Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Prevod penez od Interactive Brokers do Ceska


Aamer

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 345
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Tak přispěju i já svojí troškou do mlýna:

V dubnu 2011 jsem byla donucena zamyslet se a změnit tok peněz. Původní cesta totiž přestala fungovat, protože RB (Raiffeisen Bank) zrušila společnosti SAB (www.sab.cz) účet, čili již nebylo možné využívat bezplatný a okamžitý převod k SAB (původní cesta: $ od IB jsem poslala na můj účet u RB, druhý den jsem si se SAB domluvila směnný kurz, poslala na jejich účet u RB $$ a další den už měla CZK na svém účtu u FIO (eventuelně EUR na SK Mbank účtu). Celá transakce tedy trvala dva dny a stála 1.200CZK (=poplatek RB za příjem).

Takže aktuální popis toho, jak to dělám teď:
[bold]1) $$$ na EUR převedu rovnou u IB (náklad: komise $2,5 bez ohledu na velikost měněné částky, trvání: okamžitě)[/bold]
EUR.USD pár jsem si přidala jako další řádek přímo na běžnou stránku s obchody=nepotřebuji si zobrazovat FXTrader. Při zadávání objednávky (= když kliknu na ask) musím změnit několik přednastavených věcí:
[bold]a) IDEALPRO na FXCONV[/bold]. Takto zadaná objednávka neotevře žádnou virtuální FX pozici, ale pouze smění USD na EUR, aktuální rozložení mnou držených měn je pak vidět na záložce Account Management, část Market Value - Real FX Balance. Blíže viz www.interactivebrokers.com/en/software/tws/usersguidebook/realtimeactivitymonitoring/fx_portfolio_-_virtual_fx_position.htm
b) zkontrolovat/změnit přednastavenou hodnotu orderu [bold]QUANTITY[/bold] (order je standardně nastaven na 20k, čili by se mi nakoupilo 20.000EUR)
c) zkontrolovat/změnit přednastavenou hodnotu orderu [bold]ALLOCATION[/bold] (vzhledem k tomu, že mám advisor account, mám zde možnost alokovat nákup dle přednastavených kritérií na svoje subúčty. Při této transakci však chci směnit pouze $$ určené na moji výplatu, čili je nutné vybrat pouze výplatní účet)

[bold]2) EUR pošlu z IB na FIO (náklad: dle FIO ceníku příchozí mezinárodní platba v EUR je za €1, mně nestrhli nic(tu), trvání: dva dny)[/bold]
K zadání nové platební instrukce je třeba znát pouze IBAN EURového účtu u FIO a SWIFT FIOZSKBAXXX. Nesmí se zapomenout, že Bank's Country je SLOVAKIA, jako korespondenční banku IB automaticky navrhne pražskou CSOB. Pokud je platba dle této instrukce zadaná do 14:00 ET (do 20:00 u nás), platba je na FIO připsána za dva dny.

[bold]Třetím krokem je směna EUR na CZK[/bold]
Jak jsem psala výše, na konverzi jsem používala společnost SAB. Nicméně, když už jsem v procesu změny, řekla jsem si, že stojí zato se porozhlédnout po lepších variantách i zde. Na základě článku www.mesec.cz/clanky/zahranicni-platby-s-dobrou-devizovou-spolecnosti-usetrite/ jsem oslovila zmiňované společnosti a uvidím, jestli (dle rady z článku a diskuze pod ním) nakonec uzavřu několik rámcových smluv a budu zjišťovat ten nejlepší kurz v danou chvíli nebo zůstanu u SABu.

Podtrženo, sečteno, celá transakce se mi sice protáhla, ale nyní je za luxusních $2,5. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Garax, diky za vyklad. O necem podobnem uvazuji take. Znamena to, ze u FIO banky mas ucet vedeny v EUR? Jake jsou poplatky za vedeni uctu? Pak to take znamena, ze timto EUR uctem musis IB fundovat (slouzi jako ucet ze ktereho se funduje/ na ktery se posila z IB penize)?

Jestli jsem to dobre pochopil, pak:

FUNDOVANI:
1) mas EUR ucet u FIO
2) udelas nekde (napr. REOL) konverzi CZK -> EUR
3) posles EUR na FIO EUR ucet
4) fundujes z FIO v EUR ucet u IB
5) u IB konvertujes EUR na USD
6) muzes obchodovat

VYBER:
1) konverze USD na EUR u IB
2) odesles z IB na FIO v EUR (na EUR ucet)
3) konverze mimo FIO na CZK
4) posles si na ucet v CZK

Je to tak?
Bylo by to fajn. Ja mam Ceskou sporitelnu a naklady jsou vysoke s neprijemne velkym spreadem na konverzi. Ten vlastne uzira nejvice penez. Rad bych to zmenil...

Diky
Nean

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 Nean:
- ano, kromě běžného (CZK) účtu mám u FIO i EUR účet. Kromě toho jsem si zřídila také USD účet, ale nikdy jsem ho nevyužila, tak mi leží ladem jako "dosud neaktivovaný". Za žádný účet nic neplatím (již několik let jsem přímo posedlá tím, abych neplatila žádné bankovní poplatky (tu))- blíže viz ceník FIO zde www.fio.cz/docs/cz/cenik_bankovni_sluzby.pdf

- ohledně fundování IB účtu je lepší vkládat dotazy do příslušného vlákna sem www.financnik.cz/forum/read.php?10,48308, nicméně malý komentář: [bold]účet, ze kterého pošleš peníze do IB nemusí být nutně ten samý, na který si budeš peníze od IB posílat[/bold]. Účet u IB jsem fundovala před lety, když jsem ještě měla u FIO pouze CZK účet, z IB jsem si posílala $$$ na svůj USD účet v Raiffeisen Bank a teď posílám i € na svůj EUR účet u FIO. Nemám zatím ověřeno praxí, jestli je to opravdu nutnost, ale z diskuzí jsem pochopila, že důležité je pouze to, aby účet, na který posíláš peníze z IB byl vedený na Tvoje jméno.

Fundování tu nechci rozebírat, ale co se týče výběru, tak ano, pochopil jsi správně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ještě přidám i sem odkaz na stránky ČNB, kde jsou vypsány společnosti držící licenci platební instituce (odkaz je s dnešním datem, v případě shlédnutí později je tedy nutné potom aktualizovat datum v odkaze). Od 1. 5. 2011 totiž platí nový zákon a devizové společnosti, které byly držiteli licence dle starého zákona musely požádat o licenci novou, nebo skončit s obchodováním.

apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB15.BASIC_LISTINGS_RESPONSE_3?p_lang=cz&p_DATUM=18.05.2011&p_hie=HI&p_rec_per_page=25&p_ses_idx=174

Link to comment
Sdílet pomocí služby

garax Napsal:
-------------------------------------------------------
> Tak přispěju i já svojí troškou do mlýna:
>
> V dubnu 2011 jsem byla donucena zamyslet se a
> změnit tok peněz. Původní cesta totiž přestala
> fungovat, protože RB (Raiffeisen Bank) zrušila
> společnosti SAB (www.sab.cz) účet, čili již nebylo
> možné využívat bezplatný a okamžitý převod k SAB
> (původní cesta: $ od IB jsem poslala na můj účet u
> RB, druhý den jsem si se SAB domluvila směnný
> kurz, poslala na jejich účet u RB $$ a další den
> už měla CZK na svém účtu u FIO (eventuelně EUR na
> SK Mbank účtu). Celá transakce tedy trvala dva dny
> a stála 1.200CZK (=poplatek RB za příjem).
>
> Takže aktuální popis toho, jak to dělám teď:
> 1) $$$ na EUR převedu rovnou u IB (náklad: komise
> $2,5 bez ohledu na velikost měněné částky, trvání:
> okamžitě)
> EUR.USD pár jsem si přidala jako další řádek
> přímo na běžnou stránku s obchody=nepotřebuji si
> zobrazovat FXTrader. Při zadávání objednávky (=
> když kliknu na ask) musím změnit několik
> přednastavených věcí:
> a) IDEALPRO na FXCONV. Takto zadaná objednávka
> neotevře žádnou virtuální FX pozici, ale pouze
> smění USD na EUR, aktuální rozložení mnou držených
> měn je pak vidět na záložce Account Management,
> část Market Value - Real FX Balance. Blíže viz
> www.interactivebrokers.com/en/software/tws/
> usersguidebook/realtimeactivitymonitoring/fx_portf
> olio_-_virtual_fx_position.htm
> b) zkontrolovat/změnit přednastavenou hodnotu
> orderu QUANTITY (order je standardně nastaven na
> 20k, čili by se mi nakoupilo 20.000EUR)
> c) zkontrolovat/změnit přednastavenou hodnotu
> orderu ALLOCATION (vzhledem k tomu, že mám advisor
> account, mám zde možnost alokovat nákup dle
> přednastavených kritérií na svoje subúčty. Při
> této transakci však chci směnit pouze $$ určené na
> moji výplatu, čili je nutné vybrat pouze výplatní
> účet)
>
> 2) EUR pošlu z IB na FIO (náklad: dle FIO ceníku
> příchozí mezinárodní platba v EUR je za €1, mně
> nestrhli nic, trvání: dva dny)
> K zadání nové platební instrukce je třeba znát
> pouze IBAN EURového účtu u FIO a SWIFT
> FIOZSKBAXXX. Nesmí se zapomenout, že Bank's
> Country je SLOVAKIA, jako korespondenční banku IB
> automaticky navrhne pražskou CSOB. Pokud je platba
> dle této instrukce zadaná do 14:00 ET (do 20:00 u
> nás), platba je na FIO připsána za dva dny.
>
> Třetím krokem je směna EUR na CZK
> Jak jsem psala výše, na konverzi jsem používala
> společnost SAB. Nicméně, když už jsem v procesu
> změny, řekla jsem si, že stojí zato se
> porozhlédnout po lepších variantách i zde. Na
> základě článku
> www.mesec.cz/clanky/zahranicni-platby-s-dob
> rou-devizovou-spolecnosti-usetrite/ jsem oslovila
> zmiňované společnosti a uvidím, jestli (dle rady z
> článku a diskuze pod ním) nakonec uzavřu několik
> rámcových smluv a budu zjišťovat ten nejlepší kurz
> v danou chvíli nebo zůstanu u SABu.
>
> Podtrženo, sečteno, celá transakce se mi sice
> protáhla, ale nyní je za luxusních $2,5.


Ahoj garax,

diky za Tvuj popis vyberu penez. Chtel bych se zeptat, proc jsi delala ten prvni krok na zacatku s konverzi z USD na EUR? Je to kvuli nizsimu poplatku za poslani EUR do CR? Pises, ze Ti meli uctovat 1 EUR, ale neuctovali nic, za prevod USD by to do FIO by to melo byt 6 USD. Co se celkovych poplatku tyce, kolik strhava IB? Budu delat vyber poprve, tak to nechci zpackat. Diky moc za odpoved

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ma to vic vyhod:
- jednak nizsi poplatek za prijem EUR na FIO ucte (nakonec je asi spravne, ze nic neuctovali, protoze jsem nekde vycetla, ze IB ma i ucet v Nemecku, ze ktereho mi to skutecne prislo)
- druhak nizsi poplatek za odchozi EUR platbu z FIO uctu pri konverzi (SAB i ostatni devizove spolecnosti, ktere jsem oslovila, maji ucet na Slovensku, cili odchozi platba z FIO za 0€). Pokud by konverze byla v $, tak odchozi platba z FIO je za $15/250Kč
- tretak obcas potrebuju i EURa a mam pocit, ze konverze USD->EUR me lepe vyjde primo u IB

IB strhla pouze $2,5 za konverzi USD=>EUR. Pokud mas jeden vyber v mesici, je zadarmo, kazdy dalsi za $10/€8
www.interactivebrokers.com/en/p.php?f=otherFees

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ondro: když jsem v IB chtěla zadat SEPA platbu, tak pro FIO mě to nepustilo dál, takže jsem platební instrukci u IB zadávala klasicky jako WITHDRAWAL - WIRE. Tak jsem pak hledala na netu a vyrozumněla jsem, že existují dva systémy-SEPA a TARGET2. Nevím přesně, jaká je mezi těmito systémy spojitost, ale fakt je, že FIO je členem TARGET2, takže nejspíš proto k nim nejde zadat SEPA platba a možná taky proto to trvá dva dny a ne jeden.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Maly dotaz k nasledujicimu odstavci, ktery jsem nasel na webu, a který je i lehce off topic. Nemate nekdo tuseni jestli se to dotkne (primo/neprimo) i nas traderu? Nebo jestli na nas US vlada nechysta nejake prekvapeni?
Beginning Jan. 1, 2013, the HIRE Act will impose a 30% withholding tax on many types of U.S.-source income and gross sales proceeds to foreign financial institutions like banks, insurance companies and the like.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tak není všechno zlato, co se třpytí...

Ohledně FIO a přijetí EUR na EUR účet: s téměř dvoutýdenním zpožděním mi byly naúčtovány poplatky (za testovacích €100 poplatek €6,17, za další přijaté platby 1% z částky), další přijatá platba mi byla dokonce připsána s dvoudenním zpožděním oproti výpisu. Položila jsem dotaz na FIO-prozatím bez odpovědi, tak uvidím, jak se věci budou vyvíjet...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...