Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
  • AOS vydělávající vyšší desítky procent zadarmo ke stažení na internetu?

    Ano, i to je v dnešní době možné. Konkrétně jde o open source řešení publikované k perfektní knize Systematic Trading od Roberta Carvera. V čem jsou „ALE“? Kromě pokročilosti celého konceptu jich zde moc není…

    Mnoho začínajících traderů hledá recept na profitabilní obchodování v těch nejkomplikovanějších analytických přístupech. Věří, že jednoduché myšlenky široce popisované v různé literatuře a na internetu, nemohou konzistentně vydělávat. Opak ale bývá pravdou. V trzích fungují často právě ony jednoduché přístupy. Logicky se k nim váží určitá ALE, která z nich dělají nakonec pro začátečníky neatraktivní řešení a ti jdou tak svůj „svatý grál“ dál hledat v komplikovanějších přístupech, které na první pohled vypadají, že je bude možné obchodovat jednodušeji. Vlastně docela paradoxní kolečko.

    Co jsou ona ALE, která se váží k jednoduchým funkčním principům? Tak zejména fakt, že jejich profitabilita vesměs funguje ve spojení s obchodováním v portfoliích. Zapojení širší diverzifikace. Portfolio systémy přináší do obchodování robustnost a možnost vydělávat v nejrůznějších obdobích a fázích trhů. Obchodování portfolií bývá mnoha začínajícími tradery vnímáno jako komplikované a je to škoda. Bohužel je to dáno i tím, že většina běžných softwarů vybízí tradery spíše k „hraní si“ s mnoha indikátory na jednom grafu než k pokročilé práci s více trhy najednou. Nicméně že je práce s portfolii možná i s menšími účty a jednoduchým softwarem si na Finančníkovi ukazujeme v seriálu Profitabilní obchodování A-Z, kde popisuji i konkrétní pravidla obchodního systému. Další ALE představuje implementace různých pravidel money managementu, která jsou v rámci portfolií komplikovanější. A v neposlední řadě jsou to pochopitelně nároky na kapitál. Obchodovat například futures kontrakty v portfoliu už vyžaduje nejméně desítky tisíc dolarů. Na druhou stranu začít lze právě i s akciemi nebo ETFs či CFD.

    Perfektní inspirace z pera dalších traderů, jak i jednoduché myšlenky obchodované v portfoliích dobře fungují, představuje kniha Systematic Trading od Roberta Carvera. Robert se věnoval vývoji algoritmických systémů v jednom z největších evropských algo investičních fondů AHL. Poté, co z fondu odešel, začal spravovat vlastní peníze, a to podobným způsobem, jako to dělal v AHL. Tedy algoritmicky a s použitím řady portfolio taktik, ve kterých kombinuje několik obchodních přístupů dohromady. Svůj přístup zcela otevřeně popisuje ve zmíněné knize. Ovšem navíc k tomu všemu celý systém publikoval jako open source a vše zastřešuje v této internetové diskuzi, kde odpovídá na dotazy a průběžně publikuje i výsledky ze svého systému. A ty rozhodně stojí za pozornost. Takto vypadal například jeho první rok:

    systematic_trader_equity.jpg
    Zdroj: internetová diskuze autora knihy.

    Kniha Roba Carvera tedy jednoznačně poskytuje maximálně praktickou dávku inspirace. A to nejen teoretickou, ale i praktickou. Jak jsem zmínil, celý funkční systém si můžete zdarma stáhnout na Gitu na této adrese. Je vytvářen v mém oblíbeném Pythonu.

    Kniha je jednoznačně určena spíše pokročilejším obchodníkům. A bohužel musím říct, že to není snadné čtení. Patrně i proto, že se v ní autor snaží zaměřovat jak na diskréční, tak AOS obchodníky. Některé principy tak trochu chaoticky vysvětluje v průběhu několika kapitol. Nicméně jde o knihu, kterou doporučuji každému obchodníkovi. Nikoliv proto, aby stejné řešení začal obchodovat. Ale proto, že lze v knize načerpat hodně myšlenek, jak skládat a obchodovat portfolio systémy, které jsou samy o sobě založené na velmi jednoduchých taktikách.

    Publikovaný obchodní systém je pak jednoznačně určen více zkušeným programátorům. Ale opět. Celkově se lze v řešení hodně inspirovat a pro vlastní trading využít jen dílčí části či nápady. Tím, že je vše publikováno v otevřeném kódu nemohou existovat žádné nejasnosti v interpretaci myšlenek, které jsou v knize publikovány. A navíc to může být dobrá inspirace pro studium Pythonu.

    Doporučil bych knihu začínajícím traderům? Raději ještě jednou zdůrazním, že kniha je poměrně komplikovaná. Nekupujte si ji s tím, že dostanete funkční řešení, které budete moci za týden pustit na svém účtu. Autor se v knize snaží být hodně konkrétní a paradoxně tak řada popisovaných principů působí dost komplikovaně. Ovšem i tak lze z knihy načerpat mnoho inspirace, s jakými principy se v trzích vydělávají peníze a jak to vše „poskládat dohromady“.

    Za mě představuje kniha Systematic Trading jednoznačně jednu z nejlepších technických knih v oblasti tradingu, kterou jsem za poslední roky četl.

    22.1.2017

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

    • Děkuji 1

    Další články na toto téma

    The disciplined trader: developing winning attitudes, Mark Douglas

    Když jsem poprvé dostal do ruky knihu Marka Douglase, jejíž název by se dal volně přeložit jako „Disciplinovaný obchodník: vytvoření vítězných návyků“, čekal jsem řadu klišé na téma „musíte myslet pozitivně, abyste v komoditách prosperovali“. Co jsem se však dočetl, bylo nad veškerá očekávání.
    „Obchodování je 80% psychologie, 20% technika.“ Toto je obvyklá fráze, kterou čteme dnes a denně snad v rámci každého zdroje, který se věnuje komoditnímu nebo jakémukoliv jinému spekulování. Málokdo si však dokáže přesněji představit, co se vlastně za pojmem „psychologie úspěšného obchodníka“ skrývá. Zejména pro začínající tradery se jedná o pojem natolik abstraktní, že jen hrstka z nich dokáže v budoucnu pochopit jeho opravdový význam a vydat se tak na cestu úspěšného obchodníka. Naštěstí je tu však pro nás všechny kniha Marka Douglase, která nás zavede do skutečné hloubky psychologie úspěšného obchodování. Musím však čtenáře již nyní varovat - tato výprava rozhodně není pro každého.
    Kdo je Mark Douglas?
    Dnes úspěšný komoditní obchodník, který však svého úspěchu dosáhnul velmi nelehkou cestou. Už v době, kdy Mark začínal s komoditními spekulacemi, byl relativně majetný muž. Velký dům, luxusní byt, sportovní Porshe... Jeden by řekl, že snad už není ani třeba, aby se někdo takový do komodit vůbec pouštěl. Markovi představy o pohádkovém jmění byly však natolik lákavé, že se nechal komoditami velmi snadno zlákat a ve vidině rychlého a snadného zbohatnutí - přišel o všechno. Doslova a do písmene.
    Avšak právě tato traumatická zkušenost se stala natolik osudnou, že dala (díky bohu) vzniknout jeho úžasné knize The disciplined trader. Mark, poražen na kolena, jako by náhle prozřel a byl zpětně schopen vidět veškeré příčiny svého neúspěchu. Těmi nebylo nic více a nic méně, než Markův přístup k obchodům. Nebyla to špatná technika, která ho připravila o veškeré jmění. Bylo to špatné myšlení.
    Konečně kniha, která Vám OPRAVDU řekne, jak se naučit myslet jako trader
    Dojít ke zjištění, že špatně myslíme a proto proděláváme, nemusí být v konečném důsledku ještě tak složité. Dojít ke zjištění, jaké myšlení je tedy správné a jak se k němu dopracovat je už o poznání složitější. A dokázat tento proces popsat, je téměř nadlidský výkon. To přiznává i samotný autor knihy - když se Mark Douglas, již jako úspěšný a prosperující obchodník, do psaní své knihy pustil, netušil, že její dokončení bude trvat celých 7 let. Nutno však říci, že jakákoliv snaha knihu uspěchat by nás mohla připravit o velké množství skvostných myšlenek a pohledů na způsob myšlení, které nám autor v knize naděluje.
    Myšlení je, bohužel, velmi abstraktní pojem. Proto vypořádat s úkolem jak myšlení a cestu k němu vlastně popsat v konečném důsledku nutně musí vyplodit zase jen velké množství dalších zdánlivě abstraktních myšlenek. Toto je i případ knihy Disciplined trader, kvůli kterému jsem na začátku upozornil, že kniha není určitě pro každého. Nejde totiž o žádné racionální čtení říkající „musíte udělat A, abyste se dostali do bodu B a pak vše završit C, aby se z vás stali úspěšní obchodníci“. Takovýmto způsobem je napsáno mnoho motivačních knih, které nám slibují jak se stát do roka milionářem a většinou nás nedovedou dále, než k další výplatní pásce. Markova kniha je zcela odlišná - styl, kterým je psána je velmi často až v úrovni meditačního čtení, ke kterému je potřeba skutečně velké duševní otevřenosti. Pokud takovou však dokážete knize dát, dostane se vám zvláštního esoterického prožitku, který vám nikoliv poví, jaké je myšlení úspěšného tradera, ale rovnou vás pocitově do této úrovně naladí. A to je něco, co dokáže skutečně jen velmi málo knih.
    Samotná kniha je pak rozdělena na 4 části:
    První část je jen úvodem o tom, proč je vůbec třeba v komoditním spekulování myšlení odlišné od toho, na které jsme většinu života zvyklí.
    Druhá část se nám snaží blíže specifikovat co že je vlastně proces obchodování z psychologického pohledu a jaká fakta je třeba uvědomit si, abychom mohli začít smýšlet jinak.
    Třetí část se čtenáře snaží zavést přímo do myšlení úspěšného obchodníka. Odhaluje hlavní myšlenkové pochody, které by měl pomalu implementovat do své mysli každý trader a přináší mnoho myšlenek a postřehů v pohledu na psychologii obchodníka. Řada myšlenek se převážně při prvním čtení může zdát tak vzdálených a abstraktních, že je třeba opakovaného čtení, aby jeden neztratil nit a dokázal procítit alespoň část ze všeho úžasného, co se nám autor snaží zprostředkovat.
    Poslední část je pak psychologický pohled na trhy z pohledu davové psychologie. Jedná se o maximálně zajímavou část, která se pro mnohé může zdát možná jako naprosto samozřejmá a jednoduchá, mě osobně však právě tato část otevřela nový pohled na trhy a naučila mě vnímat obchodování z pohledu psychologie davu, které ve svém obchodování velmi věřím a která mě zatím nezklamala.
    I když bych se nesmírně rád rozepsal o jednotlivých částech knihy obšírněji, bohužel, není to možné. Kniha je totiž nesmírně cenná právě jako celek. Cokoliv bych zde zmínil pouze jako určitou, samostatnou část, mohlo by působit jako přespříliš vytržené z kontextu a možná i zbytečně odradit čtenáře, což bych vzhledem k celkovým vysokým kvalitám knihy skutečně velmi nerad.
    Závěr
    Co tedy k této specifické, neobvyklé knize říci závěrem? Douglasova kniha je poměrně těžkým čtením a knihu je třeba číst v klidu a pohodě, minimálně pak 2x po sobě. Nutno také říci, že mezi čtenáři knihy existují pouze dva tábory - tací, kteří nebyli schopni obsah jakkoliv vstřebat a knihu tak odsuzují a tací, kteří knihu považují za jednu z nejlepších o tradingu vůbec. Ke druhé kategorie rozhodně patřím i já. O tradingu jsem přečetl více knih, než jsem kdy přečetl časopisů a denního tisku. Kniha Marka Douglase Disciplined trader však jednou pro vždy bude alespoň pro mě mezi knihami o tradingu naprosté číslo 1.
    HODNOCENÍ: ***** 5/5
    Název knihy: The Disciplined Trader: Developing Winning Attitudes
    Autor: Mark Douglas
    Počet stran: 256
    Jazyk: anglický
    ISBN: 0132157578
    Link do knihkupectví:Amazon

    Poradna: Kdy začít live?

    Jedna z tradičních otázek, se kterou pravidelně traderům pomáhám. Tedy, kdy přejít z paperu na živý účet?
    I na základě mých zkušeností s mentorováním mnoha obchodníků jsem přesvědčen, že je lepší na live obchodování přejít raději trochu později než příliš brzy. Bohužel většina obchodníků se do live obchodování vrhá co nejdříve a stojí je to zbytečné peníze.
    Věci se mají z mého pohledu tak – obchodování je o systematické exekuci určité taktiky, která nám poskytuje řekněme výhodu nad jinými účastníky trhu tak, abychom mohli vydělávat. To neznamená, že bychom museli mít přístup, který bude důmyslnější a inteligentnější, než používají všichni ostatní (bylo by velmi naivní se domnívat, že něco podobné existuje, resp. že to můžeme mít k dispozici). Vesměs jde o to systematicky využívat určité situace, které se v trhu vyskytují – například drobnější změny nabídky/poptávky v orderflow, které obchoduji v rámci FIMS. Spousta podobných přístupů funguje, pokud se exekuují v rámci jasně nastavených pravidel. Tedy především bez výraznějších chyb a emocí. A to právě bývá u začínajících obchodníků problém – tedy za předpokladu, že vůbec pracují s dostatečně funkční strategií.
    Obchodních stylů existuje mnoho – na Finančníkovi hodně pracujeme s intradenním diskréčním obchodováním, automatizovanými strategiemi nebo pozičním obchodováním spreadů a opcí. A je zřejmé, že každý styl má určitá specifika „jak začít“ a jiná úskalí při přechodu na live. Nicméně ve všech oblastech vnímám u začínajících obchodníků podobný scénář – zběžné „nastudování taktiky“, několik simulovaných obchodů a velmi rychlý přechod live. Často navíc s neadekvátním risk managementem, který obchodníci po několika prvních úspěšných obchodech ještě zagresivňují například přidáváním kontraktů na velmi malém účtu.
    Toto vesměs končí jak finančními, tak především emocionálními ztrátami.
    Kdy tedy začít live?
    Asi nejvíce mohu hovořit o oblasti diskréčního intradenního obchodování, kde už jsem k live tradingu dovedl mnoho obchodníků. Zde bych podtrhl následující podmínky:
    Je třeba chápat, co v trhu dělám a proč by strategie měla fungovat – tedy nefixovat se pouze na nějaké mechanické tvary patternů, ale chápat i širší kontext. Pokud budete obchodovat jen mechanický pattern – ve stylu například double top / double bottom, pin bar či cokoliv jiného na cenovém grafu a jen čekat na to, až se v trhu objeví „příslušná úsečka“, budete velmi zranitelní při změně charakteru trhu (vyvážený trh do silně trendujícího, výrazná změna volatility). Především budete ale obchodovat mechanickou strategii, kterou byste měli obchodovat s využitím AOS (a u něj využívat možnosti různé diverzifikace – tedy těžit z toho, že na jednom trhu nebude strategie patrně nic moc, ale na mnoha trzích by mohla ze systému vypadnout třeba již použitelná equity křivka). Jiná situace je obchodovat vstupní cenové formace do širšího kontextu – tedy například do S/R úrovní z vyššího timeframu, v kontextu nárůstu/úbytku volume v dané oblasti atd. To již začínají být komplexnější pravidla umožňující alespoň částečnou interpretaci důvodů, proč obchody brát.
    Je nutné mít dostatečně ověřenou historii obchodů na simulovaném účtu. Začínající obchodníci mají pocit, že paper obchodování (tedy v reálném čase ale jen se simulovanými penězi) je nikam neposouvá. A raději se rychle vrhají do živých obchodů, kde přicházejí o reálné peníze. Kolikrát jsem jen viděl scénář, kdy trader měl plán „vydělat“ v paper obchodování například 5000 USD na dva kontrakty, ale již po prvním tisíci dolarů se přepnul na live účet, protože měl pocit, že mu utíkají reálné peníze… Zejména v intradenním obchodování futures potřebujete získat jasnou rutinu v exekucích, a pokud nebudete schopni vydělat peníze se striktními pravidly na simulátoru, tak v reálu to nebude lepší.
    Je třeba obchodovat opakovatelné vstupy. Jasná rutina v exekucích bývá patrně největší problém. Protože v obchodování se nám velmi často mísí pravidla a pocity. Přičemž naše pocity mohu být často správné a na simu není problém „jen tak kliknout“ a vydělat. Jenže toto v reálném obchodování absolutně drtivé většině obchodníků fungovat nebude. Proto je třeba v rámci paper obchodování pilovat jeden styl vstupů, který bude zpětně zřetelný i z exekuovaných obchodů. Pokud jste sice v paperu dosáhli pěkného výsledku, ale jen proto, že jste občas vzali nějaký „pěkný obchod na základě pocitů“, je to něco, co vám cestu k profitabilnímu obchodování spíše vzdaluje…
    Takže kdy začít live například v intradenním obchodování?
    Poté, co opravdu dobře zvládnete exekuce obchodů na simu. Například pro FIMS doporučuji se dvěma kontrakty v trhu NQ/YM dosáhnout alespoň simulovaného profitu 5000 dolarů po odečtení komisí s úspěšností minimálně kolem 60 %. Pokud se vám to zatím nedaří, je třeba trénovat dál. To, že vyděláte například 1000 dolarů, nic neznamená. Navíc jak z řada z vás ví, je dobré si trénování rozdělit do dílčích částí – nejprve trénovat dobré vstupy, poté výstupy a teprve výsledně skládat vše dohromady . Velmi těžko se z nuly dá zvládnout „vše dohromady“. Extrémní důraz byste měli klást na to, aby vaše simulované obchody byly „podle určité šablony“.
    U jiných obchodních přístupů platí vše dost podobné, byť kritéria úspěšného paper obchodování budou mít svá vlastní specifika. Doporučuji strategii papertradovat přes různá období v trhu. Například pokud budete obchodovat opce, kterým vyhovuje spíše pomalejší trh, je dobré papertradovat i přes období, která budou volatilnější, a nespokojit se jen s pár úspěšnými obchody z doby, kdy jdou trhy do strany. Protože právě až krušnější okamžiky vám pomohou dostatečně pochopit slabé stránky vašeho přístupu a třeba dotáhnout některé detaily risk managementu vašeho obchodního plánu.
    V každém případě platí, že pokud se do živé obchodování vrhnete bez skutečně dostatečné přípravy, nedokážete s největší pravděpodobností přestát krušné chvilky, mimo jiné proto, že nebudete schopni zjistit, kde pramení příčina ztrát.

    Recenze knihy Victor Niederhoffer: Průvodce spekulanta

    Díky nové knize společnosti Grada se český trh rozšířil o další zajímavou literaturu v českém jazyce věnovanou obchodování na finančních trzích. Kniha se jmenuje Průvodce spekulanta a jejím autorem je poměrně známý obchodník Victor Niederhoffer.
    Kniha je překladem knihy, která na anglickém trhu vyšla pod jménem The Education of a Speculator. Jde o poměrně rozsáhlou knihu obsahující skoro 400 stran formátu cca B5, která se trochu vymyká pojetí "tradičních" knih o obchodování. Kniha nepředstavuje učebnici, ale spíše volný soubor ohromného množství myšlenek o trzích, světě a o tom, jak vše se vším souvisí. "Průvodce spekulanta" je kniha o životní cestě a myšlenkách Victora Niederhoffera.
    Kdo Victor Niederhoffer je? Především světově velmi známý obchodník a finanční manager různých hedgových fondů, ve kterých dosahoval zajímavých výnosů, aby si posléze prošel velkolepými krachy. Niederhoffer má silné akademické zázemí v oblasti ekonomie a statistiky, učil na univerzitách, ale své znalosti dokázal přenést do světa reálných financí. V roce 1980 založil společnost Niederhoffer Investments, jejíž úspěchy na finančních trzích přitáhli pozornost takových investičních osobností jako George Soros, se kterým poté Niederhoffer dlouhá léta spolupracoval a řadu let pro něj řídil jeho finanční transakce v ohromných objemech. Niederhoffer Investments dosahovaly každoročně velmi vysokých zhodnocení a Niederhoffer byl oceňován jako jeden z nejlepších hedge fondových managerů světa. Od svého založení v roce 1980 dosahoval jeho fond každoročně pravidelného zhodnocení 35% až do roku 1996. V roce 1997 vydal Victor Niederhoffer dnes recenzovanou knihu "Průvodce spekulanta", tedy coby jeden z nejuznávanějších světových obchodníků.
    Z knihy se zakrátko stal bestseller, aby jeho stále stoupající úspěch brzy předznamenal první zásadní pád. Ten nastal hned ve stejném roce, tj. 1997, kdy Niderhoffer investoval na asijských trzích (především v Thajsku), kde se v tu dobu probíhala finanční krize. Krize byla tak silná, že ve spojení s jedním z nejvyšších propadů na Dow 27. října 1997 o 7,2% způsobila jeho fondu takové ztráty, že jej musel zavřít.
    Po krachu fondu nicméně Niederhoffer začal znovu již příští rok obchodovat na svůj účet s prostředky, které získal z prodeje kolekce umění a zastavením svého domu. Postupně otevřel několik nových investičních fondů a následujících pět let dosahoval Niderhoffer zhodnocení přibližně 50% ročně. Opět se dostal na výsluní a jeho fondy byly oceňovány jako nejlepší v oboru. V letošním roce se však opět dostaly do problémy. Ve spojení s podzimními propady finančních trhů byl v září 2007 uzavřen jeho hlavní fond Matador Fund, jehož hodnota v krátké době klesla o 75%.
    Jak je vidět, profesní život Victora Niederhoffera je skutečně hodně pestrý a je možné se z jeho úspěchů hodně přiučit. Autor obchoduje komodity a opce podle svých slov od roku 1979, kniha "Průvodce spekulanta" tak shrnuje přes 20 let zkušeností s trhy kdy se Niederhofferovi podařilo vybudovat renomé jednoho z nejúspěšnějších fond managerů světa. Niederhoffer není malý spekulant - je to velký finančník, jehož myšlenky vycházejí z určitého makro pohledu na svět. A tímto pohledem je psaná i recenzovaná kniha. Hledáte-li souvislý výklad o tom jak uspět na trzích, nebude tato kniha patrně to pravé pro vás. Pokud jste již zkušenější obchodník a hledáte určité inspirace, pak je možné jich v knize nalézt opravdu hodně. Autor v textu probírá postupně snad všechna světová témata, dává je do různých statistických souvislostí, které by jiného člověka patrně nenapadly. Při čtení knihy je tak třeba vysoká dávka otevřenosti k novým názorům a určitý stupeň inteligence, aby si čtenář dokázal předkládané informace přebrat a nějak zařadit.
    Shrnutí
    Victor Niederhoffer je bezesporu velmi zajímavá osobnost finančního světa. Úspěšný obchodník s akademickým vzděláním v oboru, který miluje pozorování světa a hledání nejrůznějších souvislostí. Kniha "Průvodce spekulanta" je takový hluboký výlet do myšlení tohoto člověka. Při čtení knihy se nebudete nudit - Niederhoffer zde předkládá témata z nejrůznějších oborů - kromě finančního světa je zde řada témat z biologie, hudby a autorova velmi oblíbené sportu (Niederhoffer je velmi dobrým hráčem squashe). Výsledkem mixu je jedinečný pohled na svět očima úspěšného spekulanta. Hlavním přínosem knihy je především představení cesty, jakou přemýšlí člověk, kterého lze bezpochyby počítat mezi světové top tradery. Knihu doporučujeme jako zajímavé a nevšední čtení především lidem, kteří již mají své první kroky ve finančních trzích za sebou a nehledají konkrétní rady "jak obchodovat", ale spíše se chtějí obohatit o nějaké nové pohledy nejen na věci, které se týkají tradingu.
    O Victorovi Niederhofferovi vyšel nedávno velmi dobrý a podrobný článek v The New Yorker - online verzi naleznete na adrese http://www.newyorker.com/reporting/2007/10/15/071015fa_fact_cassidy Určitě také čtení, které stojí za pozornost.
    HODNOCENÍ: * * * * 4/5
    Název knihy: Průvodce spekulanta
    Autor: Victor Niederhoffer
    Počet stran: 388
    Jazyk: český
    ISBN: 9788024723433
    Cena: 699 Kč
    Link do knihkupectví: Grada
×
×
  • Vytvořit...