Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Vylepšujeme systém přes money-management


Doporučené příspěvky

Gonza, j.sumik and all: Toto je velice zajimave tema-kdyz to vyzkousite zjistite ze mechanicky a s neuvolnenou mysli je to neuchopitelne. Osobne jsem diskrecni obchodnik a tak jsem to vyresil trosku po svem. Protoze jsme trosku mimo clanek pokusim se vysvetlit cely zpusob MM a PS presne tak jak to delam a na co se presne soustredim a proc. Jsme v diskuzi i pro zacatecniky tak i jednoduche veci vezmu vice do detailu. V prve rade musim rici ze chci vysvetlit komplexni metodu PS a MM na ktere jsem pomerne dlouho pracoval a ktera mi prijde dokonala prave pro muj styl obchodovani, a proto nemusi byt uplne v konstalaci s nastavenim nekoho jineho. Odpovidam spise na dotaz takze prizpevek nema uplne vse spolecne s clankem. Uz jsem zde nekde ve foru popisoval PS zalozeny na risk% s uctem rozdelenym na Market money a Core equity. Position Sizing zalozny na fixed risk% s rozdelenim na Core Equity a Market Money Zacneme tim ze si definujeme risk%-je to pouziti urciteho procenta uctu ktere chceme riskovat v nadchazejicim obchode. Core Equity-to jsou penize kde podle risk% riskuji mensi procento casti uctu a tudiz konzervativni cast-vetsi cast uctu(obvykle cely prvotni vklad) Market Money-Cast uctu kde riskuji vetsi procento nebod zde se nachazi penize ktere vydelam nad core equity-jsem tedy s touto casti uctu pomerne agresivni. (Dalsi uzasna vec v ramci Money Managementu je nasledne presouvani z Market money do Core Equity a pouzivani weekly targetu(profit/contract) - ale o tom se uz rozepisovat nebudu) Priklad: rekneme ze mame ucet $10.000 a rozdelime jej na $9.000 Core Equity a $1.000 Market Money. Muzeme di definovat risk na kazdou cast uctu. rekneme ze budeme velc konzervativni u Core Equity a pomerne agresivni u Market money a tudiz nastavime Core Equity na 1% a Market Money na 10%. Na nas prvni obchod tedy riskujeme $90+$100=$190. Protoze v kazdem obchode se snazime riskovat castku celou(jak je popsano v clanku) muzeme rici ze kazdy obchod ma pro nas stejnou vahu-V ramci rizika je podobne jestlize obchodujeme 3 kontrakty s rizikem $60/kontrakt nebo 4 s rizikem $40/kontrakt(pri zapocteni komisi riskujeme v jednom pripade $195 a v druhem $180)-toto je dulezite pochopit! Snazime se samozrejme neustale o vyuziti celeho rizika ale take tu mame urcite limity. Prvni omezeni je pocet kontraktu na dany trh neboli soucasna liquidita-to petr uz zminil v clanku. Druhy problem je technickeho razu a to jak v rychlosti zmenit pocet kontraku kdyz nevim kde trh presne zavre nebo jaky bude slip a to se dostavame konecne k tomu na ce se tu par lidi ptalo. Osobne jsem resil situaci nasledovne: Pomucka c1: moje chart maji neustale stejnou horizontalni a vertikalni scale-jsem vizualni typ a obchoduji ctyri trhy dohromady tzn musel jsem najit zpusob jak okamzite v jednom pohledu zjistit aktualni riziko-nasledovne jsem si nastavil konstantni vzdalenost horizontalnich linek ve vsech trzich. tzn $50-pouze u NQ jsem musel udelat kompromis na $40(8tick tzn dva plne body). Sjednocena scale mi obecne pomaha vnimat trhy a zapisovat informace do podvedomi na nejake konstantni urovni-tzn vim lepe kdy je chop vetsi volatilita uz od prvniho pohledu-sami vite jak se chart vizualne zmeni kdyz ji horizontalne natahnete. Pomucka2: Vzhledem k tomu ze nejcasteji davam SL pod low posledniho baru(obchoduji odrazy od S/R) tak nebylo nic jednodussiho nez vytvorit indikator ktery pocita vzdalenost u rostouci svice od low ke close + dva ticky-a opak v pripade klesajici svice. Tady mame tedy presnou hodnotu rizika na kontrakt Pomucka3: Mam vytvorenou tabulku v excelu kterou mam behem obchodovani otevrenu a po kazdem obchode ji doplnim. Tato tabulka mi pocita cely PS obchod od obchodu. Vypocitava s kolika kontrakty v danem trhu mohu pri aktualnim risku vstoupit. Nazorna ukazka je v priloze. Je zde zahrnut i vetsi ramec PS s presouvanim penez z Market Money do core equity a vybirani vyplat. Tak tohle jsou cele jenom pomucky a nevysvetluji jak to vlastne delam. Zde mam par osobnich tipu: *uvazuji v mezich kontraktu nikoliv v presnem poctu a trosku uvolneneji od celeho konceptu. *Jsem diskrecni obchodnik a kazdy obchod vnimam individualne jako slabsi nebo silnejsi. V pripade vyse popsane metody v podstate exponujeme celou riskovanou castku na dany obchod ale na kazdy stejnou a zde prichazi trosku diskrecniho uvazovani-uvazuji podle sily signalu. Pokud signalu verim-mam veliky potencial a trh neni uplne rychly tak prednastavuji vyssi hranici kontraktu a napak *Pokud se risk trhu pri aktualni vstupni svicce pohybuje na hranici mezi 2-3kontrakty(tyto pasma jsou obvykle 3-4 ticky dlouhe pri vyssich hodnotach risku se pasma pochopitelne rozsiruji) tak zadam nizsi pocet kontraktu-vsdy pocitam s moznym slipage. *vnimam rychlost trhu pri vstupu-pokud je trh rychly a volatilni urcite zadavam nizsi hranici a naopak. *v pripade limit prikazu je to naprosto jasne-vizualne kouknu na trh a podle tabulky ve zlomku vteriny vim kde jsem. *pokud vstoupim market a je mozne exponovat urcitou cast tak se nebojim vstoupit limitem na dalsi svicce(byl tu dotaz jak dlouho cekam na limit-odpoved je v mem pripade jednu svici protoze pak se me zpravidla meni cely nahled na obchod) Je toho urcite vice ale myslim ze zvidavy ctenar vidi kam mirim....Mozna ze zacatku to chce trosku cviku a premyslet co vam vyhovuje nebo jak by se to dalo nejlepe udelat-moje moudra babicka vzdycky rikavala "Chcipla koza nejde". Osobne za vyse popsanych pomucek obchoduji kazdy den a vyrazne problemy me nepotkaly-nicmene je potreba si vse zazit. P.S: hodne se tu diskutuji slevy, ale je dobre pochopit ze sleva neni neco jako ted nechci riskovat $100 ale $70. Sleva musi mit duvod-tzn jak jsem jiz psal negativni RRR nebo prilis velky risk v danem obchode. Pokud sleva nevyjde je to v poradku protoze v takovem obchode bych v ramci rizeni rizika urcite byt nechtel-nemusi me to tedy mrzet. Verim ze vam tento prizpevek trosku nastini urcite moznosti. Offtopic: V CR jsou volby tak a takpreji stastnou ruku pri vyberu. :) http://www.youtube.com/watch?v=g5lJyBWNI9w

13346

13347

13348

13349

13350

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 51
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

j.sumik, BOBR: NT nevim ale vse je urcite mozne naprogramovat-osobne pouzivam SieraChart prave kvuli jednoduchem vytareni cehokoliv treba pomoci Worksheet Studies ktere maji stejny enviroment jako Excel. Mrknete na video primo na SC strankach: http://www.sierrachart.com/Videos/UsingTheWorksheetStudy/WorksheetVideo1.htm Doporucuji nastudovat zakladni logickou funkci IF v napovede excelu. Pokud by jste mel problem vytvorit vzorce v SC posilam nazornou trosku rozpitvanou ukazku.

13352

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Klobasman and all:
I kdyz to Gonza napsal trosku divoce, v zasade souhlasim. Vyzaduje to trosku "potu" ale pokud by to byl nas cil, da se toho casem dosahnout! osobne mam system s obdobnou charakteristikou, nicmene pristupoval jsem spise z pohledu vyssiho RRR a stabilit, upesnost prisla "sama od sebe" az pozdeji. Ovsem pokud obchodujete mechanicky system indikatoru tak toho dosahnete myslim jen stezi, clovek se musi venovat vice porozumeni trhu a tomu co se v nem Ted a Tady psychologicky odehrava(a taktez v nas samotnych). Nicmene neni nutne jit cestou vysoke uspesnosti a velkeho RRR, proc take, obdobne muze dlouhodobe konzistentni profity prinest i model RRR 1:4-5 se 40%uspesnosti! A to uz je edge ktery pri trose pile lze vynalezt (z vlastni zkusenosti doporucuji zacit nejakymi velice jednoduchymi PA koncepty). S nizkym kontrolovanym rizikem je to potom otazka vhodneho PS! Samozrejme pripada v uvahu i koncept 60%win a RRR1:1 nebo 1:1.5, sam vidim casto prodavace systemu ($99) kteri tvrdi ze jejich systemy maji 70%win a tim lakaji hodne naivnich traderu novacku prahnoucich po vysokem win%(tech je naprosta vetsina), nicmene neudavaji ze system poskutyje chabe RRR(o dlouhodobe stabilite a robustnosti radeji mlcim). Proc je tedy lepsi do zacatku mensi uspesnost a vyssi RRR? Je to jednoduche-vsem zacatecnikum vzdycky rikam:"Pripravte se, ze vas dalsi obchod bude ztrata a kdyz budete mit profit tak umaze nekolik vasich predchozich ztrat(tzn soucasny DrawDown) +neco navic-a tak jste naprogramovani prijmout ztratu a profit berete jako prijemnou zmenu(tresnicku na dorte v dennodenni rutine obchodovani). Jde tedy o psychologickou pripravenost od prvopocatku chapat ztraty a i zisky jako emocionalne neutralni situace a schopnost soustredit se na trh a racionalni exekuci planu nikoliv na barvu, tvar nebo velikost soucasne vlnky (posledni obchod). Ta vznika, hraje si(pokud nemame odstup tak i s nami) aby se v zapeti rozpoustila zpet v oceanu (delsi serie obchodu)-je tedy dulezitou soucasti celku ale sama o sobe bezvyznamna. Trader ocekavajici uspesnost 70% muze hodne "zdivocet" i po dvou nebo trech po sobe jdoucich ztratach protoze je vnitrne daleko vice pripoutan ke ziskum (nehlede na to kolik musi mit ziskovych obchodu aby uhladil DD). Nechci samozrejme nikomu nic vtloukat do hlavy nebo vyvracet, jako u vseho je to opet otazka uprimneho sebepoznani. All the best!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Gonza,

patrně jste měl na mysli, že není nic neobvyklého dosahovat zmíněných výsledků v demo obchodování? Nebo máte takovou osobní zkušenost live ?

Jeslti ne, tak prosím takové informace neuvádějte.

Pokud máte takové výsledky alespoň za poslední rok live obchodování, upřímě vám gratuluji.


Aleš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

JenaL velmi dobre :) takto jsem nad tim neuvazoval rozdelit si core equity a market money to je presne koncept pro me... ja osobne preferuji nizsi RRR a castejsi zisky ale taky jsem zacinal s vysokym RRR a pocital s kazdym obchodem jako ztratou a bylo to dobre pro zacatek... diky za prispevek...

klobasman pekny prispevek zase trocha vzruseni do diskuze :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jenaL
Zdravím, asi se budu opakovat jako předchůdci zde.. Ale i přesto, určitě veliký dík za příspěvky. Musím říct, že pro mě je to hodně inspirativní - jak Váš pohled na MM, PS.. tak i detailní popis obchodního přístupu a stylu Inetrmarket A. Teď se sice nechci zabývat Intraday, ale nedá mi to a určitě si provedu BackTest této techniky.
Odvádíte tady skvělou práci a pomoc a určitě se těším na další příspěvky.

All
Můj názor ke vstupům se slevou. Mě moc nepřesvědčily, zkoušel jsem je vyhodnocovat v backtestu. Sice jsem občas nakoupil se slevou, ale na druhou stranu mi utekly obchody, které byly "pěkné" - vyvíjely se ihned v můj prospěch s vyšším momentem. Tzn., ve výsledku ve všech případech ztrátových obchodů jsem byl v trhu, ale ty plusové obchody
jsem odfiltroval.. a to za cenu pár ticků. Tento názor jsem tu nečetl, proto to píšu.
Renda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ad vstupy se slevou)

jen bych podotknul, že vstupování se slevou je třeba dobře otestovat..tj. nestačí si říct "budu vstupovat hala bala od oka v půlce předchozí svíčky" atd..je x různých způsobů, jak se slevou vstupovat, jak a odkud ji počítat..taky určitě ne každý systém (patern) je vhodný pro vstupování se slevou..např. u breaků je logické, že nám budou obchody často i utíkat, protože je v trhu velké momentum atd..

já postupem času přešel uplně od market vstupů na close k limitním vstupům se slevou na korekcích u S/R a stop vstupům na breacích, které ale chci také po dostatečném otestování změnit na limitní vstupy - opět je důležité zjistit, jaké tendence má trh po breaku, kam se vrací, třeba i kolika úsečkami se vrací, jak nejlépe a jednoduše počítat slevu, jak dlouho čekat na vyplnění příkazu atd..

a co se týče utečených obchodů, tak by měla sleva fungovat v naší psychice zároveň jako jakýkoli jiný vstupní filtr, tj. pokud trh ujel, pak to jednoduše nebyl náš obchod, protože nesplnil vstupní pravidla, tj. pokud mám vstupy se slevou dostatečně otestované, věřím jim a vidím, že dlouhodobě fungují, pak není důvod truchlit nad utečenými obchody..jiná věc je pak nedostatečně otestované či nelogické používání slevy, které nefunguje a je kontraproduktivní..

je to jako se vším, dokud člověk nezačne trošku víc zkoumat a přemýšlet a dívá se na věci povrchně, tak mu zpravidla přijdou nepříliš užitečné..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll,
souhlas, musí se to dobře otestovat, a pak dobře vyhodnotit.. jestli to je přínos nebo ne.. já dělal všechny testy zatím za market a u několika jsem zkoušel vyhodnotit právě i vstup Limit.. pro možnost srovnání.. bylo to vše na RB grafech, takže první co se nabízel, byla sleva na 50% svíce.. z logiky TF mi to přišlo jednoduché, logické, funkční.. a druhý způsob jsem vyhodnocoval na hladině close vstupní svíce.. jeden by řekl-žádná sleva - v podstatě jsem chtěl docílit vstupu bez skluzů, když cena mou vstupní jen proletí, tak nemůžu stihnout vstoupit, takže se na ní musí i vrátit.. V obou případech bylo výhodnější vstoupit za Market.. sice horší plnění se skluzy, ale celkový výsledek lepší.. jak jsem psal, neodfiltruju tím ani jeden ztrátový obchod, naopak odfiltruju jen ziskové.. napadl mě i časový stop pro stažení příkazu, ale ten už jsem netestoval..
a příliš diskrece pro Limit vstup jsem nechtěl nechávat-prostě buď vstupuju Limitem nebo ne.. abych si už v testu nechtě nelhal do kapsy s výsledky..
R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to All:
Jak backtestovat diskrecni systemy??? Toto je otazka ktera me doprovazi od te doby co jsem se zacal seriozne zajimat o PA-IA anakyzu. Jak analyzovat nebo backtestovat neco zcela diskrecniho, kde se rozhoduji na zaklade aktualni situace v trhu, davam ruznym druhum signalu ruznou dulezitost, menim timeframe podle aktualni volatility atd. Muj system je naprosto jednoduchy az trivialni ale vyzaduje urcite dovednosti(mimo jine taky emocialni disciplinu a schopnost se plne soustredit a trh po dobu obchodovani-toto hodne ztracejicich obchodniku bohuzel podcenuje). Soustredim se daleko vice svoji energii na tyto "skills" nezli na vyhodnocovani statickeho backtestu. Samozrejme jsem prosel klasicky backtest podle ktereho vim ze system ma parametry ktere mi v obecnem ramci vyhovuji vice a ktere mene, a protoze pokryva vsechny mozne market cykly(volatilita) mohu mit v system obecnou duveru. To je muj zakladni predpoklad. Nicmene jako diskrecni obchodnik se rozhoduji prevazne na zaklade zive situace v trhu a proto jsem zjistil ze mi v klasickych backtestech hodne veci nevyhovje. Premyslel jsem jak na to a napadlo me misto backtesstu udelat rozsahly replay. Postupoval jsem nasledovne-po statickem backtestu jsem dal dohromady pravidla systemu a zacal jsem je den po dni na replay paperovat. Hodnoty zapisuji presne tak jako bych backestoval a nevynechavam ani chyby. Takto jsem vytvoril cennou analyzu na roku dat na "zivem" trhu a vytvoril jsem statistiku na kterou se mohu vnitrne spolehnout-prakticky jsem ziskal jistotu ze dokazi v trzich vydelat penize presne timto zpusobem. Nehlede na to ze moje schopnosti a znalosti ohledne trhu se nekolikanasobne zvysily. Moje statistiky jsou tedy v podstate paperove obchody kde si zapisuji vicero moznych vystupu a oznacuji tak vystupy ktere se mi zdaji logictejsi(a na kterych jsem take v paperu vystupoval) a zahrnuji i chybne vstupy(coz je casto objektivne po bitve tezko rici). Je take videt jak se prave toto diskrecni posuzovani vystupu postupem casu zcela zlepsilo. Popravde musel jsem zacit nekolikrat odzacatku protoze jak jsem prochazel timto procesem tak jsem se vzdy dozvedel neco noveho a casto i zasadniho. Mohu tedy doporucit-funkce replay je velice uzitecna- Osobne ji pouzivam i kazdy den v ramci pripavy pred obchodovnim-vezmu situaci pesne 4tydny zpet(tzn dnes je pondeli takze delam replay pondeli pred ctyrmi tydny) a projedu prvni hodinu(samorejme na vyssi rychlost). Proc to cele? Nauci vas to naprosto dokonale uvazovat o jinych rozmeech trhu a poskytne vam to zcela realne hodnoty! Vim ze kazdy je jiny, ale sam za sebe mohu rict ze me zakladni backtest urcite nestaci-funguje jako jakysi radar. Pokud chci celou mapu potrebuji vysledky prezkoumat na zivych datech a naucit se analyzovat v casovem presu na prave strane gafu-pokud se objevi nova myslenka venuji vice energie prave jejimu paperovani.

P.S: Co se tyce backtestu vystupu se slevou uz jsem psal ze pouzivam zakladni logicke filtry typu RRR a mira rizika na kontrakt, nicmene v backtestu nikdy nezjistite jesti budete schopni situaci vyhodnoti nebo vubec na ni reagovat. Samozrejme nejaky backtest muze byt prvni uzitecny krok.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V podstatě mám hodně podobný postup. Jen s tím rozdílem, že tvořím prvně backtest a většinou při něm nacházím další různé detaily, které musím zahrnout do pravidel, které obchody brát, které ne a vlastně dotvářím plán. A s tím začínám pořád dokola s backtestem od začátku. Teprve až mě se vstupy, SL, PT vyloženě nic nevadí, tak dodělám test. Po něm přecházím na zrychlený paper na replay grafu na stejném období jako dělám backtest. Cíl je přiblížit se ve výsledcích paperu k testu.
jenaL
ještě jednou jsem četl Váš pohled na vstupy se slevou.. přehlížel jsem to důležité.. jestli tomu dobře rozumím, tak vstup se slevou použijete jen u obchodů, kde už je vyšší požadavek na SL, než který akceptujete.. takže zadáte Limit požadavek a buď je vyplněn, nebo není a v podstatě taky dobře, protože už by to byl velký risk.. jestli se pletu, opravte mě..

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...