Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Mám vaši novou knihu, jak konkrétně se posunout k prvním systematickým strategiím?

  Pokud vás vydělávání na burze zajímá, pak si nenechte ujít knihu Od myšlenky k reálným obchodům. Jsem přesvědčený, že svojí realističností a skutečnou praktičností se na míle liší od jiných knih, které si můžete na českém trhu pořídit. Ohlasy čtenářů si ostatně můžete sami přečíst například u tohoto příspěvku na Facebooku (kam můžete také napsat svoji zkušenost s knihou, pokud jste ji četli). Na této stránce můžete o knize najít více informací, případně si ji objednat.

  Jak postupovat dál, pokud vás obsah knihy zaujme? Například jako Michala, který mi o víkendu poslal následující dotaz:

  kniha-jak-dal.jpg

  Předně je myslím potřeba upřesnit, o čem celý můj pohled na profitabilní obchodování je. Primárně to nejsou „AOSy“ (Automatizované Obchodní Systémy), ale systematické strategie.

  Systematické strategie jsou takové, které se dají mechanicky popsat a otestovat. Ideálně by měly být postavené na nějaké logické myšlence (tzv. „idea first“ přístup), které rozumíme a kterou rozvineme do podoby obchodního plánu.

  Systematické strategie lze obchodovat ručně, automatizovaně, nebo třeba kombinovaně. Na tom už tolik nesejde. Jde už prakticky jen o konkrétní formu zadávání obchodních příkazů.

  „AOSy“ jsou tedy určitou možnou (nepovinnou) nadstavbou systematických strategií. A to je extrémně důležité pochopit hned do začátku. Protože pokud začínající obchodník začne od začátku přemýšlet jen o stavbě „AOSů“ pak se logicky hned vrhá do programování a vidí jen to, že musí postavit nějaké „roboty“. Od toho už je jen kousek k tomu, aby si koupil nejrůznější softwary, které budou „roboty“ stavět za něj. Což přirozeně nebývá dlouhodobě zisková cesta.

  Pokud se od začátku zaměříte na stavbu „systematické strategie“ vycházející z přístupu „idea first“, je přirozené, že pozornost zaměříte právě na samotnou prvotní myšlenku a budete se snažit tuto výhodu pojmenovat a otestovat. Najednou člověk nepotřebuje spoustu programování a vystačí si například s Excelem.

  A jednodušší systematické strategie lze určitě obchodovat i s Excelem. Pak je možné je i automatizovat, ale nemyslím si, že právě automatizací by se měl začínající obchodník stresovat dopředu. Sám i dnes některé strategie obchoduji ručně. Prostě přepíši několik signálů z nějakého programu (sám používám Amibroker) do platformy brokera. Proč to vše nemám zautomatizované? Protože nejsem programátor a snažím se postupovat v obchodování podle nejvyšších priorit. A testování „idea first“ přístupů má určitě vyšší prioritu než programátorsky náročnější automatizace. Ručním zadáváním několika příkazů denně trávím jen několik málo minut a navíc mě to umožňuje být s trhy v kontaktu.

  Výše uvedené je opravdu kriticky důležité. Většina začínajících traderů logicky programovat neumí (a ani se to nevyžaduje), a pokud si hned do začátku určíte příliš vysoké cíle, které programování vyžadují, tak s největší pravděpodobností zcela zbytečně neuspějete.

  Jistě, programovací jazyky typu Python mohou spoustu pokročilejších věcí usnadnit (a sám je používám), ale je potřeba rozumět tomu, že vše má svůj nezbytný vývoj.

  Jak konkrétně začít systematicky obchodovat?

  Systémy popsané v knize

  Prakticky bych vyšel z prvních dvou systémů popsaných v knize v bloku 4 – Obchodní systém krok za krokem. Jsou zde uvedena jasná systematická pravidla poměrně jednoduchých strategií. Za cíl bych si dal pokusit se vytvořit podobné backtesty, jako jsou uvedené v knize.

  Proto je dobré mít k dispozici nějaký software umožňující automatizovaný backtest. Byť třeba v Excelu by jistě šlo mnoho myšlenek otestovat také, osobně mi přijde použití specializovaného softwaru výrazně jednodušší. Programů umožňujících systematické backtestování existuje celá řada. Od těch zcela bezplatných po takové, které jsou nehorázně drahé. Solidní bezplatný software je třeba NinjaTrader (program je ale nutné si zakoupit, pokud jej budete chtít napojit na brokera), rozumně lze strategie vyvíjet v programu Multicharts, na Finančníkovi nicméně nejvíce pracujeme s programem Amibroker. Ten není bezplatný, ale patří k těm levnějším. Výběr softwaru tak v konečném důsledku bude určovat i to, v jaké komunitě se budete pohybovat. Na Finančníkovi se vám nejvíce dostane rady právě s Amibrokerem, neboť jej zde používají stovky obchodníků včetně mě. (A zdůrazňuji, že nejsem s Amibrokerem v jakémkoliv obchodním vztahu – z jeho doporučení nemám žádnou provizi. Jde o program, který se mi jeví jako nejvýhodnější v poměru cena/výkon.)

  Prvním krokem je tak nainstalovat si vybraný software a začít se s ním učit pracovat. Vytvořit backtest prvního systému popsaného v knize v bloku 4 by vám mělo zabrat měsíc, max. dva. A to je reálný start. Pak bych se pokusil otestovat druhý systém popisovaný v knize a to už je základ, se kterým lze v reálných trzích začít.

  Následuje tvrdá práce tradera – pořád testovat nové myšlenky. Osobně se dívám, co kde lidem funguje, čtu nejrůznější zahraniční blogy a magazíny a kdykoliv mě něco zaujme, tak se pokouším myšlenku sám rozpracovat do vlastní systematické strategie.

  První pracovní body pro dotažení systematické strategie jsou tedy následující:

  1. Vybrat si software, nainstalovat jej, seznámit se s jeho prostředím.
  2. Načíst do softwaru data.
  3. Učit se software používat například tím, že otestujete strategie z knihy.

  Vše výše uvedené lze určitě zvládnout jen s informacemi z knihy a manuálem k softwaru.

  Řada obchodníků vítá možnost vedení a zapojení do práce s ostatními. Proto jsou na Finančníkovi kurzy a skupiny jako TechLab, který zmiňujete.

  Konkrétně lze do startu uvažovat o:

  Základech Amibrokeru, který účastníky formou výkladu provede základy skriptováním tímto programem.

  Základy profitabilního obchodování v 10 týdnech – kurz probírající podobné informace jako kniha. Hodně se věnuje samotným principům základů obchodování. Neobsahuje skriptování.

  TechLab – skupina technické podpory. Prostředí, kde se každému snažíme poradit, když se „zasekne“. Určitě ideální pro startující tradery, kteří mají otázky. Pokud se zaseknete na skriptování, pomůžeme postrčit dále. Plus zde každý týden publikujeme technické tutoriály pro další inspiraci, běží zde minikurzy (aktuální první na zvládnutí Pythonu) a mj. je zde možné načerpat inspiraci „co funguje“ (průběžně zde já i ostatní publikujeme své výsledky). Nicméně TechLab není kurz – není zde vysvětlováno obchodní know-how. Je to skupina zaměřena na řešení technických výzev.

  Workshop swingového obchodování – nejkomplexnější „startovač“. Předávám několik hotových strategií, které sám obchoduji včetně kódů a včetně toho, že krok za krokem probíráme jejich implementaci. Tj. jak je spustit v Amibrokeru, jak zadávat příkazy do brokerské platformy atd.

  Prostředků pro získání podpory tedy na Finančníkovi existuje celá řada. Maximálně ale doporučuji pokusit se zvládnout výše uvedené tři body co nejvíce „vlastní cestou“. Samozřejmě to bude vyžadovat zejména z počátku nemalé úsilí, ale v obchodování bohužel profity bez práce neexistují. A každá snaha řešit systematicky výzvy se v tradingu v budoucnu násobně vrátí.

  20.6.2021

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.