Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MAE a MFE


ripper

Doporučené příspěvky

Aldo!
Vycházej z logiky věci. MAE/MFE analýza ti slouží k optimalizaci nastavení SL/PT. Tedy k nastavení toho, co budeš obchodovat. Proto:
1) Všímej si vstupů, které jsou dle tvé obchodní metodologie validní
2) Ztrátové obchody, pokud byly provedeny dle tvé obchodní metodologie, jsou důležitější než ty ziskové, protože právě na nich můžeš odhalit možné chyby v obchodním plánu. A právě tyto obchody ti hodně napoví o krajních mezích tvého systému.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 353
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Díky Břondo

U těch vstupů jsem si myslel, že nemám brát všechny, ale nějak mě zmátly jiné informace
U ztrátových vstupů jsem zase neviděl žádný přínos. Ztráty budou vždy, a od těch ochrání
maximální MAE a MFE jsou tam velice nízké, což mám dojem, že mi zkreslí četnost PT až budu
hledat ten optimální.

Ještě jednou díky, Alda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ano, ale....
ztráty nejsou jen takové, že vstoupíš long a trh maže nadále proti tobě až do pekel. Hodně bude těch, kde trh udělá korekci, vybere ti stopku a pak jde tvým směrem. Pokud by jsi tyto vyloučil, nenastavíš optimální SL, protože budeš brát jen obchody, kde po vstupu trh jede tvým směrem a neohlídne se zpět. Potřebuješ statisticky vyhodnotit celý soubor obchodů, do nichž vstoupíš přesně dle tvé obchodní metodologie. Jinak se dopustíš hrubého zkreslení. U ztrátových obchodů můžeš jako nejhorší MAE zadávat maximální hodnotu SL, kterou jsi schopen psychicky unést, a víš, že pod ni nikdy nepůjdeš ... např. 150USD apod.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dělám to trochu jinak - pokud jde trh celou dobu proti, tak čím menší stopka v takovém případě je, tím lépe.
Pokud budu mít např. 2x MFE 200 při MAE 50 a 2x MFE 0 při "nejvyšším akceptovatelném SL (řekněme 150)", tak mi vyjde SL někde kolem 100, ačkoli by 50 muselo stačit, ne? Protože nad to už trh prostě nejde správným směrem ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek!

- To ale do čistě statistické analýzy MAE/MFE vnášíš subjektivní prvky (hodnocení pozice a rozhodování jestli vystoupíš na plném SL nebo dříve. Některý heat pustíš na -90, další do -140 jiný utneš na -50). To už je diskréční rozhodování a o tom tato analýza dle mého názoru není.

- Zapsáním hodnot MAE/MFE si pouze připravuješ podklady pro následnou analýzu (např. v JA testeru). Pak tě bude zajímat čistě statistické vyhodnocení, jakých výsledků by jsi dosáhl, když budeš mít např. 1. proměnnou SL (0 - 150), druhou proměnnou PT = (100 - 500) a třeba jako další proměnné posuv na b/e+x při hodnotě y. A děláš optimalizaci. Pokud ale vneseš subjektivní prvky už do sběru dat, nebude to analýza, ale guláš.

- Nezajímá tě diskreční obchodování, tvoje zkušenost a množství hodin nakoukaných do grafů, ale to, jakých výsledků statisticky dosahují tvoje přesně definované patterny pokud by jsi jel systémem "buď SL, nebo PT", který je ještě modifikovaný přesným pravidlem posuvu SL na b/e +-x. Toto je podle mne podstata MAE/MFE analýzy --- optimalizovat základní parametry. Ty totiž nevíš co udělá trh např. při heatu -90 v pozici, kterou jsi chtěl uzavřít diskrečně na -50.

- To, že při praktickém obchodování používáš svoji zkušenost a zavřeš pozici dříve je už o něčem jiném.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Takže chápu to dobře?

1) Určím si můj maximální SL, třeba 100, který bude únosný pro velikost účtu, povahu trhu a psychiku
2) Pokud bude protnut, zakončím obchod s výsledkem MAE 100, MFE 0
3) Jestliže dojde k nějakému jalovému obchodu, kdy to jde hodně proti mě, tak to zakončím třeba MAE 90, MFE 10

Udělám aspoň 50 obchodů a pak jen analyzuji

Ještě jednou všem děkuju

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Aldo!

ad1) ano

ad2) MFE nemusí být = 0 a většinou to tak ani nebývá. Trh může jít do zisku a pak se obrátit.

ad3) NE ..... Pokud trh pokračoval do ztráty, pak MAE (MAXIMUM Adverse Excursion.... nikoliv "VOLITELNÁ" Adverse Excursion) bude zase 100. Jediné omezení slůvka "MAXIMUM" je ve stanovení tvé maximální psychicky přípusné meze. Vše ostatní jsou nežádoucí subjektivní prvky.

Opakuji - připravuješ si pouze data pro následnou analýzu. To, že vystoupíš dříve nemá nic společného s MAE. Pokud by jsi v případě (3) dal MAE 90, pak by jsi pro analýzu vycházel z nepřesných vstupních dat a v podstatě by jsi říkal, že kdyby jsi měl SL=100, pak tento by nebyl zasažen a ceny by mohla jít zase nahoru. Lépe tento rozdíl vynikne když budeš uvažovat o situaci, kdy v daném případe by jsi měl :

MAE=90 MFE = 300
pak analýza ti řekne:
a) při nastaveném SL= 100 dosáhneš zisku 300 s heatem 90
b) při nastaveném SL=90 skončíš ve ztrátě -90, protože tvůj SL je zasažen.
Když ale trh skutečně pokračoval do ztráty třeba -1000, výše uvedené by neplatilo a ty by jsi si výsledky hrubě zkreslil,
protože tvrzení (a) by nebylo pravdivé.

Uvědom si, že na základě těchto dat budeš vyhodnocovat, jakého výsledku by jsi mohl maximálně dosáhnout, když při pevných ostatních proměnných budeš variovat SL = 10, 20, 30, .... 70, 80, 90, 100. Vše, co je nad SL100 je pro tebe ztráta ve 100% případů (kterou ale, mimo rámec této analýzy, můžeš omezit v praktickém obchodování dřívějším výstupem dle tvých zkušeností.
Analýza MAE/MFE ti jen mapuje situaci, Nic víc, nic míň.
a o to jde.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ad2) ano to se může samozřejmě taky stát, třeba když to nejdřív vyleze na +25 a pak spadne do -100
ad3) zeptám se takhle

jaké MAE a MFE si zapíšu, když jdu do long pozice, nejdřív to jde nahoru na +10$ a pak do padá, až na -90,
přičemž:

varianta 1) trh se pak odrazí od -90, osciluje mezi 0 a -90 a pak protne -100 a jde ještě níž (tady si myslím, že MFE bude 10 a MAE bude 100)
varianta 2) trh se odrazí od -90 a skončí na -75, protoože je konec obchodního dne (pak to chápu, že MFE je 10 a MAE bude 90)
varianta 3) trh se odrazí od -90 a dlouhou dobu se potuluje mezi -90 a 0 a až pak vyšplhá třeba na +300 (tady si myslím, že MFE bude 300 a MAE 90, i když by v live obchodování nikdo tak dlouho nedržel ztrátovou pozici, v analýze MAE/MFE se to prostě udělá

chápu to správně?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Břonda: Ne, vyjádřil jsem se asi špatně, takže to zkusím lépe:
Pokud trh udělá nějaké rozumné MFE, zapíšu si hodnotu MFE a MAE, které bylo potřeba k dosažení tohoto MFE. Pokud šel trh celou dobu proti mě, nezapisuju si nic, resp. si zapíšu MFE 0 a v takovém případě mi MAE už nezajímá. Proč? Protože v tabulce pak vyhodnocuji celkový počet obchodů, kde MFE je větší než nějaká hledaná hodnota optimállního PT a zároveň je MAE menší než akceptovatelný SL. Od toho výsledku odečtu [bold]všechny obchody[/bold], které tuhle podmínku nesplňují a tím postihnu i to, že započtu ten hledaný SL i pro tyhle obchody.

Vypadá to, že výsledek je vlastně stejný jako to, co tady už bylo napsáno. V čem že je tedy rozpor nebo rozdíl? Jeden tam přeci jen vidím. Uvedu na příkladu: vstoupím do trhu, trh udělá pohyb na další svíčce 5 tick MAE, 5 tick MFE. Na následující svíci udělá pohyb MFE třeba na 10 tick, ale MAE udělá 20 dolů. To už je pro mne nepřijatelné - SL 20 tick je na mne moc. Nezapíšu si tedy hodnoty 10/20, ale 5/5. Pak jsem schopen postihnout, že pokud by to bylo četné, tak se tenhle pattern vyplatí třeba jen jako nějaký skalpovací na urvání 5 tick nebo něco podobného.

No možná se jen špatně chápeme a děláte to také tak - nevím. Diskréční je na mém přístupu jen to, že koukám, které MAE je prostě pro mne z hlediska MM neúnosné a pro něj už MFE nehodnotím a spokojím se raději s menším hodnotou. Ale pochopitelně obchody započtu všechny, takže u těch jednoznačně ztrátových se mi jejich ztráta projeví vždy (a tlačí tak dolů ziskovost při vyšších SL, čili navádí mne k nižšímu SL).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek!

Podstatné je, aby ti tato analýza přinesla výsledky použitelné pro obchodování - ať již to uchopíš tak, či onak.
Každý máme svůj způsob uvažování a vyhodnocování. Rozhoduje vždy jen praktický výsledek.
Na tom nic nemění, že mám na věc trochu jiný pohled.

- Pro mne, pokud by jsi v uvedeném případě druhého odstavce zapsal 5/5 místo 10/20 by to při mém způsobu zpracování výsledku znamenalo, že pro SL 6 a více mohu dosáhnout PT jen 5, ale ve skutečnosti je to až 10 což mi vadí. Pokud jsem se rozhodl pro SLmax=20, nechci do analýzy vnášet další proměnné. Jedinou další proměnnou je trh sám.

- V čem vidím rozdíl? V tom, že chci před analýzou minimum omezení a proměnných. Vše musí vyplynout až z analýzy dat, které jsem si připravil.

- Data MAE/MFE chci mít použitelná pro jakýkoliv systém. Považuji je za charakteristiku trhu, nikoliv mého osobního přístupu.

- Pokud tam vneseš další proměnné tak to může být ku prospěchu, pokud to bude sedět do tvého systému, ale také nemusí, pokud bereš MAE/MFE analýzu jen jako základ pro jeho tvorbu.

Rozhodující je co z toho nakonec vyplyne za výstupy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dario46: Já to dělám v Excelu ve dvourozměrné tabulce - na jedné ose PT, na druhé SL a počítám, jaký zisk by přinesla ta která kombinace SL/PT.

Břonda: Hmm ... je to zajímavá úvaha, to "pokud by jsi v uvedeném případě druhého odstavce zapsal 5/5 místo 10/20 by to při mém způsobu zpracování výsledku znamenalo, že pro SL 6 a více mohu dosáhnout PT jen 5, ale ve skutečnosti je to až 10 což mi vadí." Problém vidím v tom, že to tak být přeci nemusí, ne? Já na svíčce v historickém grafu přeci nepoznám její časový průběh, tak nemohu vědět, jestli to nejprve vytvořilo MAE 20 tick a pak až PT 10 tick nebo obráceně ... ? Něco jiného by byl nějaký market replay, kdy bych analyzoval tickově průběh trhu a věděl tak, které MAE přesně předcházelo tomu konkrétnímu MFE, ale to se na hist. grafu moc nedovím, nebo jo?

Nebo je ta moje úvaha špatná? Nevím, teprve začínám a nad tím způsobem vyhodnocení MAE/MFE jsem už strávil hodiny, ale pořád ve mně něco hlodá a říká mi: "je to takhle opravdu dobře?" A já pořád nemohu přijít na to, co mi na tom nesedí ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...