Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 27: všechno je to ve vaší hlavě


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Zdravim!
Je mi jasný, že každá lidská mysl reaguje různě na příjem různých podnětů, někdo se snaží umírnit emoce a řeší více problém logicky a druhý zase podlehne emoci ve větší míře a potlačí tím logický přístup, ale zajímalo by mě jestli by se dal aproximovat nějaký konkretní obchodní systém nebo strategie k určitému konkrétnímu typu mysli. Něco ve stylu sangvinik-fulltimetrader, cholerik-daytrader, flegmatik-WCCI..... prosím bez urážky, muj dotaz směřuje čistě k přesnější specifikaci konkrétní povahy člověka a vhodné volbě obchodního systému, ve kterém by se cítil jako ryba ve vodě. Je to zvláštní ryba o vodě jako takové moc neví a přitom si v ní hezky plavčí, tedy za určitých pravidel. Že by to tak bylo i s tradingem?
Asi to fakt zaškatulkovat nepůjde, ale nějaké to přiblížení shrnuté na základě zkušeností tradingpraxe znalého tradera by se hodilo...
PS: čím podrobnější přiblížení tím lépe...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lešek,

no to je fakt ze okrem vlastnej hlavy je aj spusta hlav v okoli co ti trading dokazu kazit, tomu netreba podlahnut lebo sa bude kazit obchod za obchodom a jedine riesenie je nehovorit o tom pac tito ludia nikdy nebudu na vec pozerat rovnako preto sa neoplati plytvat energiou pokial nemas eso v rukave (predpokladam ze cakaju kym neskrachujes v tradingu a nezacnes sa zivit niecim pre nich vhodnym, a kym neskrachujes tak ta stale budu mat za cvoka co sniva) :) len vydrzat. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

neb: Ale ano, samozřejmě že to je plně závislé na povaze každého člověka. Ale ne tak, že bys mohl napsat tenhle systém = tenhle typ. Každý systém se dá obchodovat mnoha různými způsoby a přístupy. Proto musíš hledat a testovat, abys našel to, co ti vyhovuje nejvíce, jak dynamický trh, jak rychlé změny, jak velké pohyby, kolik uneseš riskovat na kontrakt apod. Taky i podle toho, kolik na to máš času a jaké možnosti, ale to je druhotný faktor.

Jinak bych si dovolil polemizovat s tím, kdo vám dá dneska profitabilní systém zadarmo. Je jich podle mne hodně. Pokud slovo "zadarmo" zahrnuje dohledávání na webu, čtení knih (které tedy tak úplně zadarmo nejsou) a případně nějaký ten rozumný kurz, dá se takových systému najít dost. Ale problém je ten, že profitabilním jej dělá ze 60% psychika a jen 40% to kdy a kolik koupíš a prodáš. Někdy se uvádí ty poměry i jinak, o tom, že je to ale hodně nad polovinu úspěchu málokdo úspěšný pochybuje. Začátečníci o tom pochybují velmi často ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rád bych také přidal svou trošku. Článek je výstižný a opravdu dobře ukazuje jak je naše myšlení a psychika vrtkavá.
V reakcích zde, toho bylo napsáno mnoho a nezbývá než souhlasit.
Ovšem psychika - ať už senzomotorická, intelektuální nebo percepční je stále jen obrazem naší "psýché" tedy naší duše. Nechci zacházet hlouběji do funkcí člověka založených jak na našich představách, pocitech nebo vlastnostech, které máme každý odlišné - každý jsme originál.
Spíše napíšu jedno doporučení. Vyčistit a uklidit si svou duši. Já se o to snažím každý den více či méně úspěšně.
Prostě až si zase sednu k počítači a dám se do obchodů, musím mít navrch dříve než spustím obrazovku s grafy.
Jasně, lehko se to říká a hůře provádí. Ale v tom je to kouzlo - stále se snažit a nezakrnět. Jak se zpívá v jedné písni - touha je zázrak kámo, zázrak.

Přeji úspěšné obchody všem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Také bych chtěl něčím přispět. :-)

Když jsem narazil na tyto stránky a přečetl si manuál, byl jsem doslova nadšený z toho, že jsem se dostal k takovýmto informacím. A mám stejné zkušenosti, jako řada z vás s tím, že když jsem se o tom začal s někým bavit, tak všichni mě od toho odrazovali, byli skeptičtí a negativističtí. Já jsem ale opak - myslím si, že jsem realista a snažím se na vše nahlížet pozitivně. Proto jsem přestal o komoditách vyprávět a s nikým se o nich nebavím. Vyjma mé přítelkyně. :-) Nemám rád negativní lidi, kteří si jen stěžují. Jsem také "zastáncem" hesla: "Kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody." Proto ať si nikdo nestěžuje, když se s tím (čímkoliv) nesnaží nic dělat. To mě štve opravdu maximálně!

Mě nebaví denně chodit do práce na osm a více hodin, poslouchat, držet h... a krok, a pak dostat nějakou almužnu sníženou o nejrůznější daně, poplatit splátky apod. a žít z toho mála, co mi zbyde. A za měsíc to samé. Když si to vezmu - rok má 365 dní a beru jen 12 dní v roce. TO JE FAKT HNUS.

A jednou cestou, jak dojít k lepšímu živobytí je trading. Nejvíce mě "potěšila" poslední věta ve článku, protože pokud je to pravda, tak děkuji!!! Už nějakou dobu si totiž představuji, jak ve své vile (ne na hypotéku, ale koupenou cash :-)) traduju 2,5 hodiny/4 dny v týdnu a mám dost peněz pro sebe, pro rodinu, pro cokoliv jiného a jsem v pohodě. Je mi jasné, že to nebude zítra a že to nebude snadné - i když trading ve své podstatě jednoduchý je, ale..... pokud je to pravda, tak za pár let se budu mít o hodně lépe než drtivá většina lidí v tomhle státě.

Docela jsem se rozkecal, tak to radši típnu. Dnes backtest nebude, až zítra. Musím mít čas i na přítelkyni. :-)

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

ad čmelák:

při tom výpočtu PŘEDPOKLÁDALO, že svaly čmeláka mají srovnatelný výkon jako obdobné svaly jiných živočichů.
Následně se ukázalo, že to není pravda - v buňkách čmeláčích svalů je mnohem víc tzv. mitochondrií (části buňky, které mimo jiné zásobují buňku energií), než je obvyklé. Proto mají čmeláčí svaly mnohem větší výkon - a čmelák si létá.
IMHO je to krásná ukázka, jak může rozdíl mezi teorií a realitou přivést člověka k hlubšímu pochopení světa okolo - pokud je člověk ochoten si tento rozdíl přiznat.

ad experiment:

Tomáši, nevzpomenete si na zdroj, ze kterého jste čerpal? Rád bych se dočetl více podrobností.

Pěkný den,

Kozoroh

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2nighthero,
zaujala me vase poznamka o vile: ne na hypotéku, ale koupenou cash :-)
v dane souvislosti mi to prijde docela chybne rozhodnuti, pokud budete uspesny trader(podle toho co pisete asi ID) jiste budete zhodnocovat prostredky alespon o 100% p.a. sazby na hypotekach asi pres 20% p.a. nepujdou, takze to je tak 80% rozdilu ve vas prospech. pri 50mio za skromnejsi vilku se pripravujete o desitky milionu rocne...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To richip:

Máte pravdu. Bylo to unáhlené rozhodnutí. Tu vilu dám spíše na hypotéku. :-)

V budoucnu se vidím jako ID trader, max. 2,5 hod obchodování live + nemůžu vyloučit i nějaké poziční obchodování, které zabere (dle pozičních traderů zde na serveru) max. několik minut denně. Ale to je fakt výhledově někde za pět - sedm let?

Uvidíme. :-)

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud vám někdo dá strategii a ukáže vám přesně co máte dělat, tak myslím, že pro většinu lidí by to bylo výnosné. Problém je v tom , že takovouto strategii vám nikdo nenabídne. Pokud by jste čistě mechanicky obchodovali podle předem daných pravidel strategii o které víte, že vydělává tak myslím, že by to zvládlo dost lidí. Asi 80% lidí tuto strategii nemá. Musel by to být přesný a jasný způsob obchodování podle grafu a jednotlivých čárek a nikoliv podle indikátorů a sledovat nějaký zobáček jestli je více nebo méně zahnutý-to je pak alchymie a ne přesná pravidla.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to MNovak

muzes mit super strategii, ale podstatnou merou do obchodovani promlouva nase psychika vcetne rozpolozeni v jakem v dany den jsme. Proto kazdy ma jine vysledky i kdyz obchoduji stejnou strategii. Jeden dodrzuje pravidla presne, jiny mene a jiny si pridava sve vlastni. Staci malickost a vysledky se diametralne lisi.
A co se tyce zahnuti zobacku, tak napriklad WCCI ma presne stanoveno 15 CCI bodu jako pravidlo a pokud ho trader dodrzuje tak se nejedna o alchymii, ale disciplinu :-)

P.S. muj nazor je, ze 80% lidi ne ze nema strategii, ale nema disciplinu v dodrzovani podminek dane strategie. Napriklad dnes velmi popularni PA, obchodujes jak ty rikas podle carek a ne podle indikatoru a presto co trader to jine vysledky. Tak to je at uz obchodujes PA a nebo dle indikatoru. O uspechu rozhoduje hlavne trader samotny.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...