Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Jonáš M.: +14 000 USD profit za prvních 74 obchodů

    Před pár týdny jsem obdržel potěšující email s přiloženou live equity od jednoho ze svých VIP studentů. Jedná se o studenta mého VIP AOS TURBO kurzu. Jmenuje se Jonáš a patří k jedněm z nejserióznějších a pro AOS nejzapálenějších studentů, jaké jsem doposud poznal. Zde jeho equity za prvních 74 live AOS obchodů:

    equity-jonas-m.png

    Jelikož pan Jonáš odvádí skvělou práci, rozhodnl jsem se ho požádat o krátký rozhovor, jakožto inspiraci pro ostatní tradery. Pojďme tedy na to.

    Jonáši, můžete nejprve prozradit něco málo o sobě?

    Je mi 24 let a žiji v klidném prostředí asi čtyřicet minut od Prahy. K tradingu jsem poprvé přičichl v roce 2005, kdy jsem se registroval na stránku financnik.cz a zhltnul během pár hodin základní komoditní manuál. Byl jsem naivní třináctiletý kluk, a tak se pro mě trading stal okamžitě vysněnou prací. Ve dvaceti jsem nastoupil jako key account manager do reklamní BTL agentury, což mi dovolilo o dva roky později fundovat svůj první účet a rozjet úspěšně obchodování spreadů. Od dětství je trading můj cíl i hobby a neustále jsem fascinován myšlenkou, že jediným limitem v téhle práci je člověk sám sobě.

    Jonas-photo.jpeg

    Vaše naprosto skvělé začátky v AOS ukazují, že jste musel přípravě věnovat opravdu hodně času a práce. Můžete prozradit něco více o svém současném portfoliu? Kolik trhů obchodujete, jaké trhy, jaké timeframe, něco o systémech?

    Díky tomu, že můj AOS účet je z 80 % tvořen externím kapitálem, jsem se již od začátku snažil o maximální možnou diversifikaci portfolia. Hlavní páteř tvoří 6 intradenních systémů na akciových indexech TF, ES, EMD, YM a NQ. Všechny se orientují v hlavním timeframe 15 až 30 minut. Kromě toho mám dva swingové systémy na trhu S s hlavním timeframe 45 minut a jeden výborný inradenní na trhu CL. Celkem tedy 9 systémů.

    Co pro vás doposud byly nejzajímavější poznatky z oblasti AOS světa?

    Jsem zatím na úplném začátku, takže přijdu každý týden na desítky poznatků, které mě nadchnou a chci se jimi dále zabývat. Z těch nejvýznamnějších je to možnost hledat systémy do portfolia s dopředu danými specifickými parametry. Je to jako skládat kolečka o různé velikosti do strojku hodin tak, aby tikaly podle mých představ. V tomto je pro mě posledních pár týdnů hlavním tématem aplikace různých filtrů a market internals.

    Na co kladete při vývoji AOS strategií největší důraz? Co jsou pro vás skutečně zásadní body?

    V samotném procesu kladu důraz na robustnost v rámci CA analýzy, výsledky na OOS a vysoké SQN daného systému po započítání reálných transakčních nákladů. Zároveň systém musí vykazovat konzistentní equity při Monte Carlo analýze s akceptovatelným poměrem DD/Net profit na confidence úrovni 95 %. Zaměřuji se také na specifika daného trhu jako je volatilita, slippage a další aspekty. Jakmile při prvních D&P najdu systém, který vypadá po CA relativně slibně, snažím se analyzovat klíčové překážky, které trh proti AOS staví. Může jít o vysoký DD, Avg. trade a podobně. Při následujícím D&P běhu již vybírám jen takové kandidáty, který mají potenciál k eliminaci klíčových nedostatků po aplikaci filtrů. Filtry někdy rovnou vložím do specifického D&P kódu pro daný trh.

    S jakou částí AOS tradingu trávíte nejvíce času?

    Ze začátku jsem samozřejmě nejvíce času strávil hledáním systémů pomocí workflow z VIP AOS TURBO kurzu. Cesta k prvnímu systému na trhu TF vedla přes 24 kandidátů. Na trhu S to bylo 36 kandidátů. Když nyní již jede první portfolio live, vidím na něm spoustu nedostatků. Hodně věcí ještě neznám, a tak čerpám z knih a jiných zdrojů praktické podněty, které se snažím co nejrychleji aplikovat.

    Proč jste si vybral právě automatické obchodování? A jak vnímáte psychologickou stránku tohoto obchodního směru?

    Po dvou letech obchodování spreadů jsem dospěl k závěru, že sice dokáži udržet průměrné zhodnocení 36 % za rok, nicméně distribuce profitů je příliš nekonzistentní. Tím pádem bych nemohl reálně využít externí kapitál a moje cesta k fulltime tradingu by byla velmi, velmi dlouhá. Kromě toho jsem zažil na spreadech osmiměsíční DD 50 % kapitálu, aniž bych nějak výrazně porušoval systém nebo money management. Po takovém DD jsem vždycky musel překonávat pořádnou dávku strachu, než jsem znovu klikl na tlačítko „buy“. V AOS jsou DD samozřejmě také. Statistika mi ale dává klid, díky možnosti vidět dopředu na přibližné maximální dno. A co se týče „klikání“ za jakýchkoliv podmínek, to obstarává ten nejodvážnější trader ze všech – počítač. Oba tyto psychologické aspekty si na AOS nesmírně užívám.

    Co jsou vaše dlouhodobé cílea jaké nejbližší kroky na svém portfoliu plánujete nyní?

    Do ledna 2017 se musím připravit na navýšení kapitálu o 200 %, což sebou ponese výzvu zvolit vhodný money management a zapracovat na diversifikaci. Chci rozšířit portfolio o trhy GC, DAX, FESX a vyřešit silnou nevyváženost portfolia na stranu long. Na indexových trzích chci poté snížit DD a vzájemnou korelaci systémů pomocí market internals. Práce je více než dost, ale už se na ni těším.

    Co byste poradil a doporučil nováčkům v oblasti AOS?

    Zmíním jen dvě věci. Tím prvním doporučením je, aby se nesnažili hledat zkratky a nešli vždy tou nejsnadnější cestou. Namísto toho by si měli dávat adekvátně náročné cíle a radovat se z jejich postupného a zaslouženého zdolávání. Tím druhým doporučením je učit se od opravdových profesionálů a nespoléhat na rady nováčků, mezi které samozřejmě počítám i sám sebe.

    Jonášovi velmi děkuji za rozhovor a zde ještě přikládám souhrnnou statistiku jeho prvních 74 obchodů. V dohledné době se pokusím připravit rozhovory i s dalšími svými VIP AOS TURBO úspěšnými studenty.

    equity-jonas-m-2.jpg

    equity-jonas-m-3.jpg

    22.6.2016

    Tomáš Nesnídal


    Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

    Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

    Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

    >> Trading Room

    Další články na toto téma

    Jak na první daytrading autotrader [včetně funkční strategie a kódu]

    Obsah článku:
    Co je intradenní obchodování (daytrading)? Kde získat funkční obchodní plán? Co je intradenní breakout otevíracího rozpětí? Pravidla obchodního plánu intradenního breakoutu Jak strategii mechanicky otestovat? Hotový kód mechanické intradenní breakout strategie Automatizovaný daytrading - shrnutí Daytrading může být hodně výdělečný. Zde je konkrétní plán, jak bych začal. A to včetně kódu strategie, kterou je možné pustit do trhu jako autotrader.
    Co je intradenní obchodování (daytrading)?
    Intradenní obchodování je styl tradingu, kdy pozice držíme jen přes den (tj. nikoliv přes noční seanci). Výhodou je, že coby obchodníci můžeme jít spát s čistou hlavou, je možné pracovat s vyšší pákou (brokeři mají pro intradenní držení pozic vesměs jiné požadavky na kapitál než pro pozice držené přes noc) a kapitál na účtu může pracovat s vyšší frekvencí, a tudíž více vydělávat.
    Na druhou stranu je intradenní obchodování velmi náročné. Zejména diskreční, kdy obchodníci velmi často sklouzávají k tomu, že obchodují nikoliv dlouhodobé pravděpodobnosti, ale subjektivní „predikce“ toho, kam se trh vydá. A to nefunguje.
    Intradenní obchodování je těžký boj i z pohledu nákladů. U pozic trvajících hodiny nebo minuty budeme z principu dosahovat průměrně nižších výdělků na jeden obchod, ale komise platíme brokerům stejně jako u kteréhokoliv jiného obchodu. Často se tak může stát, že poplatky spolykají všechny těžce vydělané peníze. Zejména, pokud bude obchodník provádět mnoho ultrarychlých obchodů denně.
    Přesto má intradenní obchodování potenciál. Vidím jej zejména v momentě, kdy strategie automatizujeme a obchodujeme spíše s nižší frekvencí – například jeden intradenní obchod v trhu denně s dobou trvání spíše hodiny, než minuty.
    Osobně intradenně obchoduji jak mean reversion, tak breakout strategii na akciových indexech. Intradenní strategie tvoří menší část mého portfolia, které je dále složené především z mechanických swingových a dlouhodobějších rotačních strategií.
    Nicméně komplexnější portfolia vyžadují přiměřeně vysoký kapitál a pro řadu obchodníků tak může být zajímavé začít s daytradingem, kde jsou požadavky na kapitál nejmenší.  
    Pojďme si proto ukázat možnou cestou, jak konkrétně začít, pokud zatím žádnou AOS strategii ani systém pro autotrading nemáte.
    Kde získat funkční obchodní plán?
    Moje osvědčená cesta je inspirovat se tím, co funguje ostatním. To jde pochopitelně tím lépe, čím více zkušeností člověk má. Při stavbě úplně prvních systémů bych vyšel z těch nejvíce diskutovaných principů, které fungují dlouhodobě. Například na Finančníkovi roky diskutujeme intradenní breakouty v akciových indexech. V případě daytradingu je to určitě dobrý začátek. Na internetu lze najít i funkční obchodní plány. Například v různých akademických studiích, které jsou volně dostupné. Jde o ohromné množství dat, naštěstí ale existují služby, které je procházejí, katalogizují a popisované edge backtestují. Patrně nejlepší je quantpedia.com. Tu se svým týmem připravuje Radovan Vojtko, který v nedávném rozhovoru v newsletteru Quantopian zmínil například studii: Může být day trading skutečně profitabilní? Adresa ke stažení: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4416622
    Ta backtestuje jednoduchý breakout otevírací rozpětí na 5minutovém grafu akciového indexu Nasdaq 100 v letech 2016 až 2023 a došla k závěru, že s použitím páky a intradenního obchodování breakoutů bylo možné ve sledovaném období dosáhnout přibližně 10x vyššího zhodnocení než při držení samotného indexu.
    Breakouty na indexech nevymizí a s podobným principem bych se tak nebál začít v malém obchodovat.
    Pochopitelně je třeba akceptovat, že systémy se široce veřejně diskutovanými pravidly patrně mohou časem degradovat a úplně bych se na ně nespoléhal s většími účty. Ale odněkud je třeba začít a zkušenosti získané živým obchodováním vám budou postupně přinášet inspiraci k tomu, jak plány posouvat dál. Sám například obchoduji intradenní breakout také ve velmi triviální podobě, ale s určitou nuancí, která věřím, že může přinášet dodatečnou obchodní výhodu. Na tu bych ale bez předchozí praxe v trzích patrně nepřišel.
    Co je intradenní breakout otevíracího rozpětí?
    Za otevírací rozpětí se považuje maximální a minimální cena sledovaného intervalu trhu po jeho otevření. V případě zmíněné studie „Může být day trading skutečně profitabilní“ jde o prvních pět minut obchodování. Pokud si zobrazíme trh skrz pětiminutový graf, pak otevírací rozpětí představují High a Low první úsečky.
    V grafu jsem situaci zobrazil šrafovanou linkou:

    Americké akciové indexy otevírají v USA ve stejnou dobu jako akcie. Obchodují se tedy od 8:30 centrálního časového pásma (CT), což většinu roku odpovídá českému času 15:30 (kromě několika málo týdnů, kdy je čas posunut o hodinu díky změně letního a zimního času, která neprobíhá v USA a Evropě stejně).
    Šrafované linky odpovídají High (horní linka) a Low (spodní linka) první pětiminutové úsečky, což je otevírací rozpětí vycházející ze studie (existují i další principy pracující například s delším časem pro výpočet otevíracího rozpětí).
    Pravidla obchodního plánu intradenního breakoutu
    Studie definuje zcela mechanický obchodní plán, který je možné shrnout do následujících kroků:
    Čekáme na uzavření první pětiminutové úsečky. Pokud je první pětiminutová úsečka rostoucí (Close > Open), pak na otevírací ceně druhé úsečky otevíráme long pozici.
    Pokud je první pětiminutová úsečka klesající (Close < Open), pak na otevírací ceně druhé úsečky otevíráme short pozici. Stop-loss strategie umisťuje na úroveň low otevíracího rozpětí (první pětiminutové úsečky) v případě long pozice, resp. na úroveň high otevíracího rozpětí v případě short pozice. Profit target se umisťuje na úroveň 10násobku riskované částky (tj. rozsahu vstup – stop-loss). Strategie vystupuje buď na stop-lossu, profit targetu, nebo na konci obchodního dne. Obchodovaným trhem diskutovaným ve studii je americký index Nasdaq 100. Konkrétně skrz ETF s názvem QQQ, které index následuje. V EU díky regulaci není možné tento ticker na běžných retailových účtech obchodovat, a tak nejbližší rozumnou volbou budou futures mikrokontrakty MNQ. Ty mají hodnotu bodu 2 USD.
    Backtest strategie intradenního breakoutu s využitím trhu QQQ vypadá podle studie následovně:

    Zdroj: https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4416622
    Černá linka je výkonnost strategie (long a short dohromady). Červená linka benchmark pro porovnání s držením QQQ (de facto držení indexu). Dobré je, že ve studii jsou zahrnuty i výsledky od začátku roku 2022, kdy trhy začaly klesat a dobře to dokresluje, jaké výhody nám poskytují krátkodobé long/short strategie. Černá equity křivka roste bez ohledu na to, že index samotný převážně klesá.
    Jak strategii mechanicky otestovat?
    Jelikož máme strategii definovanou naprosto mechanicky, byla by hloupost testovat a obchodovat ji ručně. Pochopitelně existuje celá řada způsobů, jak podobné strategie backtestovat a obchodovat plně automatizovaně. Sám například používám python skripty napojené na Interactive Brokers.
    Na začátku je ale určitě dobré začít co nejjednodušeji. Z mé zkušenosti lze podobné systémy velmi snadno obchodovat u TradeStation. Ta integruje vše, co člověk potřebuje. Prostředí pro backtest, data a současně funguje jako autotrader. Perfektní je, že u TradeStation lze přepínat mezi simulovaným a živým obchodováním a v obou prostředích fungují zcela stejné skripty. Začal bych tedy tak, že skript pustím na simulovaný účet, budu jej sledovat, a pokud budu s chováním systému spokojený, přepnu se na živý účet a budu mít svůj první intradenní autotrader.
    Hotový kód mechanické intradenní breakout strategie
    Konkrétní skript není součástí studie. Nicméně převést uvedená pravidla do mechanického kódu EasyLanguage není těžké. Zde je strategie v podobě, kterou stačí jen překopírovat do TradeStation:
    Vars: BuyPrice(0),ShortPrice(0), ShortRiskAmount(0), ShortStopLevel(0),ShortTargegLevel(0),LongStopLevel(0),LongRiskAmount(0),LongTargetLevel(0); If Time = 0835 and C>O and MarketPosition = 0 then begin Buy ("LongOR") next bar market; BuyPrice = Close; LongStopLevel = L; LongRiskAmount = BuyPrice - LongStopLevel; LongTargetLevel = BuyPrice + (10* LongRiskAmount); end; If MarketPosition = 1 then begin Sell ("ORL SL") next bar at LongStopLevel stop; Sell ("ORL PT") next bar at LongTargetLevel limit; end; If Time >= 1500 and MarketPosition > 0 then Sell ("ORL TimeStop") next bar at market; If Time = 0835 and C<O and MarketPosition = 0 then begin Sellshort ("ShortOR") next bar market; ShortPrice = Close; ShortStopLevel = H; ShortRiskAmount = ShortStopLevel - ShortPrice; ShortTargegLevel = ShortPrice - (10* ShortRiskAmount); end; If MarketPosition = -1 then begin Buytocover ("ORS SL") next bar at ShortRiskAmount stop; Buytocover ("ORS PT") next bar at ShortTargegLevel limit; end; If Time >= 1500 and MarketPosition = -1 then Buytocover ("ORS TimeStop") next bar at market; Pokud s TradeStation začínáte, můžete se podívat na dříve publikovaný seriál, který ukazuje, jak s TradeStation pracovat.
    Ale není to složité. Otevřeme graf s příslušným trhem (např. MNQ.D pro denní data mikro futures indexu Nasdaq 100), otevřeme EasyLanguage editor – vložíme skript, aplikujeme jej na graf a můžeme backtest případně rovnou autotraderovat. Ano, výše uvedený skript je v zásadě vše, co potřebujeme proto, aby TradeStation obchodovala intradenní breakout (kód ale publikuji výhradně pro studijní účely, sám bych jej případně spouštěl v simulaci a sledoval, jestli skutečně vše funguje, jak má).
    Automatizovaný daytrading - shrnutí
    Backtest i s použitým kódem vypadá velmi perspektivně – ostatně přesně, jak naznačuje studie. Jediný zásadní rozdíl ve výsledcích je v position sizingu. V našem kódu pro zjednodušení pracujeme s jedním kontraktem, což může být kontraproduktivní. Absolutní výše risku bude hodně záležet na aktuální volatilitě trhu a je výhodnější volatilitu tzv. normalizovat, aby byl absolutní risk stále stejný.
    Na druhou stranu práce s konstantním jediným kontraktem má také výhody. Například tu, že nám stačí velmi malý účet. Například u TradeStation je potřeba pro otevření mikro kontraktu MNQ.D jen cca 460 dolarů. Tedy strategii lze obchodovat s účtem cca 800–1000 dolarů. A to není pro začátek vůbec špatné.
    Plus je třeba nezapomínat na to, že máme mnoho možností, jak strategii posouvat dál. Můžeme zkusit testovat jiné periody breakoutů, další trhy (strategie dobře funguje i na mikro futures indexu S&P 500) a určitě je dobré otestovat zmíněnou normalizaci volatility.
    Líbí se vám toto téma? Prosím sdílejte odkaz článku, který jsme publikovali na náš X (https://twitter.com/financnik) a Facebook (https://www.facebook.com/financnikcz) účet. V případě zájmu mohu pokračovat v rozvinutí myšlenky do dalších testů a třeba i více komplexnějších přístupů.
    Breakout trading a řízení rizik [komodity vs ETF vs CFD]
    V pokračování článku se zaměříme na Breakout trading a řízení rizik [komodity vs ETF vs CFD].

    AOS (automatizovaný obchodní systém)

    Automatizovaný obchodní systém (AOS) je program nebo skript, který provádí obchody na základě předem definovaných pravidel. AOS může být použit pro obchodování s různými finančními aktivy, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny.
    Pro profesionální obchodníky jsou AOS důležitým nástrojem, který jim umožňuje automatizovat jejich obchodní procesy a zvýšit jejich efektivitu.
    AOS mohou obchodníkům pomoci:
    Kontrolovat jejich emoce: AOS mohou pomáhat obchodníkům kontrolovat jejich emoce, které mohou vést k neefektivním obchodním rozhodnutím.
    Zvýšit jejich přesnost: AOS mohou pomáhat obchodníkům provádět přesnější obchody, protože jsou založeny na objektivních pravidlech.
    Snížit jejich riziko: AOS mohou pomáhat obchodníkům snížit jejich riziko, protože mohou být naprogramovány k tomu, aby se vyhýbaly určitým situacím, které jsou spojeny s vysokým rizikem. AOS také mohou obchodovat široká portfolia obchodních systémů (tj. mnoho systémů najednou).
    Příklad:
    Představme si, že obchodník používá AOS k obchodování s akciemi společnosti Apple. AOS může být naprogramován tak, aby kupoval akcie Apple, když jejich cena dosáhne určité úrovně, a prodával je, když jejich cena dosáhne jiné úrovně. Tento AOS může obchodníkovi pomoci snížit jeho riziko, protože mu brání v nákupu akcií Apple, když jejich cena je příliš vysoká, nebo v prodeji akcií Apple, když jejich cena je příliš nízká.
    Na Finančníkovi používáme pro systématické obchodování Automatizované obchodní systémy (autotrader) vytvářené ve skriptovacím jazyce Python.

    Jak bez zkušeností vytvářet automatizované obchodní systémy (AOS) s využitím umělé inteligence

    Nevíte, jak postavit obchodní systém? Nechte jej postavit umělou inteligencí, která čerpá z většiny informací týkajících se burzovního obchodování, které byly kdy publikovány. Stačí se česky ptát a základní AOS je za pár minut hotový.
    Velké jazykové modely není jistě na Finančníkovi třeba představovat. Jde o modely jazyka založené na neuronové síti trénované na ohromném množství textu. Modelů, které můžeme využívat, existuje dnes celá řada. Patrně nejznámější jsou GPT od OpenAI, se kterými sám denně pracuji.
    Tyto modely nepředstavují umělou inteligenci ve smyslu, že by měly nějaké vlastní vědomí. Ale jsou to nástroje, se kterými se dá již běžně komunikovat podobně, jako byste komunikovali s člověkem. S člověkem, který má ale načteno neuvěřitelné množství informací a tyto informace umí aplikovat skrz programovací jazyky na poskytnutá data. A tak například vytvářet a testovat obchodní systémy.
    Je potřeba zdůraznit, že například GPT neumí postavit systém, který by stačilo pustit do trhů a vydělávat. Umí ale poskytnout množství inspirace. A skrz postupný dialog je možné dostat se k nuancím obchodních systémů, které jsou inovativní a které by člověka vůbec nenapadly.
    Tady je jednoduchá ukázka, jak to vše funguje.
    Sám používám chat GPT v jeho placené verzi, která stojí 20 dolarů měsíčně. V rámci této verze GPT je možné pracovat s modulem Advanced Data Analysis umožňující do GPT nahrávat vlastní data, která chat GPT použije pro analýzu:

    Po zvolení modulu pro datovou analýzu už se stačí jen ptát. Můžeme začít velmi obecnou otázkou pro vytvoření mean reversion "z ničeho". Takto se zeptám GPT a nahraji mu příslušná denní data QQQ:
    "Jsi zkušený systematický obchodník s velkou znalostí swingových obchodních systémů. Vytvoř long mean reversion systém s využitím dat QQQ. In sample 2010-2019. Pro vstup použij některý z oscilátorů a vystup poté, co se trh vrátí ke krátkodobému průměru. Vstupuj jen v situacích, které jsou z pohledu historických pravděpodobností extrémnější. Publikuj přehled pravidel systému. Proveď out of sample test od roku 2019. U každého testu vytvoř equity křivku a srovnej s výkonností QQQ (graf vytvoř šedě). Publikuj také tabulku s běžnými výkonnostními metrikami."
    A GPT začne pracovat:

    Odpověď GPT postupně pokračuje dál:

    Výsledkem reakce chatu je první návrh konkrétní strategie, kdy se GPT rozhodl pro práci s indikátorem RSI a sám navrhl smysluplně vypadající kostru systému.
    Kostra systému je v tuto chvíli triviální, ale vše se dá ovlivnit dalšími dotazy. Můžete zkoušet vytvářet podobné systémy na jakékoliv téma - různé arbitráže, breakouty, momentum strategie. Co vás napadne...
    Všimněte si navíc boxíku "Finished working / Show work. V tomto boxíku se skrývá python kód, který GPT sám vytvořil:

    Znalost Pythonu není pro práci s GPT nutná, protože kódy GPT vytváří a interpretuje sám. Nicméně pokud kódům alespoň částečně rozumíte, můžete se z nich jednak učit a také lépe GPT směřovat na další vývoj. Na Finančníkovi vyučujeme základy Pythonu posledních několik let, v TechLabu naleznete mnoho tutoriálů i několik minikurzů na osvojení základů práce s Pythonem. Chat GPT v praxi demonstruje, jak se výuka na Finančníkovi logicky uzavírá. I základní znalost Pythonu vám práci s nástroji typu GPT umožní neuvěřitelně akcelerovat. GPT můžete česky instruovat k vytváření kódů, které je v důsledku možné nasadit do autotraderu, který máme na Finančníkovi také v Pythonu.
    Práce s GPT je o komunikaci. Je pravděpodobné, že první návrhy výsledků nevypadají smysluplně, grafy mohou být ve špatném měřítku. Ale GPT stačí říct a on pokračuje v konverzaci navrženým směrem. Například poté, co zobrazil první výsledky, jsem mu napsal, že graf QQQ není v dobrém měřítku (původně publikovaný graf nevypadal dobře) a hned mám opravené řešení:

    Na equity křivkách jsou vidět in-sample a out-of sample testy strategie, kterou navrhl GPT a jejíž výsledky jsou srovnány s držením QQQ.
    A tímto směrem můžeme v konverzi pokračovat dál. Můžeme například GPT požádat o shrnutí pravidel strategie a přepisu do skriptovacího jazyka Amibroker, který hodně pro práci se systematickými strategiemi požíváme:

    GPT neumí skriptovací jazyk AFL programu Amibroker interpretovat a je velmi pravděpodobné, že ve skriptu budou chybky. Bývá to ale základ, se kterým můžete začít pracovat.
    Mimochodem - v TechLabu, kde získáte praxi s Pythonem, vyučujeme i AFL skriptování. A 16.10.2023 spouštíme minikurz První strategie v Amibrokeru, který vás základy AFL provede. I v kontextu s ukázanými možnostmi GPT je patrné, jak hodnotné praktické znalosti v TechLabu získáte. GPT je možné používat pro solidní generování prototypů obchodních systémů. Know-how naučené v TechLabu vám pak pomůže prototypy dotahovat do produkční fáze.
    Zpět ke GPT.
    Komfort využívání podobných modelů tkví především v tom, že chat si udrží povědomí o provedené konverzaci. Jakmile GPT skončí s vytvářením základní verze systému, můžeme jej požádat, aby myšlenku rozvinul nebo třeba aplikoval v portfoliu. To vypadá takto jednoduše:

    A takto vypadá vytvořený portfolio graf:

    Zelená a modrá křivka jsou equity křivky strategie na trzích QQQ a SPY. Červená je výkonnost celého portfolia.
    A tímto směrem lze pokračovat. Můžeme si nechat zkusit vytvořit prototypy breakout strategií, ty kombinovat s mean reversion a podobně.
    Potenciál v této technologii je pro trading opravdu vysoký. Zejména pokud se dokážete ptát a rozvíjet odpovědi, které modely vrací. Chat GPT sám o sobě nepřijde zatím se systémem, který by byl použitelný tak, jak jej sám vygeneruje.  Ale dokáže inspirovat. Představte si, že byste o stavbě mean reversion systémů vůbec nic nevěděli. A jak je vidět výše, stačí pár otázek a rázem máte nejen představu, jak vše funguje, ale i konkrétní backtesty a kódy, se kterými jde dál pracovat. A takto jde postupovat v dalších oblastech. Potřebujete rozvíjet momentum strategie? Můžete s GPT diskutovat o momentum faktorech, které ostatní obchodníci ve svých systémech používají, nechávat je ověřit backtesty a smysluplně vypadající myšlenky implementovat například do Amibrokeru.
    Podobná prostředí jsou z mého pohledu opravdu revolucí posouvající možnosti retailových obchodníků s omezenými budgety na vývoj a výzkum blíže k tomu, co si mohou dovolit různé instituce (které ale mají s vývojem také neuvěřitelné náklady na mzdy analytiků).
     
×
×
  • Vytvořit...