Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Larry Williams: Trade Stock & Commodities with the Insiders, Secrets of the COT report

  Larryho Williamse na stránkách Finančníka jistě nemusíme představovat. Úspěšný obchodník, autor a školitel, který se zviditelnil především svým vítězstvím na šampionátu Robbins World Cup Campionship of Futures Trading pořádaném v roce 1987, kde během jediného roku proměnil 10 000 dolarů v částku 1 100 000 dolarů.

  williams_cot.jpgLarry Williams je autorem mnoha knih a kurzů, ve kterých vysvětluje, jakým způsobem komodity obchoduje. Na jeho produktech je zajímavé, že Larry Williams víceméně stále dokola opakuje velmi podobné taktiky a přístupy, a přesto je každý jeho produkt nejen vysoce žádaný, ale většinou i velmi zajímavý a přínosný, neboť Larry Williams svůj přístup postupně upravuje a obohacuje o nové zkušenosti. Nejinak je tomu u jeho nejnovější knihy Trade Stock & Commodities with the Insiders s podtitulem Secrets of the COT report, která vyšla v nakladatelství Wiley Trading na podzim roku 2005. Jak je patrné již z názvu, kniha se zaměřuje na využití tzv. COT reportu, tedy taktiky, kterou Williams popisuje snad v každé své knize jako jednou z nejdůležitějších pro poziční obchodování komodit.

  COT

  COT (zkratka pro tzv. Commitments of Traders) report představuje bezplatně uveřejňovaný přehled velikostí pozic hlavních skupin, které se na jednotlivých komoditních trzích pohybují - komerčních subjektů, velkých nekomerčních subjektů a malých spekulantů. COT je uveřejňován od roku 1962 komisí pro komoditní obchodování (Commodity Futures Trading Commision - CFTC). Původně byl report uveřejňován na bázi placeného předplatného jednou měsíčně, od roku 2000 je publikován zdarma s týdenní periodicitou na internetové adrese http://www.cftc.gov/cftc/cftccotreports.htm K čemu je COT dobrý? Jak jsme si řekli, COT obsahuje čísla deklarující celkové množství a směr pozic hlavních skupin hráčů na trhu. Poměrně snadno tak lze v základních rysech rozklíčovat, jak se chovají tvz. "chytré peníze" (zajišťovatelé - komerční subjekty, angl. commercial), "big boys" (především velké fondy a "masa" (malí spekulanti). A to jsou informace, které lze ve středním časovém horizontu cenit zlatem. COT v podstatě umožňuje nahlížet pod ruce "chytrým penězům" - subjektům, které mají v trzích pravdu většinu času a kteří stojí za většinou hlavních pohybů, nahlížet do karet nejvíce vydělávajícím subjektům na trhu a sledovat přírůstky/úbytky jejich dlouhých/krátkých pozic. Sice pouze jednou týdně, ale i tak jde o nesmírně hodnotná data.
  Současně jsou vidět v COTu i souhrnné pozice ostatních skupin - mj. malých spekulantů, kteří jsou hnány nejrůznějšími emocemi, touhami a radami a většinu času jsou tak na té nesprávné, prohrávající straně trhu.
  Proč tomu tak je, jak rozklíčovat jednání "chytrých peněz" a být tak na té správně straně je předmětem recenzované knihy.

  Samotný COT report není složitý a o to přímočařejší je Williamsova strategie a kniha samotná. Jak již bylo řečeno, Williams o své COT taktice napsal hodně již ve svých dalších knihách a dnes recenzovaná kniha "Trade Stock & Commodities with the Insiders" představuje určitý komplexní souhrn bohatě doplněný o mnoho grafů a komentářů. V jednotlivých kapitolách Williams nejprve charakterizuje jmenované subjekty a jejich zájmy, představuje svůj COT index, v několika kapitolách se věnuje Volume a Open Interestu a v závěrečné přibližně čtvrtiny knihy se Williams věnuje již takovým obecným postřehům ze své obchodní praxe (opět velmi zajímavé, neboť Williams občas trousí "perličky", které jakoby nejsou důležité, ale opak je pravdou a lze v nich nalézt mnoho inspirace).

  Názor Finančníka

  Přestože kniha ve svém titulu slibuje obchodování komodit a akcií, popisované strategie jsou zaměřeny čistě na komoditní trhy, pro které je COT zveřejňován. Akciím je věnována jedna kapitola, ve které Williams představuje aplikaci svého indikátoru odvozeného od COTu. To je však jediné, co lze knize vytknout. Pokud se chystáte obchodovat pozičně komodity a zatím jste COT moc nezkoumali, pak je kniha jednoznačně zdrojem, kterému byste měli věnovat pozornost. Je až s podivem, kolik lidí COT informace ignoruje, přestože poskytují velmi důležité a relevantní informace, které jsou navíc zdarma. Mimochodem - kniha je samozřejmě v angličtině a pokud si na knihu netroufnete a COT vás zajímá, pak si pozorně pročtěte alespoň toto diskuzní vlákno na finančníkovi věnované právě COTu. Pokud angličtinu ovládáte, pak knihu jednoznačně doporučujeme, navíc je na Amazonu prodávána za velmi přiměřenou cenu 32,97 dolarů.

  HODNOCENÍ: * * * * * 5/5

  Název knihy: Trade Stock & Commodities with the Insiders, Secrets of the COT report
  Autor: Larry Williams
  Počet stran: 209
  Jazyk: anglický
  ISBN: 0471741256
  Link do knihkupectví: Amazon.com

  8.3.2006

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Další články na toto téma

  Burza srozumitelně: Money management a risk management (nová ebooka serveru Finančník.cz)

  Money management a risk management jsou naprostým základem každého burzovního obchodníka. Pokud nerozumíme tomu, co to money managegemt a risk management je, nejsme připraveni dostatečně kontrolovat a řídit riziko na burze - přitom riziko je to jediné, co skutečně můžeme v tradingu řídit.
  Proto jsme převážně pro začínající obchodníky připravili další do série ebook "Burza srozumitelně". V nové ebooce věnované tématu money managementu a risk managementu se mimo jiné dozvíte:
  Co vše spadá do pojmů "money management" a "risk management", jak správně stanovit a rozložit obchodní kapitál, jak pracovat se stop-lossem, základy řízení pozice, jak na obchodování s více kontrakty, jak posuzovat robustnost systému, jaké kroky stanovit ke zlepšení v oblasti money managementu a risk managementu, a mnohem více! Publikace je určena převážně začínajícím traderům a je bohatě doplněna mnoha grafy a konkrétními ukázkam, i řadou užitečných a praktických doporučení.
  Obsah ebooky
  Obsah ebooky je prakticky strukturován do čtyř samostatných částí. Kompletní obsah ebooky vypadá následovně:
  ČÁST 1. Stanovení a kontrola rizika
  I. KAPITÁL
  I. 1. Rozložení rizika
  I. 2. Velikost účtu
  I. 3. Finanční rezervy
  I. 4. Náklady na trading
  II. STOP-LOSS
  II. 1. Nejdůležitejší věc ve vašem obchodování
  II. 2. Stanovení nejvhodnějšího stop-lossu
  II. 3. Umisťování stop-lossu
  II. 4. Určení fixního stop-lossu pomocí analýzy MAE/MFE
  II. 5. Vylepšujte svůj systém o normalizovaný risk
  II. 6. Denní a týdenní cíle v tradingu
  II. 7. Ukončení obchodního dne podle pravidel
  ČÁST 2. Výstupy a potenciál – efektivní řízení risku

  III. SYSTEMATICKÉ VÝSTUPY
  III. 1. Řízení výstupu
  III. 2. Nejvhodnejší přístup
  III. 3. Různé výstupy podrobněji
  III. 4. Alternativní výstupní metody
  IV. RISK REWARD RATIO
  IV. 1. Potenciál zisku versus riziko
  IV. 2. Nástroje odhadování potenciálu
  IV. 3. RRR a bod „zlomu“
  ČÁST 3. Jak na lepší profity a efektivnejší obchody
  V. VELIKOST POZICE / POČET KONTRAKTÚ
  V. 1. Podmínky pro přechod na více kontraktů
  V. 2. Hledání optimálního vzorce position sizingu
  V. 3. Fixed fractional model
  V. 4. Fixed ratio model

  VI. VÝKONNOST A ROBUSTNOST SYSTÉMU – DALŠÍ ASPEKTY MANAGOVÁNÍ RISKU
  VI. 1. Diverzifikace obchodních systému
  VI. 2. Monte Carlo simulace
  VI. 3. Vizuální stabilita
  VI. 4. Perfect profit
  VI. 5. Walk Forward analýza
  VI. 6. Market System Analyzer

  ČÁST 4. Rady ke zlepšení
  VII. DOPORUČENÍ PRO VAŠE ÚSPEŠNÉ OBCHODY
  VII. 1. Obchodujte méně, vydělávejte více
  VII. 2. Obchodování s Kaizen
  VII. 3. Klouzavý průměr na equity křivce
  VII. 4. Stress-factor test
  VII. 5. Skvělý učitel tradingu? – Vaše vlastní ztráty.
  Cena ebooky a omezení elektronického formátu
  Prosíme, nyní čtěte velmi pozorně až do konce.
  Cenu ebooky jsme se už v minulosti rozhodli stanovit na zcela férových 250,- kč a tuto cenu držíme i nadále. K tomu všemu jsme se rozhodli čtenáře jakkoliv neomezovat: ebooka neobsahuje žádnou ochranu, je možné jí také libovolně tisknout pro své vlastní potřeby. Proč jsme se rozhodli pro tento krok?
  V prvé řadě proto, že stále věříme v lidskou slušnost a čestnost. Dále proto, že podvádění a kradení do tradingu zkrátka a dobře nepatří. Věříme, že lidé, kteří to myslí s tradingem vážně, nemají potřebu podvádět a krást a raději zaplatí za něco, co jim může pomoci - a přitom to stojí méně, jak 15 USD (1/10 běžného stop-lossu intradenního obchodníka).
  V druhé řadě také proto, že nechceme, abyste byli s našimi ebookami jakkoliv omezováni. Sami víme, jak je nepříjemné, když si koupíte něco v elektronické podobě, řádně za to zaplatíte - a pak můžete danou věc použít na jediném zařízení, nemůžete si pro svou vlastní potřebu vytisknout, atd. S našimi ebookami se tedy omezení bát nemusíte.
  V rámci této fair-play politiky bychom ale také rádi požádali všechny o následující:
  1) ebooku užívejte pouze pro svou vlastní potřebu, nikde nešiřte a neporušujte autorský zákon, ani respekt k autorům,
  2) pokud se vám dostane nelegální kopie do ruky, prosíme, řádně jí zaplaťte regulerním nákupem na linku níže,
  3) pokud se sami stanete svědky nelegálního šíření, nebo narazíte na zdroj, kde je ebooka nelegálně sdílena, zašlete prosím informaci na email forum-administrator@financnik.cz,ať můžeme proti trestné činnosti zakročit s pomocí dostupných právních nástrojů.
  Prosíme, buďte čestní a nepřidávejte se na stranu zlodějů a lidí s velmi nízkou morální úrovní. Snaha neustále někde podvádět a snažit se vše "přechytračit" do tradingu zkrátka a dobře nepatří. Myslete jako tradeři - o to jde v tomto businessu především.
  Informace o publikaci a jak publikaci zakoupit
  Formát: ebook ve formátu PDF, MOBI (pro Kindle), nebo ePub (dle vlastního výběru)
  Počet stran: 157
  Autoři: kolektiv serveru Finančník.cz
  Cena: 250,- kč vč. DPH
  Možnosti platby: převod na účet, nebo následující platební brány:

  Kde knihu zakoupit: knihu distribuuje portál eReading.cz.
  Přesný postup k nákupu naleznete zde.
  Informace o podporovaných formátech zde.
  PŘEJÍT K OBJEDNÁVCE EBOOKY (včetně možnosti bezplatné ukázky).

  Swingové obchodování s COT – praxe

  V minulém článku jsme si připomněli práci s Commitment of Traders report. Dnes se pojďme podívat na to, jak konkrétně lze s COT vydělávat na burze peníze.
  COT vnímám jako jeden ze solidních „nezávislých“ filtrů, s jejich pomocí lze vytvářet obchodní strategie. Jelikož je COT publikován týdně, je pochopitelné, že se hodí spíše pro swingové a poziční obchodování.
  S informacemi z COT sám pracuji při vytváření svého automatizovaného komoditního portfolia. COT lze však s úspěchem používat pro diskreční swingové obchodování například jen několika levnějších komoditních trhů. V takovém případě je dobré obrnit se dostatečnou trpělivostí, neboť signály nebudou přicházet každý měsíc. Na druhou stranu může být podobný styl tradingu zajímavý pro ty obchodníky, kteří jsou vytíženi svým zaměstnáním. Swingové obchodování je opravdu časově nenáročné. Největší pozornost obchody vyžadují v přípravné fázi, po vstupu už vesměs stačí zadat stop-loss, a ten jen průběžně posouvat třeba vždy na začátku obchodní seance.
  Přitom rozhodně neplatí, že by nižší frekvence obchodování znamenala malé zisky. Komodity umí trendovat. A při rozumném risk managementu tak stačí několik ziskových obchodů za rok a zhodnocení by se mělo pohybovat v dvouciferných řádech.
  Jak tedy na swingové obchodování s COT prakticky?
  Pochopitelně, že každý trader si musí doladit a otestovat svoji konkrétní strategii. Zde je ale určitý rámec, se kterým pracuji já.
  COT data analyzuji na týdenních grafech. Zajímají mě situace, kdy v COT vidím extrémy. Je potřeba zdůraznit, že „COT patterny“ nemusí vypadat ve všech trzích stejně. To by mělo být opět předmětem backtestu. Ve vybraných trzích sám sleduji zejména velké spekulanty (ale analyzuji i další informace). Zpracovávám informace ve stylu ratio indikátoru, o kterém jsem psal minule.
  Takto mě třeba minulý týden zaujala situace v trhu LC – Live Cattle (hovězí na porážku):

  Na týdenním grafu vidím trh, který jde spíše do strany. Aktuálně trh proráží volatilním pohybem výrazný swing. Velcí spekulanti jsou hodně bullish – viz ratio indikátor, který ukazuje hodnotu 3.41 – ta se blíží maximálnímu poměru, který na grafu vidím. Taková situace může sloužit jako filtr z vyššího timeframe.
  Na nižším, denním timeframe, následně hledám obchody do shortu (vycházející z toho, že spekulanti v extrémech většinou nemají pravdu a trh je setřese nějakou korekcí).
  Pro vstup na nižším timeframe lze použít různé časování. Sám nejsem velkým příznivcem indikátorů a oscilátorů, nicméně v podobném případě jdou použít. Nebo lze pochopitelně pracovat s jinými nástroji technické analýzy. Jde o to, abychom pracovali s jasně definovaným pohledem na trh, který můžeme zpětně backtestovat a při živém obchodování použít pro jednoznačné rozhodování. Sám tedy podobné indikátory nepoužívám, ale řekněme, že bychom pracovali s indikátorem RSI a vstupovali short tradičně po překročení nějaké otestované úrovně (například 70). V Live Cattle bychom mohli vidět například tento obrázek:

  Tedy short vstup, který by byl v souladu s COT filtrem z vyššího timeframe. Pozor jen na skutečnost, že COT report je publikován se zpožděním koncem týdne – s tímto faktem je už třeba pracovat při backtestu.
  Jak jsem ukazoval v diskuzi u minulého článku na screenshotu z brokerské platformy, sám jsem aktuálně také short v LC na podobném signálu. Vstupoval jsem ale trochu později (nečasuji vstupy na RSI, nicméně princip je hodně podobný).
  Obchodníky pracující s volume profily může zaujmout tento screenshot, kde jsem si volume profil zakreslil před vstupem do pozice:

  Sami vidíte, jak lze vyznačené oblasti s vykousnutím v profilech dobře použít pro vstupy a řízení pozice – tedy stejné principy, které používáme v intradenním obchodování.
  S COT filtrem lze pochopitelně obchodovat i na long stranu.
  Minulý týden se mi například velmi líbila tato situace v trhu RB – benzínu:

  Zde vidím v COT ratio opačný obrázek. Poměr nákupů/prodejů se pohybuje ve spodním pásmu – může to tak indikovat situaci pro long. Pokud bych používal RSI, mohl bych sledoval situace, kdy indikátor překračuje například linku 30 vzhůru:

  Osobně ale v tomto trhu nejsem long, protože obchoduji jinými automatickými strategiemi ropu, a byl bych tak v energiích příliš exponován.
  Shrnutí
  Swingové obchodování komodit pochopitelně vyžaduje adekvátní účet. Je nutné pracovat se stop-lossem na úrovních spíše vyšších stovek dolarů. Ovšem jako vždy existuje v trzích řada cest, jak potenciálně obchodovat danou situaci i s menším riskem (ale pochopitelně pro menší zisky). Je možné obchodovat různě silně korelující ETFs nebo použít například vertikální spread v opcích.

  Commitments of Traders

  Komoditní trhy jsou zajímavé i tím, že běžní spekulanti mohou ve středně a dlouhodobém horizontu nahlížet do karet profesionálům. Slouží k tomu tzv. COT report, který rámcově zobrazuje aktuální aktivity velkých fondů, komerčních subjektů a malých spekulantů. Pojďme si tento nástroj stručně představit.
  Commitments of Traders podrobněji
  Připomeňme, že v zásadě lze subjekty obchodující na komoditních trzích rozdělit do tří kategorií:
  1) Komerční subjekty - zajišťovatelé (angl. Commercials), což jsou subjekty, které používají komoditní trhy z důvodu zajištění komerční produkce (jde například o farmáře prodávající svoji produkci, různé producenty atd.) a fyzickému nákupu komodit (mlýny nakupující zrniny atd.). Tyto subjekty nakupují/prodávají komodity za účelem jejich skutečného fyzického dodání.
  2) Velcí spekulanti (angl. Large speculators) - velcí profesionálové z řad bank, fondů atd.
  3) Malí spekulanti (angl. small speculators) - malí tradeři obchodující příležitostně, nebo pravidelně, ale v malém množství kontraktů.
  Obchodní aktivity těchto jednotlivých skupin jsou sledovány státní autoritou, komisí Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a publikovány v podobě tzv. Commitments of Traders reportu (často zkracováno na COT)
  COT pak neukazuje o nic více ani méně, než jak velké pozice v souhrnu drží v trhu jednotlivé skupiny a zda-li jsou tyto pozice krátké či dlouhé. To jsou velmi podstatné informace - stačí si uvědomit, jak zásadně zvyšuje např. pravděpodobnost úspěšného obchodování používání základních nástrojů technické analýzy do směru hlavního trendu.
  Než se pustíme do praktických tipů jak COT používat, je důležité předeslat, že COT je pochopitelně pouze "orientační ukazatel" a je třeba jej používat spolu s dalšími obchodními nástroji. Jde o report publikovaný jednou týdně, tj. jeho data lze používat spíše pro dlouhodobé poziční obchody a pro základní orientaci v trhu. COT nám určitě nenapoví, zda-li půjde trh zítra dolu nebo nahoru - ale pomůže nám napovědět, co si myslí chytří velcí hráči o vývoji trhu v nejbližším týdnu - což je sama o sobě skvělá informace.
  Forma COT reportu
  COT vychází od roku 1962, nejprve byl publikován měsíčně, poté od roku 1992 každých čtrnáct dní a od roku 2000 je publikován každý týden. Oproti původní verzi obsahuje report také výrazně více informací (mj. jsou v něm od roku 1995 publikována také data týkající se opcí) a navíc je od roku 1995 dostupný všem zdarma na stránkách komise. V jeho textové podobě jej můžete nalézt každý pátek na webové adrese https://www.cftc.gov/cftc/cftccotreports.htm. Navíc na stejné stránce můžete nalézt zdarma i historické COT reporty až do roku 1986, s jejichž pomocí si lze aplikaci získaných dat procvičovat na historických datech.
  Jak si můžete všimnout na uvedené webové stránce, COT reporty jsou publikovány v dvou formátech - krátký a dlouhý lišící se množstvím uvedených informací. Jak si ukážeme dále, reporty jsou v řadě programů navíc zobrazitelné v grafické podobě, což může být výrazně přehlednější než původní strohé textové výpisy.

  Ukázka krátkého formátu COT reportu, konkrétně pro trh pšenice (Wheat). V reportu je vidět aktuální množství otevřených pozic (Open Interest), počet pozic jednotlivých skupin (non-commercial = velcí spekulanti, commercial=zajišťovatelé, nonreportable positions=ostatní, tj. malí spekulanti), změnu pozic oproti minulému reportu a také procentní zastoupení dané skupiny v celkovém množství otevřených pozic.
  Co je třeba si uvědomit, je skutečnost, že COT data nejsou jen dalším matematickým indikátorem, ale jsou to informace, které nevycházejí z aktuálních cen. Jsou to de facto fundamentální informace založené na aktivitách jednotlivých subjektů. Podrobné práci s COT indikátorem je věnováno několik knih - na dvě nejzajímavější naleznete odkaz v závěru tohoto článku. Chcete-li se COT indikátor naučit ovládat pro své obchodování co nejlépe, jednoznačně doporučujeme jejich studium.
  Chcete-li několik praktických rad, jak COT data interpretovat do začátku, tak zde je několik tipů:
  Na COT report je třeba nahlížet z dlouhodobého pohledu. Osobně používám COT indikátor na týdenních grafech a výsledkem analýzy tak může být určení základního dlouhodobého trendu v daném trhu. Taková informace je však velmi cenná - v případě určení základního dlouhodobého trendu obchoduji trhy na denních grafech pouze do směru trendu (resp. osobně používám COT indikátor pro analýzu jednotlivých noh spreadů).

  COT report zobrazovaný v programu Gecko Track'n Trade. Červená čára zobrazuje stav pozic zajišťovatelů, modrá velkých fondů, zelená jsou malí spekulanti. Všimněte si, že dokud jsou zajišťovatelé v extrémních low pak trh roste, jakmile začnou zajišťovatelé krátké pozice likvidovat, pak nastává vrchol trendu.
  Nejdůležitější skupina v rámci COT reportu jsou tzv. Commercials - komerční subjekty používající komoditní trhy pro fyzické zajištění svých dodávek. Tato skupina tvoří většinou podstatnou část držených pozic v daném trhu a změna nálady této skupiny vede velmi často ke změně ceny komodity. Zájmy Commercials se řídí jinými pravidly než zájmy spekulantů - Commercials se nesnaží (v principu) profitovat na změně ceny, ale chtějí si zajistit odbyt svých produktů za co nejvyšší cenu, případně zajistit nákup komodity za co nejnižší cenu. Commercials mají většinou pravdu v základních cenových pohybech - tato skupina má velmi dobré znalosti daného oboru a ví kdy je cena nízko, kdy vysoko, a případně kdy hrozí zvyšování cen, proti kterému se potřebují zajistit atd.
  COT report lze analyzovat pochopitelně celou řadou cest. Jako základní vodítko může posloužit vyhodnocování extrémních nákupních/prodejních nálad Commercials. Takové nálady se mohou v grafech zobrazit jako čistý rozdíl long - short pozic dané skupiny. Dosahuje-li tento rozdíl zásadních low pak většinou trh čeká růst, jakmile se začne křivka v extrémní oblasti otáčet, uptrend může být u konce a v řadě trhů může nastat pokles a naopak - viz ukázka grafu kukuřice.

  Pro lepší rozpoznání extrémních hodnot lze aktuální nabídku/poptávku jednotlivých subjektů zobrazovat také pomocí indexu udávající aktuální stav grafu vs. low a high za posledních x týdnů (osobně používám periodu 52 týdnů). Pomocí takového grafu - který si každý může zobrazit také např. v Execelu - jsou dobře patrné extrémní oblasti poptávky a nabídky. Na tomto grafu představuje červená čára graf zajišťovatelů a zelená velké fondy. První modrá svislá linka indikuje stav, kdy zajišťovatelé dosáhli extrémní prodejní hladiny za poslední rok, přičemž trh kukuřice vyrazil nahoru, druhá svislá linka zobrazuje situaci, kdy zajišťovatelé začali krátké pozice likvidovat, což často indikuje konec výrazného uptrendu a v řadě případů začátek downtrendu.
  COT report funguje ve všech komoditních trzích (tj. nejen v klasických surovinách, ale i ve virtuálních komoditách typu úrokové míry, Eurodollar atd.). V každém trhu mají však jednotlivé skupiny COT reportu trochu jiné způsoby chování a pro jednání jednotlivých skupin je třeba získat cit dlouhodobným pozorováním reportu.
  Závěr
  COT report je jednoznačně nezbytný nástroj pro poziční komoditní obchodníky. Pečlivá analýza reportu dokáže hodně napovědět o zásadních trendech v trzích. Data jsou navíc k dispozici zdarma a je možné si je graficky zobrazovat např. v Excelu. Pro podrobnější informace o reportu doporučuji velmi dobrou knihu Larryho Willamse Trade Stock & Commodities with the Insiders, Secrets of the COT report, pro doplňkové studium je zajímavá kniha Commitments of Traders : Strategies for Tracking the Market and Trading Profitably od Floyda Uppermana.
  Diskuzi o COTu naleznete na Finančníkovi zde: https://www.financnik.cz/forum/read.php?7,11127
×
×
 • Vytvořit...