. Knock-out-Barriere, popřípadě na hodnotu 228,8 USD, tj. Basispreis.
Tento konkrétní certtifikát byl emitován již v prosinci 2004, tzn. hodnota Knock-out-Barriere se mění?

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Zdravím všechny.

Měl bych jeden dotaz, prosím.

Když si otevřu stránky euwax a např. již zmiňovaný ABN59P a zde měsíční graf certifikátu jako barchart, výsledek je zcela jiný, než u gafu spotové ceny zlata. Jako by se cena certifikátu nevyvíjela postupně, jak se tomu děje u podkladového nástroje. Čím je toto způsobeno?

Děkuji za odpověď.

S pozdravem Jiris

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jiří,

tebou zmiňovaný cenný papír je warrant. Tyto cenné papíry přesně nekopírují vývoj podkladového aktiva, protože cena warrantu je závislá na několika parametrech. Nejdůležitějším vlivem na cenu warrantu po vývoji podkladového aktiva je časová hodnota a implikovaná volatilita. Navíc zlato se obchoduje v USD a certifkát je emitován v EUR. Takže je nutné počítat s vývojem EUR/USD.

Abych neduplikoval informace, dovolím si tě odkázat do vlákna Opce na podrobnější informace o opcích (warrantech).

www.financnik.cz/forum/read.php?17,13323
www.financnik.cz/forum/read.php?17,7387
www.financnik.cz/forum/read.php?17,23869

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jiří, jediné co mě napadá, že to je způsobeno kotacemi. Zlato se v průbehu dne obchoduje neustále, kdežto tento warrant moc obchodovaný ve Stuttgartu asi není (takže podle mého názoru jsou na grafu uvedeny ceny, za které se naposled v daný den obchodovalo). Podívej se na Frankfurt, tam to vypadá normálně. S pozdravem Míra

1573

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Piti:

Máš pravdu. Ve Frankfurtu, to vypadá normálně. To by tedy znamenalo, že Stuttgard kotuje méně cen? Pokud se podívám na intradenní průběh ve Frankfurtu je na něm zaznamenáno taky málo pohybů(v podstatě žádné) oproti ID spot Gold.

Přemýšlel jsem nad tím tak, že pokud chci provést TA například pomocí S/R, na grafu certifikátu to půjde asi docela obtížně:-( Potom bych viděl možnost sledovat tyto na grafu spotové ceny zlata, zde však může nastat problém, že graf nemá vždy totožný průběh.

Ale napadá mě otázka v jaké míře je nutno sledovat korekce mezi grafy, pokud kupuji certifikát!

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...