Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5) : chci odejít z práce a začít obchodovat


Doporučené příspěvky

> ........... ale pro test jsem oteviral pozice jak na
> demu tak na realu stejne a zjistil jsem, ze na
> demu dopadl obchod vyborne a na realu trebas na
> nule nebo na 1/4 k ceste k profitu, proto jsem pro
> skolu z realu.

Ahoj,

mohl bys prosím dovysvětlit citovanou větu??? Čím to bylo spůsobeno, že demo fungovalo a real ne, když jsi na obou zadával stejné obchody? Vystupoval jsi na každém účtu jinak????

Henry.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 81
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

to samplerp:
Jsem "married with children", hypo+žena na MD, věk 34, takže plním Tvé vstupní podmínky :)
Zatím jsem ve stavu přípravy na FT trading, na školení finančníka chodím od loňského jara (základy, emini I., spready a opce), na podzim jsem otevřel v podstatě minimální účet a od listopadu 2009 obchoduju live komoditní spready (kalendářní).

Do spreadů jsem se pustil proto, že jsou jsou časově nenáročné (u mě 5hodin víkend, což se dá zvládnout po večerech a přes týden tomu dám asi 1/2h denně). Samozřejmě jsem zaplatil školné (DD 40% kvůli vlastním kravinám a hlavě), nicméně postupně jsem účet vyrovnal a v poslední době zdvojnásobil. Obchoduju v řádu tisíců USD, začínám multikontrakty v mezích možností účtu a MM.

Teď se hlavně snažím dodržovat svá pravidla a ke spreadům přidávám backtest ID - trh NQ, 2000-2200h CET pro začátek. Musím ale říct, že v porovnání se spready je ta příprava na ID časově o dost náročnější, takže nevím, jak to skončí, jestli dřív doladím ID obchodní systém nebo zvednu spreadový účet do výšin, které budou stačit na FT. Každopádně neplánuju, že bych měl ID trvale na fulltime, postupně chci dojít k FT spreadům a pak opcím. Mou hlavní motivací teď je trávit čas s dětmi ještě v době, kdy ho i ony chtějí trávit se mnout ;)

A k tomu rozhodnutí o přechodu mi jako velmi přesný přijde postřeh ze začátku diskuse od Tihotiho:
"Zvolil jsem strategií, že již několik měsíců si pravidelně posílám peníze ze svého obchodního účtu jako "plat" i když ty peníze zatím vůbec nepotřebuji. Je to podle mě docela dobrá metoda jak přejít na FT, protože pravidelně si vyplácet "plat" a ještě zvyšovat hodnotu účtu, to je ten opravdový test, který ukáže jak jsem připraven na FT."

Myslím, že to je přesně ten ukazatel, který člověku řekne, jestli je čas na FT nebo ne. A pokud to takhle budeš úspěšně dělat šest měsíců, získáš i pěknou rezervu.

Tak hodně úspěchů!

P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rozhodl jsem se taktéž přispět do diskuze i když to často nedělám. Je mi 40 let a mám rodinu. Vystudoval jsem VŠE a pracuji ve finančnictví 17 let (banky, leasingovky atd.). Specializuji se na rizika a již jsem viděl hodně firem a lidí špatně skončit. Považuji se tedy za velmi konzervativního člověka a stejně tak přistupuji i k investicím. Vždy jsem investoval pouze peníze, které jsem „nepotřeboval“. Svět finančních trhů mě vždy přitahoval jako magnet. Na počátku 90 let jsem začal obchodovat akcie a přišel téměř o vše. Zařekl jsem se, že se touto cestou už nikdy nevydám. Člověk míní a život mění a tak jsem se pustil do akcií po 10 letech znovu v březnu 2007. Do jara 2009 jsem ztratil na svém účtu 25%. Dnes jsem na akciích na nule. Od srpna 2009 jsem začal koketovat s forexem. Momentálně jsem mírně v plusu. Přiznám se, že demo účet jsem měl pouze 1 týden a to proto, abych pochopil jak se zadávají příkazy, pracuje s grafy atd.. Jsem buldočí typ a učím se rychle. Následně jsem si otevřel Live účet u SAXO. Vytvořil jsem si primitivní, ale vlastní strategii se striktním MM, kterou jsem začal okamžitě naostro obchodovat (připomínám, že na live účtu mám prostředky, které si mohu dovolit prodělat bez toho, abych slevil na svém poměrně vysokém životním standardu). Osobně beru obchodování jako zábavu (která něco stojí – čas, peníze atd.). Dávám si malé a reálné cíle (roční zhodnocení účtu 60%) a od toho se odvíjí i můj MM. Stále se vzdělávám a nesmírně mě to baví.
Samozřejmě taktéž uvažuji, že by se dalo tradingem živit na FT, ale dokud mám dobře placenou práci tak se jí držím a výpověď bych kvůli tradingu nedal. Radím to i ostatním. Lze najít obchodní systém, který je možno obchodovat při zaměstnání (osobně obchoduji hodinový TF). Když vidím reklamy typu jak se dá obchodováním na finančních trzích lehce a rychle zbohatnout, teče mi voda ze zubů. Uspěje jen pár jedinců, kteří mimo pevné vůle mají i talent. Určitě to není obživa pro každého.
Trading mám jako zálohu v případě, že by mně vyhodili z práce. V tomto případě do toho půjdu s tímto.
Live účet min. 100 tis. USd
Alespoň jeden odzkoušený obchodní systém generující profit na live
Žádné úvěry ani pujčky
Prostředky na min. 6 měsíců života
Z bytu 1+1, který momentálně pronajímám vyhodím nájemníky a zřídím si tam kancelář, protože doma se dvěma dětmi se obchodovat nedá.

Dávám si 50 na 50 že by to mohlo vyjít.

Poslední rada ostříleného kozla: V práci s nikým nemluvte o tom, že děláte trading. Radím z pozice managera, který má podřízené. Každý šéf chce, aby jste se své práci věnovali naplno, nejlépe i ve volném čase. Když se dozví, že se pokoušíte vydělávat jinde, budete první na seznamu pro vyhazov. V lepším případě se na vás budou dívat jako na blázna a klesne váš odborný i společenský kredit.

Jinak děkuji Tomášovi a Petrovi za tento web a za knihy, které napsali (zhltal jsem již všechno).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomarosa.

ja teda musim povedat ze ked sa pozriem na celu diskusiu nielen v tomto vlakne, tak som velmi prekvapeny kolko FT traderov tu vidim. ja naoopak to cislo povazujem za vyrazne vacsie ako som ocakaval. (mna by zaujimala skor celkova struktura traderov na financniku, to by bola pre mna zaujimavejsia vzorka. demo, live , FT , pretoze nemam predstavu kolko traderov tu je. petr robil statistiku navstevnosti a ta bola obrovska)

co sa tyka toho kto a ako obchoduje a % rocny vynos. toto sa tu stale dokola vyzaduje prave od FT, ale nevidim to ako rozumne riesenie.. take vyzvy na priznanie primu tu su skoro kazdy rok, a podla mojho nazoru rozhodne nieje dobry napad to na forum pisat. (videli ste uz niekedy ze by petr alebo tomas skladali svoje ucty do diskusie?)
dobry napad to nepovazujem uz len preto ze som raz, cca pred 1,5 rokom dal 3 mesacny report bodoch , den po dni, vytiahnuty z ninji. a tu diskusiu co bola potom by som nerad absolvoval znovu . bol to z mojej strany velmi hlupy napad.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souhlasím s tím co napsal Airmike a hanousek. Smysl těchto diskuzí je spíše v technicko-psychologických okruzích otázek a oblasti intimně-finanční, by měly být zkryty, protože druhým traderům stejně nic závažného neřeknou a ničím je v jejich obchodním úsilí neobohatí. To, že někdo zhodnotí účet o X procent stejným obchodním postupem, mě stejně nezaručí, že budu úspěšný jako on. Spíše to může v někom vyvolávat plané a nesplnitelné naděje, které ho budou odvracet od toho podstatného. Vždy platilo, že čím méně toho druzí vědí o těchto mých záležitostech, tím pro mě lépe. Na toto téma jsem již zažil dost nenávisti, v době když jsem odcházel ze zaměstnání a moje spokojenost se pro druhé stala rudou muletou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

No jednoduše, na demu jsem to otevřel, zadal TP a SL a nezajímal se o to, mělo to logické SL i logické sl dané plánem a racionální úvahou, věřil jsem tomu.

na realu jsem to otevřel a myslel si, jak to "přechytračím, že jsem to zavřel "raději v minusu než to trefí sl, nebo naopak zavřel malý profit" ptž to bylo ovlivněný emocema, fear, greed, co jiného. človek tím "prozře"




goody Napsal:
-------------------------------------------------------
> > ........... ale pro test jsem oteviral pozice
> jak na
> > demu tak na realu stejne a zjistil jsem, ze
> na
> > demu dopadl obchod vyborne a na realu trebas
> na
> > nule nebo na 1/4 k ceste k profitu, proto
> jsem pro
> > skolu z realu.
>
> Ahoj,
>
> mohl bys prosím dovysvětlit citovanou větu??? Čím
> to bylo spůsobeno, že demo fungovalo a real ne,
> když jsi na obou zadával stejné obchody?
> Vystupoval jsi na každém účtu jinak????
>
> Henry.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 9 months later...

Zdravím všechny,
chtěla bych vás poprosit o radu nebo názor. Musím se přiznat, že jsem nejdříve napsala román o tom, kdo jsem a co řeším a v jaké jsem situaci – strašně ráda píšu:-) – až jsem si řekla, že na to asi nemáte čas a bude rozumnější přejít rovnou k věci.
Co si myslíte o tom, když zkušení tradeři nabízí za poplatek detailní denní tipy na to, jaký obchod nastavit, SL, TP, atd.? Když mám ověřené, že je tento trader v plusu. Můj kolega s ním obchodoval a zkončil se ziskem. Já totiž bohužel z různých důvodů nemůžu čekat 3 roky na to, než si otestuji svoje začátečnické systémy, takže zvažuji tento způsob obchodování.
Vím, že to není žádná záruka stoprocentního výdělku, ale určitě je vyšší pravděpodobnost, než když budu obchodovat sama a navíc se od takového člověka můžu naučit spoustu věcí.
Co si o tom myslíte?

Zaroveň chci moc poděkovat za tyto stránky. To se v dnešní době už moc nevidí, aby někdo dával tak cenné rady zadarmo. Moc si toho cením a hodlám to všechno přečíst. Kolik na to odhadujete času? Tak deset let?:-))))

Děkuji předem za reakce.
Sunny:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sunny007: normálně na tyhle příspěvky nereaguju, ale ta Tvoje věta:"Já totiž bohužel z různých důvodů nemůžu čekat 3 roky na to, než si otestuji svoje začátečnické systémy" mě teda fakt pobavila. Když ji čtu, napadá mě i jiná verze tohto, cos napsala:"Chci vylézt na Mount Everest, ale nemám čas se trénovat na jiných horách. Co si myslíte o tom, když se tam nechám vynést?" :D

Ale abych jenom nerýpala. Nepíšeš nic o tom, proč bys něco takového chtěla udělat-co je cíl/motivace pro toto jednání? Jestli prostě chceš svěřit svoje peníze někomu druhému, proč se ptáš na radu na fóru? Když ty peníze chceš někomu svěřit-ok, prostě to udělej. Nepotřebuješ na to rady nebo posvěcení z fóra...
Nebo se chceš o své peníze starat sama? ok, tak se o ně postarej. A proč myslíš, že by Ti to mělo trvat 3 roky? Vybrala sis styl obchodování, který je tak náročný, že se na něj musíš připravovat 3 roky? Tak zkus najít nějakou jinou cestu, kde toho učení a příprav nebude tolik. Tady na fóru je popsáno několik stylů: intradenní obchodování, poziční obchodování, spready, opce, akciové spready/statistická arbitráž, forex. Ne na všechny styly obchodování je nutné připravovat se 3 roky..

Nezáleží na tom, v jaké situaci se nacházíš. Jde o to, kam chceš dojít a hlavně jak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Sunny007

Souhlasim s garax, taky me to docela pobavilo. Ne nadarmo se rika "bez prace nejsou kolace" :)

Pokud chces penize sverit nekomu jinymu, tak prosim. Ale pamatuj si, ze ty jsi jedina, kdo ma zajem na tom, aby se tvoje penize rozmnozovaly. Ja osobne bych do toho nesel. Jeste porad existuje na svete skupina lidi, kteri jsou cestni a chteji neco udelat pro druhe. Ale pokud sveris penize nekomu jinemu, tak si pamatuj ze na 99% na tom on vydela vic nez ty.

Uz jsem od nekolika lidi slysel pribehy, jak jejich znami na burze ztratili miliony korun a presto, ze cilem techto pribehu bylo me varovat, musel jsem se tomu jenom usmat. Jestli meli dotycni neco spolecneho? Ano, vsichni svoje penize sverili "zkusenym traderum" :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sunny007:

Ahoj, pokud ti někdo jenom posílá tipy (cena vstupu, SL, PT), tak se nenaučíš vůbec nic, protože nevíš jakou strategii používá.

Pokud se jedná o denní tipy, kdy přesně rozepíší svůj obchodní plán a poté každý den popisují veškeré situace, které nastaly a popisují svoje rozhodnutí a proč se tak rozhodovali, pak to již nějaký přínos může mít.

Pokud se jedná o koučing stylu, kdy ti trader v podstatě nechá koukat přes rameno a bere tě jako "učedníka", tak je to velmi přínosné. Ale musí se jednat o skutečný koučing.

Je ovšem fakt, že pokud dva dělají totéž, není to totéž. Můžeš mít vydělávající obchodní systém, který dokáže jednomu traderovi nadělovat tisíce dolarů měsíčně a druhý trader bude s tím identickým systémem v mínusu. Stejně tak ti vůbec nemusí vyhovovat styl obchodování. Každý máme jinou psychologickou odolnost a ta přímo souvisí s obchodní strategií.

Ještě bych rád podotknul, že nejpřirozenější způsob, jakým se člověk učí, je dělání chyb. Takže se stejně nevyhneš tomu, abys na začátku dělala chyby. Naopak tyhle chyby tě posouvají vpřed. (Za předpokladu, že zpětně analyzuješ svoji činnost, tyto chyby najdeš a poučíš se z nich.)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,
děkuji vám za reakce. Upřímně řečeno, čekala jsem, že vás to trochu "zdvihne" ze židle, ale alespoň jste se protáhli, ne?:-) Ono bude asi nutné nějaký ten příběh dodat.
Takže se musím přiznat, že jsem už jeden účet reálných peněz projela. Ne příliš velký, ale bolelo to opravdu moc. Máte pravdu, že chybami se člověk učí, protože když si tady začátečník čte manuál o psychologii obchodování, tak si někdy říká, že autoři určitě přehánějí, že to nemůže být tak hrozné. Můžu vám říct, že ty pocity, co jsem zažila, když jsem se dívala na to, jak přicházím o peníze a nejsem schopna nijak adekvátně reagovat, jsem snad nikdy nezažila. Takže moje obchodní sebevědomí je na nule a nemyslím si, že bez pomoci ještě najdu odvahu se do toho pustit sama.
Další důvod je taky ten, že nepocházím právě z bohaté rodiny a na všechno, co mám, jsem si musela vidělat sama, resp. hypotéku mám na krku taky a o to víc se bojím toho, že když naškudlím další peníze na obchodování, tak o ně zase přijdu, protože udělám další ze škály chyb, které se při obchodování zkrátka dělají.
Přesto si ale myslím, že i já mám právo na to, zkusit změnit svůj život. Vyhrabat se ze střední třídy objetující veškerý čas firmě, která mi za to dává jen almužnu.A nerozhodovat se - právě aktuálně - jestli založím rodinu a budu živořit, anebo ji nezaložím a budu žít jako dosud. Tak to jsou tak nějak důvody, které mě vedou k, pro vás tak nepochopitelnému, uvažování.
Jinak svoje peníze bych samozřejmě nikomu nesvěřila. Tento obchodník pouze posílá tipy, ke kterým přidává komentáře, proč se tak rozhoduje a potom po uzavření obchodu komentuje, co se dělo a proč. Takže by to bylo tak něco mezi slepým následováním a uvědoměním si, co dělám a proč. Každopádně z pohledu začátečníka a po dosavedních zkušenostech si myslím, že jsem asi schopna v začátcích více věřit, člověku, který se tomu věnuje deset let, než sobě.
Jo jo, každý svého štěstí strůjcem, já vím:-) Jen jsem chtěla vidět názory zkušenejších, případně pokud někdo má tu zkušenost.
Tak ještě jednou děkuji a přeji vám hodně úspěchů.
Sunny007 :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sunny007

Zdravím.... vždy si můžeš/ musíš určit nejzašší částku, kterou můžeš prodělat aniž by jsi se nějak zrujnovala a tudíž bych se té varianty moc nebál....stanov si, kolik můžeš ztratit tak aby tě to nezrujnovalo a přestat obchodovat můžeš vždycky... píšeš, že tvůj známí to zkusil a vydělal...a už to nezkouší? už nevydělává? už se přestal řídit tím "traderem" ? to je divné né? pokud s tím pokračuje a stále vydělává tak bych se toho nebál.... vždy co v trzích můžeš ovlivnit je stejně jen a pouze Tvé riziko (kolik jsi ochotna prodělat).... samozřejmě každý systém má "svůj" DD o kterém by jsi měla vědět...když jeho průměrný DD bude $10K tak nemá moc cenu začínat když například Tvůj kapitál bude $5K atd atd atd no abych to zkrátil :-) vždy jde JEN o Tvoje peníze a o to, kolik jsi ochotna riskovat popřípadě prodělat ....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> Sunny007

To rozhodnuti ve finale musis udelat sama, takze je vicemene jedno, co si o tom mysli ostatni vcetne me. Samozrejme, ze mas pravo zmenit svuj zivot. Ale historie ukazuje, ze lide, kteri se stali uspesnymi, se tak stali proto, ze zacali tvrde makat. Obavam se, ze hledani zkratek moc nefunguje. Ale uvidis, treba ti to opravdu pomuze se aspon rozjet spravnym smerem. Rozhodne je to lepsi, nez nedelat nic.

Jak ale zminil radusor, mela by jsi si trosku proklepnout ten system, ktery dany obchodnik obchoduje. Mas pristup k historickym obchodum, ktere udelal a k jejich vysledkum? Ono je super, ze ti bude radit kdy vstoupit, kam dat PT a SL, ale on ten system ma udelany podle sebe a tobe nemusi vubec vyhovovat. At uz z psychologickyho hlediska nebo treba z hlediska velikosti kapitalu a money managementu. A je to intradenni nebo pozicni system? Pokud ID, tak bych z toho mel strach. Tam je potreba se rozhodovat rychle a v momente, kdy ti od nej prijde rada "nakup", tak uz mozna prodava...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte

radusor
Díky moc, za to pragmatické zesumírování. Trochu mě to uklidnilo. Samozřejmě budu hodně pozorně hlídat můj money management. Co se toho známého týká, tak už se obchodováním zabývá hodně dlouho. Takže spolupráce s tímto obchodníkem mu pomohla trochu přehodnotit jeho dosavadní systém. Teď už obchoduje sám, ale stejným/hodně podobným systémem, jako obchodoval s ním. A je v zisku.

gizmo
Děkuji ti taky za odpověď. Ještě k té původní reakci. Já si to samozřejmě nepředstavuju tak, že se "pověsím" na druhého obchodníka a sama nehnu ani prstem. Už teď každý den pečlivě studuji, co se dá a snažím se to v hlavě nějak urovnat. Zkouším taky, co to dá na demu. A do té doby než naspořím kapitál snad ještě něco nastuduji a otestuji. Jen bych si ale znovu netroufla začít obchodovat reálně, takže pak přesunu studium a analýzy na víkend a obchodovat bych chtěla s pomocí.
Jinak mám k dispozici historická data těch obchodů a myslím si, že výsledky jsou velmi dobré. Samozřejmě, že si uvědomuji to, že půjde hodně o čas, ale to si ošetřím a když něco nestihnu, tak to bude jen moje blbost. Každopádně si asi stanovým nějaký denní limit, jako navrhoval radusor.

Takže ještě jednou vám děkuji, že jste mi pomohli si trochu urovnat myšlenky a svůj záměr. A doufám, že se potkáme i u dalších diskuzí:-)

Mějte se pěkně a hodně štěstí.

Sunny007

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zajimal by me vas nazor na mou cestu tradingu. Ikdyz me rozhodnuti ted uz nic nezmeni (pokud pominu udalosti ktere nepredpokladam), tak bych rad znal zkusenosti jinych, treba v podobne situace nebo tech co v podobne situaci byli. S komoditami jsem prisel do styku pred nekolika mesici, lepereceno jsem se ji pred nekolika mesici zacal naplno venovat, do te doby je znalost toho, ze neco takoveho existuje. Nicmene v posledni praci jsem dal vypoved s tim ze odjedu do zahranici na "zkusenou", zkratka honicka za karierou. Samozrejme jsem se chtel venovat prubezne tradingu a casem s timto byznysem vydelavat natolik, ze bych jiny prijem nepotreboval. Jenze po nekolika diskuzich s pritelkyni jsme dosli k tomu, ze jit do dalsi prace by znamenalo v mem oboru prace od rana do vecera a trading by se potlacoval. Takze jsme se rozhodli do zadne prace nevracet, odjet do zeme s nizkyma nakladama (konkr. Spanelsko) a venovat se svym cilum a planum full-time. Pritelkyne ma v hlave nekolik internetovych byznysu a chce se jim taky naplno venovat. Zkratka byt pani sveho casu a dat tomu maximum. Zjistili jsme, ze mame penize na cca rok bez prijmu pokud budeme zit normalni standard. Na to abysme mohli pak dal existovat nam dohromady staci ze zacatku mesicne cca 1500euro.
I presto, ze to na planu nic nezmeni, myslite, ze je realne po roce intenzivni prace na tradingu (vcetne backtestu, paper tradingu, se slusnym kapitalem) vydelavat mesice cca 1000euro (ten zbytek predpokladam vydela pritelkyne :) ) nebo nejlepe celou castku 1500euro? Ja osobne verim ze ano. Disciplinu si nemam problem udrzet, kdyz vim ze to ma smysl a navic mam podporu i od pritelkyne a jedna z prvnich veci pred odjezdem je sepsani presneho denniho rozvrhu :)
Rad bych slysel vase nazory ci zkusenosti.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...