Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Začínáme s opcemi (9): od teorie k praktickému obchodování – výpisy opcí


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 44
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Vypisovat nekrytou put, když se očekává pokles podkladu je pitomost. Ale naopak koupit ATM put by mohlo být výhodnější, než vypsat atm/itm call spread. Call spread bych volil spíše v oblasti otm.

Tedy aby bylo jasno. Pokud očekávám pokles, budu volit raději jednodušší strategii, jako obchodování podkladu, nebo nákup opce.
Pokud si ale nejsem příliš jist pohybem, sázím na to kam cena nejspíš nepůjde a vypíšu otm spread tím směrem.

Uvažuju správně?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Dobrý den všem.

Začínám s opcemi, přečetl jsem celý seriál a diskuse ke všem článkům. Jen bych rád, kdyby mi někdo potvrdil nebo vyvrátil moji myšlenku (možná to už tu bylo, ale potřebuju to napsat svými slovy). Takže:

Předpokládám, že cena indexu/komodity/čehokoliv půjde dolů, nyní je na hodnotě 100. Takže vypíšu (prodám) Call opci ATM, např. na hodnotě 101 a inkasuju prémium. V tomto případě když půjde trh nahoru, čelím teoreticky neomezené ztrátě.

Když zároveň s tím nakoupím Call opci na hodnotě např. 103, zaplatím prémium, ale ztrátu jsem si definoval max. na rozdíl dvou bodů (101-103).

Tzn. že když trh půjde dolů, zůstane mi "rozdílové" prémium = zisk. Když bude trh v době expirace nad hodnotou 101, uplatním právo na koupi z ochranné Call opce na hodnotě 103, i když je trh např. na hodnotě 110.

Je to tak? A co když se trh dostane např. týden před expirací na hodnotu 105, ale pak zase spadne a skončí v expiraci na hodnotě 99. Inkasuju zisk, pokud jsem neuplatnil svoji ochrannou Call opci?

A za další - dají se opce obchodovat i na Forex?

Díky za odpověď,

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> A co když se trh dostane např. týden před expirací na hodnotu 105, ale pak zase spadne a skončí v expiraci na hodnotě > 99. Inkasuju zisk, pokud jsem neuplatnil svoji ochrannou Call opci?

To je maličko jinak. Ty když vypíšeš CALL opci tak funguješ jako pojišťovna. To znamená, že jsi slíbil tomu, kdo od Tebe opci koupil, že mu kdykoliv prodáš podkladové aktivum za 101. Když bude trh týden před expirací na hodnotě 105, tak vlastník Tvojí prodané opce - ten kdo ji od Tebe koupil - opci uplatní a Ty mu musíš dodat podkladové aktivum za 101. A to aktivum buď máš, takže o něj přijdeš, nebo nemáš, takže jsi v krátké pozici.

Čili, musels prodat za 101, ale cena za kterou koupíš je 105 - blbé, že? ještě, že jsi koupil ochrannou opci na hodnotě 103. Tím pádem nemusíš podkladové aktivum shánět na trhu, ale uplatníš ochrannou opci a máš to alespoň za 103 namísto za 105.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zcajic: díky. Ještě bych si to ale rád doujasnil.

Tohle platí v případě, že kupující mé vypsané Call opce provede exercise. Předpokládejme, že uplatní právo. Co se stane s mým účtem? Připíše se mi v tu chvíli na účet automaticky ztráta (105-101, dejme tomu, že jeden bod=100USD, takže 400USD) a zároveň "zmizí" moje vypsaná Call opce na 101?

Jenže ještě vlastním Call opci na 103. Když v ten moment tentokrát já uplatním nárok a provedu exercise, tak jsem v otevřeném zisku 200 USD (dokud neuzavřu obchod), tzn. ztráta bude poloviční? Takže výsledek obchodu bude:

inkasované prémium na začátku (minus) 200 USD. Je to tak?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V podstatě to máš správně. Pouze neříkej "připíše se mi automaticky ztráta", přesnější je "odepíše se mi automaticky podkladové aktivum". Toto aktivum má samozřejmě okamžitou cenu, tzn. pokud je to například akcie, tak se chová jako akcie, čili ta ztráta může dále růst, nebo se to může dostat do zisku. Prostě při exercise

* mizí vypsaná opce
* zůstává prémium
* a mizí podkladové aktivum (pokud to byla vypsaná CALL opce), protože ty jako pojišťovna jsi "plnil pojistnou událost"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 years later...

Zdravím, přečetl jsem seriál o opcích a dvě základní knihy zdejších pánů.
U opcí mi však není stále jasná minimálně jedna základní věc:
Řekněme, že v rámci IronCondor provedu např.:
SELL CALL 540
BUY CALL 550 (ochranná opce)
SELL PUT 320
BUY PUT 310 (ochranná opce)
Pokud se zadaří, je mi to jasné. Pokud se nezadaří, trh bude růst a půjde např. na 545, pak někdo před expirací může uplatnit svou opci (mnou vypasanou) a já mám povinnost mu otevřít pozici na 545 => jsem ve ztrátě 5 USD.
Pokud by šel trh ještě výše, třeba na 570 a v tom okamžiku někdo mou opci uplatnil, jsem ve ztrátě 540-570=-30 USD. Mám však koupenou ochrannou opci na 550 a ve "stejnou" chvíli použiji => jsem v zisku 20 USD. Celkově ztráta 10 USD. Jak mám ale nakládat s mou otevřenou pozicí? Můžu ji uzavřít - jsem long, takže SELL 570 => ztráta 10 USD. Můžu pozici nechat otevřenou a doufat v další růst a ztrátu smazat třeba na nulu. Nebo v pozici zůstanu, opět se nezadaří, trh se obrátí a půjde dolů - v mé long pozici to bude další ztráta.
Chápu to dobře? Děkuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

natan85

musíš vědět, jestli je tvá opce vypořádávána v penězích nebo přiřazením/exercise podkladového aktiva. Samotné protnutí strike opce cenou ještě neznamená za života opce amerického typu uplatnění/exercise opce. To se děje jen vyjímečně (např. v souvislosti s dividendou).

Pokud není cash settled, potom při proražení ceny strike 540 znamená, že ti bude přiřazena na call opci 100 x podkladová akcie (například) za cenu 540 a to Short, to znamená, že jsi jejím prodejem získal 54000 USD. Pokud není proražený strike ochranné 570 Long opce, tak tuto můžeš ještě pravděpodobně prodat za nějakou cenu. Celkově jsi tedy 100 x Short akcie a nějaká suma za prodej Long Call 570. Pokud je ale tento strike (570) také proražen, tak to znamená, že exercise této long opce povede k nákupu 100 x akcie za 57000 USD. Protože ji máš ale již 100 x Short = pozice se navzájem vyruší. Suma sumárum jsi něco za 54000 prodal, aby jsi to vzápětí za 57000 koupil, takže jsi 3000 v mínusu. Nic nakonec nemáš, jenom máš o tři tisícovky méně.

:S

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Díky za objasnění. V mém příspěvku jsem ještě míchal strike a cenu opce. Od té doby jsem pokročil a provedl na virtualu na cboe.com čtyři úspěšné IC a na May15 mám otevřených 8 IC, když ty dva na IWM (iShares Russell 2000 Index (ETF)) se drží tak tak a právě je cena mezi vypsanou opcí PUT na 123 a koupenou ochrannou PUT na 121. Nyní je to 121,26. Zatím jsem zkoušel jen lehkou časovou diverzifikaci s tím, že tento měsíc nechám opce bez řízení a přinejhorším inkasuji maximální ztrátu (ale na to, jak bych dopadl, kdybych teď onu nohu IC uzavřel jsem koukal (ztárta o něco menší, než maximální při neřízení) a problém je tam hlavně s 15 USD za komise - na virtualu by to nebolelo, ale v reálu by to příjemné nebylo).
Dotaz: Už několik hodin hledám typ settlementu pro ETF: QQQ, IWM, SPY, DIA. Zatím marně. Možná by se někdo, kdo to neumí najít neměl do opcí ani pouštět, ale s lehkou drzostí se zeptám, kde mohu oné informace nalézt?

Děkuji za pomoc
natan85

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to natan85:
Existuje varianta ztráty větší než rozpětí výpisu a ochranné opce právě v situaci, kdy z výpisu dostaneš přiřazené akcie a ochranná opce vyexpiruje bez automatického přiřazení. Přes víkend se ti objeví long IWM shares (z přiřazené putky) a když trh gapne dolů, potenciálně můžeš smazat účet (podle velikosti gapnutí vs. velikosti původní opční pozice vs. velikosti účtu).

Settlement QQQ, IWM, SPY, DIA - klasicky PM + stock settlement v pátek (nejsou-li trading holidays apod.) - je to v popisu opcí, kdyžtak se vždy můžeš zeptat brokera a uložit si chat jako důkazní materiál, google...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

natan85

ETF jsou jako klasické akcie, z toho také vyplývá, že nenajdeš něco jako "settlement hodnota akcie", ale důležitá je cena Close té dané akcie (ETF) před expirací. Settlement hodnota je používaná například u opcí na indexy (SPX, Russell...) protože ta nemá s takovou Close cenou nic společného - je dopočítávána nějakým způsobem po expiraci opcí (například ze všech Open cen všech komponent indexu následný den po expiraci opce). Pro opce na ETF platí to samé co pro akcie, pokud jsou při expiraci ITM jsou automaticky exercised nebo assigned, podle toho jestli se jedná o short nebo long opci. Výsledkem je to, že se ti na účtu objeví akcie, a to 100 ks za každou opci.

Př.: SPY uzavře na 210.72 v pátek.
A/ Pokud máš Long Call 210 - znamená to, že je 0,72 ITM, bude provedena automatická exercise a ty budeš mít v pondělí na účtě 100 Long akcií SPY v pořizovací ceně 210 USD za kus
B/ Pokud máš Short Call 210 - znamená to, že je 0,72 ITM, bude provedena automatické assignment a ty budeš mít v pondělí na účtě 100 Short akcií SPY v pořizovací ceně 210 USD za kus
C/ Pokud máš Long Put 211 - znamená to, že je 0,28 ITM, bude provedena automatická exercise a ty budeš mít v pondělí na účtě 100 Short akcií SPY v pořizovací ceně 211 USD za kus
D/ Pokud máš Short Put 211 - znamená to, že je 0,28 ITM, bude provedena automatické assignment a ty budeš mít v pondělí na účtě 100 Long akcií SPY v pořizovací ceně 211 USD za kus

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tom_czr, mapler - oběma velké díky za pomoc. Přesně tyhle odpovědi jsem potřeboval.

Dost mi pomohly i (posléze nalezené) 2 články na investopedii.

Dále jsem ještě našel, že akciové indexy mají (e-mini S&P, Russell, Nasdaq...) mají AM settlement, takže by jim bylo potřeba věnovat zvýšenou pozornost ve čtvrtek před uzavíráním.
Že gap může problém jsem si uvědomoval, ale ne že až takový. Procházel jsem IWM pár měsíců nazpět a byl do 2 bodů (200 USD), takže z "kontrolovaného" rizika 200 USD (při IC s rozdíly mezi strike 2 body) může bý rázem ztráta 400 USD, ne-li více. Doteď jsem si myslel, že v neřízeném IC (pokud je správně nastaven a otestován) nemůže být problém, ale kontrolu určitě otestuji a poté na 99% přidám do obchodního plánu a risk managementu.

natan85

Link to comment
Sdílet pomocí služby

natan85 na přiloženém grafu je vidět jak se liší Close cena RUT poslední obchodní den před expirací (nejčastěji ve čtvrtek) a Settlement cenou RUT(ta je označována tickerem RLS), která se vypočítává z Open cen všech komponent RUT (dva tisíce titulů) následující obchodní den po expiraci opcí (nejčastěji v pátek). Jsou tam velmi plasticky vidět gapy, které mohou přes noc nastat na základě například nějakých výrazných fundamentálních zpráv.

31436

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...