Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?

  Řada lidí využívá trhy k dlouhodobému zhodnocování svých úspor. Což je bezesporu zajímavé i pro aktivní tradery, neboť investiční příležitosti bývají často konzervativnější než aktivní trading a risk je dobré diverzifikovat, jak jen to je možné. Do čeho investovat nyní?

  Hlavní podnět k článku jsem získal z e-mailové diskuze na základě zmínky a backtestu investičního portfolia, který jsem publikoval v mých pracovních poznámkách. Ty doplňuji na závěr každého pondělního newsletteru.

  Investovat lze v trzích do nejrůznějších aktiv.

  Co si ale vybrat zrovna nyní a třeba v momentě, kdy se zatím v možnostech člověk příliš neorientuje?

  Možná uvažujete o zlatu, o kterém se hodně hovoří. Nebo třeba nějakých alternativních kryptoměnách atd.

  Bohužel potíž s investicemi na základě „zaručených tipů“ a zpráv z médií je ta, že vesměs vycházejí z nedávného „booomu“ v daném trhu. A čím více se o daném trhu mluví, tím větší je šance, že růst je u konce, přijde korekce, a člověk tak nakoupí na samém vrcholu.

  A co si budeme povídat. Nikdo nemá křišťálovou kouli a nikdo neví, jak budou trhy vypadat za rok či dva.

  Rozumný přístup spočívá z mého pohledu v rozložení kapitálu do různých trhů. Ideálně těch, u kterých máme historickou evidenci, že mají tendenci růst – například akcie, různé dluhopisy, reality. A použít můžeme samozřejmě i trhy, u kterých si subjektivně myslíme, že za pár let budou výrazně výše – pro mnoho lidí to mohou být například kryptoměny.

  Na moderních finančních trzích je skvělé, že expozici do různých typů trhů můžeme dnes poměrně levně zařídit přes nákup jednoho produktu – často se používají tzv. ETF (Exchange traded funds), které se obchodují jako akcie. Detailnější popis viz článek Trhy podrobněji: ETFs.

  Lze si tak snadno postavit investiční portfolio, které bude exponované právě například v akciích, dluhopisech nebo realitách.

  Dobré je postupovat systematicky. V mém případě to znamená především:

  • Standardizovat volatilitu jednotlivých držených aktiv. V praxi jde o to, že trhy se pohybují různě rychle (volatilita), a proto v dravějších trzích chci mít méně kapitálu a v konzervativních více.
   Například dluhopisy se pohybují vůči kryptoměnám jako šnek vůči tryskáči. Pokud budu chtít mít vyvážené portfolio skládající se, čistě teoreticky, z dluhopisů a kryptoměn, tak budu určitě chtít mít v portfoliu výrazně více dluhopisů než kryptoměn. Protože pokud bych za půlku kapitálu nakoupil kryptoměny a za půlku dluhopisy, tak samozřejmě portfolio budou ovládat kryptoměny a kapitál bude plně závislý na jejich pohybu (tedy půjde spíše o spekulace v kryptoměnách, než vytváření stabilního portfolia).
    
  • Sledovat korelaci jednotlivých držených trhů. Cílem je nekoncentrovat portfolio do titulů, které spolu silně korelují.
   Portfolia mohou mít mnoho podob. Pro ilustraci si pojďme ukázat, jak vše vypadá na takovém velmi zjednodušeném příkladu, kdy budeme pracovat s americkými akciemi (SPY), dlouhodobými americkými dluhopisy (TLT) a zlatem (GLD).

  Poznámka: Trhy SPY, TLT a GLD jsou ETF obchodované na amerických trzích, které v současné době není z důvodu regulace možné v EU obchodovat. Viz článek PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF.  To ale tolik nevadí, protože dnes již existuje mnoho silně korelujících ETF, které obchodovat lze (sám například obchoduji ETF na LSE). Americké tituly ale mívají delší historii, proto s nimi pracuji v backtestech (a i v tomto článku).

  Jak jsou na tom SPY, TLT a GLD s volatilitou? Následující graf zobrazuje denní změnu cen v jednotlivých trzích:

  etf-volatilita2019.png

  Na první pohled je vidět, že nejvolatilnější jsou akcie (SPY), ale i zlato umí být volatilní (GLD). A pochopitelně, že volatilita se mění v průběhu času.

  Ve svých portfoliích tak dělám to, že:

  • Průběžně počítám volatilitu trhů za určité období (například za 60 dnů).
  • Každý měsíc upravuji portfolio tak, abych měl risk vyvážený.

  Na ukázkovém zjednodušeném portfoliu SPY, TLT a GLD by to znamenalo, že bych nyní například pracoval s následujícími váhami:

  etf-volatilita-vahy.jpg

  37 % portfolia bych měl alokováno do dluhopisů (TLT), 31 % do zlata (GLD) a 32 % do akcií (SPY).

  A takto pro ilustraci vypadá výsledek portfolia od konce roku 2004, kdy se jen každý měsíc mění počet shares v jednotlivých třech trzích na základě jejich historické volatility:

  etf-volatilita2019-portfolio.png

  Jde o hrubý měsíční backtest, ale na první pohled je myslím patrná solidní robustnost. Ta vychází z toho, že použité trhy příliš nekorelují, a tak když padá jeden z nich (například akcie), jiný roste (například bondy).

  TIP: Sám pracuji s více trhy (různé typy bondů, další akciové trhy mimo US, reality) a pak je dobré průběžně sledovat i korelaci jednotlivých titulů a váhy silně korelujících trhů nějakým způsobem „penalizovat“.

  Na výše uvedeném způsobu systematického investování mám rád nejraději to, že:

  • Neobsahuje žádná pravidla vstupů a výstupů. Nemá se tak „co rozbít“ a „přestat fungovat“.
  • Mohu jednoduše přidat další trh.

  Například se rozhodnu, že chci své portfolio obohatit i o kryptoměny. Řekněme, že zvážím zařazení bitcoinu. Ten se dá obchodovat přímo na kryptoburzách, pro zjednodušení do výpočtu vah použiji ETF trh s označením GBTC.

  Pochopitelně, že GBTC je oproti akciím, dluhopisu a zlatu ultra volatilní. Bude mu tak patřit jen výrazně menší kapitál, konkrétně 4,5 % účtu:

  etf-volatilita-vahy2.jpg

  Tato alokace se bude měnit každý měsíc, a pokud se bude vývoj bitcoinu uklidňovat, bude se zvyšovat. Příjemné je, že podobná část účtu nabízí solidní diverzifikaci i z pohledu korelací:

  etf-volatilita-korelace.jpg

  Raději ale ještě jednou upřesňuji, že uvedené tituly zde uvádím pouze jako příklad. Sám pracuji s více rozkročeným portfoliem, které ale skládám stejným způsobem, který jsem zde uvedl.

  Abych na závěr odpověděl na otázku položenou v nadpisu. Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? Bez křišťálové koule z mých zkušeností vyplývá, že nejlepší je neustále se diverzifikovat do všech hlavních trhů, které mají dlouhodobě tendenci růst. Vždy si vezmu z růstu alespoň trochu a můj risk je výrazně omezenější než při sázce na jediný trh.

  8.9.2019

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.

  • Líbí se 8

  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Strategie více aktiv

  Tento přístup může být klíčem k diverzifikaci portfolia a minimalizaci rizik, zatímco se snažíme maximalizovat potenciální výnosy.
  Co Je Strategie více aktiv?
  Strategie více aktiv je investiční strategie, která se zaměřuje na kombinaci různých typů investic, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, a dokonce i alternativní aktiva, jako jsou suroviny, kryptoměny nebo hedge fondy, do jednoho portfolia. Cílem je vytvořit diverzifikované portfolio, které je schopné odolat tržním volatilitám a generovat konzistentní výnosy přes různé tržní podmínky.
  Výhody strategie více aktiv
  Diverzifikace: Diverzifikace je základem strategie více aktiv. Rozprostřením investic mezi různé typy aktiv se snižuje celkové riziko portfolia.
  Flexibilita: Tato strategie umožňuje obchodníkům pružně reagovat na měnící se tržní podmínky a přizpůsobovat alokaci aktiv podle aktuálních tržních trendů.
  Potenciál vyšších upravených výnosů rizikem: Díky kombinaci aktiv s různými rizikovými profily může strategie více aktiv nabídnout lepší poměr rizika a výnosu.
  Na Finančníkovi strategii více aktiv obchodujeme mechanicky.
  Popis strategie: Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?
  Následné zhodnocení strategie: Má nejjistější strategie pro dlouhodobé zhodnocování kapitálu
   

  Risková prémie

  Risková prémie (anglicky Risk premia) je termín používaný v oblasti financí a investování k popisu nadměrného výnosu, který investor očekává z investice, která nese větší riziko ve srovnání s téměř rizikově nezávislou investicí. Profesionální obchodníci a investoři tuto premii vnímají jako kompenzaci za to, že přijímají nejistotu a potenciální volatilitu spojenou s danou investicí.
  Risková prémie může být chápána jako rozdíl mezi očekávanou návratností rizikového aktiva a návratností bezrizikového aktiva. Bezrizikové aktivum je teoretický koncept, často reprezentovaný státními dluhopisy vyspělých zemí, jako jsou například americké státní dluhopisy, kde se předpokládá, že riziko selhání je minimální. Naproti tomu riziková aktiva zahrnují akcie, dluhopisy s vyšším výnosem, komodity a další investiční nástroje, které obecně přinášejí vyšší výnosy za předpokladu, že investor přijme vyšší míru rizika.
  Obchodní systémy založené na riskové prémii vycházejí z principu, že obchodníci vydělávají na samotném principu držení rizikovějších aktiv.

  Má nejjistější strategie pro dlouhodobé zhodnocování kapitálu

  V současné době, kdy se zvyšuje inflace, dostávám stále více dotazů s prosbou, jak začít hodnotit kapitál na burze tak, aby se zabránilo ztrátě jeho hodnoty.
  Bohužel bez dlouhodobých znalostí a zkušeností není snadné na burze vydělávat peníze s aktivnějšími přístupy.
  Dobrou zprávou ale je, že konzervativní strategie zas tak složité být nemusí a základní postupy už jsem na Finančníkovi popisoval.
  Z mého pohledu by konzervativní strategie neměla mít žádné komponenty, které mohou přestat fungovat – tedy neměla by se pokoušet „hádat směr“ dalšího vývoje trhu, což je velmi nejistá disciplína.
  Jak konkrétně může takový přístup fungovat, jsem popisoval v článku Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií?. De facto jde o strategii, která investuje do různých aktiv (akcie, dluhopisy, zlato, nemovitosti a třeba i kryptoměny) a jen se stará o to, aby byl kapitál rovnoměrně rozložen zejména z pohledu volatility. Čím vyšší volatilita (více se hýbající aktivum), tím menší váhu v portfoliu dostává. Osobně ještě sleduji korelace – pokud spolu některá aktiva příliš korelují, váhu jim snižuji.
  V článku Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? jsem ukazoval výsledky velmi jednoduchého portfolia sledujícího pouhé tři trhy (SPY – akciový index, TLT – dluhopisy, GLD – zlato). A jelikož byl článek publikován na podzim roku 2019, je určitě zajímavé se podívat, jak se strategie vyvíjela do dnešního dne – tedy i přes turbulence způsobené koronavirem:

  Na screenshotu je zelenou křivkou označená část equity křivky odpovídající vývoji strategie po jejím publikování v posledním článku.
  Zde je toto období zobrazené v samostatném grafu (měsíční měřítko):

  Za sledované období vytvořila strategie zisk přibližně 23 % bez použití páky.
  Jakže je portfolio vytvářeno?
  Systém pracuje s třemi trhy – SPY, TLT a GLD a každý měsíc jim přiděluje váhy na základě volatility a vzájemné korelace. Například aktuální měsíc jsou váhy tyto:

  40 % portfolia je alokováno do zlata, 25 % do S&P 500 a 34,5 % do dluhopisů.
  Proč podobné systémy fungují a fungovat budou? Využívají principu tzv. risk premia. Trhy typu akciové indexy a dluhopisy trvale rostou proto, že investoři jsou odměňováni za risk spojený s držením daného trhu. V rámci strategie je pak risk limitován diverzifikací – ideálně bychom měli mít v portfoliu zastoupení takových trhů, aby se v různých ekonomických cyklech dařilo alespoň části portfolia.
  Kombinace SPY, TLT a GLD je tak jen určitý základ, ale sami vidíte, jak dobře vše funguje. Pokud v trzích hledáte cestu, jak hodnotit úspory bez aktivního obchodování, tak toto určitě může být dobrá cesta. Strategie přitom lze určitě vytvořit i jen s použitím Excelu. Začít můžete tak, že z finance.yahoo stáhnete data zmiňovaných trhů, s pomocí směrodatné odchylky popíšete jejich volatilitu a následně vytvoříte portfolio tak, aby byly volatility trhů vyrovnané.
×
×
 • Vytvořit...