Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Je mi 19, tradingu se věnuji 5 let, ale cítím se stále vyčerpanější


Doporučené příspěvky

to Airmike: Myslím že tvůj příspěvek ať je již pravdivý nebo ne, je silně demotivující. Tradingu se pravděpodobně nevěnuju tak dlouho jako ty nebo tady většina ("pouze 3/4 roku") ale za tu dobu jsem se už o tradingu a celkově motivaci naučil. Pro mne osobně je motivace v tradingu velice táhnoucí sílá, která mi pomáhá překonat všechnu frutstraci která se kolem toho motá. Proto když teď čtu váš příspěvek, přijde mi že už dopředu mladým lidem berete velmi důležitou motivaci tím, že velmi zdůrazňujete nevýhody tradingu - neříkám že co jste nepsal není pravda, každopádně z vašeho příspěvku jsem vycítil že pokud se mladý člověk začně seriozně věnovat tradingu bude to pro něho velmi těžké.


Zargut

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 93
  • Vytvořeno
  • Poslední

leife Napsal:
-------------------------------------------------------
> hrat vsechno na technickou analyzu je jako
> prechazet prechod se zavazanyma ocima.
> clovek vi kde prechod je a kudy ma jit, zna smer,
> neslysi hluk aut tak vyrazi.
> parkrat prejde sem a tam v pohode. dokud ho
> neprejede nakladak.
> pak se jenom pta co se to ted jenom stalo??

To co si napsal, je takové strašné klišé. K obchodování můžeš mít milión způsobů a každý může fungovat.
Já obchoduji intradenně čistě technicky a ještě mě žádný nakláďák nepřejel, protože se starám o kontrolu rizika.
Dále obchoduji třeba opce čistě na základě statistiky (jsou mi ukradené grafy nebo fundamenty) a taky mě ještě žádný náklaďák nepřejel, protože se opět starám o kontrolu rizika.
Z toho podle mě vyplývá, že pokud si člověk hlídá riziko, tak ten náklaďák nepřijede a je jedno jakým způsobem člověk obchoduje.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já jsem se k obchodování dostal zhruba před rokem, bohužel jsem před objevením těchto stránek (kolem Vánoc) čerpal ze špatných zdrojů, navíc jsem pak vydělal pomocí kombinace technické a hlavně fundamentální analýzy vydělal na demu během 2 týdnů asi 25000 dolarů (předtím jsem se zajímal o ekonomii obecně). Po této zkušenosti jsem si začal myslet, že je trading tak triviální, že stačí počkat do letošního září až mě bude 18. a pořádně to rozjedu a nebudu vědět co s prachama :-). Pak jsem to začal jen tak z nudy zkoušet a pomale zjistil, že by to v reálu asi moc neklaplo. Snahy o tvorbu obchodního systému a celkové úsilí bylo marné(abych řekl pravdu, tak jsem podle článků z konkurenčních serverů pořádně ani nechápal, co to ten obchodní systém má vlastně být) až do chvíle než jsem objevil tyto stránky (docela to trvalo :-)) Poté jsem začal zkoušet backtestovat FinWin, ale v reálu mě to moc nešlo obchodovat a tak jsem si pro sebe vymyslel jednoduchý mechanický systém, který mě jde na demu obchodovat v pohodě.

Co se týče vyčerpání tak to opravdu nepociťuji, spíš bych řekl, že čím víc se blížím cíli (nebo alespoň si to myslím, že se k němu blížím), tím dokážu makat víc. Jedno období jsem si dokonce zavedl grafy na milimetrový papír, kdy mi jeden graf ukazoval výkonnost v tradingu (různé úkony s tím spojené byly různě obodované - čím víc bodů za daný den -> tím vyšší "výkonnost") a druhý "kvalitu osobního života" (obodované různé činnosti - od sportu, po náladu v tom dni, atd + body za výkonnost v tradingu). Pokud tyto dva grafy korelovaly, bylo vše v pořádku, pokud ne, musel jsem bud zabrat a nebo polevit v tradingu. Celá tato na první pohled šaškárna mě naučila vyvážit poměr trading/osobní život tak, aby byly "dávky" backtestů a demotrading rovnoměrné a konzistentní, ale zároveň abych to s tím nepřeháněl, protože s tím jsem měl v to období dost problém.
Momentálně je mi 17let a těším na první obchody s mini-accountem na FX, během následujícího týdne, jakmile přijdou peníze brokerovi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

re: yax tim nakladakem jsem myslel nenadaly obrat trhu, ktery nemuze technicka analyza vysvetlit.
ne uplne vycisteni uctu.
treba koupis kukurici v cervenci predtim nez ji zacnou po sklizni amici prodavat :-)
samozrejme te pred tim risk a money manegment ochrani.
jenom nevis proc jsi dostal zase zasah. pokud se nesleduji vyznamne fundamenty.
chtel jsem jenon nadhodit tuhle myslenku. samozrejme muze byt kazdy profitabilni a vydelavat nemale penize pouze na zaklade technicke analyzy nebo jak ty rikas statistiky ..nebo si dokonce muzes hazet korunou na vstupy
a pokud mas dobry money a risk managment tak te to necha vysoce profitabilnim.
moje myslenka byla jen proc to jeste vice nevylepsit :-D
howgh

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Aj keď časy, keď som mal 19 sú už nenávratne preč a pomaly mám už raz toľko, predsa si dovolím pár postrehov z vlastných tradingových skúseností - možno pomôžu...
Je jasné, že v súčasnej dobe sme zavalení množstvom informácií, ktoré sa na nás v informačnom veku valia zo všetkých strán (TV, internet, noviny...). Zvlášť to platí aj v tradingu, kde ak zadáte slovo "trading" do Googlu, vyskočí na Vás 221 000 000 !!! výsledkov vyhľadávania (skúste si to ;) ). Preto mnoho traderov upadne do štádia, kedy sa snažia neustály prísun nových informácií a poznatkov z vlastného výskumu aplikovať, testovať a overovať. Problém je v tom, že na jednu otázku urobíte jednu sadu backtestu, z ktorého vylezie ďalších 10 otázok vyžadujúcich si nový backtest... z nich vylezie už 100 otázok atď geometrickou radou...
Preto sa prikláňam k tu prezentovaným názorom - urobte si trading čo najjednoduchší a hlavne vo fáze učenia sa: ak Váš systém v backteste aj papertradingu dáva solídne výsledky, začnite ho pomaly (rozumej s napr. 1 kontraktom, príp. 1 obchodom/denne, rizikom 1-2% účtu/obchod apod. podľa Vášho systému) uvádzať do live praxe. Až tam uvidíte, či je obchodovaný systém pre Vás vhodný, či je pre Vás ID vhodný spôsob tradingu, či Vám sedí trh, obchodné hodiny apod.
Ja sám som strávil takmer 1 rok prípravou na ID obchodovanie e-mini indexov. Backtest - ok, demo - ok, prešiel som na live a po počiatočnom motaní sa na BE a miernom poklese účtu som po 4-5 mesiacoch prišiel na to, že ID obchodovanie vôbec nezodpovedá mojej povahe a nesedí mi.
Čo sa týka nových nápadov a nových podnetov, ktoré získavate pri tradingu resp. pri testovaní: Je fakt, že konzistentný prístup v tradingu je skutočne podstatný faktor. Ale čo robiť, pokiaľ skutočne máte niekedy k dispozícii len pár hodín týždenne a niekedy máte k dispozícii celý víkend? V tomto smere (a nie len v oblasti tradingu) mi veľmi pomohla kniha Davida Allena "Mít vše hotovo". Je to kniha, ktorá Vám pomôže zbaviť sa frustrácie z povinností a úloh, ktoré máte pred sebou a ktoré Vás čakajú (horizontálne plánovanie). Takisto Vám pomôže zorganizovať si Vaše rozpracované projekty (vertikálne plánovanie).
Takže v zmysle tejto knihy: Ak prídete na nový nápad, myšlienku, ktorá stojí za rozvinutie a testovanie, zapíšte si ju, aby ste ju nestratili, ale nevrhnite sa hneď na ňu. Naplánujte si svoje úlohy na čas, ktorý budete mať k dispozícii na trading a nenechajte sa novými nápadmi a myšlienkami zviesť zo svojej naplánovanej cesty. T.j. ak si poviete, že napr. v sobotu od 16.00 do 19.00 urobím základný backtest 0/V patternu na YM za rok 2009, tak ak počas neho uvidíte opakujúci sa vzťah medzi ním a nejakým cenovým patternom, zapíšte si poznámku napr: Prejsť vzťah medzi O/V a DT/DB... No po skončení backtestu o 19.00 sa nevrhnite na testovanie tejto novej situácie. Zaraďte si ju podľa naliehavosti medzi
1. tie, ktorým sa budete venovať pri prvej príležitosti,
2. tie, ktoré chcú ešte ako myšlienka dozrieť a
3. tie, ktoré momentálne nie sú aktuálne, ale archivujete ich pre prípadné neskoršie použitie.
Ak si jasne stanovíte, akú úlohu v daný čas v rámci projektu (tradingu) idete uskutočniť, budete jasnejšie vidieť svoj posun k Vášmu cieľu a o to efektívnejšie rôzne úlohy budete zvládať bez stresu a frustrácie.
Prajem pevné nervy a vytrvalosť.
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V jednom z prispevkov som cital, ze dotycny backtestoval vela, ale viac menej mechanicky, bez diskrecneho pristupu a ze take backtestovanie neprinasa ziadne dobre vysledky.

S tymto pozorovanim uplne suhlasim, tiez som mal tu skusenost. Co ma posunulo dalej bolo branie signalov iba do smeru urceneho strukturov swingov. To len tak na okraj, keby to chcel dotycny skusit.

r

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

je mi 20 let a o trading jsem se začal zajímat tak v 17 letech. Ze začátku jsem četl jenom články a snažil se spíše pochopit o čem trading ve skutečnosti je. Až tak v 19 jsem si začal platit program a zařídil si live data, nějakou dobu jsem přecházel ze systému na systém, až jsem našel pro mě ten ideální. Musím říct že poslední rok před začátkem live obchodování jsem opravdu tvrdě makal na perfektním systému apod, takže jsem do live obchodování šel s čistým svědomím. Obchodovat jsem začal tento rok a začátky byly kruté. První obchod byl ztrátový a druhý ziskový, což mě vůbec nerozhodilo, ale poté se mi stala nehoda kvůli špatné myši která mě stála okolo $300, což mě v začátku rozhodilo a na můj věk to byla ještě docela vysoká suma (kdyby šlo o přirozené ztráty,tak mě to tak nerozhodí, protože to mám v obch. plánu), ale nakonec jsem se z toho vyhrabal a teď už obchodování beru v klidu, ikdyž ještě když vemu nějaký obchod se mi trošku zrychlí tep a rozbuší srdce, ale časem se to podá. Před začátkem live jsem se taky cítil vyčerpaný a že stojím na místě a nehýbu se dál, ale pauza mi opravdu pomohla a napadly mě nové myšlenky. Myslím že začít v mladém věku je ideální, protože má člověk více času a méně závazků. Já osobně studuju VŠ a ve volných chvílích pracuju, protože jsem ještě nechtěl práce vzdát a spolehnout se jenom na trading, takže nemám skoro čas na vylepšování systému apod, ale až účet zhodnotím o částku kterou jsem si stanovil, tak se začnu tradingu věnovat naplno. Zatím úspěšně mířím ke svému snu.:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zargut

urcite nemam v umysle nikoho demotivovat. ale aj ja som pred par rokmi zacinal a viem ze bezhlave nadsenie spojene doverou ku vsetkemu a vsetkym je kontraproduktivne a slabsie "kusy" polozi v prvom roku snazenia.
preto je dobre byt z realitou oboznameny a na vsetko pripraveny

chapem ze tento clanok (ako aj ostatne) je pisany pre zaciatocnikov, mladych ludi. 19 rovny clovek ktory zatial nema ziadne pracovne skusenosti , nemal neprijemneho sefa, nema rodinu a deti ktorym chce zaplatit skolu, objavil trading a po "5 rokoch backtestovania" :) sa citi unaveny. ako vam to pripada ?
ak je nahodou pravda na co sa ten mladik stazuje , tak si skuste predstavit ako sa bude citit ked naozaj zacne obchodovat.

tradingu bude venovet vsetok svoj volny cas a bude musiet zacat pracovat aby zarobil na vstupny kapital.lebo kto nepozna cenu penazi, uspesnym traderom sa nestane . v praci bude mysliet na trading. abude pod tlakom okolia. pridu prve obchody a navaly emocii ktore su 100x silnejsie ako si predstavoval .
2 roky sa bude motat v kruhu a ze pridu 2-3 skutocne spatne obdobia kedy pride o peniaze, mozno vacsinu .
ako sa bude citit potom ??.

mne osobne po precitani clanku napadlo ze si niekto robi nemiestne zarty ked posle takyto vtipek na mail autorovi. bud je teda dotycny vtipkar alebo neskutocne naivny mladik. ktoreho caka poriadne tazky tradersky start up.

a na zaver jedna pozitivna vec :)
ak sa niekto [bold] skutocne[/bold] chce stat daytraderom, tak sa nim stane, bude ho to stat kopu casu a penazi. ale ak sa rozhodol, tak sa nim stane. dolezite je ostat v hre. a ostatne je len otazka casu.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zargut,
vždyť přece motivace neni jen za každou cenu malovat něco na růžovo ... pro každého, kdo chce uspět v tradingu to je a bude zatraceně těžké a motivaci by si měl postavit každý sám, stejně jako celý přístup k tradingu ... myslím, že je lepší sebrat někomu, ani ne motivaci, spíš iluze, teď, než když potom on ztratí všechny svoje peníze .. celý trading je podle mne o riziku, o její poznání a kontrole .. z příspěvků, jako píše Airmike a další je aspoň vidět kontakt s realitou.

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zargut,

Airmike i mira_k to vystihli veľmi presne, možno sa ti to zdá demotivujúce, ale je to tak. Počiatočné nadšenie časom vyprchá a ak si odhodlaný sa i napriek tomu naďalej tradingu venovať, tak máš šancu uspieť, ale bohužiaľ večšina to po čase vzdá lebo prídu nato, že to nie je úplne tak jednoduché ako si to na začiatku predstavovali. A podľa mňa je lepšie ak hneď od začiatku vieš že je to zložitá cesta, ako si malovať budúcnosť na ružovo. Preto si príspevky týchto pánov radšej niekoľko krát prečítaj prípadne vytlač lebo je v nich ich osobná skúsenosť a kľudne si ju napríklad po roku porovnaj s tou svojou a ver, že im dáš časom zapravdu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To airmike:

Muj pokus o zachování anonymity se evidentně nezdařil. Chtěl jsem se vyhnout diskuzi s celym forem, protože toho je jen málo čím bych mohl ostatní obohatit. Nicméně abych se vyjádřil k příspěvku...Skvělý příspěvek, reálný a proto špatně se čtící. Ten kontakt s realitou, který popisuje ve svém příspěvku mira_k je opravdu dost patrný.

Po pěti letech backtestů se cítit celkově vyčerpaný je samozřejmě dost zcestné. Jak je to s únavou jsem vysvětlil ve svém minulém příspěvku (diskuze strana tři)...napsal jsem naprosto zřetelně, že ona únava je bezprostředně po zavření grafu (po delší době) nikoliv skličující a frustrující celkové vyčerpání, o kterém zde rozvíjíte teorie.

To all:
Abych ještě reagoval na pár teorií o sofistikování systému... používám pro vztupní signál pouze kombinaci Force Indexu a MACD-H (na dvou timeframech). Potom ještě Volume, EMA a cenové kanály, pro získání komplexnějšího pohledu na vývoj (diskréční filtry). Jakékoliv výraznější změny v základním systému (TSS) jsou pro me kontraproduktivní, takže se zaměřuji spíše na ty menší (pro příklad je to využití divergence FI apod.). Nevěřím v hledání dokonalého systému, ale zároven věřím, že hledání nových přístupů a nových edge je velmi důležité pro rozvoj každého tradera (TA nevyjimaje).

S pozdravem,

Jonny-em
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Žádný trader nedokáže předvídat vývoj grafů. Ale dokáže, nenechat se těmito trhy překvapit".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Jonny,
pod slovem unava urcite muze kazdy chapat ruzne veci. Napsal jsi ale i

Navíc mám pocit, že jsem naprosto mizerný, nevzdělaný a musím hned teď okamžitě projít screeny a poznámky z celé seance a najít chyby. Ty chyby vyhodnotit a závěry otestovat… a všechno „honem honem“, abych se po dalším paperování necítil jako looser.

To osobne vidim jako nejvetsi prekazku. Jestli ti trhy fakt hazou nazor "jsem looser", patrala bych, proc.

Objektivne jsi "podstatne dal" nez kluci ve tvem veku smerem k dospelosti a zodpovednosti sam za sebe, v tom smyslu ze uz nekolik let se aktivne snazis abys jednou v zivote byl nezavisly. Prumerny 19 kluk resi zda mu rodice daji na dovolenou u more a jak se prosmyknout kolem vratneho na koleji. Jsi inteligentni a makas. Jsi ze socialni tridy kde si zrejme muzes dovolit vlastni PC atd. atd. Mas dostatecnou sebereflexi abys sis vsiml ze mas s tradingem problem a hledal radu/odpoved. CO CHTIT VIC, mas to cele bezva rozjete. Jsou miliony az miliardy lidi, kteri jsou na tom hur, vetsina z nich nema vubec zadnou nadeji se "vybabrat" z toho v cem treba jsou a co je ovlada.

Akorat ze diky mlademu veku nevidis sam sebe objektivne - klady a zapory tak jak jsou - a psychika ti haze "jsem looser". To je problem protoze ti to ve tradingu skodi. Ale da se to resit, stejne tak jako kdyz bys mel jinou prekazku.

Z tech odpovedi co sem pises mi pripada, ze je ti fakt neprijemne ze te lidi verejne resi. Snazis se jako by obhajit, ze jsi v pohode. Kasli na to, co si kdo o tobe mysli ;-) a kdo te jak resi. To je podle mne prvni krok.

Preju stesti...

-- M.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, s intradenním tradingem bojuju s menšími přestávkami už skoro půlrok, ale prakticky jsem se zatím nikam nedostala, začínala jsem s formacemi jako DT/DB, zkoušela jsem divergence, pak taky třeba 0/v pattern, ať testuju cokoliv, tak ne a ne se dobrat nějákému pozitivnímu výsledku v podobě koukatelné equity. Už nevím kudy kam, systém nechci zbytečně komplikovat a nechat ho co možná nejjednodušší, ale výsledky nic moc. Dospěla jsem k názoru, že když je v mém systému nějáký výraznější prvek k subjektivnímu rozhodování, tak je pro mě nepoužitelný. Mohl by mě někdo ze zkušenějších popostrčit a poradit nějáký systém, který by se dalo brát téměř mechanicky (je mi jasné, že bez trochy diskréčního přístupu se to asi neobejde) ? Nepotřebuju dosahovat nějákých výrazných výsledků v řádu tisíců dolarů, stačilo by mi nějákých 10% zhodnocení měsíčně, ale potřebuju vidět, že se to začíná vyvíjet tím správným směrem. Předem díky, Petra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...