Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Peníze nikdy (a nikde) nespí #1: Bursa Malaysia

  Jedna z hlavních výhod tradingu (zejména pak AOS) je ta, že můžeme vydělávat 24 hodin denně, doslova "kolem celého světa". Nic nám nebrání mít naše systémy puštěné i v momentě, kdy spíme, a nechat naše peníze pracovat za nás. Nemluvě pak o možnostech diversifikace – nediversifikovat se pouze napříč trhy, ale rovnou napříč celými zeměmi a kontinenty.

  I přes sporné výhody možnosti tradovat 24 hodin denně napříč časovými zónami se o této možnosti nikde nepíše, nikde nemluví, nikde nenajdeme žádné praktické rady a zkušenosti. Proč je tomu tak? Nejsou různé světové burzy na takový krok ještě připravené? Jak můžeme začít profitovat z tradingu kolem celého světa? Jelikož sám smrtelně vážně přemýšlím, jak svá AOS portfolia nechávat pracovat nonstop (protože peníze nikdy a nikde nespí), rozhodl jsem se přijít celé záležitosti na kloub a udělat si jasný, osobní obrázek. Jako první krok jsem se vydal do východní Asie, abych osobně zjistil, jak se mají věci tam. Mojí první zastávkou byla Bursa Malaysia (ve slově "Bursa" není chyba, takto se lokální hlavní burza skutečně jmenuje), na které jsem se sešel s viceprezidentem pro strategický rozvoj Gobanem Arasu a jeho asistentkou Surinou Jaafar. Panu viceprezidentovi jsem položil mnoho otázek, některé z nich jsem zpracoval do tohoto článku, včetně osobního souhrnu na závěr.

  Otázka zcela na začátek: Mohl byste poskytnout nějaké obecné statistiky o Bursa Malaysia?

  Bursa Malaysia je zásadním hráčem v regionu. S celkovou market kapitalizací 1,7 trilionu Malajských Ringgitů (přibližně 9 trilionů Kč) reprezentuje jednu z největších kapitalizací celého světa. Některé společnosti obchodované na Bursa Malaysia patří mezi nejbohatší společnosti na světě, s tak obrovským množstvím peněz, že aktuálně mohutně investují ve všech regionech, včetně velkých investic v Evropě.

  V současnosti nabízíme všechny druhy produktů. Celkem 18 equity sektorů se stovkami akciových titulů, ETF´s, deriváty (komoditní futures kontrakty i opce) a samozřejmě bondy (dluhopisy).

  Průměrná market kapitalizace roste každý rok, s jediným menším poklesem v roce 2008. V tuto chvíli přibližně čtvrtina veškerého tradingu pochází od zahraničních institucí, což znamená, že Bursa Malaysia začíná být postupně více a více uznávaná mezi investory a tradery ve všech částech světa.

  Jaké jsou vaše střednědobé cíle?

  Pokud bych to měl shrnout, tak obecně nyní Malajsie podniká veškeré kroky k tomu, aby se do roku 2020 přesunula z rozvojových zemí mezi rozvinuté země. Toto odráží i strategie a naše snahy na Bursa Malaysia.

  Právě teď jsme například v procesu implementace high-end tradingové technologie – stejné, jakou využívá burza NASDAQ v USA. Také se snažíme zaujmout mladé investory a tradery a představit jim burzu i naše produkty v ultra-přátelské formě, maximálně "ušité na míru" mladé cílové skupině. Naším úspěchem v této oblasti je například web www.BursaMKTplc.com, což je nesmírně úspěšný projekt s rapidně rostoucí návštěvností každý den.

  Veškerá naše strategie je založena na dlouhodobém, udržitelném růstu, raději než na rychlých profitech. Děláme také vše proto, abychom se již brzy stali světově uznávanou burzou.

  Co by měl být největší argument pro tradera nebo investora z Evropy, aby se vůbec začal zajímat o Bursa Malaysia.

  Diversifikace, vysoký standard regulace, růst, obří kapitalizace, široká nabídka produktů. Brzy už i špičková technologie.

  Nabízíte také nějaké vhodné produkty pro daytrading? S uspokojivým denním volume a zajímavou volatilitou?

  V tuto chvíli je možné obchodovat několik zajímavých společností, které disponují jak vysokým objemem obchodů, tak zajímavou volatilitou.

  Pokud se mě však ptáte na algoritmické obchodování, zde musí odpovědět následující: Jak už jsem zmínil, jsme právě v procesu implementace high-end technologie, kterou můžeme klidně nazvat jako "Ferrari" mezi trading technologiemi. Tato technologie, jakmile bude implementace úspěšně v brzké budoucnosti dokončena, umožní i
  algoritmické obchodování.

  Mezi deriváty nabízíte futures kontrakty na zlato a ropu. Oba tyto trhy jsou momentálně velmi populární. Jak mohou tradeři profitovat z toho, že budou tyto komodity obchodovat právě u vás, namísto burzy v Londýně nebo New Yorku?

  V tuto chvíli je hlavní úloha derivátových produktů na Bursa Malaysia především uspokojovat nabídku po fyzické podobě těchto komodit a také poskytnout možnost hedgeování. Takže spekulativní akce s těmito produkty zde zatím není tak běžná a rozšířená jako například v Londýně nebo New Yorku, ale to nic nemění na tom, že tradeři po celém světě mohou svobodně plánovat a exekuovat na našich derivátových produktech i spekulativní obchody. Jsme zcela otevřeni i spekulativnímu tradingu, který již dnes může každý na naší burze provozovat.

  Rád bych také zmínil ještě jednu věc, když už se bavíme o derivátových produktech. Bursa Malaysia je číslo jedna v obchodování futures kontraktů na palmový olej (Palm Oil). Žádná další burza na světě nemůže nabídnout takovou likviditu na této komoditě jako naše burza.

  Důležitá otázka pro regionální tradery a investory: Jsou produkty na Bursa Malaysia snadno dostupné skrze celosvětově známé brokery, jako je například Interactive Brokers?

  Co se týče derivátových produktů (komodit), ty jsou díky úzké spolupráci s burzou CME v Chicagu už nyní snadno dostupné skrze GLOBEX, takže by měly být v nabídce každého rozumného brokera, který přístup na Globex poskytuje (pozn.: to je i případ zmíněného Interactive Brokers).

  Co se týče akcií a ostatních produktů, ty jsou momentálně obchodovatelné skrze naše největší banky, jako jsou například Maybank, CIMB nebo RHB. Jakmile však dojde ke spuštění naší nové tradingové technologie, nic nebude bránit celosvětovým brokerům, aby naše produkty přidali do svých služeb.

  A otázka na závěr: Jak je na tom Bursa Malaysia s regulací, v porovnání s US a evropskými standardy?

  Zaprvé, jako islámská země i na Bursa Malaysia uznáváme jako nejvyšší stupeň regulace principy Shari´ah, což jsou vysoce etické principy, které mimo jiné výrazně pomáhají projít bez větší újmy celosvětově turbulentními obdobími, jako byl například rok 2008.

  Zadruhé, jelikož 25 % naší burzy je vlastněno burzou CME, nepřetržitě pracujeme na tom, abychom v rámci globálního uznání naplnili regulační standardy v USA a Evropě, momentálně především CFTC approval a U.S. SEC approval. Tím se dostaneme na nejvyšší stupeň regulace – stejný, jako dnes nabízejí hlavní burzy v USA a Evropě.

  Můj osobní dojem a souhrn

  Návštěva Bursy Malaysia byla zajímavá a podnětná. Můj osobní pocit byl takový, že se svými strategickými plány to zde myslí smrtelně vážně. Trochu pochybnosti mám o rychlosti realizace, při procházce chodbami burzou jsem měl občas tak trochu pocit, že se procházím chodbami některé z českých přebujelých institucí, takže o byrokracii zde asi nebude nouze. Na druhou stranu, z viceprezidenta bylo cítit odhodlání, perfektní technické a technologické znalosti, jasné uvědomění si světové konkurence a upřímná snaha o rychlý rozvoj (který je dle mého názoru tlačený i faktem, že čtvrtinovým podílníkem je CME, aktuálně největší burza světa).

  Růst, progres, odhodlání a pracovitost východoasijského regionu je něco, co mě fascinuje už dlouhou dobu (a co nezřídka tvrdě kontrastuje s momentálně silně sociálním a socialistickým nebo nacionalistickým směřováním Evropy) a jsem sám smrtelně vážně odhodlán na zdejším bohatství také participovat. Jediná otázka zní, kdy bude ten správný moment.

  Není tajemstvím, že Bursa Malaysia momentálně "závodí" s dalšími dvěma hráči v regionu – burzou v Singapuru a Hongkongu. Dá se tedy očekávat, že i tyto burzy se nyní snaží o rychlý strategický a technologický rozvoj (obě také plánuji navštívit a sejít se s tamním managementem), což nám dává naději, že východní Asie začne být již brzy seriózním kandidátem na obchodní aktivity všech seriózních traderů (a pro mě kandidátem pro rozšíření mých AOS strategií). Ostatně, mé AOS principy a způsob vývoje strategií jsou vcelku univerzální a měly by být aplikovatelné na jakékoliv další trhy. Momentálně jsem sice s kolegy zcela zaneprázdněný rozjezdem (soukromého a uzavřeného) fondu, jakmile se mně však trochu uvolní ruce, pustím se do seriózního studia praktické aplikace mých AOS i na trhy mimo EU a USA. Východní Asie bez debat dříve či později přibude do mého portfolia.

   

  bursa-malaysia-1.JPG

  bursa-malaysia-2.JPG

  8.2.2015

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...