Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Technická analýza pro nováčky 8: Pauza na zamyšlení

  Technická analýza nejsou pouze indikátory, čáry, křivky – zkrátka a dobře technika. Technická analýza je také o myšlence, filosofii, přístupu a nadhledu. Příliš mnoho pitvání se v technické analýze také není zrovna dobré – a proto si dnes dáme malou pauzu k zamyšlení a podíváme se na technickou analýzu i z trochu jiného úhlu. Položíme si totiž řadu otázek, které jsou kolikrát mnohem důležitější, než jakou periodou indikátoru používáte a kolik technické analýzy bych měl mít ve svém grafu.

    

  TA-pro-novacky-zamysleni.jpg

  Foto (c)depositphotos.com/lucadp 

  Co vlastně analyzujete? Co vlastně děláte?

  Každá technická analýza musí mít především nějakou základní myšlenku, nějaký koncept. Obecné koncepty jsou vcelku známé: Můžete chtít analyzovat vyčerpání trhu, trend trhu, stagnace trhu s předpokladem dalšího pohybu nebo důležité zóny v trhu s předpokladem, že právě v takových se odehraje určitý pohyb, na kterém budete moci profitovat. Můžete také pracovat s konceptem analýzy mezi více trhy, více timeframy atd.

  Je vcelku jedno, jaký přístup si vyberete (pokud vám funguje), ale je nezbytné chápat, co je můj koncept. Řada nováčků spíše "střílí naslepo" s předpokladem, že najdou něco, co bude fungovat. Ale pro profesionální trading je třeba trochu více. Abyste si byli schopni zachovat střízlivý nadhled, musíte se neustále sami sebe ptát: Co vlastně děláte? Co vlastně analyzujete? Co je váš koncept? A proč právě tento koncept? Tyto otázky vás budou lépe udržovat ve snaze nad svým počínáním opravdu přemýšlet a postupně profilovat svůj vlastní přístup k technické analýze do velmi osobité, ale také vysoce uspokojující podoby. Snažte se klást si podobné otázky neustále (někdy je velmi, velmi náročné o nich přemýšlet), a to ideálně v kombinaci s co nejvíce pozorováními trhů – protože tak z toho v budoucnu mohou vzniknout nové, skutečně silné nápady a myšlenky.

  Nehledáte náhodou svatý grál?

  Snažíte se využívat technickou analýzu k tomu, abyste vydělávali, nebo k tomu, abyste nalezli svatý grál? Jsou to dvě rozdílné věci.

  Žádná technická analýza na světě nikdy nebude bez ztrátových obchodů. Přesto obchodování jen pro samé zisky je to, za čím se řada nováčků žene. Říká se tomu hledání svatého grálu.

  Za deset let své obchodní kariéry jsem viděl bezpočet nováčků, kteří začali s rozumným obchodním systémem, který měl hlavu i patu a solidní předpoklady něco vydělat, ale jakmile se objevily první ztráty, nováčci takový systém opustili a šli se zabývat jiným obchodním systémem. S prvními ztrátami ovšem takový opustili a opět se šli zabývat systémem zcela jiným. A tak pořád dokola.

  Technická analýza nám neslouží k tomu, abychom se jejím studiem dokázali vyhnout bolestem ze ztrát. Slouží nám k tomu, abychom si s jejími nástroji dokázali vybudovat solidní obchodní přístup. Kvalitní money management pak bude vydělávat peníze – ovšem i s řadou ztrátových dnů.

  Máte tedy jen dvě možnosti. Hned teď se smířit s tím, že bez občasných ztrát to nepůjde – a na bolest ztrátových dnů si začít pomalu zvykat.

  Anebo i nadále hledat svatý grál.

  Určitě se ale ujistěte, že to není to, co děláte už nyní. Mnoho nováčků v tradingu ve skutečnosti přesně toto dělá, ale není ochotna si to přiznat a připustit. Hledají svatý grál, protože cosi v jejich hlavě funguje jako obranný mechanismus, který je raději nutí do nekonečna hledat (v naivním očekávání "co kdyby") než kliknout a zažít možnosti bolesti ze ztráty. Jenomže žádná profese na světě nepřináší jen vítězství, a pokud chceme získávat, musíme se naučit i ztrácet. Tak to zkrátka a dobře chodí.

  Hledáte "zaručené vstupy", nebo pohyby?

  S hledáním svatého grálu souvisí nekonečná snaha hledat "zaručené vstupy" namísto pohybů. To je opět velmi zrádný myšlenkový stav, který nás odvádí od skutečné podstaty profitabilního obchodování – tj. money managamentu a RRR. Vydělat můžeme tak, že pokud nastane trend, pokusíme si z něj "urvat", co to půjde, a pokud trend nenastane, budeme se snažit prodělat co nejméně. Nikdy ovšem dopředu nemůžeme říci, co trend může být a co nemůže – to opravdu nikdy nevíme! Proto musíme na prvním místě operovat s kvalitním money managementem (zahrnujícím umístění stop-lossu, výstup z trhu a řízení pozice). Technická analýza by nám zdaleka neměla sloužit jen ke hledání vstupů, ale především k možnosti zanalyzovat správné umístění stop-lossu, správný výstup z případného pohybu a efektivní řízení pozice.

  Občas tedy nováčkům může pomoci obrátit si na chvilku pohled tak trochu vzhůru nohama a podívat se na věci jiným, novým a čerstvým pohledem: Zkuste si ve svých grafech izolovat velké pohyby a přemýšlet o tom, jak v takových, v případě že nastanou, zůstat co nejdéle (jaké techniky technické analýzy vám k tomu pomůžou), nebo přemýšlet o tom, jak z takových nejefektivněji vystupovat a jakým způsobem u takových řídit pozice (posouvat stop-loss). Pak teprve zpětně začněte přemýšlet o tom, jaké vstupní nástroje technické analýzy volit, abyste se do většiny takových pohybů v budoucnu dostali – avšak pozor, s přirozeným a logickým předpokladem, že na každý pohyb, který se nám zachytit povede, musí logicky připadat řada takových, kde se to nepovede!

  Občas obrátit pohled a začít od výstupů (a pak teprve hledat vstupy) může přinést hodně zajímavého a nového myšlení "out-of-the-box" (mimo rámec).

  Nejdete na to moc komplikovaně?

  Občas se nestačím divit tomu, jak mnoho lidí miluje komplikace. Jakmile si něco mohou do nekonečna zkomplikovat – hned to také udělají.

  Nováčci v tradingu také nezřídka zaměstnávají svůj mozek nepodstatnými ptákovinami (otázky typu, co když se pustím do obchodování na burze a burza skončí? No schválně, co myslíte, že se stane...? Myslíte, že budete mít v takové situaci ještě nějaké zaměstnání?), výběrem brokerů (opravdu to není to nejdůležitější!) a přemýšlením, jak co nejvíce hned od začátku sehnat zadarmo (což pak bývá nezřídka velmi draze kompenzováno). Občas se nestačím divit, jaké různé ptákoviny lidé řeší v našem diskuzním fóru namísto toho, aby se zabývali tím, co je v tradingu opravdu podstatné.

  Takže v prvé řadě, nekomplikujte si věci přemýšlením o balastu, konspiračních teoriích a ptákovinách typu "jaké vlastně tvořím hodnoty obchodováním na burze?" (jaké tvoříte sezením v kanceláří a zíráním do počítačové obrazovky?). Soustřeďte se na to jediné – jak na burze vydělat peníze. Kvůli tomu jste snad v tomto byznysu, nebo ne? A pokud ne, tak zřejmě více peněz vydělat nepotřebujete...!

  A v druhé řadě, udržujte tomu adekvátně střídmou a jednoduchou i vaší technickou analýzu. Stačí vám 2–4 jednoduché nástroje, není třeba mít obrazovku plnou desítek nástrojů a grafů. Přemýšlejte raději o konceptu, RRR a money managamentu než o tom, jak bude vypadat vaše obrazovka co nejlépe, pokud se na ni přijde podívat váš kamarád.

  Na druhou stranu, ve své jednoduchosti zůstávejte i trochu "rafinovaní". Experimentujte a nehledejte zase ani to notoricky nejjednodušší – dnešní burza potřebuje trochu více než jen double top a double bottom. Musíte jít na to chytře, rafinovaně, to ovšem neznamená, že vaše technická analýza musí být extrémně komplikovaná a čítat tolik prvků, že už se v nich nevyzná ani Sheldon z Big Bang Theory.

  Věřím, že pokud budete s vaší technickou analýzou rozumně střídmí, budete se soustředit na money management a RRR, nebudete hledat svatý grál a budete mít jasný koncept a představu o tom, co děláte (a zároveň přidáte i trochu vlastní invence, která přinese nějaké drobné "rafinovanosti"), budete mít velmi solidní základ k tomu začít být na burze profitabilní.

  Tolik tedy k dnešní malé pauze.

  16.2.2014

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřte se na to, co přináší reálné výsledky.

  Nakopněte své obchodování
  k systematickým profitům

  (program pro začínající obchodníky, kteří se chtějí dostat ke stabilnímu obchodování bez časové náročnosti)

  Začínáme 30. 1. 2024.

  Nově s vytvořením a popisem všech pravidel mechanické obchodní strategie, ve které mám sám aktuálně otevřený profit +224 121 Kč!

  >> Workshop profitabilního obchodování od A do Z

  Další články na toto téma

  Práce s grafy pro nováčky: Jaké nástroje a indikátory jsem shledal jako účinné a neúčinné

  Nováčci mají dnes jednu zásadní nevýhodu: Existuje dnes tolik různých nástrojů technické analýzy, tolik indikátorů, že je téměř nemožné se vůbec rozhodnout, co si vybrat. Pokusím se tedy dnes stručně popsat, co jsem já sám shledal za svou obchodní kariéru jako zajímavé, nebo naopak nezajímavé.
  Základní nástroje technické analýzy
  Supporty a resistence. I když je sám příliš nepoužívám (jsou spíše parketou Petra), jsou jedním ze základních, velmi důležitých a funkčních nástrojů technické analýzy. Umožňují nám plánovat obchody, nebo alespoň jejich části do budoucna a říkají nám skutečně mnoho o struktuře trhu. Ať už je váš obchodní styl jakýkoliv, S/R úrovně jsou něco, co byste měli ovládat. I pokud je nebudete v budoucnu vyloženě používat, v řadě případů se může čtení S/R úrovní hodit například pro plánování posunu SL nebo plánování výstupu části kontraktů.
  Swingy. Pro mě osobně alfa-omega pro čtení struktury trhu, jak jsem psal v minulém článku. Neumím si představit práci s grafy bez swingů, protože ty mně řeknou téměř vše potřebné o směru trhu a také o oblastech jeho nerozhodnosti. Stejně jako S/R úrovně i čtení swingů chce trochu citu a praxe, ale později se může hodit pro téměř jakýkoliv obchodní styl. Ne vyloženě pro časování vstupů a výstupů, ale především pro určení aktuální struktury trhu a trendu a dle toho získání lepšího pohledu na to, zda vůbec na nějakou obchodní příležitost právě vyčkávat - a jakým směrem.
  Pivoty. Nikdy jsem v nich nenašel nic, co by mně dalo nějakou smysluplnou informaci nebo mně pomohlo. Jedinou výjimkou jsou FinWin Pivoty, které ale využívám v podstatě pro trh e-mini Russell 2000 jako jednu z metod výstupů. Jinak si myslím, že pokud si nakreslíte do trhu S/R úrovně, dají vám solidnější a funkčnější základ.
  Volume. Abych se přiznal, sám jsem ve volume nikdy nenašel žádné hlubší využití. Tím neříkám, že zde není - jen osobně jsem nenašel ani v diskréčním obchodování FinWin ani v AOS obchodování nic, co by mně dalo skrze volume nějakou výhodu a vylepšilo mé obchodování. Oproti tomu Petr skrze volume a orderflow dokáže číst řadu zajímavých informací, které v jeho obchodním stylu FIMS pomáhají, jsou to však již pokročilejší záležitosti. Myslím si tedy, že rámcově se bez hlubší znalosti volume v začátcích každý obejde, později záleží už na profilování osobního obchodního stylu, při kterém nástavba skrze volume informace může být pro jistý okruh obchodníků již užitečná a nápomocná.
  Fibonacciho retracementy. Za jediný opravdu validní retracement považuji 50% retracement, který hojně používám a tvoří nedílnou součást systému FinWin. Ostatní Fibonacciho úrovně mně nikdy žádný extra benefit nepřinesly a opět myslím, že zakreslení S/R úrovní a orientace ve struktuře swingů jsou spolehlivějším ukazatelem. Vím, že někteří obchodníci používají různé Fibonacciho úrovně například pro výstupy, což si myslím, že rámcově není špatný přístup, ale řekl bych, že je asi tak na úrovni jakékoliv jiné běžné výstupní techniky. Neurazí, ale ani ničím výrazně nepřekvapí. Toť jsou mé zkušenosti a závěry (proto také krom 50% retracementu vůbec nepoužívám).
  Indikátory
  Klouzavé průměry. Opět se jedná v oblasti indikátorů o to naprosto nejzákladnější a dle mého názoru to naprosto nejlepší. Já sám zbožňuji klouzavé průměry všeho druhu. Používám je jako téměř základní prvek diskréčního obchodování FinWin (EMA34 a EMA204), ale i řada mých AOS využívá různé druhy klouzavých průměrů, ať už pro vstupy, tak i pro řízení výstupů a posouvání stop-lossu. Nejraději mám SMA, EMA a (K)AMA, ale nepohrdnu jakýmkoliv typem klouzavého průměru 🙂 Využití je obrovské a troufám si říci, že i s pouhými klouzavými průměry + čtením struktury trhu se dá postavit skvělý obchodní systém.
  Momentum indikátory. Obecně mám opět momentum indikátory rád, a to všech typů. Mé oblíbené je samozřejmě CCI, které je opět základem systému FinWin - ovšem POZOR, někteří lidé se mylně domnívají, že CCI a FinWin patterny jsou u systému FinWin to nejdůležitější, není to však pravda. Naprostý základ je struktura trhu, to je opět alfa-omega, FinWin patterny a CCI už jen slouží k jemnému časování (více v našem on-line semináři Daytrading od A do Z). A ono to tak nějak platí obecně. Struktura je základ, pak teprve přicházejí na řadu vstupy. Proto vstup na základě faktu, že "A překříží B" je poměrně naivní přístup, vždy záleží v prvé řadě na celkovém kontextu trhu.
  Oscilátory. Zkušenosti s oscilátory mám tak na půl. Existují zajímavá využití například pro výstupy nebo divergence. Takže zde už spíše záleží na typu obchodníka a jeho celkovém obchodním stylu, směru a pojetí. V zásadě oscilátory vůbec nepoužívám a zcela se bez nich obejdu. Ale vím, že pracovat se s nimi rozumně dá.
  Křivky. Různé druhy "Bands" (Bollinger Bands, Keltner Channel atd.) se mně spíše neosvědčily. Opět se dá nalézt několik zajímavých funkčních přístupů, ale zrovna tak si myslím, že v začátcích je to něco, bez čeho se trader vcelku bez problémů obejde. Pokud nějaké rozumné využití křivek máte a používáte, je to určitě super, pokud jste s křivkami do styku zatím nepřišli, určitě začněte spíše se základní strukturou trhů, nějakým klouzavým průměrem a případně nějakým momentum indikátorem (nebo oscilátorem).
  Závěr
  Závěrem bych ještě rád dodal, že hlavní je držet si věci jednoduché a příliš je nekomplikovat. I s jednoduchými nástroji se dá postavit kvalitní strategie, podstatný je pak ale převážně money management a psychika tradera.

  Fibonacci extensions

  Fibonacci extensions, neboli Fibonacciho rozšíření, je nástroj technické analýzy, který se používá k identifikaci potenciálních cílových cen po trendovém pohybu. Účelem použití je identifikovat úrovně, na kterých se ceny mohou odrazit nebo pokračovat v trendu.
  Základní princip
  Fibonacci extensions jsou, stejně jako Fibonacci retracements, založeny na Fibonacciho posloupnosti, která začíná čísly 0 a 1 a pokračuje součtem předchozích dvou čísel. Například prvních několik čísel Fibonacciho posloupnosti je následujících:
  0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89
  Poměr mezi těmito čísly je velmi přesný a často se vyskytuje v přírodě, umění a architektuře. Fibonacciho rozšíření využívá tento poměr k identifikaci potenciálních cílových cen na finančních trzích.
  Hlavní hladiny Fibonacciho rozšíření jsou 138,6 %, 150 %, 161,8 %, 261,8 % a 423,6 % a jsou považovány za úrovně, na kterých se ceny mohou odrazit nebo pokračovat v trendu.

  Indikátor Fibonacci extensions aplikovaný na graf akcie Apple. Barevné linky znázorňují úrovně indikátoru. Červené šipky ukazují, že trh testoval úrovně 161,8 %, 261,8 % a trendoval k úrovni 361,8 %.
  Závěr
  Fibonacciho rozšíření je užitečný nástroj technické analýzy, který lze použít k identifikaci potenciálních cílových cen po trendovém pohybu. Obchodníci mohou použít Fibonacciho rozšíření k tomu, aby se pokusili předpovědět, kam se trh bude v budoucnu ubírat.

  Technická analýza pro nováčky: Kam umístit základní stop-loss?

  Stop-loss je naprostý základ dlouhodobě úspěšného tradingu. Riziko je to jediné, co můžeme v trzích kontrolovat, a stop-loss je nástroj, jak tuto kontrolu reálně aplikovat. Správné umístění stop-lossu je občas vcelku solidní věda, ale je třeba začít alespoň s něčím rozumným a smysluplným. Pojďme si tedy dnes povědět, jak se pustit do umísťování stop-lossu a ukázat si alespoň tři jednoduché, základní metody.
  Nesprávně položená otázka
  A hned úvodem se pustím do tématu trochu netradičně. Ona otázka: "Kam umístit stop-loss?" totiž není tak úplně správně položena, respektive je tak trochu nekompletní. Správně by otázka měla znít: "Kam umístit stop-loss a zároveň nepřekročit maximální risk stanovený na jeden obchod?"
  Každý obchodník by totiž měl začít tím, že si stanoví konkrétní maximální procento účtu, které bude na každý obchod riskovat (většinou od 0,5 do 3 %) a toto číslo nikdy nepřekročit. Tento základní krok je také naprostým základem money managementu a nejdůležitějším základem úspěšného obchodování – stačí si dohledat starší články na téma money managementu. Svým způsobem by se dalo říci, že stop-loss bychom mohli klidně umísťovat skutečně jen dle riskovaného procenta a nedělat z toho větší vědu. My jsme však v seriálu o technické analýze a technická analýza nám může nezřídka napovídat, že je možná škoda umísťovat do trhu zbytečně velký stop-loss, když nám určité formace říkají, že se dá riskovat i méně. A právě proto tedy o umístění stop-lossu do trhu přemýšlíme – aby vhledem k technické analýze a tomu, co se právě v trhu děje, nebyl příliš malý ani příliš velký, aby byl v souladu s maximální námi povolenou riskovanou částkou na obchod (vyjádřenou jako procento z účtu) a abychom zbytečně nevstupovali jen s jedním kontraktem tam, kde nám případná kombinace malého stop-lossu a až několikanásobně vyššího námi maximálně povoleného limitu nabízí množství kontraktů mnohem vyšší.
  Takže, pojďme na to.
  Swing
  Za nejuniverzálnější metodu umísťování stop-lossu bych asi zvolil swingy. Myslím, že umísťovat stop-loss nad/pod swingy je technika, kterou nikdy nic nezkazíme a která bude mít vždy v technické analýze značný význam. Tato technika je jednoduchá, univerzální, zároveň aplikovatelná na všech časových rámcích i trzích. Nevýhodou může občas být přílišná velikost stop-lossu při umístění právě pod/nad swing, nicméně z pohledu technické analýzy mají swingy značný význam a tak si z pohledu technické analýzy příliš lepší metodu umísťování pro začátečníky představit nedovedu.
  Pojďme na jednoduchý příklad.
  Nezbytnou a velmi důležitou součástí mého přístupu obchodování systému FinWin jsou odrazy od EMA34. Zkusme tedy nyní bez CCI jen pro příklad nasimulovat několik vstupů do trendu právě v podobě odrazu od EMA34 a zakreslit si, kam přesně bychom pod tyto long obchody umístili základní stop-loss:

  Umístění bych dle vkusu vybíral 1–3 ticky pod swing a v rozjetém trendu využil swingy i k posunům stop-lossu. Pokud velikost od vašeho vstupu ke stop-lossu vyjádřena v USD je menší než vámi povolený maximální risk vašeho účtu, můžete zvážit i vstup s více kontrakty. Příklad: Obchodujeme s účtem 5 000 USD a riskujeme max. 2 % na obchod, což je 100 USD. Pokud by byla vzdálenost od vstupu ke stop-lossu 50 USD, není důvod nevstoupit do trhu se dvěma kontrakty.
  Další výhodou této techniky je, že je takzvaně "marked-based", tj. vaše stop-lossy jsou skutečně umístěny dle toho, co právě dělá trh a kde má své důležité úrovně.
  Analýza MAE
  Druhá metoda, kterou mohu vřele doporučit nováčkům v tradingu, se nazývá MAE (Maximum Adverse Excursion) a je to technika již trochu komplexnější, vyžaduje i trochu práce v Excelu. Je to ale má oblíbená technika, kterou jsem používal nesmírně dlouho a používám v řadě případů dodnes. Z mého pohledu je to technika spolehlivá, odzkoušená, i když oproti swingům má tu nevýhodu, že již není market-based. Spíše než na aktuální situaci v trhu reaguje na statistické analýzy minulosti. Výhodou naopak je, že pokud najdeme náš "optimální" stop-loss, můžeme ho nastavit do naší obchodní platformy a stop-loss už se zadá při vstupu do trhu automaticky sám – nemusíme tudíž nic umísťovat ručně.
  Co je tedy MAE?
  Je to největší protipohyb, který vaše pozice provedla za dobu své "existence. Na obrázku vidíme příklad, kdy bychom vstoupili short do trhu TF na ceně 1065.70. Než se trh rozjel naším směrem, udělal největší protipohyb hned na další svíčce, a to na cenu 1067.10. Celkový protipohyb tedy představuje 1.4 bodu, tj. 1.4 x 100 = 140 USD. MAE tohoto konkrétního obchodu je tedy 140 USD.
  Pointa analýzy MAE pak je, že v rámci backtestu zanalyzujeme MAE všech našich testovaných obchodů a koukneme se, jaké MAE bylo u všech našich obchodů nejčastější. Dle toho pak najdeme optimální velikost našeho stop-lossu, tj. takovou, která odráží nejčastější protipohyby trhu v rámci našeho systému. Takový stop-loss pak budeme používat (případně jiný na stranu long a jiný na stranu short).
  Pro kompletní postup analýzy MAE v tomto článku bohužel není prostor, doporučuji tedy případně prohledat starší články..
  Výhoda této techniky také je, že v řadě případů jsou stop-lossy na základě optimalizace MAE menší než při použití swingů (záleží ale na řadě okolností).

  Klouzavý průměr / PSAR
  Poslední zajímavou technikou pro začínající obchodníky může být využití některého z klouzavých průměrů nebo indikátoru PSAR (Parabolic SAR). I když v obou těchto případech už se jedná o trochu náročnější techniky, neboť musíme otestovat několik různých typů nastavení period, než najdeme tu správnou.
  Pro klouzavé průměry pak můžeme udělat drobný "trik". Pro obchody short budeme používat klouzavý průměr z hodnot HIGH (nikoliv close) a pro obchody long budeme používat klouzavý průměr z hodnot LOW. Existují také různé typy klouzavých průměrů a i v tomto ohledu se vyplatí trochu experimentovat a otestovat případně více variant (třeba tak, že do našeho testovacího Excelu si přidáme řadu sloupců s různými periodami klouzavého průměru / PSAR a zapíšeme při vstupu hodnotu každého z nich; později pak v Excelu zanalyzujeme, které z nastavení by bylo v kombinaci s našimi vstupy nejvhodnější).
  Na obrázku je příklad použití indikátoru PSAR, který existuje v každém solidnějším analytickém programu. Nevýhoda je, že na můj vkus občas mohou být stop-lossy s PSAR trochu velké. Záleží ale opět na stavení a stylu obchodování s tímto indikátorem. Osobně jsem doposud tento indikátor v praxi nikdy nevyužil, ale například s klouzavými průměry jsem prováděl řadu experimentů v rámci AOS a potenciál zde vidím. Tj. pro koumavější nováčky v tradingu určitě i klouzavé průměry a PSAR jsou věci, které mohou být zajímavé.

   
  Závěr
  Dnešní tři tipy jsou tedy jednoduché metody, se kterými se dá začít – a se kterými si navíc docela možná vystačíte i velmi dlouho.
  Základem je ovšem jako vždy backtest a konzistence. Je nutné si definovat v rámci umístění základního stop-lossu konkrétní pravidla a ta s konzistencí zbacktestovat, abychom viděli, co od dané techniky můžeme očekávat. Navíc jak už jsem psal na začátku, nikdy nesmíme porušit naše pravidlo maximální riskované částky našeho účtu. Pokud by byl stop-loss větší, než námi povolený maximální risk vyjádřený jako procento účtu, je lepší nevzít obchod raději vůbec.
×
×
 • Vytvořit...