Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Psychologie úspěchu 9: cesta k velkým věcem vede přes ty malé


Vydělávat peníze v trzích je velká věc. Mít dobře fungující firmu, která je schopná přinášet zisky bez mé denní přítomnosti je velká věc. Unikátní věděcký objev a fascinující umělecké dílo je velká věc. Všechny tyto příklady mají však společného mnohem více, než jen to, že jsou velikou věcí: začaly jako věc naprosto malá a nenápadná.

Posledních několik let jsem zcela fascinovaný tím, jak úžasně veliké věci vznikají díky naprosto miniaturním krůčkům. Ještě více jsem ale fascinovaný tím, jak žádná ze skutečně hodnotných věcí bez drobných krůčků nikdy nevznikne; jak zásadně jsou drobné a zdánlivě nepodstatné postupné úkony kriticky důležité a jak úspěch vzniká z detailů.

V současné době pracuji na jednom sofistikovaném opčním obchodním systému, se kterým bych již letošní rok rád začal obchodovat s podstatně větší částku. Jedná se o systém, který mně nedávno v základní podobě představil jeden známý v USA a který si velmi vychvaloval. Jako většina lidí i já v prvním kroce zareagoval velmi rychlým a letmým otestováním a následným zklamáním nad tím, jak mizerné výsledky ze systému padají. Pak jsem se ale zarazil: ve mžiku jsem si vzpomněl, kolikrát jsem tuto chybu už udělal v minulosti. Jak častokrát se mně již stalo, že jsem nechal jinak cennou věc plavat pouze proto, že povrchní a rychlé zhodnocení mně přišlo příliš málo „sexy“ a že jsem neměl trpělivost, chuť a odvahu pustit se v dané věci do hloubky, podstoupit precizní a jemnou anatomii a rozebrat danou věc dílek po dílku, atom po atomu. Přitom přesně tímto způsobem jsem v minulosti přišel na své nejlepší obchodní strategie, stejným způsobem jsme s Petrem postavili náš obchodní systém FinWin. Vždy to byla mravenčí, trpělivá práce, která spočívala v postupné práci na odhalování a přizpůsobování jemných detailů.

Pustil jsem se tedy do práce i se zmíněným opčním systémem – ne kvůli samotnému obchodnímu opčnímu systému, ale kvůli tomu, že jsem byl zvědavý, zda-li i tentokrát zákon „drobných krůčků“ povede k něčemu většímu. Zkrátka a dobře mně zajímalo, nakolik je na „zákon malých krůčků spoleh“ a daná opční strategie byla ideální testovací prostředek.

Danou strategii jsem rozebral na několik elementů a pustil se do studie každého elementu zvlášť. To samotné byl poměrně rychlý proces, horší bylo zjištění, že u každého dílku existuje několik variant přístupů a každý z nich bylo nutné testovat zvlášť; jak vzdálený expirační měsíc použít, jaké strike využívat, jakou deltu vybrat atd... Každý tento krok zabral již poměrně mnoho času a vystihoval právě onen „drobný“ krůček. Po několika týdnech jsem měl tedy strategii rozebranou na několik samostatných dílčích částí a každou samostatnou část testovanou v různých variacích – v různých drobných nuancích. Pochopitelně, jako vždy začala strategie dávat podstatně hlubší smysl a pomalu vycházely napovrch drobnosti, se kterými lze systém obchodovat skutečně s velmi dobrými výdledky.

Rozebrat strategii na drobné dílky však ještě bohužel zdaleka nestačí (to samo o sobě dokáže mnoho lidí); daleko důležitější je v dalším kroce přejít ke kreativnímu procesu, kdy zapojíme vlastní invenci a v rámci drobných dílků začneme vymýšlet a přemýšlet co s nimi dělat (takzvaně zapojíme „hlavu“ a představivost). Nyní teprve přichází ta nejlepší práce, kdy drobné krůčky přecházejí do velké věci; inovace a kreativita aplikovaná na každý zdánlivě nepodstatný detail jako by začala otevírat úplně nové a nečekané možnosti, nové hranice, za které by nás při prvním, letmém a povrchním pohledu na danou věc vůbec ani nenapadlo jít. Náhle se ze zdánlivě jasné věci stává umělecké dílo a ze zdánlivě technického procesu proces kreativní. Drobné dílky se stávají nástrojem umělce, jsou s pomocí kreativního potenciálu zpracovávány do nových podob a tyto nově „vylepšené“ drobné, zdánlivě nepatrné dílky zpět skládány do celku. A výsledkem není nic méně, než velkého.

Kreativní proces v rámci jemných dílků je tedy moment, který začíná vytvářet skutečné hodnoty a ze kterého vznikají velké věci. Bohužel jenom málokdo se dopracuje do bodu překonání vlastní lenosti, otevření myšlenkových procesů a zapojení kreativního potenciálu. Tvořit velké věci znamená především myslet.

Už jenom takovýto graf hodně napoví, jak hodně do důsledku a s jakou invencí jste schopni chopit se věci; většina jen narychlo projede základní koncept překoupených / přeprodaných oblastí, usoudí, že indikátor RSI nefunguje a nechají celou věc dále plavat. Důslední jedinci rozeberou možnosti RSI do jemných detailů - jak se RSI chová v trendu, jak v chopu, jak kolem nulové linky, jak se od sebe liší jednotlivé periody, zda-li je lepší obchodovat RSI jako protitrendový nebo trendový indikátor atd. Skrze mnoho drobných krůčků se kolikrát dopracují k velmi dobrému systému.

Pojďme si tedy zkusit nyní shrnout tyto poznatky o malých krůčcích do několika pravidel a těch se pomalu začít držet:

1) neposuzujte zásadně věc dle prvního pohledu; za každou cenu chtějte jít trochu více do hloubky.
2) Když už se pustíte do hlubšího zkoumání, věnujte se tomuto procesu už skutečně pořádně; jděte do mnoha detailů a jemností.
3) Ať začnete vytvářet cokoliv, nejenom že tak musíte začít činit právě od těch zdánlivě malých, nepodstatných detailů, ale především musíte zapojit mozek a kreativní myšlení.
4) Hledejte u každého detailu co nejvíce nápadů a myšlenek, co vás napadne a snažte se z nepodstatných detailů tvořit detaily podstatné.
5) Takto pomalu, krůček po krůčku skládejte drobné detaily doplněné vlastní invencí ve veliký celek.
6) Za žádnou cenu nehledejte zkratky. Zkratky v životě nefungují a nikdy ještě nikoho nedovedli k opravdu hodnotnému cíli.

Proces postupování po detailech a zapojení invence a kreativity v rámci každého dílku je samozřejmě časově a myšlenkově náročný, ale právě proto mohou na konci vznikat veliké věci. Postupný proces detailů můžete zapojit do celého svého života: pokud při stavbě domu zapojíte invenci i v rámci zdánlivě nepodstatných zákoutí, váš dům bude rozhodně vypadat lépe, než když se budete soustředit pouze na hrubý celek; pokud se připravíte na pracovní schůzku v rámci zdánlivě nepodstatných detailů a ke každému z detailů připojíte trochu invence, určitě na pracovní schůzce ostatní mile překvapíte; pokud ženě začnete projevovat náklonnost invencí v rámci malých překvapení, většinou si ji získáte rychleji, než když jí hned nabídnete sňatek; pokud začnete o svých velkých snech přemýšlet v rámci realistického dosahování postupných, malých krůčků (které budete dosahovat s invencí), zaručeně se bude váš sen přibližovat rychleji; a pokud budete v tradingu důslední a zapojovat invenci v různých zdánlivých maličkostech, věřím, že se z vás brzy stanou úspěšní tradeři.

Obzvláště poslední část věty bych rád podtrhnul na závěr názornou ukázkou. Jedná se o ukázku jednoho z našich studentů, který se rozhodnul náš obchodní systém FinWin (který vyučujeme na semináři Emini 1) rozebrat do nejmenších dílků a každý dílek pak zpracovat s invencí a cílem dosažení nových hranic možností tohoto systému. Výsledek nám představil minulý týden na kurzu Emini 2 a byl skutečně fascinující:

Pan Mirek P. dokázal náš obchodní systém FinWin uchopit natolik precizně a inovativně, že jej dopracoval do podoby AOS s průměrným ziskem 6000 USD za měsíc na kontrakt při velmi stabilní a hladké equity křivce.

Každý, kdo se rozhodne pustit do práce poctivě, po malých krůčcích a s invencí, dokáže na konci více, než by si kolikrát dokázal na začátku připustit.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 28.04.2008, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Psychologie úspěchu 8: mít se lépe za více práce?

Následující kapitola:
Psychologie úspěchu 10: uvolnění

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, FinWin, RSI, indikátory

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.