Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?

  Řada lidí využívá trhy k dlouhodobému zhodnocování svých úspor. Což je bezesporu zajímavé i pro aktivní tradery, neboť investiční příležitosti bývají často konzervativnější než aktivní trading a risk je dobré diverzifikovat, jak jen to je možné. Do čeho investovat nyní?

  Hlavní podnět k článku jsem získal z e-mailové diskuze na základě zmínky a backtestu investičního portfolia, který jsem publikoval v mých pracovních poznámkách. Ty doplňuji na závěr každého pondělního newsletteru.

  Investovat lze v trzích do nejrůznějších aktiv.

  Co si ale vybrat zrovna nyní a třeba v momentě, kdy se zatím v možnostech člověk příliš neorientuje?

  Možná uvažujete o zlatu, o kterém se hodně hovoří. Nebo třeba nějakých alternativních kryptoměnách atd.

  Bohužel potíž s investicemi na základě „zaručených tipů“ a zpráv z médií je ta, že vesměs vycházejí z nedávného „booomu“ v daném trhu. A čím více se o daném trhu mluví, tím větší je šance, že růst je u konce, přijde korekce, a člověk tak nakoupí na samém vrcholu.

  A co si budeme povídat. Nikdo nemá křišťálovou kouli a nikdo neví, jak budou trhy vypadat za rok či dva.

  Rozumný přístup spočívá z mého pohledu v rozložení kapitálu do různých trhů. Ideálně těch, u kterých máme historickou evidenci, že mají tendenci růst – například akcie, různé dluhopisy, reality. A použít můžeme samozřejmě i trhy, u kterých si subjektivně myslíme, že za pár let budou výrazně výše – pro mnoho lidí to mohou být například kryptoměny.

  Na moderních finančních trzích je skvělé, že expozici do různých typů trhů můžeme dnes poměrně levně zařídit přes nákup jednoho produktu – často se používají tzv. ETF (Exchange traded funds), které se obchodují jako akcie. Detailnější popis viz článek Trhy podrobněji: ETFs.

  Lze si tak snadno postavit investiční portfolio, které bude exponované právě například v akciích, dluhopisech nebo realitách.

  Dobré je postupovat systematicky. V mém případě to znamená především:

  • Standardizovat volatilitu jednotlivých držených aktiv. V praxi jde o to, že trhy se pohybují různě rychle, a proto v dravějších trzích chci mít méně kapitálu a v konzervativních více.
   Například dluhopisy se pohybují vůči kryptoměnám jako šnek vůči tryskáči. Pokud budu chtít mít vyvážené portfolio skládající se, čistě teoreticky, z dluhopisů a kryptoměn, tak budu určitě chtít mít v portfoliu výrazně více dluhopisů než kryptoměn. Protože pokud bych za půlku kapitálu nakoupil kryptoměny a za půlku dluhopisy, tak samozřejmě portfolio budou ovládat kryptoměny a kapitál bude plně závislý na jejich pohybu (tedy půjde spíše o spekulace v kryptoměnách, než vytváření stabilního portfolia).
    
  • Sledovat korelaci jednotlivých držených trhů. Cílem je nekoncentrovat portfolio do titulů, které spolu silně korelují.
   Portfolia mohou mít mnoho podob. Pro ilustraci si pojďme ukázat, jak vše vypadá na takovém velmi zjednodušeném příkladu, kdy budeme pracovat s americkými akciemi (SPY), dlouhodobými americkými dluhopisy (TLT) a zlatem (GLD).

  Poznámka: Trhy SPY, TLT a GLD jsou ETF obchodované na amerických trzích, které v současné době není z důvodu regulace možné v EU obchodovat. Viz článek PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF.  To ale tolik nevadí, protože dnes již existuje mnoho silně korelujících ETF, které obchodovat lze (sám například obchoduji ETF na LSE). Americké tituly ale mívají delší historii, proto s nimi pracuji v backtestech (a i v tomto článku).

  Jak jsou na tom SPY, TLT a GLD s volatilitou? Následující graf zobrazuje denní změnu cen v jednotlivých trzích:

  etf-volatilita2019.png

  Na první pohled je vidět, že nejvolatilnější jsou akcie (SPY), ale i zlato umí být volatilní (GLD). A pochopitelně, že volatilita se mění v průběhu času.

  Ve svých portfoliích tak dělám to, že:

  • Průběžně počítám volatilitu trhů za určité období (například za 60 dnů).
  • Každý měsíc upravuji portfolio tak, abych měl risk vyvážený.

  Na ukázkovém zjednodušeném portfoliu SPY, TLT a GLD by to znamenalo, že bych nyní například pracoval s následujícími váhami:

  etf-volatilita-vahy.jpg

  37 % portfolia bych měl alokováno do dluhopisů (TLT), 31 % do zlata (GLD) a 32 % do akcií (SPY).

  A takto pro ilustraci vypadá výsledek portfolia od konce roku 2004, kdy se jen každý měsíc mění počet shares v jednotlivých třech trzích na základě jejich historické volatility:

  etf-volatilita2019-portfolio.png

  Jde o hrubý měsíční backtest, ale na první pohled je myslím patrná solidní robustnost. Ta vychází z toho, že použité trhy příliš nekorelují, a tak když padá jeden z nich (například akcie), jiný roste (například bondy).

  TIP: Sám pracuji s více trhy (různé typy bondů, další akciové trhy mimo US, reality) a pak je dobré průběžně sledovat i korelaci jednotlivých titulů a váhy silně korelujících trhů nějakým způsobem „penalizovat“.

  Na výše uvedeném způsobu systematického investování mám rád nejraději to, že:

  • Neobsahuje žádná pravidla vstupů a výstupů. Nemá se tak „co rozbít“ a „přestat fungovat“.
  • Mohu jednoduše přidat další trh.

  Například se rozhodnu, že chci své portfolio obohatit i o kryptoměny. Řekněme, že zvážím zařazení bitcoinu. Ten se dá obchodovat přímo na kryptoburzách, pro zjednodušení do výpočtu vah použiji ETF trh s označením GBTC.

  Pochopitelně, že GBTC je oproti akciím, dluhopisu a zlatu ultra volatilní. Bude mu tak patřit jen výrazně menší kapitál, konkrétně 4,5 % účtu:

  etf-volatilita-vahy2.jpg

  Tato alokace se bude měnit každý měsíc, a pokud se bude vývoj bitcoinu uklidňovat, bude se zvyšovat. Příjemné je, že podobná část účtu nabízí solidní diverzifikaci i z pohledu korelací:

  etf-volatilita-korelace.jpg

  Raději ale ještě jednou upřesňuji, že uvedené tituly zde uvádím pouze jako příklad. Sám pracuji s více rozkročeným portfoliem, které ale skládám stejným způsobem, který jsem zde uvedl.

  Abych na závěr odpověděl na otázku položenou v nadpisu. Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? Bez křišťálové koule z mých zkušeností vyplývá, že nejlepší je neustále se diverzifikovat do všech hlavních trhů, které mají dlouhodobě tendenci růst. Vždy si vezmu z růstu alespoň trochu a můj risk je výrazně omezenější než při sázce na jediný trh.

  8.9.2019

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 7

  Mohlo by vás dále zajímat

  Automatizace stahování dat ETF obchodovaných v EU do Amibrokeru

  V tutoriálu si ukážeme řešení, které používám pro obchodování evropských ETF. Postupně probereme kde obchodovatelná ETF hledám, jak stahuji jejich historické ceny a jak je automatizovaně načítám do Amibrokeru.

  Tutoriál naleznete v TechLabu zde.

  Má nejjistější strategie pro dlouhodobé zhodnocování kapitálu

  V současné době, kdy se zvyšuje inflace, dostávám stále více dotazů s prosbou, jak začít hodnotit kapitál na burze tak, aby se zabránilo ztrátě jeho hodnoty.
  Bohužel bez dlouhodobých znalostí a zkušeností není snadné na burze vydělávat peníze s aktivnějšími přístupy.
  Dobrou zprávou ale je, že konzervativní strategie zas tak složité být nemusí a základní postupy už jsem na Finančníkovi popisoval.
  Z mého pohledu by konzervativní strategie neměla mít žádné komponenty, které mohou přestat fungovat – tedy neměla by se pokoušet „hádat směr“ dalšího vývoje trhu, což je velmi nejistá disciplína.
  Jak konkrétně může takový přístup fungovat, jsem popisoval v článku Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?. De facto jde o strategii, která investuje do různých aktiv (akcie, dluhopisy, zlato, nemovitosti a třeba i kryptoměny) a jen se stará o to, aby byl kapitál rovnoměrně rozložen zejména z pohledu volatility. Čím volatilnější (více se hýbající) aktivum je, tím menší váhu v portfoliu dostává. Osobně ještě sleduji korelace – pokud spolu některá aktiva příliš korelují, váhu jim snižuji.
  V článku Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? jsem ukazoval výsledky velmi jednoduchého portfolia sledujícího pouhé tři trhy (SPY – akciový index, TLT – dluhopisy, GLD – zlato). A jelikož byl článek publikován na podzim roku 2019, je určitě zajímavé se podívat, jak se strategie vyvíjela do dnešního dne – tedy i přes turbulence způsobené koronavirem:

  Na screenshotu je zelenou křivkou označená část equity křivky odpovídající vývoji strategie po jejím publikování v posledním článku.
  Zde je toto období zobrazené v samostatném grafu (měsíční měřítko):

  Za sledované období vytvořila strategie zisk přibližně 23 % bez použití páky.
  Jakže je portfolio vytvářeno?
  Systém pracuje s třemi trhy – SPY, TLT a GLD a každý měsíc jim přiděluje váhy na základě volatility a vzájemné korelace. Například aktuální měsíc jsou váhy tyto:

  40 % portfolia je alokováno do zlata, 25 % do S&P 500 a 34,5 % do dluhopisů.
  Proč podobné systémy fungují a fungovat budou? Využívají principu tzv. risk premia. Trhy typu akciové indexy a dluhopisy trvale rostou proto, že investoři jsou odměňováni za risk spojený s držením daného trhu. V rámci strategie je pak risk limitován diverzifikací – ideálně bychom měli mít v portfoliu zastoupení takových trhů, aby se v různých ekonomických cyklech dařilo alespoň části portfolia.
  Kombinace SPY, TLT a GLD je tak jen určitý základ, ale sami vidíte, jak dobře vše funguje. Pokud v trzích hledáte cestu, jak hodnotit úspory bez aktivního obchodování, tak toto určitě může být dobrá cesta. Strategie přitom lze určitě vytvořit i jen s použitím Excelu. Začít můžete tak, že z finance.yahoo stáhnete data zmiňovaných trhů, s pomocí směrodatné odchylky popíšete jejich volatilitu a následně vytvoříte portfolio tak, aby byly volatility trhů vyrovnané.

  PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF

  V lednu 2018 vstoupila v platnost nová regulace Evropské Unie pod názvem Packaged Retail Investment & Insurance (PRIIP), která se snaží chránit drobné obchodníky. Díky ní se pak postupně přestávají obchodovat v Evropě některé americká ETF a včera došlo k omezení i u InteractiveBrokers.
  Podle EU je cílem PRIIP ochránit drobné investory tím, že by k obchodovanému produktu měli obdržet i tzv. KID – Klíčový Informační Dokument. Jde o tři stránky textu, které by měly srozumitelně pomoci investorům pochopit povahu a risk obchodovaného nástroje…
  PRIIP se týká mnoha burzovně obchodovaných produktů. Z pohledu obchodníků na Finančníkovi jde zejména o deriváty (futures) a Exchange traded products (jako jsou různá ETF).
  Aktuální situace
  Některé společnosti KID ke svým produktům dodaly. Například CME Group (takto vypadá například KID na zemědělské futures - http://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf ) a takové produkty se mohou v Evropě obchodovat.
  Jiné společnosti EU ignorují. A evropští brokeři postupně jejich produkty musí přestat nabízet, dokud KID nedodají.
  InteractiveBrokers pak změnu aplikovali včera. Bohužel KID nedodaly i společnosti poskytující velké ETF, jako jsou SPY, IWM, GLD a mnoho dalších. Ty tak není pro evropské klienty u IB (ale i dalších brokerů) možné obchodovat. Tedy to, že nemůžete v IB aktuálně například nakoupit akcie SPY není chyba InteractiveBrokers, ale State Street Global Advisors, pod kterou SPY spadá, a které je EU ukradená… Z pohledu InteractiveBrokers pak tradičně proběhlo málo informací o tom, že se chystá k tomuto zásadnímu kroku.
  Jaká jsou řešení?
  Pokud nyní potřebujete americká ETF bez KID obchodovat, jediné řešení bude patrně využít některého amerického brokera. Toto řešení zatím funguje mně, takže nemusím situaci nijak zásadně řešit.
  Alternativou je porozhlédnout se po evropských ETF. Ty jsou sice výrazně méně likvidní, ale třeba na anglické burze se obchodují i produkty sledující americké indexy (ale sám jsem v této oblasti zatím žádný zásadní průzkum nedělal).
  Případně může být nejlepší řešení počkat, jak se situace vyvine. Tvůrci ETF se mohou nyní dostat pod větší tlak, když se jejich produkty přestaly obchodovat i u takových brokerů jako je InteractiveBrokers. Ale upřímně bych nespoléhal na to, že situaci nějak změní během např. týdnů. Přeci jen na vytvoření KID již měli opravdu hodně času.
  Závěrem
  Samotného mě situace v IB trochu překvapila, ale na druhou stranu toto je trading. Podle toho, jak velké peníze spravujete, je potřeba myslet i na nejrůznější diverzifikace mezi brokery. Sám jich využívám různě aktivně asi pět. Už jen kvůli podobné situaci mám brokery na různých kontinentech a v různých jurisdikcích.
  Jistě, mohu se přidat k nadávání na regulace EU a třeba i nedostatečnou komunikaci u IB. Ale můj trading to nezlepší, sám se tedy snažím vždy především přizpůsobit.
  Chápu, že na začátku obchodování člověk podobné možnosti diverzifikace nemá. V této situaci je ale prostě občas nutné řešit situace různými kompromisy. Samozřejmě, že se můžete pokusit najít jiného brokera, který KID vyžadovat nebude, ale myslím, že těžko hledat pro začátek obchodování přijatelnější řešení než Interactive Brokers. A nakonec i americké ETF lze nahradit například portfoliem akcií (které lze obchodovat samozřejmě bez problémů). Sám bych s takovým řešením začal (viz systémy popisované v základním kurzu). A třeba mé automatizované portfolio, jehož poslední výsledek jsem s nadsázkou komentoval v článku Tradingem statisíce korun měsíčně bez ručního zásahu. Je to reálné nebo nikoliv? je také založené čistě na akciích (bez páky). A tak zatím, co bych se tak dneska mohl s ostatními vztekat nad regulacemi EU a nekomunikací IB, se opět hezky pohnula equity:

  +1 655 USD za jediný den (screenshot přímo z platformy InteractiveBrokers) samozřejmě není nic závratného, ale je to cesta kupředu. A o to jde v tradingu především. Tedy pokud nemusíte, opravdu zaměřujte svou mysl směrem „jak to půjde“, než „je to strašný, tohle je konec, nic nefunguje“.
  Navíc doufám, že i situace s hlavními evropskými brokery se postupně vyřeší. A když ne, tak se určitě najdou alternativy.
×
×
 • Vytvořit...