Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

TELE 02 - dividenda


Millis

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 67
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

PaJaSoft: Bylo to tak, ze tusim v pondeli bylo ex-divi - akcie spadla, futures stejne. Ja mel (long stock, short SSF), takze jsem mel pravo na divi a zadnou financni ztratu. Ty pozice jsem, myslim, z vetsiny pozaviral. Ve stredu byl rozhodny den a ve ctvrtek koukam, ze mi spadla NLV o nekolik tisic EUR. Tak jsem resil co se stalo a oni v rozhodny den korigovali ty futures a v ramci jejich vyporadani ve stredu v noci stahli castku rovnajici se dividende.

Takze to stahli 3 dni po ex-divi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Millisovi preji take hodne uspechu s boji s vetrnymi mlyny!

Kdyz uz jsme u tech figlu s dividendami. Napadlo me jestli by nefungovalo nakoupit cely kos akcii presne v pomeru v jakem jsou obsazeny v PX indexu a hedgovat se short certifikatem na PX index. Z akcii by mi plynuly dividendy, ktere by na short PX index nemely mit vliv protoze je to snad index tvoreny z cen? Alespon u PX indexu normalne na long jsem se docetl ze dividenda se do jeho vypoctu nepouziva. Ale nejsem naivka, takze nekde hacek asi bude...

Jaky na to mate nazor ostatni?

Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Cena té dividendové akcie klesne i v rámci toho indexu, takže klesne i index. Jediný rozdíl je v tom, že ne o tolik procent jako v případě akcie samotné. Jenže pokud koupíte celé spektrum akcií, tak i zisk se rozředí na menší procento.

Nicméně pátrejte dál. Mně osobně zatím fungoval jen "systém" založený na úspoře daní ze zisku z prodeje. Ale je to tak malé procento, že se to nevyplatí riskovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Peta_bi:

To ze cena akcie po dividende poklesne o tu samou castku by nemelo vadit, protoze ja se hedguji SHORT certifikatem PX indexu. Takze kdyz mi klesne cena akcie v tom kosi, klesne hodnota PX indexu a ja na tom vydelam protoze jsem v shortu na PX.
Takze naopak vydelavam dividendou i tim shortem...spis bych rekl ze se bude nekde o dividendu upravovat hodnota toho short certifikatu, jinak by to bylo moc jednoduchy...

PS: Vymysleni takovyhle "systemu" je na hlavu lepsi nez Sudoku :-)

Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pardon v minulem prispevku jsem se nechal trochu unest. Zisky z short certifikatu mi samozrejme jen zaplacnou ztraty z akcioveho titulu po vyplaceni dividendy, nevydelam na tom.

Stale si ale myslim ze timto zpusobem mi zbude v ruce cista dividenda..

lemming: Ale no tak, na spouste ostatnich for odpovidate trpelive i na vetsi hlouposti nez je ta moje, tak mi reknete kde je chyba, ja nerikam ze tam neni, jen ji nevidim :-)

Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To lemming: Ne to si opravdu nemyslim, proto jsem do svych prispevku nekolikrat napsal, ze vim ze tam nekde je hacek, ale nemuzu na nej prijit.
Taky si myslim ze bude ten certifikat korigovany, ale nenasel jsem o tom zminku...naopak u long PX je vyslovne napsano ze ho dividenda neovlivnuje.

markon: Akcie by se nakupovaly do portfolia ve stejnem pomeru jako jsou v indexu, to neni problem. Proste hodnota nakoupenych long akcii by se rovnala hodnote certifikatu (pripadne pakovane hodnoty), takze gap by mi vzal z jednoho a pridal na druhem.. Ale jestli je cert. korigovany, tak nema cela uvaha samozrejme smysl :-)

PS: Dneska rano by nebylo spatne ten short PX mit v ruce ;-)

Martin.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Aifel:
Doporučuji skouknout tohle vlákno z futures.
www.financnik.cz/forum/read.php?2,109307

Řeší se tam něco podobného - arbitráž. Možná to přispěje k dalším nápadům co s tou dividendovou potvorou provést. :)

Lemming:
V devatenáctém století chtěli někteří lidé létat, ale byla spousta lidí kterým bylo nad slunce jasnější, že to nejde. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Aifel: "Stale si ale myslim ze timto zpusobem mi zbude v ruce cista dividenda.. "

V tomto případě to není potřeba vymýšlet, stačí si to zjistit podle historických dat :)

Anebo se podívat, jak se počítají ceny certifikátů. Nechce se mi to hledat, znám to jen pro futures, ale to bude podle mě dost podobný.
Index nerovná se ceně futures. Je tam vždy navíc proti ceně podkladového aktiva nějaké premium, které závisí na typu tohoto podkladového aktiva. Jsou to například skladovací náklady u komodit, dopravní náklady, finanční náklady a náklady ušlé příležitosti = například dividendy z akcií, úroky z dluhopisů apod.
Cena futures na akciový index bude proto zpočátku vyšší o nějaké premium, které se bude postupně zmenšovat, až v době expirace bude nulové.

Takže ještě jednou abych to shrnul: nekupuješ si index, ale index a k tomu musíš připlatit nějaký premium navíc, který bude o trochu vyšší, než ty dividendy (td)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...