Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  working-hard.jpgČasto se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

  Čím déle obchodování dělám, tím více vidím, že je to podnikání jako kterékoliv jiné. Tedy ve smyslu, že je k němu potřeba přistupovat koncepčně a s jasnou vizí.

  Je přirozené, že mnoho lidí neumí podnikat. A bohužel už i z tohoto důvodu se jim nedaří ani v obchodování.

  Je obecně známé, že většina obchodníků nakonec nevydělá. Kolik lidí ale uspěje v podnikání? Z části jistě závisí na zemi a oboru, ale myslím, že například tato americká statistika bude docela vypovídající.

  Ta říká, že v USA ve sledovaném období:

  • 80 % malých businessů v USA přežilo 1. rok fungování.
  • 70 % malých businessů v USA přežilo 2. rok fungování.
  • 50 % malých businessů v USA přežilo 5. rok fungování.
  • Jen 30 % malých businessů v USA přežilo 10. rok fungování.

  Má osobní zkušenost s vývojem traderů je velmi podobná. Většina jich přežije první rok v trzích, hodně jich přežije druhý rok v trzích. Ale pak začnou postupně odpadat a dlouhodobě jich vydělává jen malá část. Stejně, jako přežije malých firem.

  Proč tomu tak je?

  Protože je jednoduché se pro něco nadchnout a dělat to rok nebo dva.

  Mnohem náročnější je postavit něco, co bude fungovat i za 5 nebo 10 let. Proč? Protože jakýkoliv běh na dlouhou trať musí mít mj. skutečně smysluplnou náplň a jasné směřování. Většinou i kvalitní tým lidí, protože jediný člověk málokdy zůstane motivovaný – to platí jak pro podnikání, tak pro trading.

  Rozumná náplň a jasné směřování k promyšleným cílům je to, co chybí jak neúspěšným podnikatelům, tak neúspěšným traderům.

  Znamená to, že neúspěšní podnikatelé nebo neúspěšní tradeři pracují méně a proto neuspějí? Většinou naopak. Většina z nás se jistě v minulosti podívala párkrát na Ano šéfe!, kde jsme mohli nahlédnout do businessu lidí, kteří se snažili prorazit v pohostinství a nedařilo se jim. Velmi často šlo o lidi, kteří pracovali prakticky nonstop. Většinu práce si dělali sami, byli unavení, zadlužení a demotivovaní. Bohužel jejich podniky tomu odpovídaly, a tak se pohybovali ve smrtelné spirále stále blíže k tomu, aby své podniky zavřeli a do konce života spláceli nadělané dluhy.

  Podobné příběhy lze nalézt ve všech oborech. A samozřejmě i v tradingu.

  Hrozně moc neúspěšných obchodníků pracuje na dosažení svých snů opravdu tvrdě. Osobně znám řadu lidí, kteří na obchodování pracují třeba 6-8 hodin denně po dobu několika let. A často se nikam neposunuli, což bývá neuvěřitelně frustrující.

  Přitom, když se s nimi bavím o nějakých trochu dlouhodobějších vizích a plánech, tak velmi často dojdeme k tomu, že žádné nemají. Prostě jen chtějí „trading konečně pokořit“. Rozhodli se, že musí vše zlomit, a nakonec se například ty „odrazy od S/R úrovní“ naučit obchodovat. To vše bez jakékoliv vize realistických finančních očekávání. Prostě jen „makají“ stejně jako podnikatelé-kuchaři šmudlající svá jídla z prášku, kteří doufají, že se najednou něco změní a na jejich jídlo se začnou stát fronty.

  Bohužel nezmění.

  V podnikání a tradingu často úspěch úplně nezáleží na tom, kolik tvrdé práce a času jsme všemu věnovali. Je potřeba věci dělat především chytře a, jak jsem řekl, s určitou vizí.

  Naštěstí v tradingu máme, například oproti gastro podnikání, tu ohromnou výhodu, že se můžeme kdykoliv zastavit a začít třeba věci dělat trochu jinak. Netlačí nás nájmy prostor ani platy zaměstnanců. To je ohromný benefit!

  Jestli tak máte pocit, že tradingu obětujete opravdu hodně času a nikde to není vidět, skutečně se vyplatí vzít si chvilku volno a vše zrevidovat. Máte opravdu vše nastavené tak, že tvoříte dlouhodobý business, nebo jste se jen pro obchodování nadchli a lovíte myší „dobré trajdy“?

  29.9.2019

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 5
  • Děkuji 2

  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“ a je to základ psychologie obchodování. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Trader totiž musí zcela změnit myšlení.
  Představte si, že 100 lidí běží sprint na 800 metrů. Vy jste jeden z nich. Vyrazíte a běžíte. Urazíte 300 metrů, 400 metrů, 500 metrů... Náhle všech 99 lidí kolem vás začne křičet: „Zahni doleva! Zahni doleva!“. Vy se nervózně rozhlédněte kolem sebe, do cíle chybí posledních 200 metrů. Nikde však nevidíte žádné nebezpečí a ani jakýkoliv důvod, proč byste měli zahnout doleva. Běžíte tedy dál. Za sebou však ale začnete slyšet ještě intenzivněji: „Rychle! Doleva! Zahni doleva!“. Otočíte se tedy za sebe a vidíte, že skutečně všichni za vámi začínají zahýbat doleva. Rozhlédnete se ještě jednou kolem sebe, nikde žádné nebezpečí, nikde nic podezřelého. Přesto naprosto všichni za vámi zahýbají doleva, necelých 100 metrů před cílem. Všichni – do posledního. Co uděláte?
  Pokud zahnete doleva, máte špatné myšlení pro trading.
  Pokud doběhnete do cíle, máte dobrý základ.
  Proč?
  Nyní si představme místo maratonu trhy a to v trochu jiné situaci.
  Vy a dalších 99 lidí si právě naložilo do dlouhé pozice. V trhu máte profit-target 400 USD. Trh vyrazí vašim směrem, ale někdy na 290 USD se jakoby zarazí a začne tvořit korekci. Doposud zelené svíčky na grafu začne střídat svíčka červená. Náhle už nejsou jenom kupující, tj. ti, co míří nahoru, ale i velká skupina prodávajících, která ostatní začíná strhávat jiným směrem. A v takový moment to většinou přichází: pochyby a nechání se strhnout trhem. „Co mám dělat? Mám uzavřít, nebo dodržet plán? Není lepší vrabec v hrsti, než-li holub na střeše? Neměl bych inkasovat svých 300 USD a být rád, že mám alespoň něco, než riskovat, že se trh otočí ještě více proti mně a já nakonec nebudu mít nic“? Přiznejme si to: kdo z vás nezná podobné pocity?
  Velmi často slýchám od začínajících obchodníků podobné příběhy o tom, že mají profitabilní obchodní plán, ale že jsou ve ztrátě. Vždy pak z jediného důvodu – trh je párkrát „znervóznil“, stejně jako v příkladu výše, „rozhodil“ a dostal „mimo cestu“, čímž došlo k porušení plánu a náhle místo zisků začaly přicházet ztráty. Přesně toto umí trh perfektně – strhnout veškerou vaši pozornost, vykolejit vás, rozhodit a nutit dělat co chce on, nikoliv co chcete vy. A zde tkví základ myšlení tradera (trader´s mindset). Už jste mnohokrát slyšeli, že úspěšný obchodník je disciplinovaný. Co to ale znamená? Nadevše ostatní převážně to, že se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný člověk se nikdy nenechá strhnout davem. Úspěšný trader se nikdy nenechá strhnout trhem. Úspěšný trader má totiž jednu zásadní vlastnost – ze všeho nejvíce se soustředí převážně na své signály ke vstupu a k výstupu, namísto každého mikro-pohybu, který udělá trh.
  Zkusme se podívat na myšlení ztrácejícího tradera ve formě jednoduchého grafu (znázorňujícího celý proces myšlení).


  Ztrácející obchodník se v první řadě soustředí na to, co dělá trh. Samozřejmě, i ziskový obchodník se musí soustředit na to, co dělá trh, ale vždy ve spojitosti se svými obchodními metodami, se svými vstupy a výstupy.
  Pokud se ztrácející obchodník začne soustředit na to, co dělá trh, najednou mu začne připadat, že je v trhu spousta příležitostí, kde se dalo dobře vstoupit a vydělat, ale kde on nedostal žádný signál od svého systému.
  Namísto na svůj obchodní systém se tedy ztrácející obchodník náhle začne soustředit na to, jak by mohl vydělat peníze v situacích, ve kterých právě nevydělal, protože neměl žádný signál ke vstupu. Zde se tedy začíná trader nechávat totálně strhávat trhem.
  V dalším kroku se tedy náhle trader zcela odchyluje od svého plánu. Několik zdánlivě promarněných příležitostí aktivuje v hlavě chamtivost, která rázem nechává ležet všechny doposud dlouze a poctivě backtestované vstupy ladem a začne za pochodu tvořit „nová pravidla“.
  Proč tak činí? Protože v posledních několika deseti minutách mohl teoreticky vydělat peníze, ale jeho systém mu nedal signál, čímž má obchodník určité vnitřní pocity selhání a snaží se vše „zachránit“ a „dohnat“. Obchodník je tedy již naprosto strhnutý trhem, odkloněný od svého plánu.
  Z obchodování dle plánu se začíná stávat impulsivní obchodování, které však vede k ještě větším ztrátám. Tím má trader ještě větší pocity viny – tolik příležitostí a on je ve ztrátě! Tím se dostává do již zcela uzavřeného kruhu, kdy naprosto přestává vnímat jakýkoliv plán a jediné, co ho začíná zajímat, je jak profitovat na každém pohybu, na každé příležitosti, kterou trh nabídnul.
  Paradoxní na tom je, že kdyby po celou dobu raději dodržoval svůj původní plán, většinou by byl alespoň v drobném zisku.
  Ztrácející obchodník se tedy zcela nechal strhnout trhem. Nechal se strhnout situacemi, které byly mimo jeho plán, ale nabízely potenciál k profitu a chamtivost uvnitř obchodníka a jeho ego si takové nemohlo nechat ujít.
  Toto není správné myšlení tradera.
  Úspěšný obchodník vlastnící „trader´s mindset“ myslí trochu jinak. Jeho myšlení má následující vývoj:

  Ať dělá trh cokoliv, jeho pozornost se soustředí převážně jediným směrem – jeho vstupní metody (patterny, indikátory, fundamenty....). Nesoustředí se na to, co dělá trh jako celek a kde byly příležitosti k výdělku. Soustředí se na to, jak se vyvíjejí jeho vstupy, kde by se mohly začít vyvíjet, jak je perfektně exekuovat, případně v jakých situacích je raději neobchodovat.
  Jeho mysl není soustředěná na trh jako celek, ale na detaily související s jeho obchodním plánem, které mu pomohou dovést obchodníka k perfektní a přesné exekuci.
  Tím trader tedy naplňuje své obchody zcela přesně podle svého obchodního plánu, tj. dle toho, jak si systém backtestoval, jak je o něm přesvědčený, jak ví, že funguje a vydělává peníze.
  Stále sice zažívá ztrátové obchody, ale pravděpodobnosti jsou dlouhodobě dostatečně na jeho straně, aby na kumulativní bázi sklízel v konečném důsledku profity.
  To ještě více upevňuje obchodníkovu důvěru ve funkčnost jeho systému (vstupů, výstupů, patternů, indikátorů, fundamentů...) a ještě více jej nutí nenechávat se strhnout trhem, ale raději se soustředit jen na situace, které má již vyzkoušené, backtestované, prověřené – o kterých zkrátka ví, že fungují a na kumulativní bázi vydělávají peníze.
  To samozřejmě neznamená, že bychom se neměli zabývat tím, jak se trh v daný den chová jako celek – na trh musíme nahlížet vždy i komplexněji, abychom viděli, kdy je v trhu chop a není tedy radno vůbec obchodovat.
  Nikdy se ale nesmíme nechat trhem strhnout a nechat trh, aby nás nutil dělat to, co chce on. Vždy musíme jít jen v kolejích našeho plánu a dělat pouze to, co chceme my. A to za jakékoliv situace.

  Diskuze k článku: Úspěch: Musíte dokázat jednu věc, pokud jich chcete dokázat 100

  Adresa článku: www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/uspech-musite-dokazat-jednu-vec-pokud-chcete-sto.html

  motivační citáty a knihy na téma rozvoj osobnosti

  Napadlo mě, že by nebylo na škodu otevřít vlákno, kde by každý mohl najít citáty, jež by ho povznesly na duchu a pomohly mu dosáhnout úspěchu. Citáty sbírám s přestávkami už od svých 11 let a poslední rok se zaměřují hlavně na ty, které dokážou člověka "nakopnout" k uskutečnění těch správných změn.
  Podle Napoleona Hilla by náš život měli utvářet velcí mužové. Napodobováním jejich zvyků se sami staneme velkými. Ve svých výrocích nám předávají moudrost, které by bylo škoda nevyužít.
  Také poslední dobou rád čtu knihy o rozvoji osobnosti. Nějaký čas jsem je pouze hltal, ne studoval. Jo, četly se mi fakt dobře, nic mě to však nepřinášelo. Pouze jsem měl pocit, že jsem si přečetl něco fakt dobrého, ale nedokázal jsem podle těch popisovaných zásad žít. Staré zvyky byly příliš silné a moje motivace příliš slabá. Proto jsem se rozhodl založit si rukopisnou knihu, kam bych si vypisoval obzvlášť dobré citáty a zároveň zhuštěný zápis myšlenek z knih o osobním rozvoji.
  Dříve jsem byl depresivní introvert s komplexem méněcennosti. Starých zvyků jsem se ještě zcela nezbavil, ale neustále čtení strategií úspěšných už udělalo své. Už dokážu pojmenovat své špatné stránky a to mi dává sílu s nima bojovat. Kdykoliv mě můj zvyk nutí se chovat "postaru", rozsvítí se mi v hlavě kontrolka, že je něco špatně. Následně se snažím zachovat správně.
  Občas na mě přijde deprese a opět se začnu podceňovat. Co udělám? Začnu si listovat svou knihou. Špatná nálada se téměř okamžitě rozplyne.

  Když dovolíte, do tohoto vlákna bych začal svoji sbírku citátů přepisovat. Doufám, že se přidají další.

  Zastávám tenhle názor: Dříve než člověk začně obchodovat, měl by se sám stát osobností. Pokud to neudělá, jeho špatné návyky jej připraví o peníze.  Kdo jsem?
  Jsem tvůj věrný průvodce. Jsem tvůj nejlepší pomocník, nebo tvé největší břemeno. Buďto ti budu pomáhat na cestě kupředu a vzhůru, nebo tě budu stahovat do hlubin selhání. Jsem zcela pod tvou kontrolou. Polovinu věcí, které dělám bys mi mohl právě tak dobře přenechat a můžeš si být naprosto jistý, že je udělám správně a rychle.

  Jsem docela dobře zvládnutelný - musíš ke mně prostě přistupovat pevně. Stačí, když mi pouze přesně ukážeš, jak chceš, aby bylo cokoliv uděláno, a po několika málo ukázkách už to budu dělat naprosto automaticky. Jsem služebníkem všech velkých osobností, ale - bohužel - i všech smolařů. Z těch, kdo jsou velcí sami o sobě, dokážu udělat ještě větší. Z těch, kdož jsou předručeni k selhání, udělám smolaře.

  Nejsem žádný stroj, ačkoliv pracuji s jeho přesností doplněnou o inteligenci lidské bytosti. Mohu tě provázet jak k úspěchu, tak i k naprostému krachu a neznamená to pro mě žádný rozdil.

  Využij mne, vycvič si mne. Buď ke mně pevný a já ti složím svět k nohám. Buď ke mě nedbalý a já tě zničím.

  Tak kdo jsem? Já jsem tvůj [bold]NÁVYK[/bold]

  Přepsáno z knihy Sedm návyků skvělých teenagerů, Sean Covey

  "Smát se často a dlouho; získat úctu inteligentních lidí a náklonnost dětí; zasloužit si ocenění čestných kritiků a snášet zradu falešných přátel; ocenit krásu; nacházet v ostatních lidech to nejlepší; zanechat svět o kousek lepší, ať už obohacený o zdravé dítě, upravený záhon nebo o zlepšené společenské podmínky; vědět, že váš život usnadnil život někomu jinému. To je úspěch."
  Ralph Waldo Emerson
×
×
 • Vytvořit...