Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Warranty-příklady reál trhu: stopy, profity, bilance


miciko

Doporučené příspěvky

Tam je důležité to "klidně dej stejné peníze" - to je totiž podle mě ten klíč, díky kterému máš asi neutrální deltu a máš šanci vydělat (pokud se to hýbe, pokud se to nehýbe nikam tak ne). Pokud bys od každého koupil jeden kus tak to nevyjde, protože pak je to o sčítání peněz jak říkáš (nebo že by ne? už je na mě dneska pozdě :).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 210
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Přeji dobrý den,

chtěl bych se jen poptat - v čem tkví výhoda warantu/certifikátu vůči opci ? Dovedu si představit, jak například KO certifikát "nasimuluji" poskládáním několika opcí - opačně to asi nepůjde. Navíc obchodování opcí mi připadne "čistší" - tj. nejsem závislý na emitentovi/bance, ale na trhu.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kbtm:

narychlo
---výhody/nevýhody jsem už tu popsal dřív -ale ještě jednou dodám. Opakuji že ani tu nejde o hledání "zlatého grálu" - kdo toto zmíní na toho je zatím škoda času.
---KOCert není třeba simulovat opcemi, jde o samostatný finanční instrument jistých vlastností a možností.
mimo jiné některé WRT i KO jsou "endlos" = nemají určenou expiraci, trvají "furt" . u KO jdeš ven po KnockOutu - proto se tak jmenují - knoctout papír dostane když se kurz podkladu dotkne právě oné K.O.hranice. Emitenti vypisují stále nové KOC i WRT. Mimo jiné proto že dnešní padlá úroveň kurzů podkladů = akcie třeba jsou tak nízko, že před časem bylo nemyslitelné vypsat je na tak nízkou úrovň strike či KO hranic jak jsou zvadlé dnes - kdo by je tehdy asi koupil?
***Zkratka:Máš li KOC na KO hranici 20 akurz podkladu je 15, jsi OK. Když se kurz akcie...dotkne 20, KO na trhu končí, je stažený***
Mimo jiné: právě KO papíry, zdánlivě rizikovější než WRT, bývají velice pilně obchodovány, dokonce víc než WRT (z WRT jež mají expiraci utíká mimojiné časová hodnota, stejně jako z klasické opce.
Vzdáleností KO meze = výběrem vhodného papíru = si přesně šteluju to co chci dosáhnout. Na jeden podklad emitenti vypisují KOcer i WRT na řadu KOhranic či striků = pojem běžně u opcí a wrt užívaný a skoro podstatný. Kdo neví oč jde si tu jen těžko škrtne a když tak neví jak to derivátové potěšení vlastně do mrtě taky využít.
---omyl co píšeš,
u warrantů i KOceertif nejsem závislý na emitentovi nijak - ten sice papír emitoval ale zda budu obchodovat s ním nebo přes burzu je jen moje rozhodnutí. Emitent je povinen mi v každou chvíli nabízet kurz, který bývá stejný nebo dokonce někdy i o pár centů lepší než mi dá burza - navíc platím o cca 1/3 menšípoplatek, takže proč bych jej neužil? Když koupím přes emitenta (Deutsche Bank, Commerzbank, ABN Amro...) mohu prodat klidně přes burzu. naopak. Trochu jiné je nastavení obch.pokynů pokud jdeš přes emitenta nebo burzu, ale to už jsou drobnosti. I přes emitenta koupíš za pár sekund jak na trhu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

děkuji za rychlé info - pokud by mé ev. další dotazy byly trochu mimo (tj. měl bych si to předem zjistit někde jinde ...), tak mě prosím odpalte ...

Na předešlém grafu "Silver" došlo na straně PUT i CALL téměř k dosažení KO hranice. Co se v ten okamžik s certifikátem děje ? Je stažen z trhu - a dále ? Majitel získává hodnotu, kterou měl certifikát v okamžiku likvidace ?

Děkuji, kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kbtm:
---ano, ty KO hranice jsou tak určeny dodatečně proto, aby se do grafu co vidíte vešel celý rok pohybu stříbra + celý rok pohybu KO call certif papíru i KO put certif ve vzájemné souvislosti a časově nad sebou. Být KO hranice užší, došlo by k jejich doteku kurzem podkladu a tedy "vyknokautování" příslušného call/put z trhu.
---ano, majitel získává hodnotu = počet ks KOcert co šel z trhu x jeho kurz při vyřazení z trhu.

Pozor:
tím dodatečným určením KO mezí nejde o fixlování, ale o záměr kvůli ukázce - z toho spojeného grafu je jasné jak reagují KOcertifikáty call/put na pohyb kurzu a také vůči sobě navzájem.
Zcela jasné z toho je že nárůst jedné strany o +100% neznamená ztrátu druhé strany -100%., jak se tu někteří mylně domnívají a ptají se.
Jinak není problém určit si KO meze horní=putKOmez i dolní=callKOmez tak, abych při doteku jedné či druhé byl "vysmátý" = vydělávající směr mi kryje ztrátu směru ztrátového a ještě mi dá zisk = přebíjí ztrátu.
Zkuste si sám vybrat jiné KOC - meze si zužte. Průběh zisku/ztrát bude jiný, agresivnější, rychlejší. Čímdále jseou meze od sebe, tím jste více "v bezpečí", tím méně ale "páčíte", tím pomaleji se dostáváte do zisku.
Nikdy nemůžete mít jen výhody, vždy to je balanc mezi +++ a ---. vaše věc jak si své obhody vybalancujete tak, abyste byl vy i váš účet OK a ne KO :-))
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

to miciko
stejně ten příklad s warrantama nechápu, asi ten mozek mám transplantovanej :) Pochopil jsem, že procentně jedna strana klesá/roste víc než druhá, ale nějak mám pocit, že mě to moc netrápí. Fakt, že jedna strana klesne o 10% a druhá o 20% stoupne přeci vůbec neznamená, že jsem v zisku - stačí, aby ta co klesla o 10% v absolutních číslech stála víc (stejně jako v tom tvém případě).
Takže mi to nevychází, ať nakoupím obě strany za stejný počet peněz nebo od obou stran koupím stejný počet kusů, stejně mám pocit, že jsem ve finále na nule nebo v prodělku (pokud samozřejmě neberu mezní hodnoty, kde se mi povedlo nakoupit opravdu dobře). Takže to musí trendovat opravdu hodně, abych vydělal, jinak prodělávám (a když zvolím splatnost krátkou tak celkem solidně).
No že bych pořád něco neviděl? ;) dík

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko

moc pekne si tu rozviedol tu teoriu a kedze nieco podobne robim na FX , chcel by som sa ta opytat par veci. urcite mi budes vediet poradit .

takze potreboval by som vediet ci mas moznost nakupovat aj sprint certifikaty na meny. Call Put
popripade ci by si mi mohol odporucit nejakeho kvalitneho brokera. kde by som si mohol prezriet tieto druhy certifikatov
(pokial mozno s anglickou platformou (onvista je sice super ale potrebujem sa orientovat lepsie). snazil som sa vyfiltrovat cielove certifikaty u BJ aby som mal predstavu , ale maju to dost neprehladne spravene. s tisicky certifikatou neviem najst to co potrebujem) este dodam ze aj poplatky by mohli byt nrmalne, nie ako u BJ :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to mhumpolec:
---co píšeš zní logicky, ale platíto pouze do určité míry změny pohybu kurzu podkladu a pak je to jinak. S pohybem kurzu se totiž mění i tzv.greeks u klasických opcí, zde u warrantů či KOcertif. Vědět to jsi jinde než píšeš. Pokud se kurz pohne jedno kterým směrem víc, mění se ti zisková strana podstatně v tvůj prospěch. Podívej se na ty moje grafy - až ti ty nic neříkají pak je zbytečné se tomu dál věnovat. Páka ziskové strany začíná řádně páčit do tvé kapsy víc a víc... tvůj prospěch. Takže i když si necháš prodělkovou stranu (můžeš ji kdykoliv prodat), stále ta co ti vydělává ti fakt dál v-y-d-ě-l-á-v-á.
Kdo chce konat na burze, musí si pár věcí umět taky spočítat a nejen koukat do PC-si můžeš mimo jiné krásně spočítat výši kurzu podkladu či bod zvratu, kdy se dostáváš do zisku.
---kurzy call či put ti mohou být skoro lhostejné - tebe zajímá za kolik peněz jsi koupil call a put a jak se vyvíjí celková bilance těch obou pozic. Nahrubo řečeno. I to simůžeš krásně spočítat z těch grafů. Názorněji už to udělat snad ani nejde - ještě by šel vynést bilanční graf, ukazující jak se pohybem kurzu podkladu mění bilance call + put strany a jak tě nese do zisku a kolik asi můžeš ztratit. Díky interesu na call i put prakticky 00,00 nic proti jiným strategiím, které mohou být dost na "nervy" když nevíš co si počít když se nevede.


to airmike:
---ano, mohu. Mimo jiné měny jsou výborné nejen na certif, ale i na K.O.certifikáty. Jsou krásně páčené, velmi rychle umí i malou změnou kurzu podkladu = měnový pár = vynášet do oblasti zisku. Opakuji: je velice důležité najít si KOcertif (i warranty na správný strike...) na "správné" meze K.O. Právě změna hranic K.O. (striku u wrt) podstatným způsobem ovlivňuje celkový průběh bilanční křivky. K.O.certif bývá tolik na jeden podklad, že nelze si nevybrat. Pokud je dotčena KO hranice a KOceetif jde z trhu ven, emitenti okamžitě emitují další papíry s jinou výší K.O.hranic.
---Otázka které jsou ty vhodné KO hranice by byla na delší povídání, dá se to ale dost rychle pochopit právě na těch grafech, kdy vidím kurz podkladu, pak graf call + put papíru. Pak je velmi jednoduché si spočítat a hned i vidět, jak se změnou kurzu podkladu mění páka=síla call/put papíru. Stačí to rozpočítat na velikost investice do call a put (nejjednodušší příklad je že do call dám tolik co do put = pak to nazývám "jednotkový vklad" a je s tím velice jednoduché počítání)
---ano , hledání warrantů i KOcertif u BJ je nedobré. Euwax je OK na hledání, grafika je jen základní.
a grafy co zde dávám jsou z www.comdirect.de - je výborný, rychlý, přehledný, stavitelný, víc indikátorů tech.analýzy než co tam jsou ani nepotřebuju.
Graf kurzu podkladu+call+put odtud pak "slepím" v excelu a dávám sem.

:-))
Pak "slepím" v excelu kurz

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko

neviem ci som to specifikoval uplne presne, ale skusim este raz. mna zaujima ci je mozne nakupovat specialne

SPRINT, alebo OUTPERFORMANCE certifikaty na meny, ktore ked idu do minusu tak klesaju 2x pomalsie ako ked idu do plusu. u akcii chapem ze tieto certifikaty existuju, pretoze pri kupe akcie sa clovek zrieka dividendy a za tu emitent potom nakupi opciu ktora tvori zlozku na lepsie zhodnotenie. (aspon tak som sa to docital)

a preto sa pytam ci niektory s emitentov robi nieco podobne trebars z menami, kde sice dividendy niesu ale su tam urokove sadzby. za ktore by nakupoval opciu na lespie zhodnotenie

dalej by ma zaujimalo ci je mozne sprint alebo outperformance certifikaty daju kupovat aj ako Put alebo len Call .
(zdovodnenie vyssie- dividenda)

velmi rad by som obchodoval spready na menach pomocou certifikatov, ale na strategiu ktoru by som chcel pouzit je nevyhnutna vyhoda PRAVE tychto instrumentov.

velmi rad si vsetko prestudujem aj sam, ale ak by som dostal odpoved tu , aspon by som vedel ci ma vyznam hladat nieco co existuje resp. neexistuje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to airmike:
---zda sprint či outperf jsou i na měny fakt nevím
---dovolím si jen něco k těmto instrumentům:
u "sprint" pokud vím přistupuje jako další parametr tzv."cap" hodnota kurzu podkladu, která když je dosažena tak.., dále míra participace (...výše stropu zisku atd. a další pojmy) a mám pocit toto je už pro ty co jsou dál než na začátku.
Čím víc hodnot a pojmů vstupujících do hry u takto vymyšlených instrumentů, tím myslím hůř pro začátečníka, který je vůbec někdy rád že "něco" zkusí...to opět není odrazování od čehokoliv, ale jen osobní názor.
Zkoušejte cokoliv, klidně i SPRINTem k zisku!
úspěch přeje :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miciko

no mozno mas pravdu, ale ja nehladam nieco co je jednoduche, a tiez nepotrebujem nic skusat :)

hladam presne pozadovany instrument ktory bude substituciou za nieco co pouzivam aktualne. konkretne hladam outperformance certifikat. uz som ho aj nasiel ale ta komplikovana forma je na hodne dlho.

www.scoach.de/EN/Showpage.aspx?pageID=162&is_ISIN=DE000DB3QBW5

je to uplne postavene na hlavu a to doslova, pretoze je to USDEUR a Payoff diagram je tiez naopak. proste je to pre mna dost neprehladne. a keby som to mal este kombinovat do spreadu s inym podobnym papierom asi by ma porazilo. ale idem to aspon skusit.

navyse ten papir s podkladom uplne nekoreluje a to ma trosku desi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Airmiko:
z přirozené zvědavosti jsem si ten papír pustil a je mi docela záhadou: jednak otočení klasického forex páru eur/usd na usd/eur,
a pak ten chod kurzu proti podkladu...hm...efekt min/max cca +25% od 30.07.08 nic moc proti jiným možnostem.
Asi víš co děláš a k čemu to je dobré a v kombinaci s něčím jiným, měny jsou ale krásně přístupné i pomocí warrantů či zmiň. K.O.certif s možným efektem=násobky tohoto= podstatně větším.
Akorát zajímavé že píšeš že "proste je to pre mna dost neprehladne".
Toto komentovat nebudu, sám jsem se kdysi zasekal do věcí s nimiž jsem si po naskočení do trhu docela nevěděl rady a dobré to nebylo: ani na hlavu, ani na kapsu...
A jak píšeš že "navyse ten papir s podkladom uplne nekoreluje a to ma trosku desi"
Chod podkladu a toho papíru je mi taky docela záhadou, takže přeju úspěšnou substituci a realitu na trhu pokud možno bez záhad a "děšení se".
Klidná hlava na obchod s minimem presu a stresu je bezva věc :-))

zdraví :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...