Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Technická analýza: trendové čáry

  Trendové čáry, nebo-li tak zvané TRENDLINES patří ke zcela základním nástrojům technické analýzy každého komoditního i akciového obchodníka. Způsobů využití trendových čar je celá řada a stejně jako v případě jakýchkoliv dalších technických nástrojů se zde nekladou žádné meze v používání trendových čar v rámci vlastní invence, třeba i v kombinaci s nejrůznějšími dalšími technickými nástroji a indikátory.

  S teorií trendových čar přišel již dávno jistý muž jménem Charles Dow, který ve své Dow teorii hlouběji rozvedl základní skutečnost, že trhy mají tendenci TRENDOVAT - nebo-li tvořit neustálé, různě trvající býčí a medvědí trendy. Trendy je pak možné určitým primitivním způsobem "měřit" a označovat - s pomocí jednoduchých čar, kterým se říká TRENDOVÉ ČÁRY. Ty se tvoří propojením několika bodů na grafu. V růstových (býčích) trendech se trendové čáry tvoří s pomocí propojení LOW jednotlivých cenových čar na grafu, v případě klesajících (medvědích) trendů naopak s pomocí HIGH jednotlivých čar na grafu. Tolik tedy k teorii, nyní si pojďme na názorném příkladu ukázat, že se nejedná o nic složitého.

  Pokud pohlédneme na následující obrázek s grafem únorového kontraktu zlata (GCG05), snadno vypozorujeme, že se trh v období zhruba od poloviny října (OCT) do začátku prosince (DEC) nacházel v relativně solidním býčím trendu.

  Trh se v době od poloviny října do začátku prosince nacházel v rostoucím trendu.

  Nyní, pokud bychom si tento trend chtěli znázornit s pomocí technického nástroje, učiníme tak právě s pomocí TRENDOVÉ ČÁRY. Jelikož jsme si na začátku řekli, že trendové čáry v rámci rostoucích trendů se tvoří propojením několika LOW jednotlivých obchodních dnů, mělo by být už nyní každému zcela jasné, že k vytvoření trendové čáry na grafu GCG05 stačí nakreslit přímku přímo pod low obchodních dnů v rámci období celého trendu:

  Propojením LOW jednotlivých obchodních dnů v rámci trendu získáme trendovou čáru.

  Jak tedy vidíte, vytvořit trendovou čáru je naprosto primitivní záležitost.

  Pojďme si ještě nyní pro názornost ukázat případ, kdy chceme vytvořit trendovou čáru v rámci medvědího, nebo-li klesajícího trendu.

  Na dalším obrázku vidíme graf březnového cukru (SBH05). Jak je z obrázku patrné, v rámci celého období vyznačeného na grafu vytvořil trh medvědí trendy rovnou několikrát - konkrétně 3x.

  V grafu je možné vypozorovat celkem 3 medvědí trendy: v období říjen-listopad, v období prosince a zhruba v polovině ledna.

  Nyní, vyznačit trendové čáry v rámci těchto tří medvědích trendů je stejně triviální, jako v předchozím příkladu. Jedinou změnou je, že v případě medvědího trendu propojujeme HIGH v rámci jednotlivých obchodních dnů, nikoliv low.

  Na dalším obrázku tedy vidíme, jak by jednotlivé trendové čáry měly vypadat:

  Trendovou čáru v rámci medvědího trendu vytvoříme propojením několika HIGH jednotlivých obchodních dnů v rámci celého medvědího trendu.

  Opět se můžete sami přesvědčit, že se nejedná o nic složitého - vše, co vám k vytvoření tohoto technického nástroje stačí, je tužka a pravítko.

  K čemu jsou trendové čáry dobré?

  Nyní přichází pravděpodobně nejzajímavější část z celého článku. Ačkoliv způsobů užívání a používání trendových čar je bezpočet, ten nejzákladnější říká, že pokud trh prolomí trendovou čáru, je vytvořen nový trend.

  Každý alespoň chytrý obchodník by si měl již nyní sám snadno odvodit, co toto znamená: pokud trh protne trendovou čáru v rámci býčího trhu, je toto možné považovat za signál k prodeji. Pokud trh protne trendovou čáru v rámci medvědího trhu, je toto možné považovat za signál k nákupu.

  Ukažme si nyní opět vše na konkrétním případě GCG5 trhu:

  Porušení trendové čáry znamená možný signál k nákupu nebo prodeji.

  Jak vidíte, trh velmi dramaticky protnul 8 prosince trendovou čáru. Pokud bychom měli v té době někde v rozumné vzdálenosti pod trendovou čárou umístěný prodejní příkaz, nastoupili bychom do krátké pozice a mohli tak setrvat v následném medvědím trendu třeba až do začátku ledna, kde bychom mohli vystoupit s profitem necelých 3 500 USD na kontrakt.

  Obdobné zisky je možné nalézt i v případě ukázkového grafu cukru (SBH5). Zde ale již necháme na každém, ať si  své možné profity v grafu najde.

  A ještě jedna poznámka ke zmíněnému grafu: pamatujete, co jsme si řekli v předchozím článku o volume? Že extrémně vysoké volume může velmi často znamenat předznamenání otočení trendu. Nyní si všimněte na grafu GCG5, jak v den proražení trendové čáry vytvořil trh naprosto nejvyšší volume z celé historie zobrazené na grafu. Hned po té začal trh v dlouhodobém měřítku nabírat opačný trend! Začínáte chápat, jak vše zapadá do sebe? To doufáme!

  Trendové čáry jsou oblíbené nástroje celé řady obchodníků - i těch profesionálních. Nebojte se tedy pustit do jejich hlubšího studia, třeba vám již v blízké budoucnosti nadělí pár opravdu příjemných zisků.

  6.2.2005

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...