Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Warranty-příklady reál trhu: stopy, profity, bilance


miciko

Doporučené příspěvky

Chtěl bych říct proč u opcí neřeším řecká písmena.I když více jak rok jsem se je snažil nějakým způsobem implementovat do své strategie.

Na hodnotu opce má vliv volatilita i čas .To znamená že:
Gamma
pro lepší příklad mám opci call put ATM s delta 50 jestli se cena akcie zvýší o 1$ tak delta u call bude 55 a u put 45.
jinak delta udává o kolik se změní cena opce když se cena akcie změní o 1$.

théta
pokud je např théta 5 , to znamená , že opce ztrácí každý den 5$

a nakonec co se vším může pořádně zamíchat je volatilita

pokud je vega 5 ,tak pokud volatilita vzroste o1% tak se hodnota opce zvýší o 5% aa p5i poklese je to naopak


Proč to píšu ,když jsem tyto všechny parametr měl dát dohromady a hlaně volatilita s tím pěkně mohla zamíchat
tak jsem po opravdu dlouhém studiu tyto řecká písmenka opustil .CHci zdůraznit , že se to týká opcí.
A u opcí proto sleduji jen volatilitu a support rezistenc na grafu a specifické chování některých opcí
kdy debetní calendar spread put otevřu téměř za nulu.Potom ztráta je téměř nula ,když stopku položím
na strike otevřeného spreadu pokud trh k té strike dorází ,tak tento spread uzavřu a co se týče zisku to nechám
na trhu co dá to dá.


Co se týče volatality velké: asi jsem se špatně vyjádřil ,taky nevím kdy je volatalita velká a malá.Chtěl jsem tím
říct že když je současná volatilita na historických minimech tak není zrovna nejlepší otevírat creditní spready.
Nic víc.


Ještě jednou jsem se pokusil zamyslet nad KOcert.Musím se přiznat ,že jak u opcí si pořád myslím že je nejsem
schopen užít řecká písmena tak u KO cert .je to přece jenom jednodušší.
Tam na deltu nemá vliv théta ani vega ,ale musím brát v potaz gammu.
Lámal jsem si hlavu s tou asymetrií páky ,protože je fakt ,že jsem na ty řecká písmenka hodně zanevřel.

Možná se pletu ale jestiže :
Efektivní páka =gear x delta ,tak tu asymetrii mě v tomto vztahu musí vlastně vytvářet delta.



Používám software od thinkorswin a schválně jsem si vyhledal v historii SPY :

např strike 84 s deltou 50 jak pro put tak i call

a potom strike call94 s deltou 12
strike call74 s deltou 18

oba strike od strike 85 vzdáleny 10 ale s jinou deltou.

Je mi jasné ,že když se pohne podklad tak se mění hodnota delta/vyjádřeno viz výše gamma/. U KOcert. ale se to dá jasně spočítat ,když mně do toho nevstupuje volatilita a čas .

A proto se domnívám ,že strike put a call Ko certifikátu mají odlišnou deltu jako u mého příkladu s SPY a tím vzniká
asymetrie v páce mezi call a put.
Pokud tomu tak není ,tak jsem mimo.













Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 210
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ok takze som zase trosicku porozmysll a pokusim sa sem dat druhy sim obchod, ktorym by som chcel nahradit vlastne ten predosli a budem opat rad ked mi date nejaky ten koment. je to akysi update , neviem ci som spravne pochopil ako spravne urcovat strike a vsetky ostatne veliciny, ale na priklade mi opat mozete povedat kde som spravil chybu aktualna cena dnes rano bola 1,3550 takze som sa pokusil urobit nasledovny spread, bral som do uvahy ze maturity by mala byt ovela dalej ako su 3 mesiace a tak som zvolil nasledovne papiere do uvahy som bral omegu , ktora podla definicie : Omega (páka) vyjadřuje takzvanou efektivní páku tak aby bola priblizne rovnaka na oboch papieroch, chcel som co najviac priblizit aj deltu, tak aby bolaco najblizsie k 0,5 , ale pri papieroch kde je jeden s maturity o 3 mesiace dlhsou to asi nebude mozne, lepsi papier som ale nenasiel. (Delta koeficient vyjadřuje závislost změny hodnoty warrantu na změně podkladového aktiva. Nejvíce bude cena warrantu citlivá na změnu hodnoty podkladového aktiva při hodnotě delty 0,5. 0,5 = warrant je na penězích (strike je téměř totožný s cenou podkladového aktiva) 1 = warrant je v penězích (změna podkladového aktiva vyvolá stejnou změnu warrantu) 0 = warrant mimo peníze (pohyb ceny podkladu prakticky neovlivňuje cenu opce)) tak a teraz mozete dat dalsie cenne rady :) Poznamka: na KO certifikaty som si zvolil iny spread ktory dam do placu hned po tom ako mi budu uplne jasne waranty.grafy ani techniku teraz vobec neberiem do uvahy, chcem pracovat len s cislami

9033

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:
pokud si obě nohy = call i put koupíš za stejné peníze, je počítání zisku/ztráty velice jednoduché:
spočítáš % zisku/ztráty kurzu call i put od nákupu a sečteš. Na jedné noze je ztráta, na druhé zisk. Sečteš je a vyšlé % je tvoje bilance: máš-li bilanci +15% a dals do call i put 123euro, pak tvůj zisk je 15% ze 123 = 18,45eur.
:-))

ke striku u warantů něco málo dodám, je to hodnota velice významná

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko

no to mi je samozrejme jasne ako sa pocita takato bilancia. mne skor ide o to ci som tie wrtcka zvolil spravne?
ci som strike zvolil spravne? . popripade na co este treba dat pozor.

tak napriklad dnes ma napadlo ze WRT treba nakupovat vtedy ked sa trh nehybe a najlepsie na nejakom gulatom cisle, lebo kym vstupim do obchodu tak sa moze cena pohnut a uz nebudu v rovnovahe.

alebo ci treba dbat na nejake ine grecke pismena alebo sa riadit skor pakou?

to su veci co ma zaujimaju, bilanciu by si mal dokazat spocitat kazdy. (snad)

Btw: to by ma zaujimalo s coho ti ESTE plynie strata, ked si vravel ze waranty maju asimetricku paku, cize ked idu do plusu rastiecena rychlejsie ako ked idu do minusu? . S coho este moze plynut strata ?? ak neberiem do uvahy casovu zlozku a poplatky, (kedze je maturity dostatocne daleko) a cena poskoci o 500 pips napriklad.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak dufam ze sa nenahnevate, ze sem prikladam vela prispevkou , ale mam prve naznaky ako sa tie moje WRT spready spravaju. v excely som si spravil taku tabulku kde som odlisil obchody , zlte cisla su priebezne, silno cervene a zelene su close ceny predosleho dna. tiez tam mam kolonky pre denny rozdiel a pre rozdiel celkovy. kedze moj broker neposkytuje real time tak tie data beriem priamo z burzy. prvy spread zovcera sa dnes dostal po prvykrat do plusu, a druhy ktory som otvoril dnes rano sa dostal do plusu hned, dnes ma EURUSD realy, tak zrejme to bude zapricinene tym :)

9060

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:
---jen krátce ke striku u WRT:
jak známo u WRT s jistou dobou expirace se chod derivátu a podkladu ne vždy shoduje - hrubě řečeno. Časovou hodnotu kurzu spočítat není problém, ale nejlépe to uvidíš když si třeba na www.euwax.de pustíš na jeden podklad WRTy na stejný strike ale s jinou expirací.
A pak jinak: pustíš si na stejný podklad WRTy se stejnou expirací ale jiným strikem. Pokud si ty gráfky hodíš třeba do excelu pod sebe, hned ti bude jasné jak to funguje a jaká je tam závislost, který je "silnější" = víc táhne,páčí, ale naopak bude mít asi větší spread mezi bid/ask kurzem. Vždy něco za něco, musím holt vědět co chci dosáhnout a zda mi plusy přebijí mínusy.
---------------------------------------
---u KOcertif=KOC s bez expirace=endlos je to jinak, pohyb derivátu call/put +/- velmi přesně kopíruje podklad.
Až si vytiskneš ten můj graf na eur/usd z May 15., tak z toho je krásně vidět skoro vše: pokud si přeložíš papír napůl mezi call a put, zjistíš že je to totéž akorát zrcadlově obrácené, že se call kryje s put.
Jak call krásně "táhne", když je kurz u KOmeze dole=KO call, jak je tam velká páka ja jak se postupně zmenšuje jak jde kurz nahoru k horní mezi KO=KO put.

Jde to páchat v excelu či jinak, krásně na to ale stačí A4 s těmi grafy + glajbas=ceruzka+kalkulačka (piánko stačí nahrubo i hlava) + všecko čmárat do těch grafů. Jasné jak facka!
Zisky/ztráty počítám na close kurzy, denní rozpětí kurzu derivátu bývá až desítky%, takže počítání na desetiny i jednotky je nesmysl.

úspěch přeje :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asi si si ten screen spatne pozrel, ja tam totiz neratam desatiny a jednotky percent, ale hodnotu WRT a ich vyvoj pre kazdy den, a aby som mal lepsi prehlad kazdy den mam zvlast. takze ak mam rozdiel v spreade trebars 0,1 tak je to uz celkom slusna suma v zisku, ak dosiahnem 1 celu, moze to byt signal na zatvorenie spreadu. ako v tom vypocte pod mojim poslednym otvorenym spreadom na cably. momentalny rozdiel je 0,1 co je 28,28 USD, ak by sa mi podarilo dostat sa na rozdiel 1 bodu, tak by zisk pred odcitanim poplatkov bol 280 USD co sa mi vidi uz celkom slusne. no a preco to robim takto trosku zlozite a nie v grafe? preto ze si chcem v prvom rade otestovat ci ta najjednoduchsia cesta ktoru som tu precital funguje na 100%. ak budem mat niekolko desiatok obchodov zatvorenzch v pluse a tento forward test mi poskytne data ako priemerne drzanie pozicie a podobne. tak sa mi budu spready lahsie otvarat. samozrejme s grafmi sa zacnem hrat zachvilku, ked uz budem vediet ze to funguje , a zacnem optimalizovat.

9067

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Btw: este by som chcel dodat ze pri poplatkoch u BJ , ktore su v tych najhorsej konstalacii 15 EUR (najlepsej 8EUR) za transakciu uplne vrazedne, 15 x 2 In a 15 x 2 Out = 60 EUR . by sa patrilo urcite najst ineho brokera, ale kedze som sa warantami nezaoberal, vobec nemam sajnu ci su nejake ine moznosti. mozete mi niekto poradit? Uz som sa raz na to pytal ale zda sa mi ze je nejaky problem napisat 2-3 mena firiem. asi tie WRT fakt obchoduje malo ludi , neviem . tak ma skuste vyviest s omylu :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmike:
---na tvé screeny jsem se podíval, někdy bývá zajímavé co vše jiní užívají, sám je ale takto neužívám, stačí mi pohled na graf. Opakuji denní rozpětí bývá u wrt i KOC dost široké, kdo to počítá z close OK ale je to jen jeden pohled
---signály na zavření užívám jiné než ty - uvádíš 1bod a možný konec - čemu tu říkáš ale 1bod?
---nic nefunguje na 100%!!! toto je o tom že kurz se musí pohnout o jistou hodnotu někam. Na KOC jde přesně spočítat na jakou a jaké si i dát KO hranice horní/dolní. U wrt je to horší práce. Když už to pácháš asi v excelu zkus si dát do grafu bilanční křivku = bývá velice poučná, zkusím sem nějakou dodat pro představu
---poplatky: ano, jsou jaké píšeš, klidně hledej jiného. Běžně obch. přímo s emitentem, kde jsem níž než na burze.
---a pozn. k té tvé tabulce: ty tam počítáš s rozdílem kurzu nákup a priebežná hodnota.
pokud uvažuji že do call i put dám stejné peníze, jedno kolik, pak mě zajímá změna kurzu v %! Výše kurzu call i put v jednotkách jak není podstatná protože klame svou výší, tebe zajímá podstatný je pohyb v % - tak se totiž hýbe i tvoje investice a bilance této konstrukce. Pozor na to co je absolutní a relativní změna kurzu.
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to mhumpolec:
nemusí se nic psát do excelu, jde se registrovat třeba na
www.comdirect.de
kde si pak můžeš přímo do grafů dělat svoje poznámky a čmáranice = čáru tam kde jsi koupil, limit čáru kde jdeš do zisku, limit maximální možné ztráty kterou bereš, body jež tě zaujaly atd.
Tvrdím že pokud toto v grafu nemáš, je to pro tebe stále skoro nic neříkající tok čísel. Až v grafu uvidíš něco svého = linka, vstup někam atd., až pak vidíš jak se to od tohoto tvého bodu odvíjí dál. Je to podstatně zajímavější než jen psát čísla - na grafu okamžitě vidíš jak se to vše vyvíjí a jak si sojíš. Spočítat čísla už je to nejmenší.
Považuji za ohromnou pomůcku i motivaci takto "se vidět" přímo v grafu.

Mimo jiné: na tom comdir je zcela dostačují a krásně stavitelná i tech analýza, můžeš si dokonce navolit různé nastavení=udělat si šablony a ty si pak do grafu poštět. Běhá to velmi rychle a je to zdarma.
Nevím co víc chtít?

---neuvažuj co je" hodně šoupnout" - pusť si třeba ty měny, viz můj graf na euro/usd a podívej se co to umí udělat. Že i zdánlivě velmi malý pohyb podkladu umí "zapáčit" jednou stranou tak, že zisk krásně přebije ztrátu strany druhé.

Opakuji:
nic víc než tuto zdánlivě zcela primitivní věc sem dávat nebudu, možné varianty si kdo chce může udělat z toho sám.

:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...jen pozn. ke KOcertifikátům endloss:
proč se výborně počítají, to je třeba i jakou výši KO hranice si mám stanovit?
protože na rozdíl od warrantů vím, že pokud třeba v průběhu roku kdykoliv kurz podkladu bude stejný = dosáhne jisté výše, pak vím že i KOC bude mít +/- velmi stejný kurz. Nepadá mi časová hodnota.
Někomu se zdají KOC rizikovější tím, že po dosažení KO hranice "jdu ven". Mám to za omyl právě díky tomu že vše si mohu velmi jednoduše spočítat a jaká úroveň KO je pro ještě OK abych nebyl K.O.
:-))))

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...