Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5) : chci odejít z práce a začít obchodovat


Doporučené příspěvky

Mcwoj

myslim ze to bude tym ze mas uplne presne dane co mas robit, plan sa dodrzuje lahsie pretoze sa pri dlhodobych obchodoch dokazes viac koncentrovat a nerobis veci impulzivne. presne vies co mas cakat a kedy to mas cakat. to je zaklad.

ID je o pevnych nervoch. a sebekontrole. ale to je len teoria, aj tak sa vacsina podobame viac klbku nervou. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 81
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Děkuju za pěkný článek a zdravím všechny tradery,
jsem na tom podobně jako hodně lidí tady na finančníkovi, jsem zaměstnán ale již pracuji na tom, aby se trading stal mým životním stylem. Už mám našetřeny peníze na otevření dostatečně velkého účtu. Nyní ještě musím našetřit peníze jako rezervu. Samozřejmě vím naprosto přesně, za co v naší domácnosti utrácíme a kolik musím ještě našetřit, abych měl rozumnou rezervu - minimálně roční. Tuto rezervu si chci držet i v budoucnu, kdy už ze mě bude full time trader s rostoucí equity :)
Myslím, že je dobře, že se nováčkům, jako jsem například já, ukazuje, že pod pojmem "podfinancování" není myšlena jen malá velikost účtu, který si otevřeme, ale také podcenění nutnosti mít finanční rezervu na platbu životních nákladů.
Moc na fóru nepřispívám, proto využiji tento můj příspěvek, abych poděkoval Petrovi i Tomášovi že udělali tento server a že se o něj tak pěkně starají. Změnili jste mi život a dali jste impuls ke změně mne samotného k lepšímu. Díky :)
Pribinacek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Láďa, Airmike, dík.

Áno, je pre mňa oveľa dôležitejšie toto obdobie využiť na posun vpred, než začať naozaj profitabilne obchodovať - verím že toto príde aj samo, časom, až ako trader dozrejem. Áno, dodržiavanie obchodného plánu v paper tradingu, prípadne live v lacnom trhu s jedným kontraktom, čo je pre mňa iba trochu reálnejší paper trading a porovnávanie s OP a backtestami je next step - uvidíme, je toho veľa.

Náklady a mesačné platby som už znížil na minimum, nový paušál - len naozaj nevyhnutný najmenší mesačný poplatok, atď. atď. nechcem sa rozpisovať, yaxo, svoj opčný účet som prednedávnom prudko nabil a naše kondory mi momentálne dokážu zabezpečiť taký lepší slovenský mesačný plat za 3 hodiny práce mesačne, čo je len dobre (nespolieham ale na to, v prípade stratového mesiaca musím byť 3 mesiace bez výplaty prípadne s naozaj minimálnou, napriek tomu je to však EXCELENTNÁ pomoc).

Airmike, niekedy si myslím, že ľuďom vôbec netreba hovoriť čo sa chystám robiť - mne samotnému to ušetrí nervy :) Inak v práci som obetoval 3 hodiny nadčasu kde som chlapcom vo svojom teame vysvetlil opcie a stratégiu Iron Condor s nákresmi, atď, proste normálna prednáška, s tým, že na opciách s relatívne normálnym účtom je možné slušne zarábať doslova bez práce - pár hodín mesačne, všetky cifry som im ale poskytol realistické. Keby mne niekto toto spomenul v čase keď som o opciách nemal ani páru, prídem domov a nespím, 24 hodín denne študujem danú problematiku kým ju nepochopím a neoverím si že je to naozaj tak a zakladám účet a skúšam opcie v praxi, pretože také niečo človek len tak vo svojom živote nevidí. A ako reagovali kamoši? Hľadali dôvody pre ktoré toto nemôže fungovať, išli domov, večer si pustili film, otvorili plechovku piva, zložili na pupčok a pozerali ho :) Keď sa ma nejaký známy pýta, keď je to také jednoduché, prečo to nerobí každý, moje odpoveď je - "Odpoveď sa skrýva v tebe samotnom. Práve si sa dozvedel že relatívne bez práce je možné dlhodobo v opciách rozumne profitovať. Prídeš domov a začneš to študovat? Nie, prídeš domov, a ideš von dať si pivo..."

Ale späť k tematike článku... človek to musí mať naozaj dobre premyslené pri odchode z práce. Hlavné je vedieť PRESNE prečo to robí a PRESNE čo od toho očakáva a mať zadné vrátka do budúcnosti. Očakávania sú základný kameň pri odchode z práce - Petr napísal kedysi o očakávaniach veľmi dobrý článok, Tomáš to v tomto takisto dobre vystihol - ak odchádzate z práce s tým že zajtra ste tradingový zilionár :) tak zostáva popriať len sústrasť..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ešte jedna poznámka k poslednému odstavcu toho čo som písal, samozrejme niektorým ľuďom ktorí odídu z práce a očakávajú že v tradingu sa im bude hneď sypať, to nemožno zazlievať - ak je človek v celom svojom doterajšom živote zvyknutý klidiť úspech vo všetkom na čo siahne, je predsa samozrejmé že v tradingu neočakáva nič iné. Títo ľudia nie sú pripravení na prostredie, ktoré vyžaduje iné zmýšľanie ako ich ich doterajší život po celý čas učil že je jediné správne....

...až stovky hodín backtestov a paper tradingu takému človeku, v prípade že je otvorený sa učiť, ukážu, že trading vyžaduje odlišné mentálne nastavenie, než to ktoré im doteraz bolo vtĺkané ako správne.

Týmto chcem povedať že si myslím, prehnané očakávania tradingu pri odchode z práce sú normálne a vysvetliteľné. Vlasnosť ktorú Tomáš často spomína, a z každodennej praxe tomu nestačím pritakávať, otvorená myseľ, je to čo je nutné na prechod na full-time tradera. Nie som zatiaľ taký skúsený aby som toto považoval za axiómu, ale v súčanosti som o tom extrémne presvedčený - bez otvorenej mysle to proste nejde. Ale to je téma obšírna na samostatný článok...

...tak nech sa darí všetkým, ktorí sa rozumne rozhodnú urobiť podobný krok.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skutečně obdivuji tu skupinu lidí, co byla schopna z prace odejít, u mne neustale nové změny narozeni prvního dítěte- z prace jsem neodešel, narození druhého - opět z prace neodcházím, děti vyžadující pozornost, z prace přijít a sedat na 15,30 k PC, a ukončit obchodování v 18,00,a mezi tím děti neustále vyžadující pozornost,nemožné, a v bytě 3+1 se težko schovám, tak že jsem to samo vyzkoušel bez práce, týden dovolená, manželka je ty seš doma- no faj tak to udělej tohle, tamto..., děti ze školky, na 15.30 sedám ke kompu, v Po ...,Ut žena něco má hlidám děti, v St autonejede- opravna, Čt syn si 16,00 rozbyl čelo, k doktorovi se mnou, Pa ženska -že si konečne objednala kadeřnika, když jsem doma, ale já pracuji..., hlidám děti- situace z roku 2009, tenkrát nemožné, dnes již bez problému?, blíží se opět pokus číslo 3...., ale děti pujdou do školy, a žena se s nima určite matiku učit nebude...., dělam trading již dost dlouho na to abych věděl že daytraiding je paradoxně časově velmi náročný,pro rodinu, a dětem je uplně jedno kolik vyděláte/ dokud nevyrostou :-) /

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gandalf33, reakce okolí asi zažíváme všichni stejné nebo hodně podobné. Já mám takovou zkušenost, že v lepším případě jsem okolím považován za naivního troubu, který neví vůbec nic o životě. Nicméně jsem zodpovědný člověk, otec, mám své povinnosti...... Pevná pracovní doba, makat na někoho jinýho, mít celý život stres, nedostatek, dluhy, strach a být nakonec z toho všeho nemocný je považováno za normu a všemi přijímáno. To je totiž "řádný" život. To je ta jediná správná práce. Hlavně nevyčuhovat a nejít svojí cestou, nikdy nebýt nezávislý. Postupně zjišťuji, že slova jako svoboda, nezávislost, štěstí, bohatství jsou pro většinu něco jako vulgarismy, tohle chtít se nesluší. S bližším okolím se to pak má asi takhle. Je-li úspěch, pak pravděpodobně uslyšíme toto: "Vždycky jsem věděl(a), že to dokážeš, přeju ti to". V případě neúspěchu jsou to od těch samých lidí tato slova:"Já jsem ti to říkal(a)". Nejdřív jsem si myslel, že jsou to hlupáci, ale časem jsem pochopil, že to je vlastně jejich vlastní strach a mnohdy nespokojenost s vlastním životem, který takhle vyvěrá na povrch.
Lidí, kteří mě opravdu podporují a dívají se na věci jinak je opravdu málo, proto si jich velice vážím. Většinou jsou to lidi, kteří jdou vlastní cestou.
Na druhou stranu, pokud je člověk rozhodnutý něco udělat, můžou mu všichni kolem říkat co chtějí, stejně půjde dál svojí cestou.
Tak ať se ti daří.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Markan, gandalf33:
hezké příspěvky.. (tu)

hadesdark:
proto je trading tak skvělý - každý si může najít, co mu sedí povahově i časově..

ke článku:
myslím, že nejdůležitější pro správné rozhodnutí k full-time tradingu je naprostá sebedůvěra, která musí být především 100% REALISTICKÁ a OBJEKTIVNÍ..tj. asi nebude moc dobře fungovat, když si řeknu "tradingu se věnuju půl roku, z toho obchoduju živě 2 měsíce, dodržuju plán na 50%, dělám hloupé chyby, o kterých ALE vím, to se snad rychle poddá v průběhu..dávám tedy výpověď a du to risknout fulltime"...

jak psal nedávno někde tuším Tomáš - je potřeba riskovat, ale je dobré riskovat uvážlivě..a právě to je asi v dnešní době pro lidi to nejsložitější..čekat.....je to prostě takový management vlastního života..tak jako si určujeme hranice a pravděpodobnosti v obchodování, bychom si měli určovat výši risku, RRR a pravděpodobnosti i globálně v životě..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pozdravujem.
Článok je zaujímavý a rozoberá ďalší „level“ obchodovania. Dokonca by som ho nazval posledným „level“ teda FT obchodovanie. Asi všetci by sme sa tam chceli raz dostať.
Ja obchodujem live dačo málo cez rok. Pred začiatkom reálneho obchodovania som si dal niekoľko „SL“ na stratu na účet za 1 rok. Pri strate 25% z účtu totálne prehodnotenie obchodného prístupu a pri strate 50% z účtu s obchodovaním končím. Skrátka keď nie som schopný ustáť menšiu stratu obchodovanie nie je pre mňa. Samozrejme nič sa nedeje pre niekoho obchodovanie skrátka nie je. Ja som sa vlastne rozhodol seba testoval a toto testovanie pokračuje.
Som konzervatívny obchodník a max. pokles na účte som mal 14%. Teraz už stratu začínam zmazávať. Mám ziskové obdobie tak som si nastavil na účte aj „PT“ . Za chvíľu zvyšujem riziko na obchod. A pri dosiahnutí mnou stanovenej výšky účtu navršujem ďalšiu pozíciu. Samozrejme som viac krát rozmýšľal ako zmysluplne prejsť na FT obchodovanie. Keďže mám už 45 rokov a rodinu som stále rozmýšľal že sa musím správať zodpovedne a o istotu práce sa nesmiem len tak pripraviť. Potom mi ušlo cez pracovný čas pár pekných obchodov /som riešil nejaké neodkladné blbosti/ a zrazu som sa pristihol že rozmýšľam čo je vlastne zodpovednejšie. Či sa v kľude zdokonaľovať v obchodovaní so zaujímavou perspektívou alebo stále byť v kolotoči zamestnanca bez perspektívy. Finančnú stránku by som mal pri prechode na FT obchodovanie celkom slušne vyriešenú. Takže obchodovanie by nebolo môj jediný príjem. Trhy ma zaujímajú. Je to aj môj veľký koníček. A je prijemné zarábať peniaze niečím čo ťa baví. Takže ďalší plán mám taký, že po dosiahnutí určitého presne definovaného zisku na účte, účet začnem navršovať a môj cieľ FT obchodníka sa na dosah priblíži. Potom si len zvyknúť na iné „cifry“ pri obchodovaní – čo nemusí byť až také ľahké a odchádzam na výsluhový dôchodok./pracujem v ozbrojených zložkách/
Všetkým prajem veľa obchodných úspechov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Před týdne jsem psal Tomášovi o toto téma a jsem rád, že jeho reakce je tak rychlá. Jsem tím mile překvapen a děkuji. Když tu však pročítám Vaše příspěvky, jsem tak trosku překvapen, kolik lidí je schopno přejít na FT bez nějakého hmatatelného výsledku (nemějte mi to za zlé, ale musím přiznat, že o některých situacích jako tu píšete mě ani nenapadlo uvažovat). Jednoduše si nedokážu předsatvit, že bez fugujícího obchodního systému bych se pouštěl na vlastní nohu pouze s příručkou "jak se stát úspěsným obchodníkem do 1 roku" (protože to jsou mé našetřené peníze na roční živobytí). Věřím tomu, že to jde, ale chce to teda pořádnou dávku kuráže. Takže přeju hodně štěstí.

Co se týče článku, tak se spíše řadím do kategorie A. Mám za sebou 13 měsíců živého obchodování. Z toho 9 měsíců ziskových, ale cítím, že to zdaleka není to ono. Při práci mi už nezbývá dostatek času na zlepšování strategií a jednoduše řečeno to odbývám. Ani jedné práci se tak nevěnuju na 100% a musím říci, že je to celkem únavné. Nehledě na to, že má strategie má celkem velké DD a to hlavně v poslední době. Snad je to tím trhem, nebo se něco mění a já na to neumím dostatečně rychle reagovat, ale je to věc, co mě nutí k zamyšlení a hlavně oddaluje můj přechod z práce na full time trading.

Moje představa byla prostá. Vzít fungující systém, zvolit agrasivní MM, dostat se na určitý počet kontraků (v mém případě 12). Poté přehodnotit celý MM a udělat ho více stabilní a našetřit si dostatečnou rezervu pro další klidné obchodování a pak teprve přejít na plný úvazek. Po roce jsem byl relativně blízko této kóty dosáhnout, leč můj MM, který jsem volil před více jak půl rokem je v těchto měsících dost nepřizpůsobivý k aktuálnímu dění na trzích a tak spíše ztrácím a progrese není tak velká (lépe řečeno nevydělávám). Otázka zní, kdy to zase bude dobrý a jestli ne, tak kdy vytvořit nový MM a začít prakticky od začátku. Prostě asi moc tlačím na pilu, jak zde bylo řečeno.

Takováto příprva je dle mého názoru pro mě uspokojivá a v případě vyrovnaných zisků s 12 kontrakty si člověk asi v klidu může říci, že z práce odejde a udrží si tak stejný životní standart co měl.

Musím přiznat, že jsem asi čekal kontétnější příběhy z Vaší strany co se týče Vašeho přístupu k přechodu mezi prací a tradingem, ale i tak mnohým děkuji za příspěvek. Některé postřehy mě nenapadly a snad mi pomohou usměrnit moje myšlenky.

Přeji Vám všem mnoho úspěchu a ať se daří.

Zhymll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zhymll,

hezký příspěvek, máte dobře nakročeno, držím palce.
Chybu jste udělal s tím agresivním MM. Je to celkově běžný problém začínajících obchodníků. Jak jim to začne jíž, začnou být agresivnější. Ale nedělejte si z toho hlavu, i borci v Market Wizard na tom byli často stejně :-) Dostal jste cennou lekci a je zřejmé, že víte, jak se z ní poučit. Takže držím palce a hlavně trpělivost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím vás,tak co se mne týče byl jsem jednu dobu tzv,full-time.
Ale začnu od začátku,po několika měsících celkem profitabilního demo obchodování,jsem si řekl,že "už to umím",tak jsem dal výpověd,měl jsem rezervu asi na 6měsíců,což je z mého pohledu dost,ale v té době jsem neměl systém postavený na svou osobnost,ano měl jsem jej otestovaný v backtestu vydělával na simu také,hold v reálu ale už moc né,jak ironické :).
Musím ale říct,že za tu dobu co jsem byl doma jsem udělal neuvěřitelné množství práce,hlavně sám na sobě.Začal jsem poznávat sám sebe trochu jsem pozměnil systém(finwin),udělal jsem jej více diskréční,změnil jsem trh i timeframe,výrazně zmenšil počet obchodů,zapracoval na výstupech,celkově ucelil obchodní plán.
Výsledek?Zcela funkční systém kopírující mou osobnost a povahu,ovšem "boj" nebyl zdaleka u konce :).Trápila mě stabilita systému,to už ale bylo v pořádku,to jen můj mozek vyráběl stále nějaká "ALE",dlouhodobou funkčnost,stabilitu atd,..
Dnes když se na to podívám s odstupem,tak v době kdy jsem odcházel jsem byl hodně velký zelenáč ano pokoru jsem měl,nemyslel jsem si o sobě,že jsem mistr Zen,jen jsem si tak trochu lhal do kapes.Zase na druhou stranu byl to krok vpřed,krok dál za cestou svobody,za cestou full-time tradera,nebyl to krůček byl to krok.Kdo z vás studuje trading při zaměstnání určitě mi dá za pravdu,že se toho moc nenaučíte.
Dnes mám opět práci,která mi pomáhá vydržet "nestabilitu" systému,takže za svým vytyčeným cílem jdu neustále,ano bude to ještě nějaký měsíc trvat,ale můj cíl je v dohlednu,už jsem si na něj jednou sáhnul a dokážu to znova,jen netlačím na pilu,chci raději navýšit účet,než jen "přežívat" na jednom kontraktu.
Vše co jsem tady napsal je pochopitelně napsáno velmi stručně,kdybych to měl psát do detailů bylo by to na půl knihy :)
Můj závěr tedy je NESPĚCHEJTE,zisky vám neutečou.
Hodně úspěchů
Michal :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Puvodne jsem nechtel nikoho demoralizovat, ale nahodou jsem dnes narazil na muj excel soubor s podminkami, ktere jsem chtel mit splnene nez prejdu na full-time (= prijmy jen z tradingu), takze nakonec vas to nemine :-)

Po 2.5 letech ziveho obchodovani (komoditni spready) jsem si stanovil nasledujici podminky:

- mit byt bez jakychkoli hypotek, atd.; tato podminka byla uz pri stanovovani podminek splnena (chtel jsem mit neco k odskrtnuti) :-)

- mit auto (ne leasing, ani uver); v dobe sestavovani techto podminek jsem mel sluzebni auto, takze me cekal nakup auta

- penize na aspon 1 rok ziti za soucasneho standardu

- jednu jinou investici generujici alespon nejaky prijem (byt k pronajmu, apod.)

- mit takovy trading ucet, abych i s extremne nizsim zhodnocenim, nez jake jsem doposud dosahoval mohl v pohode zit (tj. na stejnem standardu jako v praci; nutno dodat, ze jsem mel opravdu nadstandardni plat);

- mit odzkouseno (tj. psychycky zvladnuto) obchodovani s kapitalem, ktery chci pri full-time vyuzivat; tento bod je dle meho velmi dulezity, protoze dodrzovat plan s par dolary na ucte je neco jineho nez se sumou, ktera je potreba pro full-time; ja z uctu nikdy nic nevybiral, takze se mi ucet postupne zvysoval a ten prechod byl plynuly a tudiz unosny. Skocit ze sveho puvodniho uctu na dnesni (kdy muj SL na jeden obchod je nasobne vyssi nez muj puvodni ucet) bych asi tezko ustal..

Nutno dodat, ze jsem extremne opatrna povaha a navic "financak", takze moje pravidla se asi budou vetsine lidi zdat prehnane "prizdisracska", ale muj hlavni cil po prechodu na full-time byl nikdy se nemuset vracet zpet. A tomu jsem vse podridil.

Good luck vsem,
Tom

P.S. Mesic po odchodu z prace se mi narodilo prvni dite, takze troska tlaku taky pribylo, ale diky takto prisnym pravidlum jsem to ustal celkem slusne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomarossa,myslím,že to máte hezky podmíněno určitě velmi dobré podmínky pro přechod na full-time.Také mám něco trošku podobného,ale mám jednu maličkou výhodu,že nemám velké měsíční náklady.Vystačím si i s 10tkč na měsíc,přesto všechno jsem si raději našel práci,spíš jako takovou psychologickou podporu.
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Markan, slová Vášho príspevku ste mi brali z duše.

zhymll, samozrejme, človek ktorý má rodinu, deti, prípadne ďalšie zodpovedné úlohy na krku tohoto kalibru, pozerá na prechod na FT trochu inakšie než ja :) Potreba byť profitabilným v live pred prechodom na FT je teda opäť individuálna, a veľmi záleží čo od tohoto prechodu očakávate - či naďalej živenie rodiny, detí, atď alebo vás táto povinnosť neťaží....

Situácia v ktorej v mojom živote som, sa zrejme už nebude nikdy opakovať :) systém mám hotový, auto k dispozícii, žiadna hypotéka, náklady na živobytie a mesačné výdavky znížené na extrém, minimalizované tlaky (každému som dal vedieť že im nedám vedieť ako sa mi darí skôr než po pol roku a nech sa ma na to nevypytujú :) ) atď ...

Mám za sebou všetko, potrebujem len pokoj na filnálny step. Risk-reward ratio môjho výstupu z práce je 1:1000... No nezoberte taký obchod.

Tomarossa, veľmi dobrý zoznam, osobne by som v súčasnosti generovanie vedľajšieho príjmu plne nahradil opciami. Suma za byt na opčnom účte Vám mesačne vygeneruje ďaleko, ďaleko viac peňazí než prenájom tohoto bytu...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...