Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 27: všechno je to ve vaší hlavě


Doporučené příspěvky

Fénix

vysledky PA ma kazdy ine preto lebo aj pri PAmusis brat do uvahy filtre trendy a podobne veci. nieje to len vstupovanie a vystupovanie podla formacii a ciarok

co sa tyka psychologie, precitaj si co o tom pise larry williams. s psychologie a stavu mysle, medteacii a podobnych veci si robi srandu. najdolezitejsia je koncentracia , sustredenie a zobchodovanie presneho postupu

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

to Airmike

meditace a podobne veci jsou opravdu hole nesmysly. Ale nalada a rozpolozeni s jakym usedas k pc a myslenky, ktere se ti honi dany den hlavou (at vedome ci nevedome)..to je prave to co ovlivnuje tvou koncentraci a soustredeni. Jinak nahledni do jakekoli VS ucebnice Psychologie a tam najdes....pozornost-koncentrace-soustredeni.....zjednodusene receno uroven vedomi. Vedomi je stav mysli (mentalni stav) diky nemuz rozpoznavame skutecnost, vedomi kontroluje cinnost cloveka.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Libic

urcite si nemyslim ze meditacia je nezmysel. len som uviedol piklad ktory som cital v knihe od LW, a teda jeho nazor. taktiez som si overil ze pre uspesne obchodovanie staci raz za cas vstat pozriet sa na graf zadat cakajucu objednavku , SL popripade PT a vypnut pocitac. tento postup je bez narokou na hlavu. preto si myslim ze trading je tak uzasna vec s mnohymi moznostami. kazdy si moze vybrat tu vlastnu :)

co sa tyka meditacie, moj nazor je taky ze kazdy clovek ma svoj sposob. ci je to joga, whu-su, alebo nakupovanie :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je celkem zábavné sledovat, jak většina z vás děkuje Tomášovi za skvělý článek, ale druhým dechem přímo v této diskuzi svými názory předvádí právě to, o čem Tomáš psal.

Je úplně jedno, jak kdo obchoduje, s jakými výsledky a proč, soustřeďte se jen na ty své obchody. Je úplně jedno jakou cestu k tomu ten či onen obchodník používá, jestli si jde zaběhat nebo používá jakoukoliv meditaci. Je úplně jedno jestli se někdo snaží přečíst snad veškerou světovou tradingovou literaturu a jiný ne. Koho jaký způsob posune blíže k vytouženému zisku? Víme to někdo jistě? Co např. někoho opravňuje k tomu říkat, že to či ono je blbě a naopak ... ? Nechte druhým jejich způsoby, pakliže jim vyhovují a nežádají od vás sami žádné pomoci, a soustřeďte se na ty své ...

Nechci tu komentovat ani Tomášův článek ani jednotlivé reakce na něj, vyjma "čmeláka" - ten byl supr, ale chci jen přidat svůj názor na dané téma.
Podobnou úvahou, jak ji popsal Tomáš, jsem se také zabýval a dospěl k jednomu soukromému názoru. Mám 12ti letého syna, který asi stejně jako mnoho jeho vrstevníků používá svůj vlastní PC k čemu jinému, než k různým PC hrám. Jeho pozornost, soustředěnost a koncentrace k vyřešení určitého problému dosahuje maximální úrovně, že si někdy myslím, že kdyby vedle něj bouchnul granát, tak to s ním ani nepohne.
1. V této souvislosti přemýšlejte, kdo z vás má tuto schopnost, a nebo, kdo má při obchodování vůbec byť jen tuto možnost (rodina, děti, maželka, rodiče = "halóóó, pojď si sníst tu večeři ...." atd. atd.
A proč to syn dělá? Protože veškeré jeho jednání sleduje jen jeden jednoduchý cíl ....... VYHRÁT.
2. A já si v této souvislosti zcela vážně myslím , že kdybych mu stručně vysvětlil jakýkoliv obchodní systém, ať už by to byl WCCI, FW, PA nebo cokoliv jiného a zapnul mu grafy, tak věřím tomu, že bude úspěšnější než třeba já, nebo někteří jiní obchodníci. A víte proč?
Protože:
1. Bude ušetřen od hromady žvástů týkajících se psychologie, psychiky, projetí prvního účtu, špatných zkušeností a dalších a dalších věcí negativně působících na jeho psychiku, které všude kolem sebe najdete hromady, a které na mnohé působí jako balvan, táhnoucí je ke dnu a na jiné, jako normální věc, kterou si jako normu osvojili, a s kterou se tudíž musí smířit: " Nj. už ten účet projíždím, no ale to je přece normální, to se dalo čekat, všichni to přece všude psali, že první účet odevzdám jako školné, hmm, no tak to se teda nedá nic dělat no ..."
2. Nebude vědět, že se jedná o pravé peníze. Nebude mít za ně zodpovědnost. Nebude mít o ně strach ... o "jeho" peníze, které si třeba musel těžce vydělat a pokud je prodělá, tak mu bude hezky dlouho trvat než sežene další, pokud kdy vůbec ... a jak to vysvětlí rodině, pokud si nedej bože na podnikání půjčil ... atd. atd. Jakých výsledků by dosahoval, kdyby mu někdo vtloukl do hlavy, že pokud hru prohraje, shoří mu počítač? atd. atd. atd.

Vidím, že se zase moc rozepisuji, tak to svoje tlachání raději rychle ukončím. Úvah na toto téma je mraky a každý to může vidět jinak a né všichni se mnou samozřejmě mohou souhlasit.
Já bych dané téma ukončil opět citátem, ikdyž se to některým nelíbí.
Můj tatínek mi v některých situacích říkal: " Nech to koňovi, ten má větší hlavu".

Myslím si tedy, že pokud je to možné, obchodujte co nejdříve live, kdo to ještě nezkusil, ať víte, do čeho jdete. Soustřeďte se jen na svoje obchodování. Pomalu a pozvolna, jako když se malé dítě učí chodit. Bez emocí a obav co se stane, když spadnete na prdel ... Psychologii nechte psychologům a nebo koňovi. Jen si s tím zasírát. mozek ...

Přeji všem hezké prázdniny

Ouklend

P.S.: Mám problém kliknout na "Odeslat příspěvek". Nevím totiž, co se stane, ikdyž určité možné reakce mohu s určitou mírou pravděpodobnosti a na základě svých znalostí a zkušeností předpokládat, ikdyž to na druhé straně nemusí nic znamenat, takže mám kliknout nebo ne ... ? Díky za nápovědu, ale už klikám ... ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Ouklend:

tak s ním zkus experiment - když svou hru zkazí tak neuvidí tři dny zapnutý počítač, když prohraje, tak třeba až deset dní a když si bude myslet, že by to nevyhrál ale ještě nemá prohráno, tak může odstoupit a PC neuvidí jen jeden den (ani maily, jen prozradit kolik jich je aby věděl o co přichází). A když vyhraje, tak mu něco extra slib (třeba že jedna budoucí prohra se zkracuje na jen jeden den nebo i že si může vybrat oddechový čas a třeba 2 dny nehrát o život PC a využít je na trénink bez ztráty jako papertrade). Čekací dobu by si on mohl ještě zkrátit třeba nějakým domácím úkolem navíc či lepší známkou ze školy.

Uvidíme, jak mu to s psychikou zamává.
A bez švindlování jako je pozastavování hry, extra životy navíc apod.

Možná pak bude hrát méně a jen pokud je fit v pohodě a bude se lépe připravovat, ale možná ho najednou bude rušit i obyčejný šepot. Co třeba ještě povinnost hrát každý den alespoň jednou kromě těch dní se zákazem a kromě dní kdy vyhrál oddechový čas.

Určitě na to nebude chtít přistoupit ledaže by hrál něco co výbordelně umí.

Pokud jde o to Live obchodování, tak já bych doporučil nezačínat jezdit hned ve formuli, ale zkusit nejdřív pionýra, protože spadnout ve formuli na prdel obvykle znamená těžké postižení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jiří S.:

Děkuji ti za tvé doplnění, ale nejsem si jist, jestli jsi mě dobře pochopil. Je to možná má chyba, protože jsem svůj příklad blíže nespecifikoval. Nejde mi o další životy a nekonečné zásobníky, zákaz PC a búhví co podobného. Zkus svůj názor aplikovat na sportovní utkání, jako třeba fotbal. Hraje se o jakýkoliv pozitivní výsledek ať už je to 1:0, 5:3 nebo 10:0, kde je jediným oceněním dobrý pocit z výhry a ne z počtu zavražděných apod.

Čeho by kdo docílil, když by takovému hráči při prohře 0:3 zakázal další zápas, nebo respektive zapnutí PC vůbec atd.?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Fenix:

Řeknu ti to tedy jednoduše a stručně: "Tam uz ta psychika opravdu je a dela s ruznymi lidmi ruzne veci" - to ví snad každý, ale proč tomu tak je?
Taky možná proto, protože se tu omílá pořád do kola, jak každého to " LIVE " semele. Člověk oproštěný od těchto pro jeho psychiku negativních vlivů by měl daleko pozitivnější výsledky. Proto jsem tu uvedl jako teoretický příklad mé přesvědčení o dosažení daleko pozitivnějších výsledků mladého člověka, který nebyl nakažen těmito hrozivými řečmi, které se kolem tradingu normálně a hojně vedou. Tyto samotné řeči, které tu nyní předvádíš např. i ty, jsou totiž samy o sobě živnou půdou pro neúspěch každého, kdo si je nějakým způsobem nedej bože vštípí a vsugeruje. Každý, kdo o psychologii ví něco více, než ty, který jsi možná akorát tak nahlédl do "jakékoliv učebnice VŠ", jak píšeš, by ti řekl, že hlavní doménou psychologie učení je operantní podmiňování, z něhož má největší efekt pouze pozitivní posílení, nebo-li zpevnění, mezi které tvoje: " meditace je holý nesmysl " apod. a nebo např. jiných jiné " každý svůj první účet projede jako školné ", rozhodně nepatří ..., ale tak daleko jsi asi v té tvé učebnici ještě nedošel ...

V tomto smyslu jsem také pochopil hlavní ideu a hlavní přínos Tomášova článku: "Jdi si za svým cílem a nedej na zlé a negativní řeči jiných"

Ale jinak mě tvé příspěvky týkající se tvých psychologických úvah velice baví, takže rád si přečtu další ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Při aplikaci na sport tu je i špatný pocit z prohry kde prohra je hned už i druhé místo, k tomu patří i sestup do nižší kvalifikační třídy či nepostoupení do vyšší třídy a spousta spousta peněz. Němcům teďka taky spadl hřebínek a jak se chvástali. Pro příští zápas budou mít těžké nohy a budou potřebovat hodně práce psychologa a když znovu prohrajou... O našich nemluvě.

Nakonec to právě díky psychologii končí fauly, podvody a pěti českými na stole. Zlatá cihla se zase vracela kvůli dopingu a ten by bez psychologie taky nebyl a tady zcela určitě nešlo o peníze ale o to - vyhrát. Nikdo z nás si nedokáže představit jak jí bylo když to měla v kapse a docvaklo jí to.

Zákaz PC měl být jako náhrada ztráty účtu a simulace doby strávené zaměstnáním pro získání dalšího kapitálu.

Troufám si říct, a to z vlastní zkušenosti, že ve sportu má psychologie mnohem větší význam než tu v tradingu kde jde jen o peníze. Na druhou stranu Tě "do trhu" dostane píšťalka rozhodčího takže se nemusíš rozhodovat zda-li máš kliknout či ne, ale i tak se stane že někdo na startu zamrzne (nemyslím kokosy na sněhu).

Hůř jsou na tom lidi, kteří se upíšou čertu za lichvářskou půjčku až zjistěj že si pro všechno co maj přišel ale že i chce a dostane ještě víc a víc a že se budou smažit v pekle a žádnej osobní bankrot jim nepomůže.

Dokud můj syn dvakrát nespadl ze židle když se na ni všelijak proplétal (pokaždé z toho byl pravý monokl), tak jsem si ho mohl za nohy zvedat do výšky, on byl jak prut napnutý (jinak by to nešlo) a rád šahal na strop, pak už se to nikdy nepovedlo protože se vždy ohnul v pase a na strop už šahat nechtěl. Díky tomu ho pak nenapadlo lézt po skříních. Teď už se vytahuje že na strop dosáhne sám. - Live Tě to sebere až když 2x spadneš do díry a pak to dlouho trvá než se znova vyroste.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Ouklend
tvuj posledni prispevek uz se tyka obsahu clanku a k tomu jsem uz psal vyse a souhlasim s tim, co jsi napsal ted ty a co je v clanku. Me dalsi reakce byly uz jen na to co napsali dalsi diskutujici a samozrejme potvrzuji ono zminene v clanku. Od toho taky ta diskuse je a i ten clanek. Myslim si, ze clanek nebyl napsan proto aby "totalitne" zakazal rikat cokoli..napr. o rozdilu obchodovani v Live", protoze stejne se o tm pise nejen na diskusich a chatech, ale i v knizkach. Proste nas to obklopuje (narozdil od te izolovane neznale skupiny) a proto je potreba ne strcit hlavu do pisku a delat, ze to neni, ale na zaklade napriklad toho clanku si uvedomit, ze to tak je a snazit se nepodlehat tomu. Ono je totiz v praxi tezke, mozna zcela nemozne, se nepotkat s lidmi a jejich nazory ze stejne oblasti byznysu at uz je to trading, obchod, finance atd. V kazde oblasti podnikani jsou ruzne tak zvane pravdy a myty a nekdo z nas jim podleha vice a nekdo mene.

Jinak si myslim, ze neni treba se napadat osobnimi utoky a chovat se jako politicka chatra nasi zeme. Diskuse je o vymene nazoru a pohledu na vec. A pokud ma nekdo obavu, ze ho diskuse negativne ovlivni v mysleni (tak jako me v minulosti nasmerovala,viz prvni muj prispevek, ale poucila a dnes beru diskusi jen jako diskusi) tak at ji radeji necte a zkusi se izolovat tak jako ta zkusebni skupina.

Hodne zdaru.

P.S. ze Live kazdeho semele jsem urcite nenapsal, psal jsem pouze o rozdilu co to s clovekem dela kdyz klikne nazivo a to muze byt jak negativni tak naopak pozitivni rekace kazdeho jedince. Znam dost uspesnych Live traderu a taky si prosli temi vnejsimi vlivy jako my vsichni :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Fénix:

Souhlasím s tebou a s tím co jsi teď napsal. Pokud jsi má slova k tobě chápal trochu ostřeji, tak to možná bylo způsobeno tím, že už mě psychologické úvahy někdy skutečně trochu znechucují.
Proč? Každý na to může mít totiž jiný pohled a žádný názor neplatí, tedy nejde jej zobecnit. Je to začarovaný kruh omílání do kola pořád toho samého - psychika je prevít. Jde o to, že na tuto situaci neexistuje žádný spolehlivý lék pro všechny, a právě to mě na tom někdy fakt štve a mrzí třeba i to, že jsem sám ještě na to nepřišel ...
Možná jsem už na podobné smělé cíle rezignoval a zabývám se jen sebou, protože jsem se naivně domníval, že se mě to netýká, a že se mi nic takového stát nemůže. O to tvrdší bylo mé zjištění, že opak je pravdou. Teď bojuju sám se sebou a myslím, že to nejhorší je už za mnou.

Pokud mohu komukoliv obecně podle své vlastní zkušenosti doporučit jak asi nejlépe na to, a mám pocit, že už jsem to tu po různu psal snad stokrát, tak si myslím toto:
- Krátký backtest na rozpoznání a identifikaci patternů, vstupních a výstupních míst, míst pro umistění SL, PT a pod. Zkrátka ujasnění strategie.
- Krátký paper (nebo basktest v režimu Play) na zjištění toho, jak se trh ve skutečnosti chová. Aplikace strategie.
- Nevěřte skálopevně statistice provedené v backtestu, či paper. Napoví vám akorát to, jestli váš systém funguje nebo ne a to pouze v ideálních, jako by laboratorních podmínkách. V žádném případě nezaručuje budoucí stejné výsledky v live.
- Pomalý a rozvážný přechod na Live s co možná nejméně vstupy a jen těmi nejnej, aby člověk pomalu přivyknul tržnímu prostředí.

Pak teprve každý konkrétní obchodník pozná, co s ním trading dělá nebo nedělá, a tomuto zjištění přizpůsobí své další počínání. Někdo může být v pohodě a někdo zjistí, že má problém. V každém případě je to velice individuální záležitost.

... a na tom se myslím shodneme ... ;) nebo ne?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...