Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Doporučené příspěvky

Pletete si zaměstnání a podnikání. Kdybych se Vás zeptal, kolik si vydělá průměrný podnikatel, dokázal byste odpovědět?
Některý vydělá miliony, jiný prodělá. Dokud to nezkusíte, nebudete vědět, jak jste na tom právě Vy.
Když budete učitel, doktor nebo popelář, nejspíš si najdete zaměstnavatele, uzavřete pracovní smlouvu a budete mít pravidelný měsíční příjem. Nemusíte mít ani korunu navíc, pokud s tím měsíčním příjmem vyjdete.
Pro trading potřebujete vstupní kapitál, a čím bude větší, tím větší šanci máte, že Vám vygeneruje peníze potřebné na živobytí.
Když začnete s 5000 USD a Vaše životní náklady budou třeba jen 1000 USD měsíčně, musíte každý měsíc zhodnotit kapitál o 20%, abyste měl z čeho žít. Ne že by to nešlo, ale dokáže to opravdu jen málokdo (já určitě ne) .
Se 100000 USD stačí pro stejný příjem zhodnocení 1% měsíčně, a to by asi zvládla většina. Potíže je v tom, že většina nemá to začátku těch 100000 USD.

V tradingu je peněz (prakticky) neomezeně. Uvádí se, že cca 80-90% traderů ztrácí. Takže každý to určitě nedokáže, ono to z logiky věci ani nejde, trading je hra s nulovým součtem (když pomineme poplatky) a zisky úspěšných musí někdo platit. Přeju Vám, abyste byl ten úspěšný a ne ten, který platí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 215
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Vyska kapitalu = vyssia sanca na uspech suhlasim, ale nie kvoli %. Hlavne kvoli tomu ze vyssi kapital = viac casu na ucenie sa ako zaciatocnik kym budete na nule, busto'. Dalsie vyhody vyssieho kapitalu su moznost aplikovat scaleouty na zaciatku, moznost pustit sa do pokrocilejsich strategii, a pod.

Myslenie v percentach je tu absolutne nespravne, kto jednym lotom nevie zarobit $1000, nevie zarobit $1000; ci ma na ucte 10k alebo 100k alebo milion.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lidi myslete. Že 80-90% traderů ztrácí je lež, proč by to dělali a kde by na to brali? Možná 80-90% neuspěje a začne se věnovat něčemu jinému, ale dlouhodobě ztrácejících traderů je minimum. Spíše to jsou lidé, kteří vydělali/vydělávají jinde a trading je pro ně alternativa ke casinu. A trading není hra s nulovým součtem. Je nenulový rozdíl v ceně komodity při prodeji (vstupu) na burzu a při expiraci kontraktu (výstup z burzy). A ten rozdíl si mezi sebe rozdělí spekulanti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Architekt:
Částečný souhlas. Já za tradera považuju každého, kdo obchoduje na burze. Tedy i ty " kteří vydělali/vydělávají jinde a trading je pro ně alternativa ke casinu". Ti tam právě nosí peníze pro vydělávající tradery.

"Je nenulový rozdíl v ceně komodity při prodeji (vstupu) na burzu a při expiraci kontraktu (výstup z burzy). A ten rozdíl si mezi sebe rozdělí spekulanti". To je jistě pravda, ale ten rozdíl není ve všech případech kladný. Takže spekulanti si rozdělují i ztrátu. V každém okamžiku je otevřeno stejné množství krátkých a dlouhých pozic. Na začátku je nula, na konci taky. Máte pravdu, že ta nula je trochu deformovaná fyzickým dodáním komodity. To ale nemusíme řešit, já fyzické dodání neočekávám :)

zdq, Architekt:
Já to tak jako Architekt vidím spíš na ta procenta. Nedokážu otočit 1000 dolarů do zisku 1000 dolarů, ale do 100 dolarů ano. A souhlasím se zdq, že je to i díky méně rizikovým strategiím, které nelze s malým účtem uplatnit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paja1:

Ti gambleři dodávají zanedbatelnou část peněz. Zisk se tvoří jinde. Představ si to tak, že zemědělec prodá pytel cukru spekulantovi (burze) za cenu X. Spekulant (burza) ten cukru za tři měsíce prodá za cenu Y potravinářskému podniku. Rozdíl ceny Y - X zůstal spekulantovi. Kdyby to byla hra s nulovým součtem, platilo by, že cena Y = X a celá burza by postrádala smysl. Samozřejmě ne vždy je ten rozdíl cen kladný, a ne každý spekulant v tom konkrétním období vydělá. To co někteří spekulanti prodělají je takový bonus navíc pro ostatní spekulanty. Ten nulový součet by mohl platit třeba u akcií, kdy hodnota firmy začíná z nuly a jakmile firma zkrachuje, skončí zase na nule. Ale ve skutečnosti je to celé komplikovanější.

"V každém okamžiku je otevřeno stejné množství krátkých a dlouhých pozic."

To není pravda a vidím v tom zásadní nepochopení, jak ty trhy fungují. Na burze je otevřený pevně daný kladný počet JEN dlouhých pozic odpovídající počtu fyzicky existujících kontraktů komodity (počtu akcií firmy, atp.). Krátké pozice vznikají jen virtuálně, je to obchodování s neexistujícím kontraktem komodity, a ke každé krátké pozici zároveň vznikne virtuální dlouhá pozice. Ale v součtu je na burze v každém okamžiku stále stejný kladný počet dlouhých pozic. Prakticky není důvod, aby nějaké krátké pozice vznikaly, trhy fungují i bez nich.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdq:
Já myslím, že procento zhodnocení a schopnost určité části populace ho dosáhnout spolu dost úzce souvisí. Zhodnocení 100% (ročně, měsíčně?) bych nezvládl, ale myslím, že na spreadech bych byl schopen 20-30% ročně udělat. A 2% ročně by zvládl úplně každý - stačí dát ty peníze do banky. Prostě méně riziková strategie znamená menší dosažitelný výnos, ale s nárůstem kapitálu i nízké procento může stačit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@paja1:
jak jsem psal (alespon myslim :D)..v 99ti pripadech podnikatel neni schopen rict kolik ma kvuli tomu, ze budto nechce, aby bylo videt kolik si nakrade vedle, nebo kvuli x jinym duvodum. jednim z nich muze byt taky ten, ze se v hodne pripadech o mesicni zisk nestara a zajima ho rocni prijem, ktery i tak je kolikrat tezko zjistitelny (kdyz do firmy narve x penez a pak dostane y, ze kteryho muze dal zit, ale do firmy dal vklada penize)..drive jsem pracoval nejakou chvili v bance a nepovinna, ale zaroven i potrebna kolonka byla vyse platu. Podnikatelu jsem za tu dobu poznal vice nez dost a nektery mi alespon ten HRUBE odhadnuty plat zdelili. Jestli si vymysleli nebo ne, je jiz na nich, ale samozrejme vim, ze podnikatel v hodne pripadech nerekne jen tak, jaky ma plat. To souhlasim, a myslim ze jsem to v clanku i psal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

par modelovych prikladov.

mame separatne ucty. hlavny ucet je na pokrytie marginov separatny ucet ukazuje P&L tradera . trader zarobi P.a. 50k USD. ako vypocitas % p.a. ked nepozname velkost hlavneho uctu ?

mame dvoch traderov, jeden ma k dispozicii 50k a druhy 5k. obaja zarobia p.a. 50k USD. koncovy sucet P&L je rovnaky. jeden vsak o 100% p.a. druhy o 1000% p.a.
povie nam % p.a. kto je lepsi. hovori toto zhodnotenie vobec o niecom? jediny relevantny udaj z tohoto porovnania je ten, ze ucet druheho tradera je drasticky podkapitalizovany

a takto by sa dalo pokracovat dalsimi vecami ako su kriteria USD per trade , USD / lot a podobne smiesnosti. ktore nehovoria o kvalite absolutne nic. zatial co USD p.m. US p.a. Equity/DD. ktore skutocne maju vypovedajucu hodnotu sa spominaju len velmi zriedka

% p.a. ma v tradingu len jediny ucel a to je marketing.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Architekt:
Netvrdím, že burzám nějak zvlášť rozumím, ale jestli jsem si něčím jistý, tak tím, že počet dlouhých a krátkých pozic je v každém okamžiku stejný. Jak by se na burzu ty samostatné dlouhé pozice dostávaly a kolik by jich mělo být? Podle množství úrody? Vždyť tu nikdo dopředu nezná. V průběhu roku se zobchodují stovky milionů kontraktů, spekulati se svých pozic před FND zbaví a ten, kdo chce fyzicky dodat, si kontrakt podrží. Polovina pozic je long, polovina short a ti shortaři dodají dodají longařům komoditu fyzicky. Fyzické dodávky tvoří v těch kvantech kontraktů, které se na burze zobchodují, kapku v moři. Třeba na kukuřici je open interest v nejaktivnějším měsíci cca 500000 až 1000000 párů, teď jich v červenci zbývá asi 5000. Hodně to zjednodušuju, ale v principu to je takhle.

Netvrdil jsem, že zemědělec prodává za stejnou cenu, za jakou kupuje zpracovatel. S každým kontraktem proběhnou stovky obchodů a většina párů zanikne bez fyzického dodání, jen někdo vydělá a někdo prodělá.

U akcií je to přesně naopak než píšete. Tam opravdu existuje přesně daný počet akcií, které jen mění vlastníka. U futures je to jinak, ten pár long/short vznikne z ničeno a může jich vzniknout libovolné množství.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pinkpiggy:
Možná jste to napsal nebo to aspoň tak myslel. Jde o to, že i kdybyste zjistil, jaký má příjem průměrný podnikatel, vůbec v ničem Vám to nepomůže. Pro Vás je přece rozhodující, kolik v té které konkrétní činnosti dokážete vydělat Vy. Už jste se zmínil, že ve zpěvu žádnou díru do světa neuděláte, tak to zkuste s tradingem nebo s něčím jiným ... :)

Řešíme tady nepodstatné ptákoviny.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike:
Já to vidím jinak. Mám třeba 100000, je jedno v jaké měně. Různými způsoby se je snažím zhodnotit, je jedno proč.
1) Dám je do baky, získám cca 2% p.a.
2) Koupím akcie Telefoniky a na dividendách dostanu třeba 8% p.a.
3) Vložím je na obchodní účet a obchoduju. Za rok je tam třeba o 20% víc (nebo o 50% míň).

Ty výsledky přece jde porovnat - jaká byla úspěšnost zhodnocení výchozího kapitálu. Souhlasím, že USD per trade je údaj z tohoto pohledu nezajímavý

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paja1:

Funguje to tak, že zemědělec podepíše smlouvu, že v předem danou dobu dodá předem dané množství komodity (to je futures kontrakt). Může to být komodita kterou má ve skladech, či něco co teprve vypěstuje, ale to je nepodstatné. Důležité je, že je známé přesné množství komodity, a tedy i komoditních futures kontraktů, které se budou v daném období (obvykle tři měsíce) obchodovat. V tom období se poté uskuteční miliony obchodů, ale s tím daným počtem kontraktů. Prostě si ty kontrakty tradeři prodávají mezi sebou, každý ho má nějakou dobu a pak ho se ziskem či ztrátou prodá někomu jinému, ten ho za nějakou dobu prodá dál, atd. Všechno pouze dlouhé pozice.

Někteří z traderů obchodují i krátké pozice - to znamená, že prodají kontrakt, který nemají, pod podmínkou, že ho v budoucnu koupí. Vznikne tak jeden virtuální kontrakt navíc (k němu odpovídající krátká a dlouhá pozice), který ale zanikne (a s ním i ty pozice), jakmile ten trader, který otevřel krátkou pozici, koupí skutečný kontrakt (tzn. vlastníkem toho kontraktu se nestane on, ale trader kterému ho při otevření krátké pozice prodal). Pro fungování burzy není nutné, aby bylo možné obchodovat krátké pozice. Vždy to byla kontroverzní obchodní metoda a v minulosti byla mnohokrát zakázána.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...