Jump to content
Co nového? Mé kurzy
 • Portfolio analýza systémů z Excelu zahrnující otevřené obchody

  V předchozím tutoriálu jsme si ukázali jak načíst z deníku vedeného v Excelu záznamy o ukončených obchodech, a ty následně upravit pro účely další analýzy.

  Ve svých denících, ale evidujeme i otevřené pozice, kde náš záznam obsahuje pouze informace o vstupu, a prozatím čekáme na splnění výstupní podmínky. Dnešní video obsahuje popis, jak v daném případě postupovat.

  Snímek obrazovky 2021-01-31 v 16.14.54.png

  Video naleznete v TechLabu zde

  31.1.2021

  Bogdan Waclawik

  Bogdan, vystupující ve fóru pod nickem 4fx, poskytl v uzavřených diskuzích Finančníka již mnoho praktických Python skriptů a rad ostatním obchodníkům. Je také autorem skriptů Autotraderu předávaných a vyučovaných v rámci workshopu automatizace. Coby autor Bogdan skripty sám používá pro živé obchodování swingových obchodních strategií.


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Posuňte své technické znalosti společnou prací na obchodním deníku

  Trading je v dnešním moderním světě bezesporu o schopnosti zvládnout základní úkony počítačového zpracování dat. Jak se podobné taktiky naučit, pokud člověk nikdy neprogramoval? Nejlépe praxí na konkrétním projektu. Například tvorbě obchodního deníku načítajícího data přímo z Interactive Brokers.
  Osobně jsem dlouho obchodoval bez jakékoliv znalosti skriptování, ovšem jak se doba mění, vnímal jsem to jako stále větší handicap. Člověk nemusí příliš dlouho přemýšlet nad tím, jak se ruční práce stává neefektivní v oblasti, které dominují naprogramované stroje. A tak jsem se vše rozhodl změnit. Začal jsem se prokousávat základy datových analýz a skriptovacího jazyka Python, abych dnes byl schopen obchodovat plně automatizovaně s nástroji, které si sám vytvářím (viz například seriál o vývoji systematické strategie, kterou publikuji zde na Youtube).
  Cesta to ale nebyla úplně jednoduchá a krátká hlavně proto, že jsem coby naprostý neprogramátor neměl vůbec na čem stavět. Jak jsem tedy postupoval? Především jsem se snažil hledat řešení praktických úkolů a vždy, když jsem nevěděl jak dál, tak se ptal. Toto je z mé zkušenosti nejlepší cesta, jak pokořit jakýkoliv velký úkol – pustit se do praxe, postupovat krok za krokem a pohybovat se v prostředí, které poradí.
  Pokud cítíte, že byste se také rádi posunuli v oblasti skriptování, pak nepřehlédněte nový projekt, který běží v naší uzavřené skupině TechLab.
  Společně zde pracujeme na obchodním deníku, který pomocí Python skriptů stahuje data z Interactive Brokers, zapisuje je do databáze a postupně je bude vyhodnocovat. Tedy na praktickém úkolu, který potřebuje každý trader, ať již obchoduje ručně, nebo automatizovaně.
  A teď to nejlepší. Přestože služba TechLab stojí měsíčně přibližně tolik, kolik necháme v restauraci za večeři, mají zde všichni k dispozici osobní technickou podporu. Tedy položíte dotaz a do druhého pracovního dne na něj vesměs získáte odpověď.
  Je tak možné, že pokud se s námi pustíte do práce na obchodním deníku, budete zpočátku zcela ztraceni. Vše vyvíjíme v Pythonu a byť v TechLabu naleznete různé tutoriály, možná ani nebudete vědět, kde začít. Ovšem stačí se jen zeptat a hned budete mít daný krok vyřešený. Postupně pak můžete následovat tutoriály ve vláknu Projekt: Obchodní deník, a pokud se každý den posunete o kousek vpřed a budete se průběžně ptát, tak si dovolím tipnout, že za pár měsíců budete schopni pohodlně analyzovat data podobně, jako to dělám já.
  Ale je dobré se zapojit co nejdříve, dokud je projekt na začátku.
  Do TechLabu se můžete přihlásit na této stránce. A pochopitelně, že kromě aktuálně probíhajícího projektu vytváření obchodního deníku získáte mnohem více. Například přístup k desítkám tutoriálů, které jsou již publikované (přehled naleznete zde), aktuálním verzím Autotraderu (pokud jste se zúčastnili kurzu automatizace), průběžným tipům k systematickému obchodování a především naší technické podpoře.
  A nezapomeňte. Každá velká změna je zpočátku nepohodlná, ale je potřeba především začít. Třeba tak, že se dnes na této stránce přihlásíte do TechLabu, dáte si za cíl provozovat obchodní deník automaticky stahující a vyhodnocující data přímo z Interactive Brokers a budete se ptát na postupy a nejasnosti do doby, než uspějete.

  Python

  Trading, ať už je to na akciovém, komoditním nebo měnovém trhu, vyžaduje stále sofistikovanější nástroje a postupy, aby trader mohl konkurovat a zůstat o krok napřed před trhem. Jeden z nástrojů, který získal značnou oblibu v oboru tradingu, je programovací jazyk Python.
  Python je programovací jazyk, který je známý svou čitelností a pružností, což z něj činí ideální volbu pro rychlé prototypování a vývoj komplexních algoritmů.
  Profesionální trader může využívat Python k analýze dat, backtestingu obchodních strategií nebo dokonce k automatizaci svých obchodů. Díky široké škále knihoven, jako jsou Pandas pro manipulaci s daty, NumPy pro výpočty nebo QuantConnect pro backtesting a obchod, může trader snadno a rychle vytvářet nástroje a aplikace přizpůsobené jeho specifickým potřebám.
  Python rovněž umožňuje snadné propojení s různými datovými zdroji, od tradičních databází po real-time streamingové služby. Toto umožňuje traderovi mít vždy aktuální informace a rychle reagovat na měnící se tržní podmínky.
  Navíc, díky komunitě vývojářů, která za Pythonem stojí, je zde obrovské množství dostupných zdrojů, tutoriálů a knihoven, což umožňuje traderům neustále se zdokonalovat a rozšiřovat své schopnosti v oblasti programování a analýzy dat.
  Na Finančníkovi vytváříme v Pythonu všechny skripty, které nám slouží k analýze dat a obchodování. Aplikace Trading Room je vytvořena v Pythonu a také náš autotrader. Jak se naučit skriptovat v Pythonu od nulových znalostí (sami nejsme programátoři) vyučujeme průběžně v TechLabu.
  Oficiální stránka Pythonu: https://www.python.org/
   

  Odesílání nákupních příkazů do IB pomocí knihovny ib_insync

  K automatizaci obchodování u IB používáme rozhraní API a obchodní příkazy odesíláme pomocí pythonu s použitím knihovny ib_insync.
  V rámci autotraderu uvedený princip používáme k obchodování akcií, nicméně knihovna ib_insync umožňuje obchodovat i další trhy jako futures nebo opce. V dnešním tutoriálu si jednotlivé principy podrobněji ukážeme.

  Video naleznete v TechLabu zde
×
×
 • Vytvořit...