Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Shrnutí trhů a obchodování září 2018


Máme za sebou další obchodní měsíc – září. Jaké bylo z pohledu trhů a obchodů?

V akciových indexech se v září neodehrálo žádné zásadní drama, přesto byl jejich průběh do určité míry netypický. V indexech vnímám výraznou divergenci – zatímco S&P 500 lehce rostl, Rusell 2000 klesal.

Pojďme se na oba trhy podívat trochu podrobněji.

S&P 500 má stále chuť vytvářet nová high, byť celkový růst nebyl vysoký:

Hodně dnů byl trh dost nerozhodný a část akcií v indexu rostla, zatímco jiná část klesala. Obecně toto prostředí hodně vyhovuje reverzním strategiím (viz dále).

Rusell 2000 skládající se z menších společností po delší době trochu ztratil momentum a celé září klesal:

Podobné velké divergence na měsíčních úsečkách nejsou příliš obvyklé. Pokud je budeme sledovat pouze do situací, kdy trhy silně rostou (akuální kontext – například měsíční C je výše než dvacetiměsíční průměr cen), pak jsem v historii napočítal od roku 1994 pouze 24 takových situací. Tedy kdy S&P 500 v jednom měsíci rostlo a současně ve stejné měsíci Russell 2000 klesal. To samozřejmě není žádný zásadní statistický vzorec, ale můžeme se podívat, jestli taková situace znamenala historicky spíše býčí nebo medvědí tendenci. A výsledek je jednoznačně býčí tendence – v 67 % měl S&P 500 tendenci po takové divergenci dál růst, resp. další měsíc uzavřel pozitivně. Uvidíme, jestli se tato hrubá tendence vyplní i v říjnu 2018.

Co se týče základních principů, které sleduji.

Hezky se vedlo reverzním strategiím (jejich princip viz článek Jak začít stavět profitabilní obchodní plán?). Růst sice nebyl tak skvělý jako v srpnu , ale účet si polepšil o další krásná 3 %. Krásně se vše doplňuje se ztrátovým obchodem, který jsem komentoval v článku Trading nejsou jen zisky. Jak na ztráty? Pokud se podívám na equity živého účtu u InteractiveBrokers za poslední dva měsíce, tak je zřejmé, že tato jedna ztráta absolutně vůbec nic neznamenala:

A o tom skutečně profitabilní trading je. O systematičnosti a přiměřeně dlouhém pohledu. Swingové strategie jsou pomalejší a je přirozené, že budeme mít i delší ztrátová období. Ale pokud edge funguje dlouhodobě historicky, existuje vysoká pravděpodobnost, že s metodou vyděláme i do budoucna.

Jedna ze zásad úspěchu v tradingu je vůbec obchodovat. Je potřeba mít políčeno na příležitosti s reálnými příkazy v trzích, protože jen tak můžeme proměňovat know-how v reálné peníze. Pokud začínáte, je dobré riskovat málo – ale jak si ukazujeme v kurzu základů, tak podobné strategie je možné obchodovat i s velmi malým kapitálem a vytvářet hlavně emocionální kapitál. Protože, a to mi věřte, jakmile jednou okusíte pocit konzistentně vydělávajících traderů, nic vás v trzích již nezastaví. A je tak velmi důležité, abyste hlavně začali v trzích s takovými metodami, které vás dovedou k základním profitům nejjistěji.

Sám hodně diverzifikuji reverzní strategie obchodováním momenta. V tom jsem na svém automatizovaném účtu v září ztrácel (cca 2,5 %), což je ale zcela přirozené hlavně proto, že většina mých momentum obchodů je do dlouhé pozice v menších akciích (tedy často spadajících například do Russsell 2000, který v září ztrácel).

Malá část momentum portfolia se mi začíná otevírat short – například tento breakout v akcii GE, kde je vidět, jak některé akcie hezky downtrendují, čehož se dá dobře využít právě pro zajišťování porftolií:

Co se týče dalších přístupů zmiňovaných na Finančníkovi, tak v minulém článku jsem diskutoval drawdown ve strategii obchodování momenta na ropě. V průběhu září šly výsledky tohoto systému do strany:

A rád bych u této příležitosti znovu zdůraznil důležitý princip. Všechny strategie, které budete reálně obchodovat, budou mít období růstu a propadů. Tuto základní charakteristiku je třeba dobře nastudovat, přijmout, a teprve pak ji obchodovat na živých účtech. Většina začínajících obchodníků naskakuje do strategií v momentě, kdy se jim daří a oni nemohou již déle vydržet „stát stranou“. Tedy například zhruba v bodech 1,2 a 3, které jsem vyznačil na dlouhodobých výsledcích výše zmíněné momentum strategie na ropě:

A bohužel pak neustojí fáze konsolidace a drawdownů, které po dobrých výsledcích přicházejí. Podívejte se na výše publikovaném screenshotu, jak nicotně pak vypadá z dlouhodobého pohledu drawdown, kterým si strategie aktuálně prochází (a který, pokud jej sledujeme příliš zblízka, vypadá jako ohromný. Tedy například z pohledu výkonnosti strategie za několik málo měsíců).

Co se intradenního obchodování futures kontraktů na akciové indexy týče, tak tomu aktuální kontext trhu docela prospívá. Hlavně z pohledu orderflow taktik, kde v rámci FIMS obchodujeme defacto návrat trhu k běžné hodnotě na základě extrémů čitelných v toku nabídky/poptávky.

Pohled na statistiky orderflow.cz FIMS studentů indikuje ještě solidnější výsledky než v červenci:

Červen Červenec Srpen Září
Celkový profit 24439.0 $ 17360.0 $ 22228.0 $ 19550.0 $
Počet obchodů 730 576 807 638
Úspěšnost 76.0 % 75.0 % 74.0 % 75.0 %
Průměrný obchod 33.48 $ 30.14 $ 27.54 $ 30.64 $

Výše uvedené výsledky jsou sim/live dohromady, protože jde zejména o výsledků obchodníků, kteří se obchodovat učí. Live obchodníků je přirozeně ve skupině menšina, ale i vykázané live výsledky ukazují poměrně rovnoměrnou distribuci zisků a ztrát v průběhu celého měsíce:

Do skupiny se v září zapojila menší skupina nových traderů a pro ně mám v ID následující tip: nejtěžší na intradenním obchodování je oprostit se od jednotlivých exekucí. Bohužel rychlejší vstupy/výstupy vás budou hodně vtahovat do obchodování psychicky, ale je potřeba chápat, že naše hlava výsledky na úrovni exekucí neovlivní. Resp. může je akorát zhoršit, protože přirozená intuice z běžného života vás bude vtahovat do situací, které jsou z principu ztrátové (proto se snažíme stát na druhé straně). Je potřeba absolutně přijmout fakt, že ani v ID nejde zbohatnout za týden a bohatství naskakuje doslova po dolarech. Důležité je tak metodu obchodovat systematicky obchod za obchodem a nesnažit se nic urychlit. Pokud začnete v intradenním obchodování „tlačit na pilu“, povedete to vždy k drawdownům.

Co se mého vývoje v tradingu týče, tak v září jsem měl ještě hodně dovolené a cestování. Stále více tak oceňuji roli robotů, které exekvují mé myšlenky. V oblasti vývoje se nyní více zaměřuji na opce, kde jsem si pořídil hodně velkou historickou databázi opčních dat. Věřím, že s pomocí kolegy se mi podaří na datech postupně spustit backtesty a postupně začít automatizovat i opční systémy.

Úspěšné obchodování v říjnu!


Petr

(publikováno 01.10.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
momentum, drawdown, obchodní systém, obchodní příkazy, backtest, futures

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.