Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Cesta tradingu: Teorie životního scénáře [1]


Doporučené příspěvky

Na odlehčení - tady je jasně vidět, proč chladní materialisté, kteří se chtějí něco dozvědět o tom, jak vymáčknout co nejvíc škváry z "trejdingu", nechápou, když jim někdo jako zdroj informací doporučí literaturu od M. Douglase. A jak už bylo řečeno jinde, tyhle knihy dle názvu jsou o tradingu, ale když se člověk začte, zjistí, že vlastně vůbec o tradingu dle užitých informací být nemusí a že se jedná spíše o klinickou psychologii a psychoanalýzu, aby pak na konci knih zjistil, že se přece jen jedná o knihy o tradingu:)))))))))).

Andrew

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 44
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

To AndrewD.

Je úplně jedno jak se kniha jmenuje a o čem pojednává,protože pokud pochopím psychologii určitých postupů z jednoho oboru,mohu je použít i v jiném.Psychologie je nedělitelná a člověk se bude chovat úplně stejně,ať dělá cokoli,co je na ní závislé.Proto bychom měli studovat jakoukoli knihu,z jakékoli lidské činnosti,která k ní má blízko.
Mohu přečíst knihu o tisíci stránkách,kde nepadne jediné slovo z ekonomie a tradingu a může mě více obohatit,než všechny díla technického zaměření z tohoto oboru.Trading je více než jenom matematickou hrou čísel.Možná,že právě proto je pro někoho jednodušší a pro druhého složitější.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Andrew: Ano, právě proto píši a je to potvrzením toho co říkáš, že mě (možná paradoxně) v tradingu nejvíce posunula kniha, která vůbec o tradingu není, ale spíše o výchově dětí a formování životních postojů a všeobecmě platných princepech jak najít v životě spokojenost. Jen kdyby aplikace toho všeho do rálného života nebyla tak zatraceně těžká. Kdybych měl sám sebe hodnotit, nemůžu říct, že se mi vždy daří být za všech okolností vítěz. Spíše stále balancuji mezi vítězem a panem "alespoň", tedy skorovítězem. Je to prostě dřina a dřina mnohem větší než hodiny strávené nad backtestem a vymýšlením OP atd.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Tomassino.

Posteskl jsi si,že jen kdyby nebyla aplikace živitních postojů a všeobecně platných principů jak najít v životě spokojenost,tak těžká.Není nakonec toto ten pravý smysl života,nedostat nic zadarmo,o vše se poprat,protože jen tak z toho mohu mít radost a jen tak se mohu stát alespoň skorovítězem.Možná,že si vspomeneš na situace,kdy jsi něco dokázal příliš snadno,na základě štěstí a měl jsi z toho tu pravou radost?Možná,že chvíli ano,ale v hloubi duše zde přetrvávají určité pochybnosti,které ji trochu snižují.Stát se vítězem je těžké,ale ještě těžší je si to umět užívat.Platí rčení,že vydělat peníze většina lidí dokáže,ale umět si je užít umí jenom malá část.Tohle je ten bod,který je vlastně křižovatkou,kde jedna cesta vede ke štěstí a druhá možná pouze k úspěšnému titulu vítěze,ale pouze na základě hromadění majetku.Pak to jde celé obrátit a z pohledu životního štěstí se může stát vítězem i člověk,který pouze chodí do práce,vydělává i podprůměrné peníze,ale nepachtí se za movitými statky a žije obyčejný šťastný život.Když ale zůstanu u tématu a budu chtít být vítězem v nějakém oboru,který mě baví,který dělám sám na sebe a zároveň se nechci stát jeho otrokem a žít krásný,šťastný život,pak to opravdu nemusí být jednoduché,ale měli bychom si uvědomit,že ta druhá část věty je důležitější.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1:
Zkus si přečíst ten článek ještě jednou. Už jsem to psal. Vítěz není ten kdo nahromadí nejvíce majetku, ale ten kdo se umí rozhodnout, začít, pokračovat a skončit a má pevně postavenou trojnožku. Takže pokud někdo hromadí majetek na úkor rodiny a koníčků, není to vítěz, jen nahromadil majetek. A naopak když někdo chodí do práce, má průměrný plat ale má čas i na rodinu a na koníčky tak to vítěz je. A pokud bychom vedle sebe postavili člověka který má pevně postavenou trojnožku a přitom vydělává hromady peněz a člověka který má pevně postavenou trojnožku a má průměrný příjem jsou vítězové oba, jen v jiné lize. V takové lize v jaké se rozhodli hrát. Většina lidí, kteří budují majetky na úkor něčeho a pracují do úmoru si tím jen léčí nějakou životní frustraci a přitom jim uniká, že bez trojnožky nikdy žádnou frustraci nevykompenzují. A o tom to je, vybrat si svou ligu (ve které ce cítím dobře, na kterou mám) a vyhrát svůj život.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za článek. Tohle jsou věci, nad kterými jsem se zamýšlel, když jsem o tradingu začal vážně uvažovat jako o způsobu obživy. Jsem vítěz? Jsem skorovítěz? Nebo poražený? Bylo to pro mě důležité. Názor, že člověk je svým vnitřním světem předurčovaný celý život, mi není úplně cizí (Dej chudákovi milión - za rok nebude mít nic. Dej bohatému milión - za rok bude mít dva). Začal jsem hledat ve své minulosti věci, které by mi napověděly. Jak jsem se choval doposud? Můžu najít něco na svou obhajobu? Něco, co by mi řeklo: "Jsi lepší, než průměr?"

Něco jsem přeci jen našel - amatérské fotografování. Nikdy jsem se nepovažoval za člověka, který má kdovíjaké estetické cítění, talent na uměleckou tvorbu nebo kdovíjak velikou kreativitu. Do fotografování jsem se pustil s tímto hendikepem. Prostudoval jsem spousty knížek o technice (jak fotit), o kompozici (co fotit), o ženských (jak ukecat). Řemeslnou část fotografování jsem dotáhnul až do úplného konce - fotografie je hotová, až když kladivem zatluču do zdi hřebíček a fotografii pověsím na zeď.

Strašně se divím, že ostatní tohle neumí. Na film už jsem dlouho nic nedělal, ale s digitálem typu "pche, tohle jsem koupil synovi, ať si má o prázdninách s čím hrát" dělám fotky, na kterými se ostatním lidem tají dech: "Ty brďo, to je krása!" Fotek udělám obrovské množství, ty špatné (95%) neukazuju.

Může to dělat každý, je to jen pár jednoduchých pravidel a postupů (technika, kompozice i komunikace) a ochota experimentovat. Vždycky mě udivuje, že ačkoli dneska fotí každý, je tak překvapivě málo lidí, kteři to dovedou.

Nikdy jsem nedělal fotky na kšeft (jo, občas mi lidi zaplatili), nikdy jsem neměl výstavu. Fotil jsem vždy jen pro ten pocit vítěze.

Když jsem hledal v minulosti důkladněji, našlo se toho mnohem více. Najít ve svém dosavadním životě své vítězné okamžiky, o které bych se mohl opřít, bylo pro mě hodně důležité. Mají své místo v mém obchodním plánu. Občas do této části nahlédnu, abych neztrácel sebejistotu a naději.

Jsem vítěz? Jak to vidí ostatní? Do samostatnosti (nejen trading je její součástí) mě žene třeba šéfova poznámka (znění si přesně nepamatuju): "Robu už máš, tož včíl ještě aby si začal vydělávat aj nějaké peníze". Můj šéf si o mě myslí, že mám na víc. V mnoha ohledech je pro mne můj šéf nedostižný vzor (v jiných zase ne). Jestli on si myslí, že bych mohl udělat štěstí, můžu si to snad myslet taky, no ne?

Bavívám se o obchodech s kamarádem. On ani neví, jak moc mi pomohl, když mi řekl: "Jo, já věřím, že zrovna tobě se to povede. Když ty si něco usmyslíš, obvykle to dotáhneš až do konce."

Prohry? Jéj, těch bylo. Skoro zázrak, že jsem ještě naživu. Nestačím se divit, v jakém duševním svrabu už jsem byl a žasnu nad tím, jakými cestičkami jsem si našel cestu ven.

Pochyby zůstávají. Poražený už jsem se cítil, abych věděl, že být poražený není můj styl. Ale nejsem "skorovítěz"? Nevím. Až zvítězím, budu to vědět. Cíle jsou vytýčené!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Tomassino.

Mě v těch mojich příspěvcích jde i o něco jiného.Samozřejmě,že jak to píšeš Ty,týká se to hlavně majoritní části společnosti,která má šanci vytvořit funkční trojnožku,ale ona je tu i menšina,která není schopna vytvořit trojnožku,nebo ano,ale na úplně jiných základech a zde teorie - práce,která mě baví,koníčky a rodina,neplatí.Je zde spousta lidí,která má zdravotní problémy,měla smůlu na partnery,nemůže mít děti atd.Ono je také diskutabilní jestli existuje jenom typ globálního vítěze,nebo jestli můžu sbírat jednotlivá vítězství,ale celkově jim být nemohu z důvodu nějakého hendykepu.Někdo se s ním dokáže vyrovnat,jiný ne.Pak bych byl velice opatrný v nálepkování.Někdo se pak může vrhnout do práce,kde nechá duši,jenom z důvodu aby zapoměl na své problémy a může se stát úspěšným odborníkem.Pak bych si nedovolil mu upírat titul vítěze,i když v jenom v činnosti pro spokojený život,nedůležité.Můžeš namítnout,že by se měl pokusit život změnit a postavit nějaký druh trojnožky,který by byl přijatelný.Někdo to dokáže,někdo ale nikoli.Kdyby to šlo,potřebovali bychom jednotný mustr psychologického chování jedince,ale to bohužel,nebo spíše bohudík není možné.Nadruhé straně jsou lidé,na kterých se život hodně podepsal a mohou být i více šťastnější,než miláčci štěstěny.Chtěl jsem jenom poukázat na to,že toto téma může být mnohem širší a rozmanitější

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zajimavy clanek, diky za nej!

Rekl bych, ze vitez je ten, kdo dokaze rict: "Od zitrka budu vstavat o hodinu driv, dam si 30 minut na rotopedu a pak 100 kliku a 100 sed-lehu" a pak to hlavne dokaze kazdy den delat... rict to dokaze kazdy :) ...ja jsem to dokazal 2 tydny, pak prijela navsteva a jelikoz mam malej byt a posilovnu mam v pokoji pro hosty a nechtel jsem je zrovna budit svym funenim, tak jsem mel utrum. Ale uz jsem si nasel vetsi byt a budu se v zari stehovat, abych mel vic prostoru. Pak zase zacnu a beru to jako sebeuceni discipliny, ktera je pri tradingu hodne dulezita. A ja se k tomu opravdu dokopu a pak se budu povazovat za viteze!

Jednou jsem mel takovou pritelkyni, ze ktere se vyklubal clovek, ktery jen tak proplouval zivotem ode zdi ke zdi, bez konkretniho planu a cile a az po usi v pruserech. Byl jsem s ni docela dlouho a snazil jsem se v ni podporovat jeji dobre stranky a ty spatne eliminovat (ze jich bylo). Ale neslo to a po dvou letech jsem ji poslal nekam, protoze uz se to fakt nedalo. Tehdy jsem pochopil, ze opravdu asi zalezi hrozne moc na detstvi a rodicich, jak a kam cloveka nasmeruji a co mu "naprogramuji" do hlavy. A pokud si ten clovek sam neuvedomi, ze je potreba nejaka zmena, tak ho muzete snad i mucit a zmeny se nedockate. Jak se mi tehdy ulevilo, kdyz jsem byl zase sam... zase se mi postavila trojnozka :-)

Psychologie je hrozne zajimava vec a docela me mrzi, ze kdyz se nas snazila tridni na stredni skole neco o psychologii naucit, rekl jsem ji "vite pani ucitelko, tohle je vsechno hrozne hezky, ale nas to ted proste nezajima... mozna nas to zacne zajimat za 10 let, ale ted je to asi ztrata casu". Za prvnich 20 let zivota jsem precetl asi jenom 5 knih... 3 z nich byly o objektovym programovani v C++, Win32 API apod. :-) A ted studuju hlavne psychologii a jsem moc vdecny za vsechny nazvy knih, ktery se tu objevuji.

Diky vsem za podnetne nazory a hodne stesti v tradingu.. A muj cil?
- zivit se jako intradenni komoditni obchodnik (v casovem horizontu 2 let)
- pracovat maximalne 2,5 hodiny denne
- naprogramovat system, ktery bude komplet automat. a odboura tim zasahy emoci (vim, ze je vuci tomu vetsina skepticka, ale ja jakozto programator vim, ze naprogramovat jde vsechno - clovek je taky v podstate naprogramovan - proste moje motto je NIC NENI NEMOZNE!)
- ustalit se na pravidelnem prijmu 30 tisic CHF mesicne (za to uz se da ve svycarsku opravdu pekne zit)
- odstehovat se k Lac Leman do Montreux a postavit si tam baracek

Drzte mi palce ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MERKUR1:
Článek smeřoval k tomu, abychom my zanalyzovali pocit ze sebe samých, nikoli obychom nálepkovali ostatní. Dál už nemá smysl to pitvat a rozebírat. Já jsem se snažil do několika odsatvců shrnout ve skratce to nejdůležitější z několika knih. Samozřejmě že takové shrunutí nikdy nemůže být dokonalé a kompletní. Pokud Tě to zajímá víc, přečti si ty knih ze ktrých jsem čerpal a které jsou uvedené na konci článku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Tomassino.

Mě toto téma velice zajímá a s kamarádem psychologem jsem nad ním strávil mnoho času.Já jsem podle jeho názoru šťoural,ale bylo to řečeno v dobrém.Společně jsme se dostali až do mnoha možností chápání lidského štěstí až do situací člověka vítěze,z pohledu jeho štěstí,že nám ostatním běhá mráz po zádech,ale bohužel nejsou to jenom úzké minoritní skupiny.
Samozřejmě,že tento Tvůj článek hodnotím hodně vysoko,ale je to názor jenom na jednu skupinu lidí,jak ta chápe pocit štěstí,kde hraje důležitou roli -rodina -koníčky-a z této pohody může vzejít úspěšný trading.
Jsou ale i další podstatné skupiny lidí,kterým toto nic neříká a mají úplně jiné priority a k pocitu štěstí a k chápání termínu vítězství potřebují něco jiného,jiné hodnoty.Zajímavým tématem by byla ženská emancipace,někdy až ve zrůdné podobě.Přitom se jedná o velice úspěšné a inteligentní ženy,které mají velkou šanci uspět i v těch nejnáročnějších funkcích a aby mohly toto dokázat,musejí mít svoji,jinou trojnožku,kde nehrají žádnou roli ani děti ani láska.
Další skupinou jsou velice schopní,ješitní a úspěšní muži,kteří trojnožku popsanou ve Tvém článku potřebují,ale upravili si ji jenom podle toho jak se jim hodí a v jejich podání pocitu štěstí a vítězství hraje důležitou roli krásná žena,na jakou se jeho kamarádi nezmůžou a tajně mu ji závidí,koníčky ve snobských podáních a práce,kde má moc nad jinými.Že nám se to nelíbí a můžeme to i odsuzovat,je věc jiná,ale oni mají pocit totálního vítězství a nenapodobitelného štěstí.Oni to prostě k životu potřebují a přitom členové výše dvou popsaných skupin mají nejlepší předpoklady stát se úspěšnými tradery,podnikateli řediteli atd.Tvůj článek by měl být zaměřen i na ně,ale jak vidíš,absolutně se z něj vymykají do úplně jiné skupiny a že tito lidé neexistují?Stačí se jen podívat kolem sebe a možná,že budeme překvapeni.Jelikož mám jeden sběratelský koníček,přišel jsem do kontaktu se snobským sběratelstvím a mohu říci,že mě i na čas úplně otrávili,protože zde se nejedná o znalosti,ale jenom o tom něco získat a porazit jiné a něco vlastnit,co druhý nemá.
Podle mého názoru,pokud se budeme bavit o pocitu lidského štěstí,musíme se ho pokusit brát jako celek a ne jenom se zaměřit na jednu skupinu,protože to nefunguje,jelikož v každé skupině lidí existuje několik druhů jeho chápání.
Samozřejmě,že já za tvým článkem stojím a podporuji ho,ale není zaměřen na celou skupinu,jenom na jednu její část.Možná,že jiní tradeři si pod slovem štěstí představují úplně něco jiného a nezlob se,apriori z toho článku vyvozuješ závěry jak se chovat abychom byli šťastní.To jsou pouze návody pro slušného člověka,ale jiní k pocitu štěstí potřebují něco jiného a o tom si musí rozhodnout každý sám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To tomassino

[bold]JEDEN Z NAJLEPSICH CLANKOV, KTORE SOM TU KEDY CITAL!!!![/bold]

Wau, ono musím reagovať. Lebo aj ja som mal podobné myšlienky, len boli veľmi, veľmi zahmlené a nejasné.
A ty tomassino, si trafil do čierneho u mnohých z nás.

Ja som ako malý chlapec, bol vždy tak trochu čudný. Hrával som sa tak, že som ako 4-5 ročný písával na papier, kadejaké
haky-baky, imitoval som písmo. Písal som ich krásne do riadka a robil som si stlpce. Zbieral kadejaké papiere na ktorých
boli kolonky a nalepoval si ich do veľkého zošita. Rodičia sa robili srandu, že určite sa zo mňa stane úradník. A ono naozaj
tým úradníkom som!!! Potom som mal tiež hobby rozoberať veci, ktoré išli na elektriku - tá ma vždy fascinovala. A aj som zapájal,
také veci, že tyč som zapichoval do zeme na ňu som omotával staré oblankované káble. Prose naši ma veľmi nikdy nechápali a
veľmi so mnou nesympatizovali ohľadne môjho hobby ako 4-5 ročnému zakazovali robiť tieto veci, lebo čo som rozobral už sa nedalo
späť poskladať.


Potom prišla škola. Dlhé roky a roky.. Tieto veci, ktoré som robil ako malý chlapec upadli do zabudnutia. A to dokonca aj pri voľbe školy.

Tieto posledné roky, čo som už 6-sty rok von zo školy. Začínam robiť presne tie veci, ktoré som robil ako 6-ročný.
Vediem si tabulky, zapisujem do nich, tlačím si obrázky, a rozhodujem sa či long alebo short alebo stay flat.
Čo sa týka mojej technickej stránky ,programujem, rád skladám PC, a mám nutkanie postaviť každú prkotinu, ktorú som videl
na Internete na youtube. Naposledy to boli Cloudebuster - akýsi ionizátor vzduchu (generuje istý druh magnetické poľa, ktoré očištuje atmosféru).
Holy hand granade - generuje tiež tento druh poľa a teraz robím taký motorček, ktorý si sám na seba vytvára prúd. Moji rodičia (ešte stále žijem s nimi)
sú z toho vedľa. Minule nám priniesli 20 kg přyskyřice z Čiech a boli z toho dosť vedľa :-)

Takže niečo na tom životnom scenári bude!!!!

Ja sa cítim teraz dobre, Avšak nedokážem sa osamostatniť od našich. Mám z toho strach. Veľmi by mi to pomohlo aj v oblasti tradingu, nakoľko by bolo
viacej času naň. Neviem si seba predstaviť že si žijem osamote. Ďalej čo sa týka partnerského vzťahu - mám to postavené tak, že najprv
trading - úspech - peniaz - zabezpečenie a potom si postavím aj tretiu nohu tej tvojej spomínanej trojnožky.


Článok je cool. Knihy si určite zoženiem.

Ďakujem!


nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomassino

velmi dobry clanek..pro nekoho mozna trosicku sloziteji (obsirneji) napsany, ale velmi dobry..jak rikate, je to skutecne takovy vycuc z knih na tohle tema..myslim, ze takove veci clovek opravdu zacne chapat, az si par techto knih precte a zamysli se nad tim, co rikaji..zamysli se nad svym zivotem a prijme za sve veci, kterym uveri..

pokud mam mluvit za sebe, musim 100% potvrdit, ze ona "trojnozka" (nebo at to nazveme jakkoli - pro me osobne to je jednoduse neco jako celkova "vyrovnanost, spokojenost") funguje naprosto spolehlive..pokud ma clovek v jedne oblasti problemy, nemuze mu nikdy stacit pouze uspech v dalsich oblastech...casto se dokonce zacnou i ty dalsi oblasti hroutit a dostava se do velkych problemu...

proto bych napr. zareagoval na prispevek od nickirout nad tim mojim... [ital] "Ďalej čo sa týka partnerského vzťahu - mám to postavené tak, že najprv trading - úspech - peniaz - zabezpečenie a potom si postavím aj tretiu nohu tej tvojej spomínanej trojnožky." [/ital] ...myslim, ze prave takhle by to fungovat nemelo...meli bychom si uvedomit, ze radost a uspech v jedne oblasti nam zaroven dramaticky pomuze v oblasti druhe..tj. napr stastny a vyrovnany partnersky vztah nas velmi podpori a pomuze prekonat lecktere krize a problemy napr. v tradingu...myslim, ze neni uplne koser rict si "dokud se nepostavim na vlastni nohy, nevydelam 30milionu a nebudu mit jachtu, tak s nikym nezacnu chodit, nedejboze abych zakladal rodinu"...protoze jedna vec jsou plany a druha vec je realita..a v realu nam za dva, tri, pet let muze byt nase rozhodnuti k nicemu, protoze bude nas elan pryc..at uz budeme odkladat trading, rodinu nebo treba pratele..

tj. ja tvrdim, ze je treba prijimat vyzvy a nabidky od zivota tak jak prirozene prichazeji...samozrejme ze je jina vec, rict si, ze nebudu mit deti, dokud se neodstehuju od rodicu atd...to jsou spise drobnejsi nuance...ale v principu bychom se nemeli cilene branit prirozenosti...ikdyz muzeme mit strach, ze nam to ukradne cast naseho casu ci penez... [bold] pokud se vše dobře skloubí, může to dohromady fungovat velmi dobře [/bold]

snad jsem příliš neodbočil...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...