Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • 7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

    

  jak-se-nestat-%FAsp%EC%9An%FDm.jpg

   
  Foto (c)iStockphoto.com/Gelpi&nbsp 

  1) Hledejte výmluvy. Pořád a všude.

  Výmluvy jsou krásná věc. Díky výmluvám nemusíme nic dělat, nemusíme opouštět svůj kruh pohodlí, svůj zaběhlý život. Díky výmluvám nemusíme nic riskovat, nemusíme se bát neúspěchu. Buďte ve výmluvách kreativní. Vymlouvejte se na práci, čas, zaměstnavatele. Vymlouvejte se na rodinu, peníze, pošťáka, souseda, doktora, tchýni a svého psa. Vymlouvejte se na statistické pravděpodobnosti, na matematiku a na lidi, kteří zkusili uspět, a nepovedlo se jim to hned napoprvé. Vytvářejte si ve své hlavě dokonalý, nekonečný seznam výmluv, který bude fungovat jako stále silnější a pevnější bariéra, chránící vás od jakékoliv akce, jakékoliv změny. Od čehokoliv, co by mohlo vést k lepšímu životu, nebo dokonce k úspěchu a bohatství (a hlavně k risku). Posilujte tuto bariéru. Vymlouvejte se, jak nejčastěji to jenom jde. Hledejte důkazy, které vaše výmluvy podpoří, a zavrhujte důkazy, které by mohly podpořit opak. Každou buňku ve svém mozku infikujte myšlenkou, že tohle a tamto nejde. Funguje to. Mozek bude vašim nejlepším kamarádem a bude vás neustále podporovat a dokazovat vám, že máte pravdu. Opravdu to nejde. Zase jste měl pravdu. Zase jste na to vyzráli.

  2) Zasévejte hnízda negativismu. Co nejvíce a co nejčastěji.

  Zasévejte nová a nová hnízda negativismu. Lidem ve svém okolí vysvětlujte, jak je vše špatné a jak nic nejde. Vysvětlujte to i lidem na celém světě ve svém internetovém blogu. Zakládejte negativní diskuze na internetu. Podněcujte negativní diskuze v práci. Vyžívejte se v negativních diskuzích v hospodě. Tvořte si kolem sebe co nejvíce hnízd negativismu všude, kde to jenom jde. Snažte se pro svůj negativismus strhnout i ostatní. Budete pak mít krásný život. Vaše hnízda negativismu jsou něco jako kopy odpadků ve vlastním domě. Čím více jich kolem sebe budete mít, tím lépe se vám zaručeně bude dýchat. Tím více budete svůj život milovat a vážit si sebe samých. Přilévejte do hnízd negativismu každý den. Dokazujte lidem kolem sebe, že máte pravdu. Protože dokazování vaší pravdy druhým vás více a více bude ubezpečovat o vašem krásném, neúspěšném životě. Dokazování vaší negativní pravdy bude váš aktuální život posilovat a dávat vám více a více přesně toho, co chcete: negativismu a neúspěchu. Přeci se nesnížíte k něčemu tak plytkému, jako je pozitivní myšlení. Máte na víc. Nejste New Age. Jste svůj - nádherný zdroj sálající negativní energii do širokého okolí, úžasná plodná půda pro zasazení dalšího neúspěchu a dalšího ztroskotání. Nic neměňte. Máte pravdu, pozitivní myšlení je pro chudáky.

  3) Stěžujte si. Co jen to jde.

  Stěžujte si, jak je k vám život nespravedlivý. Stěžujte si, jak vás chce akorát každý obrat. Stěžujte si, jak to máte těžké. Stěžujte si na svou práci, svého souseda, dům, ve kterém bydlíte. Stěžujte si na vládu, na odbory, na tento článek. Třeba vás někdo vyslyší, smiluje se nad vámi a věnuje vám milion. Pak si nezapomeňte stěžovat, že jste dostali jenom milion a že ho musíte zdanit.

  4) Buďte pasivní. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

  Nedělejte vůbec nic nad rámec toho nejnutnějšího. V práci pracujte jenom tak, aby vás nevyhodili. Nikdy a nikde nebuďte iniciativní - protože co kdybyste se ztrapnili, nebo jste udělali něco špatně. Snažte si vytvořit život co nejvíce plný zaběhlých stereotypů. Budete tak žít v dokonalém bezpečí. Nic vás nevykolejí. Budete vědět, co vás čeká. Nemusíte nic riskovat. Kdo nic nedělá, nic nezkazí.

  5) Odsuzujte bohaté a úspěšné. Hledejte na nich chyby.

  Pomlouvejte. Pomlouvejte naprosto každého, kdo je v něčem jenom trochu lepší, než vy. Pomlouvejte každého, kdo není ochoten sdílet vaší pravdu o tom, co vše nejde a co vše je nemožné. Na úspěšných a bohatých hledejte zásadně chyby. Hledejte důvody, které dokáží, že jejich úspěch je jenom náhoda, nebo podvod. Jinak přeci úspěchu dosáhnout nejde. Buďte na lidi úspěšnější a bohatší naštvaní. Nepřejte jim nic dobrého. Funguje to. Je to mnohem lepší, než si z nich brát inspiraci a příklad. Z takových lidí si přeci inspiraci ani příklad brát nemůžete. Ještě by vyšlo najevo, že jste neúspěšní jen díky vlastní neschopnosti a pohodlnosti. To nesmíte dopustit. Braňte lidi chudé a neúspěšné a společně odsuzujte bohaté a úspěšné. Nic jiného si nezaslouží. Stejně už mají všechno - a vy pořád nic.

  6) Vyhledávejte co nejvíce lidi, kteří splňují předešlé body. Dělejte si z nich nejlepší přátele.

  Udělejte si nekonečný seznam internetových diskuzí, na kterých si lidé vylévají své negativní frustrace a zapojte se na plný plyn. Nenechte si ujít žádnou příležitost. Vyhledávejte podobné lidi i ve svém okolí. Milujte losery. Milujte neúspěšné lidi, kteří to nejvíce, co dokázali, je prezentace vlastní frustrace a neschopnosti. Dělejte si z nich nejlepší přátele. Takovéto okolí vás bude zaručeně inspirovat a motivovat k lepšímu životu.

  7) Co nejvíce hledejte vinu kolem sebe. Přenášejte zodpovědnost na druhé.

  Pamatujte: pokud nežijete podle svýh představ, a nemáte peněz kolik si myslíte, že byste si zasloužili - zaručeně to není vaše chyba. S vámi to nemá nic společného. Na vině je špatná vláda, špatná ekonomická situace, vysoké daně, špatná rada od vašeho poradce, špatné načasování, špatný obchodní partner. Nikdy - ale skutečně NIKDY - za své chyby a svůj neúspěch nemůžete vy. A to je na tom to skvělé. Pokud byste dělali chyby a ty si navíc připouštěli, mohli byste se z nich učit do budoucna. Jelikož ale žádné chyby neděláte, je jasné, že už všechno víte a umíte. Takže chyba je zkrátka a dobře ve vašem okolí. Tečka.

  Nezapomínejte také na jednu důležitou věc: odpovědnost za váš život nese tato vláda. Svůj život jste přeci zcela svěřili do tohoto systému, do zažitých stereotypů, které vás učili už od školy, do dogmat, která denně slýcháme kolem sebe. Nyní by se tedy vláda měla snažit o to, aby váš život byl lepší. NE vy.

  Závěrem

  Tato pravidla zaručeně fungují. Vím to. Vidím to dnes a denně kolem sebe. Není přeci nic krásnějšího, než si vytvořit malou bublinu plnou negativismu, do té se bezpečně uzavřít, prožít v ní celý život a pak v ní i zemřít. Život se přeci má hrát bezpečně. Lidé plní pozitivní energie a optimismu jsou přeci divní (a arogantní). Akorát se předvádějí. Měli by být přeci jako ostatní. Radovat se z vlastní sebelítosti a z důkazů toho, že nic změnit nejde... Jenomže oni to nedělají. Jako na potvoru se snaží pořád všem ukazovat, že nemožné je možné. Asi jsou opravdu divní. Ale život mají skvělý. Protože ho žijí na plno, se vším všudy. Asi ještě chvilku zůstanu na straně těch pozitivních a optimistických snílků, co dle ostatních neví, co je realita. Na té druhé straně už jsem byl. Nelíbilo se mně tam. Ta lepší strana se mně líbí mnohem více. A teď mě omluvte, rád bych už tento článek ukončil. Při psaní předešlých slov mně totiž naskakovala husí kůže a opět jsem si uvědomil, že i nadále budu do konce života dělat vše pro to, abych do předešlých bodů nikdy nespadnul. Budu raději riskovat a snažit se na svět hledět až s naivním optimismem.

  Pro případ, že by někdo chtěl opustit svou krásnou, malou bublinu, inspirace jsem za poslední roky zde napsal mnoho:

  A pokud byste rádi začali na svém životě pracovat, jenom nevíte jak začít, můžete začít třeba úžasnou knihou Brandon Bays - Vědomí: nová měna.

  13.2.2011

  Tomáš Nesnídal


  Mohlo by vás dále zajímat

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.
  Čím déle obchodování dělám, tím více vidím, že je to podnikání jako kterékoliv jiné. Tedy ve smyslu, že je k němu potřeba přistupovat koncepčně a s jasnou vizí.
  Je přirozené, že mnoho lidí neumí podnikat. A bohužel už i z tohoto důvodu se jim nedaří ani v obchodování.
  Je obecně známé, že většina obchodníků nakonec nevydělá. Kolik lidí ale uspěje v podnikání? Z části jistě závisí na zemi a oboru, ale myslím, že například tato americká statistika bude docela vypovídající.
  Ta říká, že v USA ve sledovaném období:
  80 % malých businessů v USA přežilo 1. rok fungování. 70 % malých businessů v USA přežilo 2. rok fungování. 50 % malých businessů v USA přežilo 5. rok fungování. Jen 30 % malých businessů v USA přežilo 10. rok fungování. Má osobní zkušenost s vývojem traderů je velmi podobná. Většina jich přežije první rok v trzích, hodně jich přežije druhý rok v trzích. Ale pak začnou postupně odpadat a dlouhodobě jich vydělává jen malá část. Stejně, jako přežije malých firem.
  Proč tomu tak je?
  Protože je jednoduché se pro něco nadchnout a dělat to rok nebo dva.
  Mnohem náročnější je postavit něco, co bude fungovat i za 5 nebo 10 let. Proč? Protože jakýkoliv běh na dlouhou trať musí mít mj. skutečně smysluplnou náplň a jasné směřování. Většinou i kvalitní tým lidí, protože jediný člověk málokdy zůstane motivovaný – to platí jak pro podnikání, tak pro trading.
  Rozumná náplň a jasné směřování k promyšleným cílům je to, co chybí jak neúspěšným podnikatelům, tak neúspěšným traderům.
  Znamená to, že neúspěšní podnikatelé nebo neúspěšní tradeři pracují méně a proto neuspějí? Většinou naopak. Většina z nás se jistě v minulosti podívala párkrát na Ano šéfe!, kde jsme mohli nahlédnout do businessu lidí, kteří se snažili prorazit v pohostinství a nedařilo se jim. Velmi často šlo o lidi, kteří pracovali prakticky nonstop. Většinu práce si dělali sami, byli unavení, zadlužení a demotivovaní. Bohužel jejich podniky tomu odpovídaly, a tak se pohybovali ve smrtelné spirále stále blíže k tomu, aby své podniky zavřeli a do konce života spláceli nadělané dluhy.
  Podobné příběhy lze nalézt ve všech oborech. A samozřejmě i v tradingu.
  Hrozně moc neúspěšných obchodníků pracuje na dosažení svých snů opravdu tvrdě. Osobně znám řadu lidí, kteří na obchodování pracují třeba 6-8 hodin denně po dobu několika let. A často se nikam neposunuli, což bývá neuvěřitelně frustrující.
  Přitom, když se s nimi bavím o nějakých trochu dlouhodobějších vizích a plánech, tak velmi často dojdeme k tomu, že žádné nemají. Prostě jen chtějí „trading konečně pokořit“. Rozhodli se, že musí vše zlomit, a nakonec se například ty „odrazy od S/R úrovní“ naučit obchodovat. To vše bez jakékoliv vize realistických finančních očekávání. Prostě jen „makají“ stejně jako podnikatelé-kuchaři šmudlající svá jídla z prášku, kteří doufají, že se najednou něco změní a na jejich jídlo se začnou stát fronty.
  Bohužel nezmění.
  V podnikání a tradingu často úspěch úplně nezáleží na tom, kolik tvrdé práce a času jsme všemu věnovali. Je potřeba věci dělat především chytře a, jak jsem řekl, s určitou vizí.
  Naštěstí v tradingu máme, například oproti gastro podnikání, tu ohromnou výhodu, že se můžeme kdykoliv zastavit a začít třeba věci dělat trochu jinak. Netlačí nás nájmy prostor ani platy zaměstnanců. To je ohromný benefit!
  Jestli tak máte pocit, že tradingu obětujete opravdu hodně času a nikde to není vidět, skutečně se vyplatí vzít si chvilku volno a vše zrevidovat. Máte opravdu vše nastavené tak, že tvoříte dlouhodobý business, nebo jste se jen pro obchodování nadchli a lovíte myší „dobré trajdy“?

  Udělejte rok 2019 tím nejlepším ze všech

  Co když 2019 může být nejlepší rok, který jste kdy zažili? V životě i v tradingu? Určitě to jde. Dosažení zásadních cílů je totiž možné snadněji, než si často dokážeme představit. Nový rok zde máme již brzy, a vánoční svátky tak mohou být dobrou příležitostí, jak se na něj připravit.
     Foto (c)depositphotos.com   Přiznávám, že jsem hodně vděčný za možnosti, které mi můj životní a pracovní styl umožňuje. A byť byl rok 2018 pro mě jeden z těžších na obchodování, vnímám ohromný posun, kterého se mi podařilo v uplynulém roce dosáhnout. Ať již v tradingu (konečně se mi podařil zásadnější průlom v oblasti automatizovaného dynamického řízení risku přes všechny používané systematické strategie v portfoliu, což se projevuje ve vyšší důvěře ve správu více peněz), v podnikání (v týmu jsme se výrazně pohnuli v ovládnutí pokročilých serverless technologií Amazonu v postupně rozvíjeném technologickém startupu), v kontaktu s ostatními tradery a jejich motivací (živá účast přes 1 200 obchodníků na posledním vysílání Finančníka byla neuvěřitelná zkušenost a nejintenzivnější, co jsem zatím kdy zažil), tak samozřejmě v prvé řadě v rodinném životě (děti jsou opravdu ten největší dar).
  Rok 2018 byl skvělý. A věřím, že 2019 může být ještě lepší.
  Co dělám proto, aby byl následující rok ten nejlepší ze všech?
  Věřit v možnost změny je základem
  Realita je do velké míry odrazem naší mysli. Pozitivní myšlení přináší pozitivní výsledky, uspokojení a štěstí. Negativní myšlení opak. Dobrou zprávou je, že na způsobu myšlení lze neustále pracovat. A i když už dokážeme směřovat mysl správným směrem, stále ji jde transformovat dále. Už jen proto, že dosažení vyšších cílů vyžaduje vyšší důvěru, motivaci, koncentraci a harmonii.
  Pro prožití dalšího nejlepšího roku se neustále snažím pokračovat v transformaci způsobu myšlení. Pokud se soustředím tímto směrem, realita většinou rychle myšlení následuje.
  Minulost dokáže posílit
  Abych se mohl posunout dopředu, je třeba reflektovat minulost. K minulosti se nemůžeme poutat, pokud se chceme v budoucnosti posunout. Je ale dobré se z ní poučit.
  Přelom roku je pro mě tradičním bodem rekapitulace. Snažím se na pár týdnů oprostit od pracovní a obchodní rutiny. Přemýšlím nejen o tom, co se třeba úplně nepodařilo. Ale také o tom, kde jsem uspěl. Mnoho lidí se koncentruje v mysli spíše na neúspěchy. Upřímná oslava úspěchů ale posiluje důvěru v to, co se mi může podařit příští rok.
  V případě tradingu a businessu se snažím vydestilovat zásadní shrnutí mých úspěchů a neúspěchů, které vesměs tvoří důležité stavební bloky pro tvoření budoucnosti. Úspěchy a neúspěchy by neměly znamenat tečku určité fáze našeho životního příběhu. Snažím se je vnímat spíše jako životní křižovatky, které mě samy vedou směrem k mé spokojenosti a naplnění.
  Dosáhnout lze jen stanovené cíle
  V životě se jen těžko dá posunout vpřed, pokud nemáme žádné cíle. Přelom roku je tradiční období novoročních předsevzetí. A já dodávám – pokud mají mít předsevzetí a cíle váhu, sepište si je! A věnujte jejich přípravě náležitou pozornost. Čím specifičtější a měřitelnější vaše cíle budou, tím větší je šance na jejich splnění. Rád si dávám cíle, které mě donutí vystoupit z komfortní zóny a umožní mi skutečně se někam posunout. V tradingu však pozor na skutečně nereálné cíle. Vždy je dobré rámovat naše plány alespoň rámcovou realitou. Je hezké přemýšlet v intencích „mohu dosáhnout čehokoliv“, ale pokud si dáte za cíl uběhnout maraton pod dvě hodiny, pak je již nyní zřejmé, že vás následující rok nemůže dovést k uspokojení. Mnoho lidí si však přímo libuje v podobných (a často mnohem ambicióznějších a zcela nereálných) cílech.
  Cíle musí rezonovat s naší vizí budoucnosti
  Proč většina lidí své novoroční cíle poruší často již první týden nového roku? Protože nemají opravdovou vnitřní motivaci je naplnit. Jsou to od začátku jen prázdné fráze. Cíle by měly být v souladu s našimi vnitřními hodnotami a vizemi. Musíte mít zcela jasno, proč je pro vás naplnění cílů důležité. Posouvání se vpřed vyžaduje dlouhodobou tvrdou práci. A u té vydržíme, jen pokud jsme vnitřně silně motivování a víme, proč celý proces podstupujeme.
  Posouvání krok za krokem
  Mít plán a motivaci k dosažení velkých cílů nestačí. Je třeba pustit se skutečně do práce.
  Hodně mi pomáhá rozdělit si velké úkoly na malé dílčí a jednodušší kroky, u kterých mohu snáze vnímat progres a udržovat si motivaci. Razím heslo, že je lepší dělat něco nyní, než čekat na budoucí perfektní stav věcí. U velmi komplexních řešení v tradingu tak například raději spustím z větší části hotové řešení do trhu s malým kapitálem, než abych roky piloval celek do naprosto bezchybné a perfektní podoby a vlastně se k realizaci nikdy nedostal.
  Klíčové je pro mě vytváření pracovních rutin, které automaticky aktivují práci na jednodušších krocích. Dávají věcem řád a usnadňují motivaci. Mívám například nastavené pravidelné každodenní pracovní hovory s kolegy, režim pro revidování svých úkolů, rutiny, kdy se v průběhu dne věnuji určité činnosti.
  Protože splnění každého snu/vize vyžaduje, abych se posouval od vyřešení jedné drobnosti k druhé.
  Aby můj rok 2019 mohl být nejlepší v mém životě, plánuji tedy i letošní zklidněné období Vánoc využít k zamyšlení a plánování, co pro mě nejlepší rok 2019 znamená a kam bych se rád posunul. A samozřejmě nejen po pracovní, ale i dalších stránkách mého života. Vše je se vším propojeno.
  Přeji vám, ať se vám podaří totéž.
  A ať máte v roce 2019 dostatek motivace posunout se k vašim cílům. Ať si uděláte rok 2019 tím nejlepším ze všech.
  Na Finančníkovi se dalším článkem ohlásím 14.1.2019. Přeji vám všem také klidné a spokojené prožití vánočních svátků.

  Diskuze k článku: Úspěch: Musíte dokázat jednu věc, pokud jich chcete dokázat 100

  Adresa článku: www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/uspech-musite-dokazat-jednu-vec-pokud-chcete-sto.html
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.