Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Analýza dvou risk grafů najednou v ThinkorSwim

    V platformě ThinkOrSwim přibývají postupně velmi zajímavé funkce, které však často nejsou ani nikde pořádně zdokumentovány. Dnes si v článku ukážeme, jak v TOS analyzovat dva risk grafy opčních pozic najednou.

    Proč se na Finančníkovi věnujeme platformě ThinkOrSwim, když tato společnost neotevírá v tuto chvíli účty klientům z ČR a Slovenska? Jednak z důvodu, že mnoho obchodníků s touto výbornou platformou pracuje a současně proto, že je možné program stále používat v plně funkčním demorežimu (s jediným omezením – ceny jsou zpožděny o cca 10-15 minut). Tudíž jde o plnohodnotný analytický software, který často nabízí více, než tvrdě komerční řešení. Z našeho pohledu tak jde o produkt, kterým je vhodné doplnit obchodování opcí u jiných brokerů.

    Jednou z nejzajímavějších částí programu ThinkorSwim je záložka Analyze. Na této stránce je možné si mj. vytvářet riskgrafy opčních pozic, přičemž relativně novou (a velmi skrytou) novinkou je možnost zobrazovat si několik riskgrafů současně. Výhodné například při porovnávání různých strategií. Mimochodem – stránce Analyze jsme se věnovali z trochu jiného pohledu v článku Sledování aktuálního profitu/ztráty upravované opční pozice.

    Vytvoření analyzovaných pozic

    Nejprve je třeba vytvořit pozice, které budeme analyzovat. Cest je proto několik, my zvolíme tu přes záložku Analyze > Add simulated traders. Řekněme, že si chceme zobrazit graf výpisu jednoduchého vertikálního spreadu. Zobrazím si příslušný trh (např. RUT), zvolím kontraktní měsíc, rozbalím opční řetězec, najedu myší na konkrétní strike a kliknu pravým tlačítkem myši. Ze zvolené nabídky vybereme Sell > Vertical:

    Analyzovaný obchod by se měl objevit pod tabulkou s opčním řetězem:

    Jelikož je cílem tutoriálu práce se dvěma risk grafy, vytvořte si výše popsaným způsobem ještě jeden vertikální spread. Např. s vyšší strike:

    Nyní se přepněte do záložky Analyze > Risk Profile.

    Pokud tak nemáte učiněno, vyplňte symbol (analyzujeme RUT) a stránka by měla vypadat přibližně tímto způsobem:

    Pokud jste v minulosti analyzovali další obchody, je možné, že je budete na stránce mít mezi právě vytvořenými obchody.

    Na stránce v toto chvíli vidíme spojený risk graf všech analyzovaných pozic (tzn. pozic, které mají zaškrtnuté políčko označené na screenshotu červeným obdélníkem). Pokud chceme analyzovat jen jeden obchod, je třeba nechat zaškrtnutý jen daný řádek atd.

    Zobrazení dvou risk grafů

    Jak ale zobrazit dva risk grafy, oba reprezentující samostatnou analyzovanou pozici?

    Je třeba zvolit výběr Plot lines na Single. Rázem se vedle původních boxíků pro výběr strategií zpřístupní další zaškrtávátka, pomocí nichž je možné přidat do risk grafu jednotlivé samostatné obchody:

    V risk grafu jsou nyní zobrazeny dva průběhy samostatných opčních pozic.

    Jak dosáhnout toho, abychom viděli oba risk grafy v době expirace? V políčku Date ve spodním pravém rohu stránky nastavíme datum na den expirace (v kalendáři vyznačeno zeleně). Pozor – na stránce lze datum nastavit na dvou místech, nespleťte si příslušnou volbu...:

    A v platformě jsou k dispozici dva expirační risk grafy, které jsou zobrazeny současně:

    Poznámka na závěr – prosím nediskutujte pod článkem, zda-li budete ThinkorSwim otevírat nové účty pro české a slovenské klienty. Téma je probírané například v tomto vláknu diskuze a je zbytečné, aby se téma řešilo na mnoha místech zároveň.

    14.4.2010

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

    Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

    Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

    >> Trading Room

    Další články na toto téma

    Vyplatí se krátkodobě obchodovat prostřednictvím nákupu opcí?

    Pohyby posledních měsíců mohou obchodníkům přinášet zajímavé profity. Ať již z poklesu trhů, nebo jejich rychlých krátkodobých růstových korekcí. Vyplatí se pro podobné pohyby nakoupit opce, které neváží příliš kapitálu a umožňují obchodovat s pákou? Pojďme se na to podívat ze systematického pohledu.
    Nákupy opcí s krátkou dobou expirace jsou lákavé zejména pro obchodníky s malými účty. Opci s blízkou dobou expirace lze pořídit levně, kontrolujeme přitom velkou akciovou pozici. Problém je, že máme omezený čas. Investice se tak zhodnotí jen v případě, že trh, na který máme opci nakoupenou, se musí pohnout opravu hodně.
    Jak konkrétně nákup opcí funguje?
    Řekněme, že spekulujeme na pokles S&P 500 a naše analýza nám říká, že trh začne klesat v průběhu několika málo dnů. Mohli bychom shortovat trh SPY, což je de facto akcie sledující index S&P 500. Jenže SPY se aktuálně obchoduje na ceně cca 380. Pokud bychom chtěli nakoupit 100 shares, potřebujeme kapitál 38 000 USD. Část si sice můžeme půjčit od brokera na margin, ale stále půjde o velké peníze.
    Řada obchodníků tak může uvažovat o opcích, tzv. „At The Money“ PUT opce. Tedy se strike nejblíže úrovni, na které se obchoduje SPY, se dá v současné volatilitě a expiraci 10 dnů koupit za cca 6 dolarů. Opce kontroluje 100 akcií, takže za ní zaplatíme cca 600 dolarů. To je opravdu podstatně méně než 38 000 dolarů, pokud bychom shortovali samotné akcie. Přitom nákupem PUT opce spekulujeme na short podobně jako shortem samotné akcie.
    Hlavní rozdíl je ovšem ve dvou zásadních bodech:
    Opce za určitý čas „vyprší“, čímž přicházíme o kupní cenu a obchod končí. V našem případě se pokles musí odehrát do 10 dnů. Oproti shortu akcie jsme v nevýhodě o zaplacenou cenu opce. Věci jsou trochu složitější, protože časová cena opce se rozpadá postupně, ale s určitým zjednodušením můžeme říci, že vydělávat na takovém shortu budeme až poté, co trh klesne o 6 dolarů (cena zaplacená za opci). 6 bodů v SPY se nezdá jako moc (vůči ceně 380 je to 1,57 %), ale realita je taková, že trhy se nehýbou tolik, jak to na první pohled může vypadat. Většina opcí tak nakonec vyprší jako bezcenné. Pojďme si udělat systematické testy. Protože v roce 2022 trhy převážně padaly, pracovat budu s PUT opcemi.
    Nejprve použiji trh SPY a vytvořím simulaci, která bude poslední dva roky nakupoval PUT ATM opci s expirací nejblíže 10 dnům. První nákup proběhl 3.1.2021. Jakmile opce expiruje, systém nakoupí druhý den novou. Backtest vychází z reálných cen opcí, pro simulaci používám plnění za průměrnou denní cenu (O+H+L)/3. Obchod končí zpětným odkupem opce v den expirace opět za průměrnou denní cenu.
    Takto vypadá výsledná equity křivka popsaného přístupu:

    V roce 2021 by byla strategie nákupu krátkodobých PUT opcí v SPY naprosto ztrátová, situace se moc nezlepšila ani v roce 2022, přestože index klesal.
    Lepší situace je u opcí, které mají delší expiraci. Zde jsou výsledky testu, kdy systém vybíral nejbližší expiraci s alespoň 20 dny života opce:

    Na první pohled je patrné, že expirace delší o 10 dnů udělala již výrazný rozdíl a i takto mechanické nákupy PUT opcí by byly v roce 2022 v SPY ziskové.
    Pojďme se podívat na opce obchodované na Nasdaqu 100, který v roce 2022 padal mnohem výrazněji než S&P 500. Backtester nakupuje opce na ticker QQQ.
    Takto vypadala situace nákupu PUT opce na ticker QQQ s expirací nejblíže 10 dnům:

    Strategie by v roce 2022 vydělala, ale na to, jak Nasdaq 100 padal, to skutečně není nic závratného.
    Trochu lepší je opět situace u opcí s expirací 20 dnů:

    Podobné testy pochopitelně neposkytují jednoznačnou univerzální odpověď, ale naznačují, že pokud obchodovat poklesy (nebo i růst trhů) skrz nákupy opcí, je určitě výhodnější volit opce se vzdálenější dobou expirace.
    Osobně používám expirace vzdálené několik měsíců a jakmile se začne blížit poslední cca měsíc životnosti opce, tak je odprodávám zpět. A samozřejmě bývá výhodné nákupy opcí kombinovat s nějakým výpisem vzdálenější OTM opce (vytváření spreadů), skrz které si snižujeme náklady na pořízení opce.
    A co mi na této dávce testů přijde nejzajímavější?
    I přes výrazné pohyby roku 2022 by bylo stále velmi profitabilní opce vypisovat – tedy prodáváme opce a inkasujeme prémium. Zde jsou testy, kdy bychom najednou vypsali „AT The Money“ CALL a PUT opci na aktuálně obchodované strike ceně.
    Test výpisu PUT a CALL opcí „At The Money“ 10 dnů do expirace v trhu QQQ:

    Stejný test v trhu SPY:

    Samozřejmě výpis naked PUT a CALL má svá specifika. Pozice váže vyšší kapitál než nákup opce, teoreticky se otevíráme „neomezené ztrátě“. Ale pochopitelně s přístupem jde dál pracovat – risk můžeme omezit nákupem ochranných opcí, nebo se lze jistit například v non-stop obchodovaných futures v momentě, kdy se dají trhy do nějakého výrazného pohybu (de facto kombinovat výpis naked opcí s breakout strategií).
    Pointa této analýzy je ukázat, že věci se v trzích často mají jinak, než si podvědomě myslíme. Hodně začínajících obchodníků si například myslí, že v aktuálně klesajících trzích vydělají ohromné peníze tím, že budou pracovat s vysokou pákou a levnými krátkodobými opcemi. Populární se stávají „Zero Days to Expiration“ opce – jednodenní opce, což je z mého pohledu opravdový extrém. Jak naznačují i výše uvedené testy, čím kratší doba do expirace, tím nižší šance, že opce vydělá peníze.
    Pokud opce nakupovat, volil bych vzdálené expirační měsíce.
    Z pohledu systematického obchodování jsou myslím velmi inspirující grafy výnosů výpisů opcí s krátkou dobou do expirace. Protože jak je vidět, přístup může dobře fungovat jak v klidných růstových letech, tak i v době vyšší turbulence. Zejména, pokud se k němu přidá nějaká logika ochrany pro případ, že trhy vytvoří skutečně rychlý a extrémní pohyb v krátkém čase.

    Obchodování swingových strategií pomocí opcí

    Swingové strategie držící pozici několik dnů patří aktuálně mezi mé oblíbené. Risk spojený s držením pozice přes noc se snažím minimalizovat zejména obchodováním více různých trhů najednou. Další zajímavou možností je využití opce.
    Opce představují pokročilejší finanční nástroj. Zejména proto, že na jejich cenu působí více faktorů a opční obchodování může být poměrně komplexní.
    Z pohledu dnešního článku použijme ten nejjednodušší opční obchod:
    Nákup call opce. Tato pozice nám dává možnost otevřít dlouhou pozici v daném trhu za předem dohodnutou cenu (podrobněji o opcích viz seriál Začínáme s opcemi). Pokud nakoupíme call opci, budeme v zásadě vydělávat v momentě, kdy trh roste. Současně máme ale naprosto limitovaný risk – ztratit můžeme jen tolik, kolik jsme za opci zaplatili. Nikdy ani o trochu více. Na druhou stranu jsme limitováni časem, protože každá opce má určitou životnost, po které kontrakt expiruje (skončí). Expiraci opcí si však můžeme sami zvolit. Jistě vás tak napadne možnost nakoupit opci s delší dobou expirace a použít ji pro zobchodování krátkodobého swingového obchodu.
    Fungovat to může například takto.
    Řekněme, že bychom nakupovali akciový index S&P 500 prostřednictvím trhu SPY vždy, když vytvoří korekci. Tu můžeme vyjádřit například pomocí indikátoru RSI. Konkrétně podmínky, že RSI(4)<20. Kvůli absolutnímu zjednodušení řekněme, že bychom pak nakoupenou pozici drželi 10 dnů.
    Nakupovali bychom tak podobné situace:

    Vidíme, že trh se často po vstupu obrátil, občas šel ještě poměrně kus cesty proti nám. Nicméně z dlouhodobého pohledu jsou výsledky i tak velmi zajímavé. Takto vypadá equity křivka zobchodované situace v období 2008-2019 (nakupovali bychom 100 shares SPY).

    Není divu, že podobné systémy obchoduje po světě mnoho obchodníků.
    Otázkou ale je, jak u podobného obchodu řídit risk. Jednou z jednoduchých možností je použít klasický stop-loss. Jenže ten u podobných systémů většinou nefunguje nejlépe.
    Co tedy například nákup opce? Ty mají v dané situaci několik zásadních výhod:
    Risk je naprosto limitován zaplacenou cenou opce. Trh může klesnout opravdu hluboko, a pokud se pak vrátí zpět vzhůru, stále vyděláme. Opce v sobě mají zabudovanou páku. Situaci je možné obchodovat s mnohem menším kapitálem než při nákupu například akcií. Zde je ukázka výsledků, kdy bychom místo otevření dlouhé pozice v SPY nakoupili call opci s dobou expirace vzdálenou nejméně 25 dnů. Opci bychom nakupovali „v penězích“ tak, aby rozklad časové hodnoty nešel příliš proti našim plánům.

    Výše uvedený backtest je orientační, ale je v něm vidět mnoho podstatných tendencí.
    Vidíme, že equity křivka má podobný směr. Vydělali bychom o trochu méně, ale jelikož můžeme použít mnohem menší kapitál, výsledné zhodnocení prostředků pak může být i vyšší než v případě nákupu akcie. Podstatné ale je, že v případě použití opce máme risk naprosto pod kontrolou – pokud by nastala nějaká černá labuť, ztratíme v obchodu maximálně tolik, kolik nás stála opce.
    Vše výše uvedené neznamená, že swingově se vyplatí obchodovat pouze s opcemi. Opce mají mnoho specifik. Nelze je použít vždy, obchodují se často s horším plněním, čelíme rozkladu časového prémia, hůře se automatizují atd.
    Mohou být ale zajímavou cestou, jak dále rozšiřovat swingová portfolia a pilovat jejich risk. Zejména pokud pracujete se systematicky zbacktestovanými systémy, vyplatí se zkoumat, jak by situace vypadala s použitím opce. U těch lze přitom vymýšlet různé další typy obchodů (můžeme je vypisovat, pracovat s různými spready atd).

    OptionsOracle - bezplatný pomocník pro obchodování opcí nejen s InteractiveBrokers

    Dnešní článek nebudete recenzí software, ale spíše tipem na zajímavý prográmek, který může stát za prozkoumání. Jde o OptionsOracle - bezplatný software pro opční analýzu.
    S Tomášem používáme pro své vlastní analýzy opčních obchodů platformu ThinkOrSwim, která má v sobě zabudované opční analytické funkce na skutečně vysoké a současně intuitivní úrovni. Platforma je sice k dispozici zdarma, ale v situaci, kdy ThinkOrSwim oficiálně umožňuje její nové používání pouze uživatelům z určitých oblastí světa (mezi které bohužel ČR a SR nepatří), dostáváme stále více dotazů na alternativní řešení především při obchodování opcí prostřednictvím InteractiveBrokers.
    Na poslední opční akademii jsme byli upozorněni na program Options Oracle, který je zdarma k dispozici na adrese www.samoasky.com. S programem nemáme s Tomášem žádnou osobní zkušenost, ale po rychlé instalaci a letmém shlédnutí jde jednoznačně o produkt, který si může mezi čtenáři Finančníka nalézt spokojené uživatele a proto na něj přinášíme toto upozornění.
    Options Oracle je samostatná aplikace nabízející základní nástroje pro opční analýzy. Data umí program získávat buď automaticky z různých bezplatných internetových zdrojů (zpožděná data pro celou řadu světových burz), nebo jej lze napojit na InteractiveBrokers (a další brokery) a pracovat tak s daty v reálném čase. Za zmínku stojí, že v programu je již připraven import opčních dat nejen z US burzy, ale například i z opční burzy v Indii, Kanadě, Autrálii, Německu, Itálii, Brazílii, Israeli, Eurexu a dalších.
    Program je pochopitelně k dispozici pouze v anglickém jazyce, nicméně je k němu vytvořena přehledná dokumentace a hned po spuštění vás programem provede „robotický“ průvodce, který vám představí většinu základních funkcí programu.
    Po spuštění stačí zadat do pole Symbol ticker konkrétního trhů (např. „IBM“ pro tuto akcii, nebo „^RUT“ pro akciový index Russell 2000) a program si sám načte jak ceny podkladového aktiva, tak opcí:

    Chcete-li napojit program na realtime data od InteractiveBrokers (kde musíte mít účet), klikněte vpravo dole na tlačítko Config a v okně Configuration zvolte mezi servery Plugin Server Interactive-Brokers (TWS):

    Opční analýzy se v programu provádějí tak, že se jednotlivé opce (nebo samotná akcie) „přetahují“ myší do prostředního okna Strategy Positions. Ve sloupci „Type“ pak musíte nastavit, jakou operaci chcete s danou pozicí provést (na výběr jsou volby Short/Long Call, Short/Long Put, Short/Long Stock). Ke každé opci je k dispozici celá řada informací (včetně řeckých písmen) a přesné nastavení sloupců je tak dobré provést přes konfiguraci (tlačítko Config). Budete-li chtít sestavit v programu například jednoduchý kalendářní spread, zobrazte si opční řetěz vždy konkrétního expiračního měsíce a přetáhněte příslušnou opci do políčka „Strategy Positions“. Pro jednotlivé opce nastavte, kterou kupujete a kterou vypisujete. Vaše obrazovka pak bude vypadat například takto:

    V okně Strategy Summary následně program zobrazuje souhrnné informace o opční pozici, které budete bohužel např. v InteractiveBrokers v takto přehledné formě postrádat– zobrazeno je např. kolik za pozici zaplatíme, jaký je aktuální potenciál zisku, kde jsou B/E body strategie a další:

    Po kliknutí na tlačítko Graph je k dispozici i risk graf pozice, ve kterém je mj. možné i krokovat v čase:

    Patrně nejpraktičtěji na mě působí možnost vytváření portfolií otevřených nebo sledovaných pozic. Nastavení jednotlivých strategií (např. našeho demo kalendáře) si můžete uložit prostřednictvím tlačítka Save. Po kliknutí na tlačítko Portfolio Mgmt se otevře okno s různými uživatelsky definovatelnými záložkami, ve kterých můžete najednou sledovat vývoj všech vložených (skrz tlačítko Add Strategy) pozic.

    Options Oracle toho umí víc, než jsem ve zkratce zmínil. Několik dialogových oken se například věnuje řeckým písmenům, volatilitě, v programu je do konce rozhraní pro automatické backtestování opčních strategií.
    Shrnutí
    Nato, že jde o bezplatný program (freeware) jde o řešení překvapivě velmi dobře použitelné. Program využijí především ti obchodníci, kteří např. obchodují opce výhradně přes InteractiveBrokers a schází jim přehledné nástroje pro zobrazování risk grafů nebo sledování zisku/ztráty jejich otevřeného porfolia.
    Pokud jste uživatelé platformy typu ThinkorSwim či jiného specializovaného software, tak vám Options Oracle patrně nic nového nepřinese.
    Jenom malá poznámka na konec – přestože jde program propojit s InteractiveBrokers, umí Options Oracle z IB pouze získávat živá data, nikoliv zadávat příkazy pro obchodování opcí.
    Program naleznete na internetové adrese www.samoasky.com
×
×
  • Vytvořit...