Lekce z výsledků začínajícího tradera
S několika tradery jsem vedl e-mailovou korespondenci ohledně obchodování SR úrovní a jednoduchých taktik trade managementu vycházejících z článku Tipy z praxe intradenního obchodování – důraz na rozumné RRR, který jsem na Finančníkovi publikoval minulý týden. Zde jsem uvedl příklad tradera/kamaráda, který se učí trading skrz tipy, které mu dávám. Pojďme se podívat, jak dopadlo obchodování celého týdne (nejen již uvedené pondělí) a co je možné si z výsledků odnést.
Než se dostaneme dál, rád bych zdůraznil, že samozřejmě existuje nepřeberné množství obchodních stylů vyžadující různý kapitál, zkušenosti, intenzitu sezení před počítačem atd. Tipy, které publikuji se odvíjejí od mého stylu obchodování, který na Finančníkovi pravidelně vysvětluji v kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy – tedy především intradenního obchodování SR zón, price action, intermarket divergencí a nově orderflow. I s ohledem na pomalejší a méně stabilní internet na Lanzarote, kde aktuálně bydlím, určitě nejsem skalper a současně se nesnažím obchodovat pro stovky procent ročně. Důraz ve svém tradingu kladu na orientaci ve struktuře trhu skrz vyšší timeframy, přípravu před obchodováním, snahu o analýzu aktuálního chování trhu, čemuž přizpůsobuji své vstupy, stopy a profit targety.
Za dobu existence Finančníka jsem také již komunikoval s ohromným množstvím začínajících traderů a před delší dobou jsem pochopil, že i v tradingu by se každý měl učit věci postupně, čímž se výrazně zvyšují šance na úspěch. Při studiu trhu proto doporučuji klást důraz nejprve na práci se strukturou trhu, plánování vstupů a výstupů a omezení mikromanagementu pozic. Jakmile začne obchodník vydělávat s tímto hrubším přístupem, přístup samozřejmě dále rozvíjí (např. skrz dynamičtější position sizing, kombinované výstupy z pozic, aktivnější řízení otevřené pozice atd.). Ovšem všechno chce svůj čas. Trader, jehož screeny zde dnes uvádím, je ve fázi, kdy se učí chápat dlouhodobé pravděpodobnosti, učí se přijímat ztrátové dny, učí se přijímat momenty „náhody“ i „smůly“, učí se krotit své emoce, získává základní informace o úspěšnosti svého obchodování v živém tradingu atd. atd.
Z mé zkušenosti je dobré v takové fázi obchodovat s co nejmenší pozicí, s velmi striktním risk managementem a ideálně s jasně daným počtem obchodů za obchodní seanci (zde jeden za den), kdy obchodník spíše exekuuje předpřipravený plán, než aby se snažil o dynamické „realtime“ vyhodnocování v trhu.
Upřímně si myslím, že takový „pomalejší“ začátek by pomohl mnoha dalším traderům, a právě proto zde tyto poznámky uveřejňuji.
Klíčové oblasti, na které bych se tedy v začátcích obchodování (nebo pokud jste neúspěšní) zaměřil:
- Příprava hrubého obchodního plánu pro daný den. Osobně trávím cca 30-60 minut před otevřením trhů zkoumáním vyšších TF a přípravě oblastí, kde budu případně daný den obchodovat. Viz například článek Komentovaná ukázka přípravy k intradennímu obchodování a další, které jsem na toto téma publikoval. Všechny níže uvedené vstupy vycházejí z podobné přípravy, byť na screenshotech nejsou SR zóny zakresleny.
- Striktně nastavený risk management. Jasné nastavení maximální ztráty pro konkrétní den (dobře se to v začátku řeší právě skrz jeden obchod denně, což však samozřejmě není žádné dogma a neznamená to, že by úspěšný trader neměl obchodovat aktivněji).
- Jasné zdůvodnění umístění stop-lossu a profit targetu k danému vstupu vycházející ze struktury trhu. Tj. obchodník může obchodovat pro začátek s nějakým fixním stopem, aby měl snáze definován fixní risk (tak je to děláno i na níže uvedených ukázkách), ale současně by se měl snažit jej umístit do určité logické zóny. Pokud stop-loss není dostatečně veliký, nebo v trhu žádnou logickou zónu nenachází, je třeba se poohlédnout po jiném vstupu.
- Samozřejmé jsou další základy jako jasný obchodní plán atd.
Jak vidíte na uvedených ukázkách, poté, co obchodník vstoupí do trhu s daným vstupem a výstupem, pozici neřídí (pouze posouvá SL na B/E v okamžiku, kdy se trh obchoduje blíže k profit targetu). Opět je to z řady důvodů:
- Především proto, že většina začínajících traderů ztrácí z důvodu, že pozici řídí příliš aktivně. Toto je tedy určité „živé cvičení“, ve kterém by se měl trader naučit spoléhat na svoji primární analýzu a učit se chodit pro větší targety.
- V tradingu je dobré naučit se vnímat, že bez ohledu na úspěšnost dlouhodobého edge, je šance jednotlivých obchodů po vstupu 50/50 a to, jestli půjde trh k targetu, nebo stopu nemůžeme ovlivnit. Pokročilý obchodník může šance trochu zvrátit řízením otevřeného obchodu, ale opět – není možné se učit vše najednou.
- Většina začínajících obchodníků má snahu brát trading příliš adrenalinově a být v obchodování hyperaktivní, což samozřejmě vede ke ztrátám. Méně aktivní styl tradingu dokáže podle mé zkušenosti tradery naučit, že právě naopak určitá pasivita (poté, co uděláme všechnu práci skrz analýzy) nám naděluje profity.
Pojďme se stručně podívat na jednotlivé dny popisovaného obchodního týdne (6.–10. 8. 2012) a jak si s námi dokáže trh pohrávat. Pozn.: V první polovině týdne měl trader problém s platformou (další důvod, proč z počátku obchodovat s malými pozicemi), kdy se nekorektně párovaly, resp. nepárovaly otevřené pozice – proto nejsou některé vstupy propojené (ale aby článek nevyvolával nejasnosti, jsou na konci publikovány všechny obchody coby brokerský výpis).
Na grafu je 5minutový timeframe trhu SPY (levnější alternativa k e-mini ES – viz minulý článek):
Pondělí 8. 8. 2012 – vstup short v připravené SR zóně (popisovaný již v minulém článku). Výstup nakonec pár minut před uzavřením trhu (SPY uzavírá dříve než ES) – těsně předtím, než by trh dosáhl naplánovaného targetu.
Úterý 9. 8. 2012 – long, vycházející částečně z mé přípravy, kterou jsem před otevřením trhu diskutoval zde v naší uzavřené pokročilé e-mini sekci. Trader měl vstup trochu předčasný, zónu jsme v ES měli naplánovanou v oblasti žluté elipsy, ale trhy nebyly příliš volatilní, takže stop vydržel. Díky dřívějšímu vstupu dal obchodník profit target (zatím umisťovaný s fixním RRR) až na druhou stranu nejbližší prodejní SR zóny, která však vydržela – trh se otočil 2 ticky v SPY před profit targetem – tedy „smůla“, ale právě o tom trading je. Nakonec výstup na B/E. Druhý drobný obchod (2 ticky) byl způsoben chybou platformy.
Středa 10. 8. 2012 – hezký long, který okamžitě vyrazil vzhůru. Aby však nedosáhl targetu a obchod byl opět ukončen na B/E. Zde už trader začíná být nahlodaný – za týden měl „skoro“ dva profit targety, ale místo toho se stále točí kolem nuly. Snaží se diskutovat, zdali trochu v nízké volatilitě neupravit výstupy. Posléze však souhlasí, že se bude držet dál plánu skrz analýzu SR zón.
Čtvrtek 11. 8. 2012 – opět krásný vstup v short zóně, kdy cena začala hned klesat, aby se zarazila o jemnější SR úroveň a dostoupala zpátky skoro (2 ticky v SPY) ke stop-lossu. Tedy jen obrácená situace z úterý – tam, kde v úterý byla smůla, se nyní ukázalo štěstí. Klasické trhy a jejich dlouhodobé pravděpodobnosti. Ovšem jen co otevřená pozice ustojí stop-loss a cena se začne vracet ke vstupu, diskutuje se mnou trader na Skypu, zdali obchod nezavřít, protože to „nevypadá dobře“. Domlouváme, se že profit target umístil tentokrát před nejbližší nákupní zónu a necháme trh, ať dělá, co umí. Trh zasahuje plný profit target.
Pátek 12. 8. 2012 – trader je najednou v naprosté pohodě. Ví, že díky jeho risk managementu tento týden skončí v zisku, ať v pátek prodělá, nebo vydělá. Vstupuje po signálu short v naplánované resistanci a profit target umísťuje nad nejbližší support. Opět se usmálo trochu tohoto štěstí (nebo se potvrdila analýza? a tentokrát je profit target zasažen těsně před low hlavního swingu.
Zde jsou obchody za celý týden přehledně vypsány z brokerské platformy:
Profity jsou malé, stejně jako byl malý risk – to je pointa trénování živého obchodování na SPY (viz minulý článek). Obchodník se může oprostit od emocí spojených se ztrátami reálných peněz a soustředit se na exekuci plánu. Postupně si bude pozice pochopitelně zvětšovat a následně přejde na obchodování trhu ES. Obchodování jednoho kontraktu v ES je z finančního pohledu cca 5x více než obchodování 100 akcií SPY. Trhy extrémně silně korelují (nakonec obchodník dělá veškerou analýzu na ES a v grafu se SPY jen „kliká“ na tlačítka buy/sell), takže stejných výsledků by dosáhl v e-mini ES – v tomto trhu by tak s jedním kontraktem vytvořil na 5 obchodech (plus jedna chybná exekuce) přibližně zisk 500 USD/kontrakt/týden, což je na aktuální volatilitu z mého pohledu velmi solidní (až nadstandardní) výkon. A přitom pro to stačilo 5 obchodů, kde začátek týdne navíc vypadal, že traderovi „nic nevychází“. A o tom z velké části intradenní obchodování je – obchodovat méně pro více a hodnotit výsledky s určitého časového odstupu. Čímž samozřejmě ani náznakem netvrdím, že podobné výsledky by měl trader dosahovat konzistentně, při takto nízké frekvenci je třeba se připravit na občasný ztrátový týden a této skutečnosti je nutné přizpůsobit celková očekávání. Navíc pět obchodů nemá statisticky žádnou vypovídající hodnotu – grafy jsou zde ukázány ne kvůli jejich výsledkům, ale proto, aby demonstrovaly určitý nevyzpytatelný charakter trhů.
Příští týden může být tedy jakýkoliv – prodělečný, nebo může trader vydělat více. Co je však důležité – díky striktnímu money managementu trader již dnes ví, že:
- I kdyby ztrácel každý den celý týden, nemůže prodělat více, než kolik vydělal tento týden.
- Pokud se bude soustředit na exekuci svého plánu, profity se v dlouhodobém horizontu znovu dostaví. Jen je třeba systematicky exekuovat připravený plán.
Tipy z praxe intradenního obchodování – důraz na rozumné RRR
Jedním z principů, který svádí začínající tradery z cesty, je snaha o co nejvyšší úspěšnost. Začínající a neúspěšní obchodníci mají rádi – zcela přirozeně – ziskové obchody a preferují je nad cokoliv jiného. Paradoxně je však hledání „svatého grálu“ pro trvalou vysokou úspěšnost něco, co stojí za mnohými neúspěchy. Mnohem rozumnější je orientace na vyšší Risk-Reward-Ratio (RRR).
Vysoká úspěšnost je pochopitelně něco, co dokáže uspokojit ego. Dokáži-li například vyhledávat obchody se 70% úspěšností, zní to minimálně dobře. Nikdo se nechce učit obchodovat tak, aby dokázal uspět „jen“ ve 40 % obchodů. V tradingu však není úspěšnost jediný faktor – druhým parametrem rovnice je vždy tzv. Risk-Reward-Ratio (RRR). Ten nám říká, na jaký zisk cílím (Reward) při daném risku (definovaný většinou stop-lossem). Pokud obchodujeme s RRR 1:2, riskujeme jednu jednotku, abychom vydělali jednotky dvě (například pracujeme se stop-lossem 100 pro profit target 200). RRR můžeme mít i tzv. „negativní“ – například 2:1 – v takovém případě bychom riskovali například 200 dolarů pro profit 100 dolarů.
Úspěšnost sama o sobě tak vůbec nedokazuje, zdali budeme v trhu profitovat. Bude-li se nám dařit dosahovat úspěšnost nad 50 %, ale naše RRR bude hodně záporné, budeme stále ztrácet. Na druhou stranu – pokud budeme mít úspěšnost ziskových obchodů pod 50 %, ale naše RRR bude pozitivní, může být daný systém vše, co potřebujeme pro splnění našich finančních snů.
Debaty na téma optimální úspěšnosti a přiměřeného RRR mohou být nekonečné – neexistuje žádný správný model – dá se velmi dobře vydělávat s negativním RRR a vysokou úspěšností, stejně tak i s nízkou úspěšností a vyšším RRR. Otázka je, co je snazší. Pokud zůstaneme u intradenního obchodování, je podle mé zkušenosti jednoznačně rozumnější snaha o vyšší RRR. Zejména v případě obchodování menších účtů začínajícími obchodníky.
V případě budování přístupu s vyšším RRR získá trader například následující:
- Vyšší prostor pro chybovost. I při RRR „jen“ 1:2 nám jeden zisk pokryje 2 ztrátové obchody, takže ztráta „navíc“ vzniklá např. chybou tradera, neznamená žádnou extrémně zásadní změnu do výsledků. Pokud obchoduje s negativním RRR např. 2:1, potom jedna ztráta navíc znamená, že trader musí zobchodovat dva ziskové obchody (tj. další risk), aby ji pokryl.
- Automatickou „brzdu“ proti přeobchodování. Vyšší RRR trénuje trpělivost, v obchodech jsme většinou déle a nehrozí tolik přeobchodování.
- Nižší komise díky nižšímu počtu obchodů. Velmi důležitý faktor v intradenním obchodování.
- Možnost lépe kontrolovat parametry svého systému. RRR se podle mých zkušeností dá plánovat (targety umísťuji k nejbližším SR atd.), vysoká úspěšnost (spojená s konzistentní ziskovostí) je více umění spojené s ohromným množstvím zkušeností.
Byť systémy s vyšším RRR bývají často robustnější, jejich obchodování je paradoxně pro řadu traderů náročné psychicky. Obchodování s vyšším RRR je, zejména u začínajících traderů, často spojené s úspěšností nižší než 50 % a přístup tak vyžaduje schopnost vnímat výsledky tradingu z dlouhodobějšího pohledu. Jednoduše řečeno – obchodování s nižší úspěšností (např. 40-45 % což je v intradenním obchodování velmi běžné) skutečně znamená, že máme více ztrát než zisků. A to může být pro nesebejisté tradery velmi nepříjemné a často nepřekonatelné, protože „bolest“ ze ztrát jim nedovolí si v klidu počkat na příslušné zisky, případně zisky zinkasovat v plné velikosti (a ne jen pár ticků od vstupu). Hezky o tomto tématu psal nedávno Tomáš v článku Poradna: Série ztrátových obchodů – jde jen o úhel pohledu.
Jak trénovat psychiku v diskréčním obchodováním, abychom byli dobře schopni obchodovat systémy s vyšším RRR, byť nižší úspěšností? Zde je několik tipů:
- V prvé řadě je potřeba přemýšlet nad základními čísly. Stanovit si realistická očekávání zhodnocení, testovat různé kombinace RRR, úspěšnosti a přesvědčit se, že pro rozumné zisky skutečně „nepotřebujeme mnoho“.
- Mít otestovaný základní obchodní plán a ten úspěšně papertradovat. Papertrading je základní prostředí, ve kterém si můžeme zvykat na to, že pravděpodobnosti dlouhodobě fungují.
- Obchodovat s velmi malými reálnými penězi, aby nás ztráty nebolely. Pro někoho to mohou být dva kontrakty, pro někoho jeden kontrakt, pro někoho je i to moc – pak doporučuji zkoušet například akcie (které mají nižší páku) nebo forex s mini účty, pokud se chcete věnovat měnám (s nimi však nemám žádné praktické zkušenosti, intradenně obchoduji jen komodity).
Hovoříme-li o vyšším RRR je třeba připomenout článek Poradna: lze obchodovat s náhodnými vstupy a vysokým RRR?, který jsem publikoval před časem. V něm ukazuji, že RRR není „edge sám osobě“ (konkrétně v trhu ES). To znamená, že obchody s vyšším RRR je třeba skutečně plánovat podle nějakých funkčních pravidel. Já ve svém obchodování například používám SR úrovně vznikající na základě struktury trhu a analýzy volume (do kterých pak obchody časuji na základě silných reverzních patternů – viz další články v sérii praxe intradenního obchodníka).
Konkrétní příklad trénování psychiky pro vyšší RRR v diskréčním obchodování: V poslední době jsem pracoval se dvěma tradery/kamarády, kteří v tradingu vycházejí z obchodování S/R úrovní, price action a principů, které vyučuji v kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy. Výsledkem příprav jsou mj. oblasti, které ve spojení s našimi vstupními patterny poskytují podle mé zkušenosti solidní základ pro intradenní obchodování. Dokud obchodník nezíská další zkušenosti, je možné i základní podobu systému obchodovat dost mechanicky, ovšem s rozumným RRR (dobrý základ je 1:2), s čímž mívají začínající tradeři problémy.
Jelikož zmínění obchodníci měli oba účty větší než 25 000 USD, doporučil jsem jim začít trénovat systém sice na živo, ale v trhu SPY, což je akcie (pro intradenní obchodování akcií je třeba účet minimálně 25 000 USD – na rozdíl od komodit, kde žádný limit neexistuje). SPY koreluje prakticky 100% s trhem ES (e-mini S&P 500), který aktuálně nejvíce obchoduji, jen má 5x nižší páku. Tj. tam, kde se v ES riskuje například 100 USD, stačí v SPY riskovat 20 USD. Podrobněji viz článek Trhy podrobněji: ETFs nebo naše e-booka Burza srozumitelně: výběr trhu - komodity a ETF´s.
A jen skutečnost, že obchodníci riskují méně, vedla velmi brzy k tomu, že začali čekat v otevřených pozicích na větší targety. To pak přirozeně vede k postupně stále vyšší stabilní ziskovosti.
Jeden z obchodníků mi pak dnes (článek připravuji v pondělí 6. 8. 2012) poslal svůj obchod z reálného účtu, který demonstruje, jak hodně se zvyšuje jeho trpělivost v obchodu:
Na screenshotu je trh SPY, 5minutový timeframe. V červené oblasti čekal obchodník na náš vstupní FIMS short signál, který cvičně obchoduje s fixním RRR. Target v tomto případě vycházel před spodní zelenou S/R úroveň. Pondělní volatilita byla nakonec extrémně nízká a trh se celý den obchodoval ve velmi úzkém pásmu. Jelikož trh SPY coby akcie zavírá o 15 minut dříve než trh ES, vystoupil nakonec obchodník pár minut před close trhu u silné S/R úrovně několik minut před uzavřením trhu (což je určitě rozumné). Nakonec tak tento den nezískal plánovaný target (který nakonec trh nabídl), ale:
- Díky plánování obchodu s vyšším RRR měl trader jasno, kde vstupuje, kde je jeho risk a především kde by rád zinkasoval rozumně vysoký profit.
- Díky obchodování 100 shares trhu SPY byl risk (i profit) tak malý, že se obchodník může koncentrovat na plán a nikoliv na strach z potenciální ztráty.
- Přestože se v trhu určitě daný den dalo vydělat více, mnoho netrpělivých obchodníků jistě v podobném chopu ztratilo velké peníze – jak na nepodařených obchodech, tak na komisích.
- Jakmile si obchodník zvykne na to, že obchodní přístup funguje a skutečně vydělává, je možné postupně přidávat kontrakty a pracovat na sofistikovanějším trade managementu.
Uvedený screenshot je skutečně jen ilustrační – trh ES se většinu svého dne obchodoval v pásmu cca 3-4 body, což je skutečně velmi málo. Samozřejmě, že z daného obchodu se dalo vystoupit dříve a nikde nebyla žádná garance, že trh nakonec klesne. To znamená, že poslední půlhodinu mohl trh klidně začít růst a obchod mohl nakonec skončit ve ztrátě. Ale to je přesně ono. Čím dříve začínající trader 100% přijme skutečnost, že aktuální obchod může skončit ztrátou, nebo ziskem a to jediné co může kontrolovat je risk a plánovaný výstup, tím rychleji se může posunout do skutečné fáze tradingu. V ní může postupně přidávat kontrakty a případně strategii pro vyšší robustnost sofistikovaně rozvíjet.
Intradenní breakout volatility
Hledáte-li systematickou cestu diverzifikace přes nižší timeframe, pak breakout volatilita představuje dlouhodobě přítomný edge v mnoha trzích.
Hodně obchodníků má mylnou představu, že profitabilní přístup musí být komplexní. Pravdou je, že v trzích fungují jak komplexní, tak jednoduché přístupy. A zejména typické retailové strategie mívají pak z dlouhodobého pohledu velmi podobné výkonnosti bez ohledu na to, jak komplexní je samotná obchodní logika.
Z mých zkušeností je jednoznačně lepší pracovat s jednoduššími principy. Snáze se u nich chápe logika, s jakou vstupují do trhů a výsledky se jednodušeji interpretují. Třeba i s ohledem na charakter trhu, ve kterém se bude strategii dařit a ve kterém nikoliv.
Jeden z jednoduchých, a přitom dlouhodobě funkčních principů, je breakout volatility. Funguje v mnoha trzích. Pokud s ním začínáte, tak bych se určitě nejprve orientoval na akciové indexy. V těch se dají strategie tohoto typu postavit opravdu snadno.
Systémy vycházejí z jednoduchého principu – pokud se trh vychýlí nad určitou běžnou vzdálenost, je to možná z důvodu, že do trhu vstoupil zásadní fundament a cena bude silným trendem pokračovat dále:
Nákres je ilustrační, ale dobře vystihuje podstatu obchodu. Běžnou volatilitu pohybu můžeme například počítat pomocí ATR a hodnotu přičítat/odečítat od close předešlého dne. Dostaneme úrovně, po jejichž překonání vstoupíme do dlouhé nebo krátké pozice.
Systém obchoduje momentum, takže v obchodu chceme být co nejdéle. Jako výstup se nejčastěji používají různé typy posouvaného stop-lossu. Pokud budete vytvářet intradenní systém v akciových indexech, tak určitě stačí systém stavět tak, že budete pracovat s fixním stop-lossem a vystupovat v době uzavření trhu (např. 22:15 našeho času).
Pochopitelně výše uvedené představuje hrubou kostru přístupu, kterou je dobré ještě doladit. Patrně budete chtít přidat podmínku kontextu (tj. kdy podobný obchod vyhledávat), časovou podmínku (kdy konkrétně do obchodu vstupovat) a konkrétní definici vstupní oblasti. Ale jak jsem již uvedl – pamatujte na to, že v jednoduchosti je síla. Z hodně dlouhodobého pohledu budou mít funkční systémy tohoto typu nakonec velmi podobné výsledky (při standardizovaném risku).
Mé osobní tipy k obchodování intradenních breakoutů volatility
Velmi důležité je uvědomit si, že tyto systémy vydělávají především na zachycení méně pravděpodobných pohybů. Určitě to nejsou pohyby, které v trzích vidíte každý den/týden. Systém čeká na situaci, kdy se trhy silně rozjedou z důvodu nějaké zásadní fundamentální zprávy nebo třeba paniky. Spousta vstupů tak bude generovat malé ztráty. Jednou za čas ale přijde pohyb, který tyto ztráty pokryje, a ještě vygeneruje pěkný zisk.
Dobře je to vidět na výsledcích z minulého týdne jednoho mého intradenního systému breakoutu volatility pracujícího na trhu ES, který obchoduji u Striker:
Systém nyní ve zvýšené volatilitě obchodoval aktivněji. Za posledních devět obchodních dnů vidíme šest vstupů. Dva short a čtyři long. Většinou jde o menší zisky/ztráty. Ale obchod číslo 3 představuje přesně typ dne, na který systém čeká – e-mini ES trendovalo od otevření do close a systém realizoval zisk přes 1 700 USD/kontrakt. To už je slušné.
Právě vzhledem k povaze zisků a ztrát je u podobných přístupů extrémně důležité obchodovat je plně systematicky. Nechcete jeden den vynechat, abyste přišli právě o podobný trend. Sám tyto přístupy obchoduji plně automatizovaně.
Jako důležité vnímám obchodovat systémy současně long i short. V akciových indexech mám navíc na short stranu dlouhodobě lepší výsledky (vyšší průměrný obchod). Protože pokud trhy začnou padat, bývá takový pohyb opravdu výrazný až do konce seance. Přirozeně pak podobné systémy tvoří vhodnou diverzifikaci pro mé swingové systémy na akciích (které obchoduji vesměs do longu). Na výše uvedeném screenshotu je vidět, že systém šel v klesajících trzích do shortu (obchody 1, 2) a následně začal obchodovat do longu (obchody 3,4,5,6).
Podstatné je u tohoto typu systémů nechat obchodu dostatečně volný prostor. Jakmile se dá trh do pohybu, chcete v něm vydržet co nejdéle. Vesměs to vyžaduje vyšší stop-loss. V trhu ES to je tak 800 USD/kontrakt a výše. A určitě se může stát, že stop-loss bude zasažen i několikrát v průběhu měsíce a je potřeba s touto variantou počítat v risk managementu.
Jelikož budou podobné systémy vždy alespoň částečně optimalizované (většinou využívají určité nastavení indikátorů), je z mé zkušenosti potřeba obchodovat je alespoň v malých portfoliích (ideálně s trochu jinými nastaveními indikátorů, timeframe, trhů). Rozkládá se tím riziko a zvyšuje šance, že systém zobchoduje typy dnů, na které čekáme. To je pochopitelně nevýhoda pro malé účty. Dobré ale je, že dnes lze strategie obchodovat přes mikro kontrakty s 10x nižší náročností na risk a kapitál. Vhodnou diverzifikaci tak lze dosáhnout i na malém účtu.
S podobnými přístupy budete vystupovat kolem uzavíracího času burzy. Bohužel stejně jako ohromné množství dalších obchodníků. Připravte se tak na horší plnění. Systémy tak musí mít solidní průměrný obchod (sám vyžaduji v ES alespoň 200 dolarů na obchod). A časem můžete pochopitelně systémy vylepšovat tím, že budete pracovat na dalších typech exekucí, které vám budou skluz snižovat.
Co se timeframe týče, začněte spíše na vyšších barech. Sám pracuji nejčastěji s půlhodinovými úsečkami. Nešel bych pod patnáctiminutový timeframe.
Závěrem
Hodně obchodníků se u podobných strategií spálí jen díky tomu, že jsou na daný typ strategie silně podkapitalizovaní. Nelze pracovat se stop-lossem 1 000 USD a účtem 5 000 USD. Nespoléhejte se na to, že naleznete krásnou historickou equity křivku backtestu, se kterou lze přístup obchodovat s vysokou úspěšností a malým stop-lossem. Tyto přístupy vyžadují vyšší stop-loss a patřičnou diverzifikaci. Naštěstí s mikro účty toto už není problém ani na menších účtech.
Také se připravte na to, že breakout strategie občas vstoupí do pozice „v nejhorší možný okamžik“. Z principu strategie vstupují do longu na vysokých cenách a občas se těsně po vstupu trh otočí, aby šel k základnímu stop-lossu. Toto je opět realita. Zisky přístupu přicházejí z dlouhodobých pravděpodobností. Strategie bývají delší dobu v drawdownu, ale dříve nebo později se najednou v trhu zvedne volatilita a trhy začnou být v občasném delším trendu. A to jsou momenty, kdy strategie začnou odměňovat. Je jen potřeba trpělivě čekat v trzích…