Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Možný tip pro prohrávající a bojácné


Doporučené příspěvky

Ahoj Jiří,

Stuttgart je největší burza na certifikáty a warranty, ale tento titul se hold na této burze málo obchoduje. Např. certifikát na ruský akciový index do kterého pravidelně investuji, má v tento okamžik poslední cenu za kterou se obchodovalo ve Stuttgartu 31.5.2006 v 15:53 (18,13 EUR) a Frankfurtu 31.5.2006 v 15:21 (18,09 EUR). Od té doby se prostě na obou burzách neobchodovalo. Důležité je kolik je hodnota podkladového aktiva v době, kdy chci daný certifikát obchodovat. A cena nabídky a poptávky je v tento okamžik na obou burzách odvozena od aktuální hodnoty akciového indexu +- spread.

Pokud budeš obchodovat certifikáty nebo warranty nejlepší je obchodovat s emitentem. Poplatky jsou nižší, např. do objemu obchodu 5000 EUR mám při mimoburzovním obchodování poplatek 9,95 EUR, Frankfurt 14,95 EUR, Stuttgart 16,95 EUR. O férovost kursu nemusíš mít obavy. Spíše při výběru certifikátu je nutné se zaměřit na spread a případné roční manažerské poplatky (ty se vyskytují většinou u měnově zajištěných certifikátů nebo složitějších konstrukcí certifikátů např. basket certifikáty).

Pro přesnější TA analýzu doporučuji pro indexové certifikáty analyzovat podkladové aktivum. Korelaci indexový certifikát/podkladové aktivum bych sledoval maximálně v dlouhodobějším horizontu. U podkladových aktiv obchodovaných v USD je to složitější, jak jsem již psal, do hry vstupuje kurs EUR/USD, pokud certifikát není měnově zajištěn do EUR.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 100
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ahoj Jiří,

musím se ti omluvit za svůj předposlední chybný příspěvek [bold]"...jediné co mě napadá, že to je způsobeno kotacemi" [/bold].
Ve Stuttgartu samozřejmě není problém, že by nekotovali ceny. Ceny jsou průběžně stanovovány na základě vývoje podkladového aktiva. Pouze se s daným titulem na této burze moc neobchoduje, a proto ty rozdíly v grafech.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Re: Možný tip pro prohrávající a bojácné
Vloženo uživatelem: kili60
Datum: January 17, 2006 08:06PM


možný back test: můžete, třeba si pustte na d grafem volbu *chart* = graf. Uvidíte tam i likviditu vč.velmi jednoduché tech.analýzy. Vzhledem k tomu že crtf kopíruje podklad, je lepší pustit si TA přímo zlata kdekoliv lépe.

------------------------------------------------
Můžete mě prosím pomoci s vysvětlením? Předem Děkuji.

crtf kopíruje podklad? za jakých podmínek a jaký druh certifikátu kopíruje podklad? záleží přece na páce, době do splatnosti...

Nebo se pletu?

Jiří

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jiří,

hlavní je si uvědomit rozdíl mezi certifikátem a warrantem. Killi60 pro zjednodušení, když mluvil o certifikátech měl na mysli warranty (viz některý z jeho příspěvků). Indexový certifikát kopíruje na 100% nebo téměř na 100% vývoj podkladového aktiva. U warrantů to je složitější. Jsou warranty, které kopírují věrohodně vývoj podkladového aktiva např. při páce 10 (hodnota páky se v čase mění a v závislosti na vývoji podkladového aktiva) se při změně podkladového aktiva o 1% pohne warrant o 10%, ale jsou warranty u kterých to neplatí. Toto většinou nastává u warrantů hluboko OTM a s krátkou dobou do splatnosti, dále při prudkých změnách volatility.

Pokud chceš, aby se warrant pohyboval dle podkladového aktiva, dle mého názoru vybírej warranty se splatností min. 6 měsíců a warrant bezpodmíněčně prodej max. 1 měsíc před splatností (velký úbytek časové hodnoty warrantu). Dále je nutné zvolit vhodný strike. Odstup strike od hodnoty podkladového aktiva v době nákupu warrantu uvažuji na základě volatility (viz vlákno Opce - Obchodní systémy) nebo můžeš vycházet z hodnoty Delta - doporučuji vybírat warrant s hodnotou delta cca 0,35-0,45, pro krátkodobé obchody 0,45-0,5.


S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Piti:

mockrát děkuji za odpověď. Mylsel jsem si, že to takhle nějak bude...Bohužel se mě zdá, že čím víc do toho pronikám, mám stále více a více otázek. Jak to ze začátku znělo jednoduše-certifikát kopíruje podkladové aktivum, teď do hry vstupuje xy věcí, které je nutno sledovat. Jak si psal, mým zájmem je hledat waranty, nebo jiné cer. do indexů se moc nepouštím, které kopírují podklad.

Večer se do toho znovu zaberu.

Ještě jednou děkuji za pomoc, vidím, že jsi mnohem dál než já, jen tak dál...

S pozdravem Jiří

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jiří,

pokud budeš potřebovat vědět něco dalšího, nevádej se zeptat.
O moc dál jak ty nejsem, zatím se prokousávám teorií a dělám si analýzy z historických dat. Až na tom budu jako miciko, který už obchoduje 8 let, tak budu spokojený. Já jse zatím pouze dlouhodobý investor na trading chci přejít v příštím roce.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Zdravím Jiří,

newsletter pravidelně odebírám. Že K.O certfifikáty nejsou vhodné pro dlouhodobé spekulace jsem nevěděl. Věděl jsem, že u těchto certifikátů část pozice financuje emitent a díky tomu je ten pákový efekt, ale že jde o takto vysoce nákladový produkt mě nenapadlo. Už jsem i přemýšlel jestli pro dlouhodobě spekulace raději většinou nezvolit K.O. certifikáty před warranty (u těch je více obchodních příležitostí, protože nemusím brát v potaz volatiliu a časovou hodnotu), ale díky tomuto článku jsem to zavrhnul.

K.O certifikátů existuje velké množství vzhledem k jejich struktuře, takže se na to zaměřím jen co dokončím dlouhodobou analýzu warrantů z hlediska volatility.Zatím stále shromažduji denní data implikované volatility na warranty DAX 30, počítám že na konci léta bych mohl zpracovat nějaké výsledky. Ten propad květen +červen se mi pro tuto analýzu hodí, alespoň bude vidět jak se warranty chovají při těchto mimořádných situacích. Myslím, že při prudkých otočkách trhu z bear do bull, kdy je předpoklad poklesu volatility budou pro krátkodobé obchody vhodnější K.O. certifikáty než warranty. Při propadu trhů naopak dochází k růstu volatility, takže tam je vhodné zůstat u warrantů.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já jsem právě warranty kvůli nepředvídatelnosti volatility zavrhnul. Navíc je pro mě chování warrantu vzhledem k podkladu docela nepředvídatelné. Vadí mě hlavně, že se musí do rozvahy zahrnovat velké množství veličin. Což mě celkový pohled zbytečně znesnadňuje.

U K.O cer. zcela odpadá(tedy alespoň pro mě) netransparentnost při oceňování. Páka zde funguje obdobně jako u futures kontraktů. Bohužel až dnes jsem jsem si uvědomil, že je nutné zahrnout úrokovou sazbu, což by ale při krátkodobé spekulaci neměl být zase až tak velký problém i s ohledem na násobné zhodnocení(páka) oproti podkladu.

Zatím se podrobněji zabývám indexem DAX, ale pouze v rámci vypracování MM atd. Později budu obchodovat "příležitosti", pro které se mě zdají být K.O. docela vhodné.

Nedávno jsem byl na semináři o warrantech pořádaným brokerjet, myslím pokud budeš mít čas, není na škodu na některý zajít.

S pozdravem Jiří

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Jiří,

chápu že warranty jsou složitější cenné papíry, ale proto není nutné je zatracovat. Naopak, díky tomu, že jejich cena je závislá na více faktorech umožňuje vydělávat peníze a více peněz (nebo naopak prodělávat), než kdyby jsi spoléhal pouze na vývoj podkladového aktiva. Všechny faktory ovlivňující cenu warrantu nemusíš brát v úvahu.

Budeš-li obchodovat warranty na indexy nebo komodity pak se dle mého názoru nemusíš zabývat vlivem dividendy a úrokových sazeb na časovou cenu warrantu. Za normálních okolností úrokové sazby ovliňují cenu warrantu minimálně a pokud by se prudce zvedly úrokové sazby, tak by jsi stejně prodával Call warranty a nakupoval Put warranty, protože by s největší pravděpodobností nastal propad trhů. Hlavní je se soustředit u krátkodobých a střednědobých warrantů na volatilitu a následně na dobu do splatnosti. Tzn. pokud si vybíráš warrant soustředíš se po výběru Call nebo Put na Strike a Splatnost. Pokud je trh příliš "divoký" vzhledem k normálu trhu je lepší krátkodobé warranty neobchodovat.
Přesná pravidla ještě nemám stanovena, některé své úvahy jsem zveřejňoval ve vláknu Opce. Pro obchodování s warranty je nutné doržovat určitá pravidla, např. neobchodovat warranty se splatností kratší než 1 měsíc, krátkodobé warranty silně OTM apod. Strike budeš buď vybírat podle hodnoty Delta nebo dle historické volatility podkladového aktiva (též viz. vlákno Opce)., splatnost dle strategie obchodování, např. pro swing splatnost cca 3 měsíce (2-4 měsíce), pro dlouhodobější obchody splatnost 6-12 měsíců.

Hodnota implikované volatility je těžko předvídatelná, ale při běžných pohybech trhu se pohybuje v určitém pásmu, které tě nemusí znepokojovat. Až udělám tu analýzu, tak na ní to bude vidět.

Na semináři brokerjet jsem byl minulý rok na podzim a dověděl jsem se pouze základní věci. Cyrrus má lepší prezentace na svém webu (už jsem ti je asi posílal). Nevím jestli máš na mysli nějaký odbornější seminář pořádaný brokerjet.

Doufám, že tě neodradily ty podrobné rozbory, co jsem zvěřejňoval ve vláknu Opce, to nebylo účelem.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Míro,

určitě jsem to nazval moc tvrdě - zavrhnul...Ale nevím jsetli je zcela pravda, že pokud je cena závislá na více faktorech můžeš vydělávat více a více pěněz. Spíše bych to viděl, že se otevírají větší možnosti,jak s papíry nakládat. To je samozřejmě pouze můj skromný názor a určitě mi dáš za pravdu, že kolik obchodníků tolik názorů na věc.

Vlákno o opcích jsem četl teda spíše prokousával se jím:-) a musím přiznat, že obdivuji tvou systematickou práci(a nejen tvou). Jestli mě podrobné rozbory neodradily? Právě naopak i když to já sám směřuji na jiný druh cer., než jsou warranty (i když určitě i zde nalést mnoho styčných bodů), je pro mě na vláknu Opce mnoho potřebných unformací týkajících se certifikátů.

Ještě možná jednu věc bych poznamenal ke K.O. cer. vždycky je třeba si uvědomit, že páka se v průběhu trvání cer. mění. Možným řešením pak mohou být rolling cer., kdy se páka udržuje na stejné hodnotě při které byl cer. vydán. Tzn. každý den se přehodnotí vývoj cer. a podle toho se upraví poměr. Nevím, jestli se nevyjadřuji moc kostrbatě, ale asi nejsem z nejpovolanějších.

s pozdravem Jiří

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Jiří,

máš pravdu, že warranty poskytují větší obchodní příležitosti (špatně jsem se v předchozím příspěvku vyjádřil).

1) Ve warrantech lze zaujmout spreadové pozice a na nich vydělávat. To u K.O. certifikátů nejde. Využívá se toho že warrant je nelineární cenný papír.
2) Další příležitostí jsou období s nízkou volatilitou, které nemají dlouhého trvání a lze předpokládat, že dojde k prudkému nárustu volatility. Volatility lze významně využívat u warrantů s kratší dobou do splatnosti.

O rolling certifikátech jsem se dozvěděl teprve nedávno díky diskuzím na kurzy.cz

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to warranťáci:
klasické opce, mimo jiné, se dají vypisovat, to je prvotním prodejem kasírovat opční premium se spekulací na zisk při následné koupi opce zpět při poklesu premia či spekulací na "samolikvidaci opce" při expiraci kdy ji ani kupovat zpět nemusím (tak poberu celé vypsané premium)
Na rozdíl od klasické opce WRT vypsat nejde, WRT nejdřív kupuji, tedy peníze vydávám. Z pohledu klasického opcaře se to může jevit jako silná nevýhoda, protože se tak zbavuji i řady možných opčních technik, kde se nutně vypisuje a tím i snižuje výše počáteční investice.

K možným obavám z WRT:
Třeba Jiris tady zmiňuje co vše je třeba u WRT hlídat, čeho si všímat (a že je toho snad tolik, až nějak moc), Piti zkoumá volatilitu.
Vše OK, jen sám bych právě na WRT nehledal nic složitějšího či rizikovějšího proti jiným instrumentům. I zde platí jak jinde: jak si mám pohlídat ztrátu a kolik jí unesu abych byl stále IN a ne OUT.
Právě u WRT mám pocit že to jde velice dobře, že právě ten kdo chce cokoliv z trhů zkusit si zrovna zde může vyzkoušet naostro jak to vše funguje, vzájemně souvisí a zapadá do sebe. S investicí relativně velice malou, s velmi dobrou možností jak se chránit a s velkým potenciálem možného zisku.
Kopejte v čemkoliv ale nebojte se ani warrantů kdybyste je potkali a nevěděli náhodou co s nimi! Mohou být velice užitečné i těm jež nemají "majlant" (častý omyl bohužel) do začátku ale chtějí to zkusit naostro i za pár peněz. Navíc díky WRT lze zkusit vše: akcie, komodity, forex, index, koš ...
Jen si i zde hlídejte jak se nedostat DO KELU!

miciko


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...


Přeji dobrý den všem :-)

Asi před rokem jsem se dostala k publikacím, uvádějící začátečníky do problematiky možnosti obchodování s
indexovými a jinými certifikáty - jsou to ty produkty, které zmiňoval hned na počátku tohoto vlákna pan Horák.
Pro trochu aktivního
investora to bylo možná jednoduché čtení, já jsem to musela číst několikrát ( do té doby jsem tak akorát měla přehled o všech fondech ) a autorovi jsem za to byla vděčná. A protože je to v současné době to jediné o čem něco
vím, chtěla bych právě tím začít.

S úctou smekám před všemi, kteří dokáží jít cestou jinou a nebo dokonce několika najednou, ale pro mě by
byls jakákoliv jiná aktivita začátkem zcela od piky.

Proto mě mrzí, že do tohoto vlákna přestal přispívat pan Horák a také to, že nepovolil uvedení mail adresy.
Vidím to tak, že než aby se stále obhajoval, přestal raději s FINANCNIKEM ztrácet čas. Je to velká škoda
(možná jen pro mě).

Využívá nebo využíval, prosím, někdo z vás v praxi DISCOUNT KALKURÁTOR od autora publikací, které v úvodu
nezmiňuji ? A jak se vám osvědčil ?

Za odpověď děkuje any
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...