Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Warranty-příklady reál trhu: stopy, profity, bilance


miciko

Doporučené příspěvky

miciko

Tak som si presiel vsetky tvoje prispevky este raz a musim povedat ze si to tu popisal velmi jednoducho a kvalitne.

pre mna to momentalne znamena ze nemusim hladat outperformance certifikaty na meny aby som presunul cast strategie na strukturovane CP, ale ze mozem preniest celu strategiu bud na WRT alebo KOC. vdaka ich bezkonkurencnej flexibilite.

takze to v podstate znamena:

1) bez stresu obchodovat pozicne ci swingovo na FX pomocou KOC , alebo WRT . ktoré su "endlos"
2) Obchodovat Earnings popripade nejake gapujuce stocks, alebo aj vysoko likvidne pennystoks s velkou volatilitou. tiez pomocou WRT. moze byt urcite zaujimave.

takze asi sa do toho ponorim trosicku hlbsie.

dakujem:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 210
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ok takze ked uz sme to tu bolo rozobrane do podrobna, tak som si dnes vyskusal prvy simulovany obchod

CB706P Put EUR/USD 1.3600 01/09/2009 100 Commerzbank kupim 319 ks v kurze 3,13 = 998,47
CB71HN Call EUR/USD 1.3600 01/09/2009 100 Commerzbank kupim 331 ks v kurze 3,02 = 999,62

som zvedavy ako sa cely obchod bude vyvyjat.

miciko : ak som spravil nieco spatne resp nepochopil , kludne skus dat komentar. napriklad ci somspravne zvolil strike alebo dal dostatocne dlhu maturity . spot je aktualne 1,3640

dik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:-))

fajn, konečně další odvážný mezi námi!
neváhej zkoušet, odvážným a připraveným štěstí přeje!

---to WRT+KOC na pennystocks: pusť si seznam titulů, na něž byly emitovány WRT + KOC z adresy
www.euwax.de
což je pokud vím největší euroderivátová burza ve Stuttgartu. Mají pár dní nové stránky, německy nebo anglicky.
Na rychlé hledání kdečeho jsou OK, grafy bída, tahám odjinud.
Najdeš tam cokoliv, akorát ne pennystocks = emitenti se zaměřují hlavně na indexové papíry pokud jde o akcie.
---OK, koupil jsi warranty na strike rovný současnému kurzu eur/usd, oba ale s posledním obch.dnem 27.08.2009, to je za 3M. Což proti KOC na "endloss" znamená, že z tebou koupených WRT bude/může utíkat taky časová hodnota, dle toho jak se bude hýbat kurz eur/usd a bude se blížit expirace. Což se při výraznějším pohybu kurzu na jedné straně určitě stane. Takže můžeš pak vidět že pohyb kurzu WRT call nebo put nemusí přesně kopírovat kurz podkladu = eur/usd.
---není rada, jen moje zkušenost: pokud kupuju WRT, hledám ty co mají cca 6M nebo i víc do konce

přeje úspěch :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike: dal jsem si kousek času - tu máš 6M holý graf eur/usd+tebou koupený call + put doporučuji vytisknout a pochopíš jak se hýbou. Oba máš na strike 1,36 - podívej se jak odlišně se pohybují pokud je kurz eu/usd mimo strike. ---proč ti to píšu? abys nebyl zklamaný - můžeš bát ale taky velice mile překvapený - viz příklady které si odečteš sám z grafu (pokud dáš do call i put stejné peníze je počítání velice jednoduché: ====Př1 kup 09.3.kurz 1,26---C 1,94---P9,58 prd 20.3.kurz 1,36---c 4,69---p4,82 ------------------------------------ +/- % +7,9 +141 -50 bilance: +141-50=+91% = tvůj zisk +910eu kdybys koupil call i put za 1000euro ale příklad 2: kup 15.4.kurz 1,32---c 2,52---p 5,40 prd 15.5.kurz 1,36---c 3,08---p 3,08 ------------------------------------------- +/- % +3 +22 -42 bilance: +22-42=-20% = tvoje ztráta -200eu kdybys koupil call i put za 1000euro Závěr: velice pozor jaký si vybíráš strike u call a put když jdeš do warrantu! nemusí být stejný, viz ty grafy - vytáhni sičáru u grafu euro/usd na kurzu 1,36 = takový si si zvolil strike a podívej se dolů co to dělá s call a put. :-))

9003

Link to comment
Sdílet pomocí služby

opravdu zajímavé a polopaticky vysvětlené KO certifikáty.musím přiznat ,že jsem netušil ,že něco takového je adíky zatoto
polopatické vysvětlení
obchodoval jsem zatím live opce a spredy a po prostudování několika grafů na ko certifikáty o tom vážně uvažuji.
jediné co mně neštymuje je zrovna ukázka stříbra ,kdy spot je v usd a certifikát je v eurech .udělal jsem si simulaci.pokud se kurz usd/eur nemění jeto ok ,může se měnit v můj prospěch ,ale také změna kurzu usd/eur může jít silně proti mně

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A jak tedy volíš ten správný strike? Z těch příkladů by se skoro zdálo, že nesmíš volit ten aktuální, ale spíš jaký očekáváš do budoucna. Což už trochu odporuje teorii, že je jedno kam to jde. Nebo se pletu? Pár takových nákupů už delší dobu papírově sleduji, ale právě jsem vždy volil zrovna aktuální strike a zatím vždy žádné přesvědčivé zisky :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pepino123:
toto byl příklad ne na KnockOut certif, ale na warranty - ty si Airmike taky koupil.
Dle času sem dihodím totéž, ale udělané pomocí KOC - uvidíte že výsledkově to vyjde jinak a opět kdo neví oč jde pochopí co je "časová hodnota". Ta se užívá běžně v klasických opcích, dokonce jsou na ní postaveny některé opční strategie, jež je možno užít na cokoliv = akcii, komoditu, forexpár...
:-))

to mhumpolec:
hodím příklad dle času, vydrž
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ještě to pepino123:
zda je podklad - třeba to stříbro v usd - je docela jedno.
Ty kupuješ warrant nebo KOcertif=KOC za eura. Kurz těchto derivátů nějak sleduje pohyb podkladu jež je v usd, ale stále jsi zasekaný v eurech. Takže to tě zajímá, zde neobchoduješ na forex měnový pár euro/usd.
Doufám se nepletu, aspom myslím, zkus mi to sám nějak vyvrátit, může být že jsem mimo ale asi ne?
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jelikož obchoduji opce live ,tak je mně jasné ,že na ně má vliv časová hodnota a především také volatilita.
u warantů chápu , že na ně má vliv časová hodnota takže výsledek musí být jiný než u KO certifikátů,které časová hodnota neovlivňuje ,když jsou endlos .A přesně tyto KO cert.endlos mě zajímají.

vliv EUR/USD na hodnotu certifikátu v eurech ,když spot je v usd

vycházím z příkladu na stříbro:

cb243mput má hodnotu 28.10. 9,11 při kursu EUR/USD 1,28 ,jestliže by byl kurs přibližně stejný
jako v létě tj.1,58 byla by hodnota putu 28.10 někde kolem 7,62 .
Právě ta velká změna EUR/USD zapříčinila že put měl rozdíl pohybu 2579 %.V případě neměnného kursu by to bylo asi
1500%pohybu putky .V případě posílení EUR/USD na např1,9 by byla putka již jenom kolem 6,2 dne 28.10 a pohyb
putu kolem 1200% a u call při kursu EUR/USD 1,9 kolem 28.10 by byl pohyb ne 500% ale taky pohyb kolem 1200%

stříbro má nejvyšší hodnotu ,když EUR/USD bylo asi 1,58/v červenci/ a při nejnižší hodnotě stříbra 28.10 je eur/usd 1,26

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko

no k tomu odvaznemu by som sa rozhodne nepriklanal, doteraz som bol totiz odvazny a teraz by som chcel byt skor rozvazny :). a kedze opcie su pre machrov, rad by som sa venoval niecomu co sa obchoduje trosku jednoduchsie.

zatial sa vyjadrim len k tomu mojmu obchodu: proste som si chcel vyskusat ako sa tie waranty nakupuju a hlavne ako sa spravaju, strike som volil podla aktualnej hodnoty, a 3 mesiace do expiracie z hladiska toho ze som si myslel ze je to dostatocne dlhe obdobie :) (asi sa budem musiet pretransformovat trosku na ine vnimanie casu :)

takze odteraz len to co ma expiraciu daleko daleko v biuducnosti alebo endlos.

islo mi skor o to ze ci sa na takomto jednoduchom priklade odzrkadli ta asimetricka paka ktoru si spominal.
ze ked hodnota jedneho WRT klesa a druheho stupa tak cena toho druheho narasta rychlejsie ako pokles druheho.
ako si to vravel pri Dellku kde si vybral strike 25.

na ten tvoj priklad si budem musiet urobit trosicku cas, lebo momentalne nemam na to techniku :) urcite na to mrknem ked pridem dom.

Btw:Mam otazku, predtym ako nakupim Endloss s rovnakym strikom ako v prvom pripade. bude cena jedneho narastat rychlejsie ako pokles druheho, ak sa cena pohne povedzme o 100-200 bodov?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike + další konači do KO (pro ty co nechtějí dostat KO direct): dodávám totéž co nahoře ale řešené pomocí KOcertifikátů = KOC call = ohraničuji si spodek = zde je na KOmez 1,2392 put = ohraničuji si vršek = je na KOmez 1,4752 ---proč tak šíleně roztažené? abych se vůbec dostal do zobrazení za celý 1/2rok - po celý půlrok se kurz euro/usd pohyboval tak, že se těchto hranic nedotkl, to znamená že jsem nedostal KO direkt :-)) = koupit tyto papíry před půlrokem stále je mám, ty papíry jsou stále na trhu, nebyl jsem knockotován ani z jedné strany, stále žiju Nač to je dobré: ---opět pokud vytisknete a porovnáte s tím předešlým hned je vám jasný podstatný rozdíl mezi warrantem a KOCertifikátem, zde "endloss" = to znamená je na trhu stále, do doby než kurz pokladu atakuje KO hranici Výše uvedené warranty navíc za 3M na trhu končí, mizí z nich časová hodnota, tedy pokud kurz podkladu =eur/usd bude stejný jak dnes za 3měsíce, kurz těch warrantů bude menší. ---že z těchto KOC časová hodnota nemizí vidíte z toho, že pokud byl kurz eu/dolar v průběhu toho 1/2roku třeba 1,36 tak taky kurz call a put KOC je +/- stejný === pak se na rozdíl od warrantu velice dobře počítá co si mohu dovolit. U WRT musím počítat se ztrátou časové hodnoty - to sice jde, jsou na kalkulačky, ale docela škoda práce si myslím...:-)) Ty počty jak nahoře si aktivnější uděláte sami, bilance bude podstatně jiná asi než co daly warranty kolegou Airmikem koupené. Schválně zkuste k jaké bilanci se doberete. Jako takovou malou domácí úlohu... úspěch vám od :-))

9014

Link to comment
Sdílet pomocí služby

takže chtěl bych v tom udělat trochu pořádek,protože mám pocit ,že se tu řeší naprosto základní věci , které v diskusích o opcích zde již byly.

na opce waranty má vliv čas ,čím blíže k expiraci tím se hodnota opce ,warantu snižuje .poslední asi tak 3 měsíce
hodnota padá rychlejí a poslední měsíc je to samozřejmě nejrychlejší. u opcí ma na to vliv volatilita .když roste
volatilita roste cena opce.v podstatě u opcí neřeším žádná řecká písmenka

jen velmi obecně : volatilita nízká = debetní strategie
volatilita vysoká´= creditní strategie = když klesne volatilita klesne i prémium opce

u warantů o to jednodušší ,že pracuji jen s časem ane s volatilitou , která je u opcí velmi důležitá

z výše uvedeného vyplývá ,že nakupovat waranty put call není zrovna dobré. ztráta časové hodnoty a jak micíko
ukázal, že se to pohlo naším směrem neznamená ,že budeme v plusu kvůli času.
u opcí bychom nemuseli být ve ztrátě kdyby vzrostla volatilita ,pokud by ovšem volatilita poklesla ,tak bude ztráta
ještě větší / viz výše co jsem uvedl o tom jak se chovají opce/

jinak mimo tuto diskusi ,kdo jedo opce live ,vřele doporučuji vix a to calandar spread na put. musím se přiznat
že je to můj největší oblíbene co se týče opcí .před krizí byly zajímavé opce call a nyní put aspoň pro mě

a teď k KO warantům endlos nemění se v čase a tudíž neztrácejí hodnotu v čase narozdíl od warantů a to je podstatná výhoda

výpočet hodnoty KO certifikátu k podkladu

Nákup turbo call certifikátu na akcie

Hodnota podkladového aktiva: 1 000 CZK
Strike price = 800 CZK
KO hranice = 800 CZK
Emisní poměr: 1:10
Kurz turbo call certifikátu: 20 CZK

Páka = (kurz podkladového aktiva / kurz certifikátu) * emisní poměr
Páka = (1000 / 20) * 0,1 = 5

Řešení: Pákový efekt je v tomto případě 5. V případě, že akcie posílí o 1 % nahoru, tak cena turbo certifikátu vzroste o 5%. V případě, že akcie půjde o 1% dolů, tak se cena certifikátu sníží o 5%. Když akcie spadne z 1000 CZK na 800 CZK, pak to znamená, že se podkladové aktivum doktne KO hranice a turbo certifikát se tak stává bezcenným. Investor tím pádem příjde o všechen svůj kapitál.

z tohoto příkladu vyplývá , že když si zvolím různé KOmeze put a call na různých strike a současně vložím stejné peníze do call a put tak po simulaci dojdu k výsledku , že nula od nuly pojde

jak jsemjiž výše uvedl přiklad se stříbrem vychází a potažmo i se zlatem ve výše uvedeném období tak dobře
protože to ovlivnil kurs eur/usd / vysvětleno v předešlém příspěvku/ .kdyby byl spot a certifikát ve stejné měně
můžu si to nasimulovat jak ve výše mém uvedeném příkladu a zjistím ,že to rozhodně nebude vypadat ,tak dobře






Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pepino123:

---i tento chat - v mnohém proti jiným velmi přínosný - se podobá a nutně musí jiným už řádně rozvleklým chatům: dotazy i odpovědi se nutně opakují, nelze fyzicky ani časově vše co tu už je přečíst a ještě vnímat: ze zde předkládaných surovin si uvařit guláše právě na svoji chuť je docela obtížné. Na hlubší vzdělávání jsou jiné formy než chaty, kdo tahá znalosti jen z chatu zle dopadne.

---že neřešíš řecká písmena, tzv.greeks, je tvoje věc, kdo se ale i v tom umí vyznat a ví oč jde má opět dost ulehčenou úlohu z čeho a jak si vybrat aby dosáhl svého cíle. To není kec ale pravda.

---o volatilitě toho tu už bylo ale:
opět jen málokdo si toto umí nějak smysluplně začlenit do svého obchodního rozhodování a ví jak s volatilitou pracovat. Já sám to neumím, takže k volatilitě se vůbec nevyjadřuji. Co je volatilita malá/velká se myslím velmi často podobá řečem o tom co je velký či malý plat...:-))

---ad warranty: tak jak se mění denně kurz podkladu i derivátu, tak se mění i páka, tebou neřešené greeks a další hodnoty. Co vidím dnes je zítra jinak. Vycházím sice z hodnot dnešních, ale vidím někde svůj cíl: pak ty dnešní hodnoty budou jinde, včetně páky atd. Nemohu dřepět na hodnotě dnešní, vše je v pohybu a vývoji někam. Ve vývoji často protichůdném = jedna věc mi hraje do noty, jiné jdou proti mě. Podstatná věc je jak si plusy i mínusy vyvážím tak, abych netratil (...víc než snesu finančně i psychicky...) a pokud možno šel do zisku

---ad kurz warrantu: ano, není problém ho spočítat, stejně tak jak dalších instrumentů, jsou na to opční kalkulátory, třeba, které mimo jiné umí spočítat i pokles časové hodnoty.
Pozor ale: pokud se kurz hýbe tam kam chci, s časovou hodnotou je to opět jinak než když se to hýbe jinam!

---není až tak pravda že při doteku KO hranice přijdeš úplně o vše

!!!---není pravda že pokud jdeš call a současně put že "nula od nuly pojde": pokud si toto dovolíš tvrdit pak o opcích nevíš nic či jen velmi málo. To co sem dávám je klasická opční strategie, hrající na pohyb kurzu jedno kam, Jak se ty strategie jmenují jsem tu už uváděl - viz tento chat :-))

to je naprosté nepochopení a omyl, jedno co si o tom myslíš. Ty grafy sis nepřečetl nebo jim neporozuměl.
Opakuji je to o tom, že pokud se kurz hýbe a jedno kam, mění se to o čem píšu výše: páka call i put - jedna roste, druhá klesá, stejně tak další ukazatele. To znamená že do jisté výše pohybu kurzu platí tvoje "nula od nuly pojde".
Pak to platit přestává.

Fyzika klasika Newtona platí když...po překonání jistých hranic začíná platit relativita Einsteina, ale komu to asi co říká...

---příklad se stříbrem či čímkoliv jiným zde nedávám ani náhodou proto, abych něco nafintil, na to čas nemám.
Vybírám velmi rychle z velké nabídky možností, ty si klidně zvol jiné a spočítej si bilanci na svoje papíry: zcela nutně ti vyjde to vyjde jinak, každý warrant či KOC se chová jinak dle toho jakou strike či KO úroveň jsis zvolil, jakou expiraci atd.

OPAKUJI a po dotazu u brokera:
že je kurz podkladu v jiné měně než je měna warrantu či KOC není podstatné. Ty kupuješ derivát za eura, víc by tě proto měl zajímat kurz eura proti koruně kam si eura případně zase převedeš když půjdeš svůj zisk propít do hospody :-)). Kurz euro/koruna ti tvůj případný zisk může ještě navýšit, nebo taky znehodnotit.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pokud sem dám nějaký graf a k tomu call a put derivát, nic není nafintěno za účelem zisku. Kdokoliv chce si může odečíst přímo z grafu jiný čas kupu/prodeje. Kdo s tím chce ceriozně pracovat si to musí vytisknout - formátuji to vše na 1stránku A4.
Nic jiného než strategii "kupuji najednou call i put" sem dávat nebudu, na to čas nemám, jsou tu odborníci na "iron condora" a další fajnovosti.
Toto je pouze další z možností co se dají zkusit.
Znát je v době kdy jsem začínal ušetřil bych si nemalé ztráty, čas i nervy a byl bych určitě dál
Je to určeno pro ty, co chtějí něco zkusit a klidně za malé peníze (stovky), lavírují kterým směrem se mají vydat, jsou nerozhodní, možná bojácní ze ztrát či kdečeho všeho dalšího.
Strategie "jedu nahoru i dolů a to najednou" umí být velice šetrná na psychiku i kapsu, aniž byste toho museli moc znát, docela "průser" že díky tomu že "neznám" se k ní jen těžko v začátku doberu, protože ani nevím že taková existuje.
Tvůj názor že zde "nula od nuly pojde" je tu bohužel velice rozšířený.
Já sem píšu pro ty zvídavější hledače i konače a ty méně suverénní - tento můj názor není o suverenitě ale o rocích strávených "tam" a na kdečem.

Howgh, úspěch všem od :-))



Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...