Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

dotaz začátečníka


sta

Doporučené příspěvky

Margin 1:400 znamená že 300dolármi kontroluješ podkladové aktívum (futures, akcia, dlhopis) v hodnote 12 000 dolárov. Ak to nevyjde podľa predstáv tak prídeš IBA o 300 dolárov, v žiadnom prípade nie o viac! (trading je niečo ako s.r.o. a nie v.o.s. :-))

Základný problém je že prídeš o svoje peniaze oveľa rýchlejšie, pretože malý pohyb podkladového aktíva bude znamenať veľký pohyb Tebou vloženej čiastky. Čím vyššie číslo na páke, tak tým rýchlejšia možnosť prísť o (alebo k) peniaze (peniazom).

Z tohoto dôvodu sú komodity riskantnejšie pre nováčikov, lebo šanca, že prídu o peniaze nie je síce vyššia ako pri akcií, ale tá šanca je oveľa rýchlejšia práve vďaka vynálezu menom páka.

Preto je podľa mňa obzvlášť rozumné venovať omnoho vyššiu pozornosť obchodom s vyššou pákou, pretože ak nevyjdú tak potom nastáva strata veľmi rýchlo...

zdraví
majkl




P.S. nie som si istý či je moje vysvetlenie správne a tak by som poprosil skúsenejších, aby ho opravili, ak nie je:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 1,3k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

wendelin34: Dakujem za odpoved. vidim e si musim ten manual este precitat minimalne 2 karat, lebo mie som si isty ze tomu rozumiem. Mna totiz naplasil jeden, ze ked kurz nepojde tym smerom ako som predpokladal, tak platim ovela viac ako len margin. Ale ja si to este poriadne nastudujem a potom sa budem pytat, ci som to spravne pochopil. Dakujem esteraz za odpoved.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No rekl bych, ze ta vyse risku neni uplne presna. Predevsim je velmi velky rozdil jake trhy obchodujeme (napr. na futures nerucime pouze velikosti sveho uctu u brokera = skutecna ztrata muze byt vyssi a budeme to platit - toto zdejsi osazenstvo nezpochybnuje). Dalsi podstatna vec je, jak zni nas podepsany agreement s brokerem (viz vlakno Forex -> Spolehlivost brokeru - tak slaby mesic zpet). Jsou brokeri, kteri na FX garantuji vysi risku pouze do vyse uctu (a tedy zapor hradi ze sveho) - znam jedineho, ktery se takto smluvne vaze a sice Oanda. Naopak budou zde jini, kteri Vam budou (zrejme pravdive) tvrdit, ze se jim to jiz stalo (neslo o tisice a vice $, ale max o desitky) a zapor byl srovnan na 0 penez, budou taci, kteri Vam budou tvrdit, ze na FX nelze ztratit vice nez ucet u brokera (napr. nekteri zdejsi obchodnici u CMS), ovsem prectete-li si obchodni podminky, ktere u CMS podepisujete, zjistite, ze jsou gumove jak vyzvejkana zvykacka a ze zadne takove garance v agreementu nejsou, NFA apd. nic takoveho taktez nestanovuje, takze je to jen zbozne prani.

Obecne jsem presvedcen ze vice pravdive tvrzeni je to, ze v tradingu muzeme ztratit podstatne vice nez je vyse naseho uctu u brokera, ale mame relativne mnoho moznosti (S/L neni zdaleka jedinym), jak vysi tohoto risku vyrazne snizovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

S pohledem Majkla na věc vůbec nesouhlasím (alespoň co se týče forexu, o akciích a futures mám jenom velice mlhavou představu), proto sem zkusím napsat, jak to vidím já.
Standardní lot má hodnotu 100000 jednotek určité měny, nejčastěji dolaru. Pokud obchoduji miniloty, ovládám desetinu tohoto množství, tedy deset tisíc dolarů. Při mikrolotech tisíc. Hodnota pip je pro lot 10$, pro minilot 1$.
Zaplatíme vratnou zálohu (margin), jejíž výše je určena leverage. Při obchodování minilotů a leverage 1:400 si deset tisíc dolarů vydělíme 400 a vyjde nám 25$, což je velikost marginu.
Nemůžeme dále obchodovat, pokud hodnota účtu klesne pod hodnotu marginu (v tomto případě pod 25$) Proč? Pokud nemám peníze na zaplacení zálohy, nebudou mi poskytnuty peníze pro obchodování. Při nevyvedeném obchodu může účet klesnout až na nulu. Pokud však mám na účtu 24$, nemůžu otevřít novou pozici.
Setkal jsem se s názory, že vysoký margin je zabiják účtů. Proč by měl být, proboha? S leverage 1:400 můžu při určitém účtu otevřít čtyříkrát více lotů než při 1:100. Nikdo mě ale nenutí k tomu, abych to udělal. Samozřejmě se může stát, že při vysokém leverage otevře naprostý nováček čtyřikrát vyšší počet lotů než by mu dovolilo leverage nižší. To, že se pak diví, jak mu první obchod zlikvidoval účet, je jeho věc.
To, kolik peněz riskujete nezáleží na velikosti leverage, ale na obchodovaném objemu. Pokud obchodujete standardní loty, tak při ztrátě 100 pips jste přišli o tisíc dolarů. Pokud obchodujete mikroloty, přišli jste o 10$ dolarů. Trochu rozdíl nemyslíte? To je důvod, proč je doporučováno začít obchodovat live mini nebo mikroloty. Nestane se tak, že vás každá zkušenost vyjde velice draho...
Dejme tomu, čístě teoreticky, že mám účet o velikosti 2000$ a páku 1:100. Obchoduji standardní loty. Tisíc dolarů je blokováno jako margin. Můžu otevřít jednu pozici (nejsem si jistý jestli i dvě; při zaplacení spreadu bych klesl pod hodnotu marginu). Pokud ztrátím více než 100 pips (se spreadem), nemůžu dále obchodovat (otevřít případnou novou pozici).
Mám 2000$ a leverage 1:400. Otevřu jednu pozici. Pokud ztrátím 175 pips (se spreadem), nemůžu dále obchodovat.
Chápete, co chci říct? Páka rozhoduje jen a pouze o tom, jak velká částka je blokována na zálohu. U nižší páky je ta částka vyšší.
Př.: Účet 1000$, miniloty. Při leverage 1:100 je blokováno 100$, zatímco při 1:400 jen 25. 75$ rozdíl. Účet o velikosti 1000$ a leverage 1:100 je prakticky totéž jako obchodovat účet o velikosti 925$ při leverage 1:400.

PS: Doufám, že já jsem to ze Sidova manuálu pochopil správně. :) www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/forex-II.html

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Felix: pravdu dis chlape! Navic je velmi doporucovano, aby realna leverage (pocitana, jak spravne pises z velikosti otevirane pozice a financniho risku) byla obvykle do 1:5 az 1:6... cokoli nad 1:10 je obchod, ktery profesionalni spravci portfolii z principu odmitaji...

Zabijakem uctu je predevsim vysoka leverage a podkapitalizace, nikoli samotny fakt existence miniuctu... Proto kdo je psychicky mene stabilni, je lepsi aby mel nizsi leverage u brokera, protoze ho to primo nuti otevirat mensi pozice, pokud to zvlada a umi zakladni nasobilku, muze si dovolit maximalni moznou leverage, protoze vi a otevira jen pozici, ktera se ani zdaleka nepriblizuje k doporucovanych "az" 5% equity.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ospravedlňujem sa, zmýlil som sa v tom, že o margin sa dá prísť. Samozrejme že nie, tá sa vždy pripíše na účet po uzavrení pozície (či je stratová alebo zisková).

Len som chcel podotknúť, že čím vyššia leverage tým vyššie riziko, pretož malé pohyby na trhu sú v skutočnosti veľké v mojej pozícii. Alebo sa mýlim aj tu ? :-)

Inak, robím emini indexy a FOREX ma zatiaľ nezaujíma, ale myslím že toto je jedna z vecí, ktoré majú obe tieto oblasti tradingu spoločné.


majkl

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak ted jsem zmaten. Jsem taky zacatecnik, tak jsem asi neco spatne pochopil.

Co je to "realna paka" prosim?

Mel jsem za to, ze paka se pocita vzdy z brookerem daneho pomeru. Beru-li jako priklad miniloty u forexu, pak pri 400:1 je mi blokovan margin 25USD (Pokud je tedy lot 10.000USD), pri 100:1 pak 100USD a pri 50:1 200USD. To prece ale s rizikem nema nic spolecneho. V materialech, co jsem cetl, se doporuceje zpravidla riziko ne vyssi, nez 2-3% uctu. Tedy, pokud se vratim k tem minilotum, pokud otevru pozici s uctem rekneme 500USD, nemel bych S/L dat dal nez na 10-15pips, takze riskuji 10-15USD, coz je prave ty 2-3% a nemel bych otvirat vic, jak jednu pozici. To prece ale s pakou nema nic spolecneho. Nechapu pojem realna paka a jak jste pro ni stanovili pomery.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zkouším kombinovat veškerá čísla, které jsem do svého příspěvku vypsal a nevychází mi tam nic s poměrem 1:5 až 1:10. Taky nevím, co to má být reálná leverage, i když jsem ji podle PaJaSofta správně definoval.

Len som chcel podotknúť, že čím vyššia leverage tým vyššie riziko, pretož malé pohyby na trhu sú v skutočnosti veľké v mojej pozícii...
Na forexu mi leverage určuje jenom velikost marginu. Nic víc, nic míň. Řekl bych, že to, jak velké pohyby se budou odehrávat v mé pozici, závisí na počtu nakoupených lotů, ne na leverage. Přečti si Sidův článek, jestli to ode mne nechápeš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

PaJaSoft Napsal:
-------------------------------------------------------
> Obecne jsem presvedcen ze vice pravdive tvrzeni je to, ze v tradingu muzeme ztratit podstatne vice
> nez je vyse naseho uctu u brokera, .....

Moc hezký výraz "více pravdivé". Člověče ty bys měl být politikem :) :)
Mně by ale zajímalo jak příjdu na Forexu o víc než o svůj účet. Nevím o nikom komu se něco takového stalo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Diky za vysvetleni, nicmene, presto je to trosku divne. PaJaSoft pise, ze je doporucovano, aby realna leverage byla nekde kolem 1:5. To by v pripade obchodovani jednoho lotu ve forexu znamenal, ze bych mel mit ucet 20.000 USD. Riziko je ale prece dano tim, jak daleko od kurzu pozice mam S/L a vztahem teto vzdalenosti k pocatecni velikosti uctu. I pri leveregae 100:1 nebo 50:1 mi prece staci ucet 5.000 USD, abych dodrzel vsechny faktory.
Jednim lotem je blokovan margin 1.000-2.000 USD, na ucte zbyva dost na to, aby nedoslo k margin callu. S/L je umistenej nekde kolem 10-15 pips, risk je 100 az 150 USD, tedy 2-3% z poctaecniho uctu.
Jediny pomer, ktery je jinak, je ta "realna paka", ktera tedy je 1:40. Ovsem nejak nevidim benefit toho, mit u brokera o 15.000 USD vic, abych mel relnou paku 1:5. Sorry, jestli nevidim nejakou zjevny fakt, ktery mi unika, ale ja to fakt nechapu.
Vzdyt at je paka 400:1 nebo 50:1 vzdycky ovladam stejnou sumu penez, akorat se lisi velikost blokovaneho marginu. Ano, muze to svadet k tomu, ze pokud jsem gambler, otevru pri vyssim pomeru vic lotu, nez bych mel a prachy proletej kominem rychlejc, ale pokud odrzuju umistovani S/L podle planu a drzim se MM, tak nevidim ve velikosti realne paky zadnou vyhodu a naopak povazuji vyssi leverage za plus, protoze nepotrebuji pro identicke obchody tak vysoky kapital, jako u nizsiho paky

Jinak diky za prani uspechu, ale ja si zatim nejsem jisty, ze se do Forexu pustim, zatim me dost odrazuje diskuze o spolehlivosti brokeru :(.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...