Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (1)


Doporučené příspěvky

Co mohu poradit ohledne paternu, tak je dobre si uvedomit co CCI vlastne zobrazuje a co je vlastne nase edge urciteho paternu a kde nejvyrazneji selhava. Pak "mrknu a vidim" znamena zhruba to ze je za nami hutna backtestovaci zkusenost a proste podvedome vime ze bereme treba trendove signaly Finwinu na ciste korekci v trendu, to se neda moc popsat slovy. Proste jsou situace ktere si mysl vyfoti jako zkusenost. Jinak ve zminenych Curyskych axiomech je axiom o paternech a ten je moc zajimavy! Trvalo mi hodne dlouho nez jsem si uvedomil ze paterny jsou a budou zase jenom paterny a ne strojek na penize - ten je v nasem pristupu k nim. Je to jak lopata a hromada pisku. Muzeme vzit lopatu(patern) a nahazet pisek(trh) s jinymi ingrediencemi(money management, PS, psychologie) do michacky a postavit neco co si prejeme, nebo muzeme vzit lopatu zapichnout ji do pisku a naivne cekat ze se neco stane...to jak s nimi nalozime je na nas! Cit pro trhy (kde neobchodovat cisty patern) si musime vypestovat a to neni otazka mesice. Je samozrejme tezke se srovnat s tim ze clovek poslechne cit a trh se rozjede mym smerem, clovek tomu pak neveri a stava se sam sobe hrozbou, proto je dobre vzdycky na obchodovani pohlizet ne jako na jeden obchod ale snuru obchodu, delat si pocitovy denik a psat si i to co se nam podarilo odfiltrovat a na konci mesice(nebo tri) to secist, pak je videt jestli nam intuice pomaha nebo ne-to vse samozrejme uz i na paper(paper neni jenom "nejaky paper" ale velice dulezita soucast nasi cesty kde se ucime rospoznavat to co neni videt ve statickem backtestu-silu a rychlost trhu)...ostatne abychom mohli intuici pouzivat musime opravdu backtestovat zkouset a paperovat, hledat a backtestovat zkouset paperova a hledat paperovat backte........:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

S některými intepretacemi faktů v článku, proč se tak děje s naší psychikou, bych si dovolil nesouhlasit. Nastíním stručně trochu jiný pohled na to proč se tak děje.
Naše duše, a potažmo i my lidé, jsme tady na Zemi, abychom se vyvýjeli na základě získaných zkušeností. Co to znamená prakticky? Prakticky to znamená to, že dokud nezvládneme reagovat na určité situace bez emocí, tak nemůžeme postoupit dále. Uvedu příklad ze života: Dívka vyrůstá v rodině, kde její táta je alkoholik, a říká si, že nikdy si alkoholika za muže nevezme. Dívka vyroste vdá se, a zjistí, že její manžel má problémy s alkoholem. Rozvede se s ním, ale zase si najde muže který bude mít problémy s alkoholem. A tuto ženu to bude neustále psychicky deptat. Tento jev zná i moderní psychologie, a vyučuje se to na školách, jenom tento jev moderní psychologie neumí dostatečně odborně zdůvodnit. Je to tak, že naše duše potřebuje získat s tímto jevem zkušenost, a nučit se s tím žít. Až tuto situaci tato žena zvládne, bez emocí, přestane jí to psychicky deptat, tak dosáhla svého cíle a může postoupit se svým vývojem dále. Pak se stane to, že manžel přestane pít, a nebo se s ním rozejde, ale její další muž, již nebude mít problém s alkoholem.
A to samé je v tradingu. Dokud naše duše (pro někoho je lepší slovo psyhcika) nedosáhne stavu, že ztráty bude vnímat bez emocí, tak ty ztráty budou přicházet čím dál více, aby ta psychika se naučila ty ztráty zvládat A čím více se budeme rozčilovat, tím víc ztrát budeme dostávat, abychom měli více příležitostí, se s těmito ztrítami vyrovnat. Ale jakmile se ta naše psychika naučí ty ztráty zvládat bez emocí, tak pomine důvod těch ztrát, a ony zmizí, nebo se sníží na minimum. To jsou vesmírné zákonitosti, které takto fugnují.
Těch technik, jak se naučit ztráty zvládat, je obrovské množství, to ale již zde rozebírat nebudu, to již tady dělá Tomáš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Atari, jako další pohled na věc samozřejmě toto zcela akceptuji a jen v rámci debaty - možná, že je to celé ještě trochu jednodušší a za vším stojí potřeba smířit se s tím, co je. Možná jde prostě jenom o to, aby se ona žena smířila s pojmem "alkoholizmu", tj. prostě přijala věci jak jsou, pak se teprve může něco změnit. Napadá mě to v souvislosti s Elderem a jeho anonymními alkoholiky, kdy Elder krásně říká "teprve až přijmete fakt, že jste ztrácející obchodník, můžete s tím něco dělat". Ono slovo PŘIJMOUT je klíč, protože je velký rozdíl NAMLOUVAT SI že jsem přijmul a opravdu přijmout. V mém podání a mém konceptu se však ale stále vracíme k tomu, že přijetí znamená nejprve "povolit" emocím, tj. nechat je volně projít, nebránit jim (ale také se jim nepoddat).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Obchodování je o tom , mít pevně stanovená pravidla. Uplně nejjednodušší pravidlo je - dělat jeden obchod denně. Postup: Mám svůj obchodní čas,. počkám na signál, zobchoduji, vše zapíši , vypnu pc a jdu dělat něco jiného. Takto to dělám každý den a jsem v zisku. Je to naprosto rutinní práce. Výši zisku si pak násobím množstvím kontraktů, nikoliv tím, že vícekrát vstupuji do trhu. Po určitých letech obchodování můžete třeba přidat další obchod na jiném trhu. Takže dva obchody denně. Časem vám takový postup přejde do krve a budete to brát jako normální věc a ne jako hromádku emocí a nervů. Vaše obchodování se tímto postupem stane uplně klidné a uvolněné.
Z praxe ovšem vím, že takovýmto postupem se bude řídit max. jeden člověk z deseti. Škoda.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Také jsem s tím měl problémy. Jde o to dodržovat plán.
Ať se to líbí či ne, je to alfa omega úspěchu.

Dovolím si podívat se na to z trošku jiné stránky, mám několik let live tradingu za sebou, takže poukážu na něco, co se často opomíjí: fotosenzitivita.

Osobně jsem zjistil, že se mi "lépe" drží plán i emoce na uzdě ve slunných dnech. Je to vidět na mé ekvity křivce - léto jde up, pozdim a zima stagnace nebo velmi pozvolný up.
Původně jsem se pochopitelně zaměřil na trh, zda došlo k cyklům kopírujícím roční období, respektive k neobvyklým pohybům. Částečně ano, ale jako vysvětlení mi to prostě nesedělo.
Asi po druhém roce tradingu mi to došlo: Slunce mi dává šanci nevrtat se v obchodech, protože mám spíše potřebu vyrazit ven, zaplavat si, zasurfovat, vyrazit k moři..
Naopak podzim a zima mne drží víc u kompu, což je u mne cesta k "pilování" a různému kombinování. Louskal jsem pilně články, backtestoval grafy, optimalizoval systémy vstupů, výstupů i MM, vyhledával různé kurzy a gurus.
Přátelé, cesta do pekel...

Tento poznatek jsem skloubil s meditačními technikami, jógou a cvičením tai-chi. Tím odvedu v nepříjemných měsících mysl od kompu.. prostě přepnu podvědomí jinam. Funguje to. Kolega trader, katolík do morku kostí, to má ještě jednodušší - prostě si dá "diskuzi" s tím svým nejvyšším. Koukal jsem, jak mu to dobře funguje. Musím konstatovat, že snad i líp a snadněji než mně s lámáním kostí a přelaďováním na "rádio Tibet" :))

Tolik tedy pár postřehů k tomu, jak bez velkých komplikací dojít ke zklidnění mysli, k nihilaci podvědomí. Myslím, že se to (alespoň u mne) dá shrnout takto: V létě ven, na slunce. V zimě nevysedávat u kompu a neštudovat nekonečná moudra různých tradingových gurus.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to: MNovak
skvely navrh, nad tim se da hodne popremyslet a poupravit, diky za takove prispevky, akorat si rikam ze to musi byt system ale ktery ma vysokou celkem uspesnost a nebo hodne vetsi rrr,ne? preci jenom burza je pri pravdepodobnosti a i kvantite? ne? nebo aby se z toho dalo zit teda, jen tak si prividelavat, je potreba k tomu dodat jestli je to mozne pri intradennim a pro zacateciky, nevim zda jeden obchdo pri me uspesnosti a rrr by me uzivil, ale myslenka supr zase posune o kus dal v mysleni zjednodusovani

Radek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

k tomu návrhu dělat jeden obchod denně, mám za sebou 4 týdny papertradingu, první 2 týdny byly ve znamení několika obchodů denně (5-8), další 2 týdny jsem to stáhnul na průměrně 2 obchody denně. 4x jsem ukončil obchodování po prvním obchodě, který byl úspěšný. Má to své klady - malá časová náročnost, většinou za 45 minut hotovo a mohl jsem se synkem na hřiště. Psychicky v pohodě, spokojenost že jsem dnes v profitu a již o něj nepřijdu.
Zápory jsou spíše psychologické:
1. pocit že při cca 20-ti obchodech za měsíc nebude profit takový jako při řekněme 40 - 50 obchodech.
2. pocit že tomu dávám málo, když po 45 minutách vypínám NT a jdu dělat něco jiného.
Takže mívám nutkání udělat ještě jeden "menší" obchod třeba s polovičním PT abych si "přilepšil". To se mi nevyplatilo např. tuto středu kdy jsem byl po 1. obchodě +140$ ( jedu YM), pak jsem si bohužel chtěl večer "přilepšit" a byl z toho SL -60$ :-(. Beru to jako zkušenost kde nastavit mantinely za které bych neměl jít. Takže se dále budu držet pravidla max. 3 obchody na den, při prvním úspěšném konec pro daný den. Mým cílem je profit 1000$/měsíc/kontrakt na YM. Momentálně jsem po 4 týdnech v zisku 1423$, ale při 65 obchodech.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Athoos
U obchodování je to pravý opak jako v práci nebo podnikání. Jelikož tady asi většina podniká a jsou zvyklí makat od rána do večera a o sobotách a nedělích, aby vydělali ranec peněz. Tady platí čím méně pracuješ, tím více vyděláš. Prostě je to tak a pokud chceme uspět tak náš mozek si na tyto nové podmínky musí zvyknout.
Je fantastické obchodovat a ještě podnikat. Obchodováním vyděláváte na živobytí a podnikání děláte jen pro zábavu . Taky se mi stalo , že podnikáním pro zábavu vydělávám více peněz, než když jsem to dělal pro peníze.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mam podobny nazor jako Mnovak,nekolik tydnu,mesicu jsem se zabyval pouze RRR a poctem obchodu.
Priorita byla RRR min 1:3 a co nejmene obchodu,posleze nasobit celkovy mesicni profit navysovanim kontraktu.
Dospel jsem v testech ze nejlepe me sedi pouze 1 obchod denne ,parametry mam 1:3 , SL 150 USD,PT 450 USD a BE posouvam po 100USD na -2, takze kdyz to shrnu tak koncim den bud v profitu 450 a nebo se ztratou 150 pripadne v minusovem BE -20.
Clovek pak na konci mesice kouka kolik dokazal na pouhych 20 obchodech vydelat, po techto testech "neverim" ze vice obchodu me da vetsi profity a vetsi jistotu a klid.
Pri profitu 2000-4000usd na kontrakt se se citim pevny v kolenech a tesim se s narustem uctu na nasobeni kontrakty.
Myslim ze zpousta traderu dela chybu v tom ze se snazi vydelat co nejvice na pouhem 1 kontraktu a vubec si neuvedomuji ze i "pouchych" stabilnich 1500usd na kontrakt udela pri 10 kontraktech 15000usd .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Já bych svým příspěvkem vrátil směr diskuze zpět k psychologii. Povím vám, co se mi (a kolegovi) dnes stalo a na co jsem poté přišel.

Ráno koukáme na jasnou situaci, všechny signály podle systému, ale přišli pochybnosti "co když to nevyjde". Tak jsme do toho nešli. A pak už jsme jen koukali, jak trh uhání naším předpokládaným směrem. Později jsem přeci jen ještě - podle pravidel - naskočil a kousek ut pro sebe uzmul. Po nějaké chvíli na to kolega kouká a s úmyslem taky něco utržit do toho leze. Podle systému to není, ale kliknul. Vstupoval s myšlenkou tlačenou podvědomím, že "chce taky vydělat" a "že by se to tady mohlo..." (obchodoval své přání, ne to co bylo na grafu). A ztratil. I popřemýšleli jsme, proč v případě validního signálu váháme a když tam nic není do toho lezeme bez bázně a hany. Asi to je tak, že

v případě prvního validního signálu vědomí pozná, že vstoupit můžeme, ale pak se probere silnější podvědomí se svým strachem.
V druhém případě žádný signál nebyl, vědomí to vědělo, a tudíž podvědomí se strachem nepřišlo. Přišla jenom ztráta :(

Pohledem z opačné strany pro mě může být 'můj strach' vodítkem pro vstup do pozice. V prvním případě 'mám strach = mám vstoupit'. Proč? Strach přišel, protože mám validní vstupní signál a vstupem na trh budu riskovat své peníze. V druhém případě 'NEmám strach = NEmám vstupovat'. Proč? Nemám strach, protože na grafu není nic, kvůli čemu vstoupit. A když nevstoupím, neriskuju.

Snad jsem to vědomí/podvědomí moc nepoplet. Popravdě řečeno jsem si už 'odvykl nevstupovat, když není důvod' (kolega ještě ne), ale i tak si od teď budu svůj strach do deníčku zapisovat.

PS Já mám vlastně strach při každém vstupu, před i po...

Perun...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tady jsem se musel zasmát, neboť jsem se v tom poznal až příliš dobře ...

jenaL Napsal:
-------------------------------------------------------
> Tomnes:
> Pripomina mi to zive obdobi kdy jsem si az
> nesmyslne hral s excelem(coz me bavilo) misto toho
> abych vlasnte backtestoval(coz me nebavilo ale
> bylo opotreba udelat) ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...