Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (5) : chci odejít z práce a začít obchodovat


Doporučené příspěvky

MNovak, každý má zálibu v něčem jiném - třeba já práci s lidma (tj. v běžném zaměstnání) za odpočinek nepovažuji a myslím, že spousta lidí to vnímá stejně. Proto mnoho lidí uvažuje o tom, že do běžného zaměstnání chodit nebude. Nemá to nic společného s dřímání u monitoru půl dne - s obchodováním můžete být hotov za pár minut, záleží jakou máte strategii, kapitál atd.

Mě třeba přináší zapojení všech smyslů to, že mohu bydlet tam kde aktuálně bydlím, věnovat se sobě i rodině, být zde s přáteli na zdravém vzduchu, dělat si sporty co mě baví a nemyslet na to, že musím druhý den vstát a jít do práce nebo firmy. Spousta lidí má takové představy, ale jejich realizace není snadná - proto je tento článek na své místě.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 81
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Souhlasim s Petrem. Ono to hodne zalezi na tom, co dela clovek za zamestnani. Ja jakozto programator prosedim cely den u pocitace. A jak jsem rekl, prace me bavi, ale moje telo jde tezce, ale opravdu tezce do kytek. Jeste mi ani neni 30 a uz me boli zada a kdybych chtel udelat kotoul, tak si nejspis zlomim klicni kost :). A to nejsem vylozene lemra, hral jsem 10 let zavodne hokej, ktery porad na amaterske urovni hraju a jeste k tomu hraju floorball. V zime jezdim skoro kazdy vikend do Alp na SNB. Do prace chodim pesky, ikdyz je to celou dobu do schodu a do kopce. Ale stejne to sezeni na zidli pomalu ale jiste vyhrava.

Takze pro me FT trading = sezeni u pocitace 3 hodiny misto 8mi az 12ti a sportovani nekolik hodin denne misto minut.

Zase ale jak rikal MNovak, kontakt s lidmi to chce (ikdyz nevim, jestli prace je nejlepsi kontakt s lidmi). A to mi pripomnelo, jak jsem se jednou bavil s jedim kamosem. Jeho tata dela v Rakousku nerez kuchyne a montovali jednou kuchyn tady ve Svycarsku do nejakyho obrovskyho horskyho hotelu. A tam byl za barem clovek, ze kteryho pak vylezlo, ze je ten hotel jeho a jeste vlastni par Boeingu, ktere pronajima leteckym spolecnostem. Ale delal si ve vlastnim hotelu za barem, protoze chtel byt mezi lidmi... taky zajimavy pristup ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Velice zajímavý článek a jako za každý zde uvedený moc děkuji. Obchodování se věnuji druhým rokem, před rokem jsem do něho vlétl jako největší borec s vidinou velkých peněz získaných v podstatě zadarmo a samozřejmě jsem tvrdě narazil, tak jak zde bylo několikrát uvedeno...jak říkám...."borec"!!!! Během půl roku jsem přišel o 50% svého účtu a v tu chvíli jsem se zařekl, že to takto nejde dělat!!!! Od té doby jsem si sestavil obchodní plán, backtestoval a momentálně procházím papertradingem, se kterým jsem zatím spokojený. V každém případě se mu budu věnovat ještě minimálně dva měsíce a dle dosažených výsledků zvažuji "návrat" k livetradingu. Tradingu začínám znovu věřit, dávám teď hodně na doporučení Petra a Tomáše, které uvádějí buď zde nebo ve svých knihách. Ale k tématu, chtěl bych se stát FT traderem, i když mi je jasné, že to bude velice těžké i vzhledem k tomu, že jsem již dříve tolik ztratil, ale třeba mi to naopak i pomůže. Od května, jestli půjde vše dle mého plánu, bych chtěl přejít na live ještě jako zaměstnanec menší firmy a dále pak do konce roku sledovat výsledky. Možná je to nereálná vidina, ale od příštího roku bych se velice rád zcela osamostatnil a plně věnoval obchodování. Děkuji tvůrcům za jejich rady a doporučení...jsou pro mě velmi přínosná. Za poslední rok jsem se díky nim změnil hlavně duševně.....věřím, že budu nadále k tradingu přistupovat zodpovědněji a s mnohem větším respektem. Všechny zdravím a přeji mnoho úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Neviem, kde tie témy vyberáte ( žeby podnetné maily od traderov?) ale každý článok je trefou do čierneho. (tu)
Miestoprísažne tu vyhlasujem že nechcem ani cent, ani korunu.... akurát chcem užívať pôžitky ( cestovanie a poznávanie iných krajín, medium porterhouse steaky a suché červené, štúdium mojich detí v zahraničí...) čo financie prinášajú.
Úspešný trading prináša peniaze, peniaze poskytujú slobodu ( čo už, taká je doba) a práve táto sloboda je pre mňa hnacím motorom. V niektorom vlákne odznel názor že trader je vlastne samotár ( a pokiaľ žije v aglomerácii kde sa traderov vyskytuje málo tak sa nemá ani s kým o tradingu porozprávať pri káve alebo pri pive) a tudíž mu kontakt so živými ľuďmi môže chýbať.. navyše ak sa vo voľnom čase stretáva len s kolegami z práce a tí ho časom, ak sa mu bude v biznise dariť, vytlačia z kolektívu. Čo sa mňa týka, robím s ľuďmi denno- denne. S chorými ľuďmi ktorí sú ubolení, nešťastní, naštvaní na celý svet... Práca s ľuďmi je ťažká a dovolím si tvrdiť,s chorými dvojnásobne. Teraz ma možno niektorí z vás odsúdia - predsa medicína je poslaním, nie povolaním... nuž, je príjemnejšie ráno o deviatej vstať, prejsť sa po poloprázdnom starom meste, prečítať si noviny a dať si v bistre na raňajky kávu a croissant alebo malé pivo, pripraviť sa na trading, ako nadránom v daždi na asfalte dýchať do skrvavenej kôpky ľudského mäsa.
Mám prácu ( pokiaľ budú chorí, budú potrební aj tí čo ich liečia) takže mám stabilný príjem, ale odvtedy ako som objavil finančníka viem že toto je to čím sa chcem a aj budem živiť. Žiaľ, prílišná snaha s tlačením na pílu je kontraproduktívna a prináša unáhlené a tudíž chybné rozhodnutia. V tradingu sa asi naozaj nedá nič "ocheatovať" a chce to skutočne čas. Pôvodne som myslel že do roka ako som začal live budem "FTT" ale zatiaľ to tak nevyzerá :( .
Faktom však je že od novembra 2008 ma už nezaujímajú odborné publikácie z oblasti medicíny a ani ma nelákajú kongresy alebo odborné semináre. Všetok voľný čas venujem len tradingu. Začiatkom tohto roka som si dosť naštrbil účet a keďže nemám vedľajšie zamestnanie, mal by som asi ... neviem... navýšiť úplatky ?? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to abrams:

(tu)........ navysenie uplatkov a nove dotacie uctu asi moc nepomozu :).......... vyse 3 rokov sa snazim dostat do pozicie, aby to mohlo ist full... uz trikrat som dolieval na ucet, moja povodna myslienka, traiding popri praci az do levelu FTT....... jednoducho nefunguje v tych podmienkach ake mam.....tiez nie je nik okolo mna, co by sme si to pri pivku mohli prebrat, pripadne sa hrat na butlavu vrbu... ale nevzdam sa, venujem tomu kazdu svoju volnu chvilu, verim si..... spatnym pohladom vidiet ze to funguje,len ... ta psychika :) Osobne si davam uz mesiac pauzu, /Forex tu bude dufam aj neskor.../ som si uvedomil ze to takto nikam nevedie, dost ma to zlozilo, venujem sa hlavne mudrostiam okolo psychologie obchodovania, spoznania svojich chyb, ............ za materialy mimochodom velmi cenne tymto dakujem aj tvorcom FINANCNIKU...., (tu)

Az seba sameho, svoje emocie a nemiestne pocity pri obchodovani budem mat aspon do polovice zdolane, dalsim mojim krokom bude volba takeho zdroja docasneho trvaleho prijmu, kde nebudem ruseny vonkajsimi vplyvmi do takej miery ako teraz... stoji to zato, no a konieckoncov zmenu obcas treba... na sucasnom mieste uz namna pozeraju ako na martana .... :)

A ze to je mozne??? Samozrejme ano.... príkladov je viac nez dost, avsak dopracovat sa trochu vyssie, to si vyzaduje omnoho viac prace, trpezilosti, ako som som si donedavna myslel.

takze hura dotoho :) :) :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Článek se strefil do mé aktuální situace. Rok se věnuji tradingu, mám za sebou desítky backtestů, od letošního roku papetraduji můj obchodní plán na akc. ind. Stojím ale před tím nejtěžším úkolem, jak vše skloubit časově. Začal jsem a chci se zatím věnovat intradenímu. Od května plánuji live, zatím na zkoušku v čase 20:00-22:00. Všichni víme, že tam už nejsou pohyby nijak výrazné, ale jde o "ošahání" si trhu, při zaměstnání nemám jinou šanci.

Velmi uvítám další články na téma vstup nováčka do live obchodování. Podle komentářů jsou zde buď relativně mladší tradeři, kteří jsou ještě bez rodiny a s menšími závazky, nebo ti, kteří si dokázali do začátku vytvořit "vatu". Moc rád bych se podělil o zkušenosti s "tatiny", kterým táhne na 40, nebo jsou už přes, mají děti, hypotéku atd., ale přesto to chtějí jako já dokázat, nebo se jim to už podařilo.

Zdraví
Pavel


Link to comment
Sdílet pomocí služby

abrams:
prehovorili ste mi z duše. Rovnako ako Vy, aj ja pracujem v zdravotníctve, aj keď zjavne nie v takej exponovanej oblasti ako Vy. Podľa Vášho popisu mi to príde ako lekár rýchlej zdravotnej služby. Ja som lekárnik a dennodenne si tiež "užijem" chorých do sýtosti a tak som "odkázaný" na prílev pozitívnej energie a myšlienok z Finančníka. Podobne ako Vy sa čím ďalej viac orientujem smerom na trading a som "náchylnejší" cestovať do Prahy na seminár o tradingu ako do 40 km vzdialenej Banskej Bystrice na seminár pre lekárnikov. Všetko je to otázka priorít a motivácie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za užitečnýčlánek i za příspěvky v diskuzi.
Musím se snad se všemi ztotožnit. Snad jen přidám pár svých postřehů: Jeden z důvodů, není ideální rychlý přechod na trading FT, je psychologie. Máme v sobě zakódované určité vzorce chování a chce to hodně vůle a času, než se změníme. Já jsem se například skoro celý svůj profesionální život věnoval managementu a věděl jsem, že jsem to já, kdo musí rozhodnout a nést zodpovědnost. Stejně tak jsem cítil odpovědnost za uživení rodiny. Tyhle vlastnosti například mohou vést k dobrým výsledkům v zaměstnání, nebo při "klasickém" podnikání, ale v tradingu jsou spíše na obtíž. Odpovědnost za rodinné finance (strach ze ztrát), nebo ego, které dává pocit, že mohu předpovědět pohyb trhu, jsou naopak hlavním mým nepřítelem. Trh vyžaduje pokoru. Každý z nás má své vnitřní nepřátele a jejich překonání vyžaduje čas. Proto je vždy lepší se s nimi vypořádat, když nás netlačí potřeba pravidelného příjmu z tradingu. Někdy můžeme uchopit příležitost, kterou nám přichystá osud. Třeba když mě krize připravila o místo, můžu se teď více věnovat tradingu. Ale to už mám za sebou pár let začátků.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zaujímavý článok a hodnotné príspevku vo fóre.

Článok sa trafil do stredu čiernej časti na mojom terči - som vo výpovednej lehote, ostáva mi ešte 9 pracovných dní v práci. Z článku spadám do bodu b), avšak s rozdielom, že na živobytie mám zhruba 6 mesiacov namiesto 12 :) Moje rozhodnutie je však dobre premyslené a som pripravený na všetky scenáre. V prípade neúspechu alebo stagnácie okolo nuly nemám ani najmenší problém o pol roka získať dobrú prácu, prípadne part time job.

Svoj odchod neberiem ako prechod na profitabilného FT tradera, aj keď toto by ma samozrejme potešilo najviac. Beriem to ako prepotrebný sabbatical od "bežného" zamestnania - 8 až 12 hodín náročnej manažérskej práce, kde každú hodinu príde nových niekoľko úloh, ktorých vyriešenie každej trvá niekoľko hodín až dní :) a pravidelné príchody domov o 10-tej večer, ak človek vykonáva svoju prácu naozaj s plným nasadením a svedomito, vyhorí. Ako sa hovorí, do tridsiatky na invalidný vozík.

Tohoto mám po 4 a pol roku dosť. Tradingu som v mojom prakticky neexistujúcom voľnom čase napriek tomuto dokázal venovať 1000-ky hodín, spoznať čo dokážem a nájsť si systém, ktorý mi sedí. Nechcem už brať týždňové dovolenky, počas ktorých sa venujem 13 hodín denne tradingu a potom sa bez oddychu vrhám späť do svojej normálnej práce. Som hlboko presvedčený, že po odchode ma 1 mesiac venovania sa tradingu každý deň, celý deň, posunie vpred tak, ako v minulosti jeden celý rok. O tomto nepochybujem ani na sekundu.

Nemám záujem vhupsnúť do live v hneď prvý deň odchodu z práce - chcem si všetko ešte raz veľmi detailne zbacktestovať a popri tom praktikovať ďalší paper trading.

Nemusím snáď ani hovoriť, že jediný človek, ktorý ma v tomto kroku podporil, je moja snúbenica :) Z každej strany počúvam akú robím chybu a že si svoju prácu "mám vážiť". Riaditeľ mi minule vysvetľoval akú obrovskú chybu robím a že v tradingu sa nedá zbohatnúť a že "sa o mňa bojí" :) CEO firmy z US hovorí že trading je veľký klam a že radšej zájde do kasína. Od bližsích známych, ktorí vedia o mojom kroku, počúvam, že je to "príliš riskantné, a že podľa nich by som to nemal robiť".

Týmto sa ale samozrejme nedá riadiť, pretože tí ľudia si nevedia predstaviť vybočenie zo štvorca svojich pravidelných istôt, vzdať sa pravidelného mesačného ISTÉHO platu je pre nich tá najväčšia nočná more, a v podstate nemajú predstavu o čom hovoria. Cením si ich starostlivosť a snažím sa ich presvedčiť, že naozaj nie je čoho sa báť. Minule som svojmu otcovi, ktorý je poľnohospodár, vysvetľoval, že ja v podstate vstupujem do práce NEPOROVNATEĽNE istejšej ako má on - svoj risk dokážem presne a exaktne kontrolovať a vyhnúť sa teda ruinujúcim stratám (resp. sa k nim ani len nepriblížiť) - to je luxus, ktorý si on - úspech jeho firmy závisí od počasia - nemôže v žiadnom prípade dovoliť. Príde rok keď je strašné sucho ako bol pred pár rokmi a celá úroda je v ťahu, nezarobil ani cent a náklady na dopestovanie plodín boli obrovské....

Uvidíme ako to dopadne, ale jedno je isté - ďalšie backtesty, odchytávanie nuancií a trading ako celok si počas nasledujúceho polroka mienim sakramentsky každý jeden deň užiť.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavle,

tak to přeji hodně štěstí. Jestli můžu poradit do začátku, tak všechny volné peníze si dát do opcí a na ID si zařídit nějaký malý účet na prvotní ozkoušení. ID je velký boj a s opcemi se to nedá srovnávat, ty jsou daleko jednoduchší aspoň z mého pohledu. Takže abys měl nějaký příjem pro těch 6 měsíců "jistý" a byl klidnější do ID, protože tam těch 6 měsíců je hodně krátká doba na naučení se obchodovat. A jinak obecně můžu doporučit do začátku zapomenout na peníze, soustředit se pouze jenom na pravidla a řízení rizika a ideálně si vybrat levný trh, aby byl co nejmenší SL.

Tak hodně zdaru, Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

souhlas s Ladou,

osobne se taky preorientuji na tuto fylosofii, opce jedu teprve pul roku, vysledky zatim nic extra nez se usadi MM. ale taky momentalne budu kratit ID ucet a s tim prechod na NQ, a ty penize priposlat na svuj opcni ucet tak aby on mi zaplatil naklady. Jen me malinko vrta jedna myslenka a cim to je ze opcni je ,,jednodussi,, na vydelavani penez, zhodnoceni neni tak velike ale vzdy spolu s opcema se hovori o lehkem, ja obchoduji IC v zakladni podobe a zatim neslape uplne az tak jak backtest,ale uvidim sem na zacatku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

gandalf33 & vsetci startujuci :)

chcem len reagovat na dve veci.

okolie vzdy bolo aj bude proti takymto rozhodnutiam a skutocne obdivujem ludi ktori Vas dokazu vo vasej snahe podporit. ja som nikoho takeho nenasiel ale na druhu stranu ani som nehladal :), bolo mi to totiz uplne jedno, mal som len ciel a okolo som sa nepozeral. ked som odisiel zo zamestnania , tak si vsetci mysleli ze som uplny blazon. ked nevysiel moj prvy pokus na prechod k fulltime tak som si to skoro myslel aj ja, nechat taky super job a uplne sa odrezat od primu. ,bol som samozrejme sklamany , ale povedal som si ze to je len otazka casu a ze v tomto biznise musi byt clovek ako skala. po dalsom roku trejdovania popri praci som dostal dalsi impulz a tou bola trosku necakana situacia ked sa v praci rozhodli nepredlzit mi kontrakt. dozvedel som sa to behom tyzdna :). takze casu na rozhodovanie bolo ozaj malo. tak som do toho siel druhykrat, trosku vynutene , ale rozhodne nelutujem.

ked som dnes sedel o desiatej rano na kave tak som si spomenul na tento clanok. rozmyslal som co by bolo keby som to rozhodnutie nespravil. bol by som pravdepodobne zamestnany, mozno nie. koli krize by som mal okresany plat a nechal by som sa znervoznovat tym , aka je praca narocna, aky som po nej unaveny a ci sa vobec o 6-7 vecer dokazem sustredit na obchodovanie. do toho este nejaky ten najlepsi sef, alebo den blbec, nespokojnost stale dookola. napadlo ma len tolko ze k takemuto zivotnemu stylu by som sa uz urcite nechcel vratit.

drzim palce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mcwoj:

je to jednoduchší, protože je tam málo prostoru pro "úpravy a vymýšlení". Pravidla se musí taky dodržovat, na tom to stojí, ale přeci jenom jeden obchod za měsíc proti x obchodům denně v ID je ten hlavní rozdíl. Méně obchodů znamená menší nápor na psychiku a menší prostor pro chyby.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...