Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Život tradera v Algarve: report #2 - příprava na trading


Doporučené příspěvky

Franz123,

cíl zhodnocení záleží na mnoha faktorech a nedá se říci jen jednoduše "s touto strategií vyděláte X % a s jinou Y %". Záleží jak jste agresivní, kolik riskujete, jak navyšujete pozice, apod.
Ano, s IC se dá vydělat 60% a v dobrém roce i 100%. Neznamená to ale, že je vydělá KAŽDÝ a že jsou takové cíle garantovány. Mé cíle jsou s IC skromnější, kolem 40% ročně - jelikož jsou skromnější, poměrně snadno se dosahují. Se spready můžete také vydělat 100% ročně a více. Existuje mnoho spreadů, mnoho stylů, jak spready obchodovat. Zmíněný student obchodoval spíše konzervativní kalendářní spready, avšak s relativně agresivním navyšováním pozic. Měl navíc dobrý rok. Znamená to, že nyní bude vydělávat 300% každý rok? Řekl bych, že spíše ne, proto podobné výsledky je potřeba chápat jako velmi dobrý rok. Nic méně, position-sizing je jedna z cest, jak strategie, co dělá běžné 30%, náhle může udělat 60% a více, atd. Proto je money-management tak důležitý.
Pokud na kurzech hovoříme o 20% zhodnocení ročně, tak je to velmi konzervativní cesta, u které konzervativně riskujete a nevystavujete se zbytečnému stresu. Je to velmi realistický a velmi přízemní cíl, avšak i pro nováčka velmi reálně dosažitelný. Nic méně, i zhodnocení 300% může být realitou - vše je na stylu a míře rizika daného tradera a také na tom, jak dobrý je daný rok.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 34
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý den všem a zejména Tomášovi,

chci přispět k diskuzi ohledně výnosnoti pozičního obchodování a možnosti začít live to, co nás učí Tomáš s Petrem. Osobně jsem v roce 2009 absolvoval všechny semináře a nakonec jsem došel k podobnému závěru jako Tomáš - tj. obchodování věnovat méně času s pravidelnou distribucí zisků a hlavně být v klidu...

Začal jsem tedy s OPCEMI live a vynechal jsem zatím INTRADAY. Vím, že zhodnocení v ID by bylo vyšší, ale moje výsledky v opcích po 6 měsících live mě naprosto stačí. Na semináři nám bylo řečeno, že máme očekávat zhodnocení cca 30% - 60% ročne. Jak ale uvedl Tomáš, tak díky position sizingu jsem již po 6 měsících v zisku 50% z původně investovaného kapitálu. Pokud by tento trend vydržel i následujících 6 měsíců, tak mě čeká 100%za rok!!!

Moje cesta je taková, že jsem začal se strategiemi Tomáše a Petra, ke kterým si dnes již vytvářím své vlastní alternativy strategií na atypické IC dle výše kreditů a počtu dní do expirace. Samozřejme, že cítím potřebu diverzifikace a rozložení rizik, takže velice vítám aktivitu Toma a Petra a velice se těším, že brzy připraví i seminář na zmiňované Akciové Spready! Mohu garantovat svoji účast, i kdyby byl v Portugalsku :-)

Chtěl bych totuto cestou dodatečně Tomášovi i Petrovi poděkovat za to, že mě naučili profitabilne pozičně obchodovat, že nedělají "štráchy", a že jsou ochotni předat jednoduché obchodní strategie nám začínajícím traderům, čímž nám šetří spoustu času a peněz...

Ať se Vám daří v tradingu a klukům u moře. Za pár let mě čekejte na návštěvě :-)

GG

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ďakujem Tomáš za tvoj článok. Rád by som sa dopracoval k takemu zivotnemu stylu, ako mas ty. Z vasich kurzov ma oslovili hlavne opcne strategie, pretoze si vyzaduju minimum casu. Tiez by som uvital seminar akciove spready alebo podobne pozicne strategie. V dnesnom uponahlanom svete niet casu na intraday, preto si myslim, ze by bol nemaly zaujem. Paci sa mi, ze v sucasnosti staci mat vo vrecku svoj iPhone a vsetky pozicne obchody organizovat na dialku a zvysok casu venovat inym cinnostiam. Prajem vela krasnych slnecnych dni

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kraka, rozhodně nic takového :-) Znamená to pouze to, že budu představen Lisabonské skupině managerů hedge fondů, resp. "uveden" do ní zmíněným známým. Pokud jste někým takto "uveden", pak už od počátku odpadá ze strany skupiny hedge managerů prvotní nedůvěřivost, neboť vás "uvedl" někdo, kdo je sám členem skupiny a nedovolil by si riskovat svou pověst tím, že by přivedl někoho nekompetentního. Proto jsem použil slovo "uveden", rozhodně ale nemám žádné plány na řízení hedge fondů, můj jediný zájem do budoucna je tradovat nadále jenom sám na sebe. Dle mého názoru je to jediná cesta, jak v trzích vydělávat peníze a na hedge fondy a jejich managery nadále hledím spíše s despektem ;) (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes

tak tomuto ale vobec nerozumiem. mohli by ste vsvetlit vas postoj . teda ak chcete samozrejme :)

můj jediný zájem do budoucna je tradovat nadále jenom sám na sebe .Dle mého názoru je to jediná cesta, jak v trzích vydělávat peníze a na hedge fondy a jejich managery nadále hledím spíše s despektem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je to sice trochu offtopic, ale pokusím se vysvětlit :-)
Dle mého názoru je velmi málo managerů hedge fondů, které opravdu dokáží vydělávat peníze. Pár jich rozhodně ve světě naleznete, ale v tom obrovském množství jich příliš není. Je to dáno tím, že tito lidé obchodují cizí peníze. Takže pocit zodpovědnosti je naprosto jiný, než když obchodujete vlastní peníze. Navíc mnoho hedge fondů žije z poplatků a je jim vcelku jedno, zda-li vydělá, nebo prodělá, protože oni stejně dostanou své poplatky. Jenom se koukněte u nás na všechny ty podílové fondy (to je v podstatě totéž, jako hedge fondy): vložíte do nich peníze a pokud vám 50% prodělají, stejně si vezmou poplatky. Takže pro ně je to win-win game, pro vás většinou ne.
Takže já preferuji názor, že jedině ten, kdo obchoduje sám na sebe, cítí za své vlastní peníze dostatečnou zodpovědnost na to, aby dělal věci pořádně a měl dostatečnou vůli peníze neztratit. K hedge fondům proto hledím spíše s despektem, protože už jsme s Petrem pár hedge fondů v Chicagu navštívili a mohu říci, že ti lidé pořádně nevědí, co dělají - protože jejich peníze to nejsou.
Přesto mám ale veliký zájem se s managery hedge fondů seznámit, protože mě velmi, ale opravdu velmi, zajímá jejich myšlení. Zajímá mě co dělají, kdy to dělají, proč to dělají, jak to dělají. Poznat takovouto skupinu blíže může být jenom ku prospěchu věci. Navíc manageři hedge fondů mají často zajímavé myšlenky - jenom je nedokáží nebo třeba ani nemají příležitost aplikovat v praxi. Hedge fond je totiž také mnoho omezující byrokracie, vládní regulace, atd., takže hedge fund manager nemá takovou volnost, jako svobodný trader.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

když je tam dnes ten chop,
tak bych se rád zeptal čím máte podloženej výrok
"Navíc mnoho hedge fondů žije z poplatků "
Ne nejsem zaměstnanec žádného hedge fondu a nechi se fondů zastávat. Jen by mě to samotného zajímalo, jesti třeba taková čísla (nebo aspoň poměr) nějaký fond někdy zveřejnil.
Viděl jsem totiž na Z1 TV dokument o jistém "CityBoy", byl zaměstnancem londýnské banky a jeho úkolem bylo investovat na kapit. trzích. A on tam tvrdil, že jeho zákl. plat byl neco kolem 25 tis. GBP a pokud se mu dařilo, tak dostával prémii a jeho poslední roční prémie byla 500 tisíc GBP. V dokumentu bylo dále naznačeno jakým způsobem se samotné banky resp. makléři snažili ovlivňovat ceny akcíí (např. vypouštění informačních kachen). (vydal o tom svém působení i knihu).
Jinak s tím, že nejlepším správcem svých pěněz jsem já souhlasím (a několikrát to bylo tady na fóru probíráno - něčí osobní zkušenost), jen se mi nezdá, že by ty fondy uživily jen ty poplatky
Za případnou odpověd díky.
Jirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jiji1, musel bych googlovat, ale existují různé studie, kolik hedge fondů ročně zanikne, atd. Ad ty poplatky - projděte si hedge fondy jenom u nás a uvidíte, kolik z nich vám řekne "my vám poplatky účtovat nebudeme, my si bereme nějaké to procento, jenom když klientovi peníze vyděláme" :-)
Můj výrok je podložený mými vlastními poznatky, neboť s pár fondy jsme už s Petrem do styku přišli a něco málo už o této branži vím. Mám pár známých co pracují pro fondy i zde v ČR.
Ale jinak samozřejmě je to MÚJ pohled na věc, který nikomu nenutím, není dogmatický a každý ať věří čemu sám uzná za vhodné. Pointa celého tohoto je pouze a jen ta, že jsem k hedge fondům skeptický a že jediné v co věřím je vlastní správa peněz. Sám za sebe vím, proč jsem skeptický a co to znamená spravovat své peníze - s tím, že pokud nevyděláte, nemáte na živobytí - a co je to být zaměstnanec, který i když ztratí balík peněz, stále dostane 25tis. GBP ročně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vynikajúci článok s obrovskou úrovňou motivácie, časť číslo 1 som dokonca nanútil prečítať svojej snúbenici, bola nadšená a ešte viac chce aby som tradoval (tj nemá proti tomu, že kvôli tomu opúšťam svoju dobre platenú prácu, nič, lebo že by vyslovene chcela aby som sa tomuto venoval sa nedá povedať :) ).

Vo svojej súčasnej práci som s hedge funds už skoro 5 rokov v každodennom styku keďže pracujem na manaźérskej pozícii blízko v oblasti ich správy, samozrejme len v technickej oblasti, napriek tomu pre mňa s kolegom moji co-workers v Írsku pripravili naozaj excelentnú prezentáciu v normálnej ľudskej reči (prezentácií o HF som absolvoval veľa ale toto bola prvá taká ako som si ju predstavoval, že by mala byť) a môžem potvrdiť nasledovné:

Hedge funds spravujú takzvaní investment manageri, ktorí môžu de facto byť inštitúcie alebo individuáli. Individuáli sú to častejšie, a v tomto prípade, či človek vloží svoje peniaze do takéhoto fondu, rozhoduje životopis investment managera v najväčšej miere. Niektorí investment manageri - individuáli zároveň do svojho fondu vkladajú vlastné peniaze - z psychologického hľadiska pre nalákanie investorov je toto veľmi dôležité, v istom zmysle pre ľudí ktorí do fondu investujú ukľudňujúce - vidia, že IM má skutočnú motiváciu peniaze vo fonde rozmnožovať, ide však o 1% - 5% investment managerov.....

Hedge funds, áno, podliehajú extrémne prísnym reguláciám (napr. platí zákaz akýchkoľvek reklám na hedge funds - v tomto sú ako kokaín, kokaín sa tiež nereklamuje, ale kto chce, sa k nemu dostane), ale to je práve kvôli tomu, že sú považované za veľmi rizikové, tj oveľa rizikovejšie než druhá sorta fondov - mutual funds (klasické podielové fondy, názov je však nepresný, pretože aj v hedge funds si kupujete shares), čiže investment manager fondu napríklad zistí, že originál obrazy Rembrandta dokáže na aukcii kúpiť za 500.000 GBP, a má v nejakej krajine vášnivého zberateľa, ktorý vie že ich kúpi za 600.000 GBP, tak aj takto sa môže pokúsiť rozmnožiť peniaze v hedžovom fonde, je to legálne.... sumy a princíp berte prosím orientačne, aby sa toto nezvrhlo na "ale veď zberateľ si ich môže kúpiť priamo na aukcii", a podobne.

Hedge funds pracujú na princípe takzvaných ekvalizačných metód, existuje ich na svete niekoľko (zhruba 15), ekvalizačná metóda pre HF sa vždy dohaduje pred jeho založením vo forme tzv. prospektu (prospectus) a je to kompletný súbor pravidiel pre vyplácanie investorov. Niektoré fondy zvolia metódy ktoré vyplacajú investment managerom bez ohľadu na zisk tie serióznejšie takú, ktorá vypláca IM percento zo získanej sumy, podľa hodnoty za share v čase keď investor prišiel v porovnaní s hodnotou za share v čase vyplatenie. Je to celé veľmi jednoduché, kritické pomy tu sú nav (net asset value, hodnota share fondu v daný deň), incentive fee (poplatok, ktorý si účtuje správca fondu za správu fondu) a high-water mark (hodnota NAV v čase príchodu investora)...

Dôležitý je poznatok, že ktorýkoľvek účtovník, získajúci prácu v spoločnosti spravujúcej hedžové fondy, nadobudne pocit že je to strašne jednoduché a tým pádom mladí ľudia zakladajú veľké množstvo nových malých hedžových fondov, lenže títo ľudia prídu do reality a veľmi rýchlo zistia že sa trochu prerátali a tak drvivá väčšina nových HF rýchlo zanikne, pretože IM nie sú schopní rozmnožiť peniaze vo fonde, ide v podstate o rozplynuté predstavy toho aká je správa fondu jednoduchá.. Kamarát z Írska, expert v tejto oblasti, hovorí že toto je dobrý jav, pretože tým pádom na trhu zostáva len niekoľko naozaj veľkých HF ktoré sa držia roky, a posilňuje to ich meno..

Mohol by som pokračovať ale myslím že môj príspevok je ajtak už pridlhý, na informácie z Tomášovho "konzorcia HF" sa samozrejme veľmi teším, pretože ma zaujíma každučká vec z tejto oblasti bez ohľadu na to či to priamo ovplyvní môj intraday trading a opcie, alebo nie :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

jsem tu nový tak teprve studuji. Sice sem vecem v tomto clánku ZATÍM moc nerozuměl, ale líbí se mi, že se snažíš získat svobodu.:) To je muj největší sen:) a myslím že sen většiny lidí:) portugalsko je nadherné a zkloubit svoje zájmy, práci a sny je obdivuhodné:)

Mimochodem, docela mě překvapilo, že čestí tradeřiv jsou zapalenější a snažiější než portugalci a třeba nejen jako oni:) to je potěšující:)

Marek:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny.

Předem díky za článek.

Vracím se zpět k tématu akciových spredů. Sleduji je již několik měsíců zejména ze zdrojů TOS a Shadowtrader. Hostem jednoho z každotýdenních seminářů TOS byl Woodie, který se věnoval spreadům na intradenní bázi obchodování, následně začal běžet každý čtvrtek pořad PairsTrading, archivovaný na Shadowtrader (dnes cca 15 dílů).

Něco málo k možnostem a teorii. PairsTrading (dle výše uvedených zdrojů) je založený na korelaci dvou podkladů. Pokud pár koreluje na úrovni 0,8 (perioda korealace např 60, 180 dnů) a výše, pak se obě akcie pohybují zhruba stejně. Spread páru se v TOS vyjádří jako Akcie1-Akcie2. K tradingu lze pak využít např. RSI(2) a jeho překoupené a přeprodané pozice. Dle periody RSI asi tušíte, že jde o krátkodobé obchody, cca 1-5 dní. Pokud je pár ve vysoké korelaci a RSI(2)
Je to tedy hra s relativně malými čísly velmi často generovanými.

Jaký je potenciál nalezení správných párů? Např. získal jsem soubor rozdělení US akcií do industry groups, a to pouze akcií s objemem větším než 50000 tis denně. Celkem cca 2000 akcií v 10 sektorech, 190 skupinách. Z této databáze lze nagenerovat páry pouze za těch 190 skupin (logicky ve stejném sektoru a skupině bude velká korelace). Celkem tato databáze tedy čítá cca 24 000 (čti 24 tisíc) párů. Denně pouze dle filtru na RSI(2) se generují desítky signálů. Po filtraci lze najít několik signálů denně.

Navíc co se mě na mých testech líbí je to, že obchody se snažím realizovat pouze při poslední hodině a přesto se to všechno stále tváří stále robustně. Právě se chystám své backtesty dělat na úrovni denního sledování signálů a takto generovanýc obchodů (je to tak něco mezi paper tradingem a backtestem), takže budu moci tuto strategii sledovat on-line. Uvidíme co z toho vypadne, ale zatím mě to sedí a doufám, že se sem postupně dostanou další informace.

Díky, mějte se.

Mira

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...