Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Je mi 19, tradingu se věnuji 5 let, ale cítím se stále vyčerpanější


Doporučené příspěvky

Airmike: palec hore! presne tak! zvlast ta veta: trading je o exaktnich znalostech a zadne meditovani.........kdyz jsem "kdysi" zacinal sve LIVE pokusy, tak jsem se strasne soustredil na psychologii a porad mel za to, ze jen psychologie me vyhrabe ze vsceh problemu, aniz bych mel dostatecne nakoukane trhy. jenze psychologie jedince je vam kompletne nanic, pokud proste nektere trzni situace nemate nakoukane a stale delate ty stejne chyby, at uz pri vstupu, vystupu nebo jen ty typicke, kdy se bojite, ze prijdete o obchod a vstupujete unahlene. to pak proste zadne cteni, uklidnovani, meditace nezabiraji:). nekde jsem tu cetl o L. Williamsovi, ktereho osobne sice nemam nastudovaneho, ale proste nekdo psal, ze i tento zkuseny trader po letech na burze proziva stale sve emoce, ztraty, vyhry........a i tak to beru ja. uz nejakou dobu jedu myslim celkem konzistetne LIVE, jsem slusne ziskovy tak, ze me to uzivi a zacina to navysovat ucet, ale stale si prozivam nahoru/dolu, ztraty, zisky, drobne nervy nebo obdobi uplne pohody. dulezite je vsak, aby ty drobe nervy neprerostly do situace "tiltu" v pokerove terminologie, kdy proste ten rozum zahodite a zacnete gamblovat. prave tohle odlisuje zkuseneho burzovniho obchodnika od zelenace. obcas taky nahodne zmenim trh, protoze proste neco chci obchodovat, coz vlastne znamena nedodrzeni OP a ono se to vzdycky vymsti, ale nikdy to pro me nema katastrofalni nasledky, protoze si to dokazu uvedomit a zas prejdu k "tomu svemu". tyhle situace si kazdy proste musi zazit a i tohle je defakto kus te exaktni vedy. ne vzdy k tomu staci sedet jen dve hodiny, nekdy je to opravdu o prubeznem sledovani trhu cely den, prilepeny k zidli a nekdy naopak je to o Hawaii u televize, kdy je lepsi na trh nesahat a to vam vydela mnohonasobne vice.............tak to vidim ja:)

Andrew

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 93
  • Vytvořeno
  • Poslední

Reaguji na poznamku Bedrosse, ze hraje on line poker a ze ho hraje uz jen z duvodu zlepseni psychiky. Sama delam to same - hraji online ruletu. Pouzivam velmi jednoduchy system a sbiram male, ale caste vyhry. A tak si vyborne trenuji psychiku na trading - stridani chamtivosti s frustraci, atd. Cela skala pocitu, ktere se stridaji jak na houpacce. A jedna se vzdycky o penize, o vase penize !

Online hrani v casinu doporucuji pro trenovani psychiky vic nez cteni psychologickych prirucek. Stoji to rozhodne min nez trading (v nekterych casinech muzete uzavrit sazky za par centu) a pritom hrajete o skutecne penize a prozivate skutecne pocity. Tak rychle poznate, jak dulezity je risk management.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

AndrewD:

"psychologie jedince je vam kompletne nanic, pokud ... delate ty stejne chyby, at uz pri vstupu, vystupu nebo jen ty typicke, kdy se bojite, ze prijdete o obchod a vstupujete unahlene." :)

"dulezite je vsak, aby ty drobe nervy neprerostly ... kdy proste ten rozum zahodite a zacnete gamblovat. prave tohle odlisuje zkuseneho burzovniho obchodnika od zelenace" :)

Máte pravdepodobne pravdu. Ale nie je toto presne tá oná tzv. [bold]psychológia[/bold] v day tradingu, o ktorej píšete, že je vám kompletne nanič? :)

Ak niekomu k psychologickej pohode po stratovej sérii pomôžu práve meditácie, prípadne salámový sendvič alebo dobrý sex, a vďaka tomu je dotyčný schopný ďalej obchodovať podľa plánu, čiže zostať na profitabilnej strane barikády, ja by som mu to nebral....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

asi jo, casto mi rikaji, ze si protirecim, casto taky neumim uplne presne napsat, jak jsem to myslel a vyzni to trosku jinak.........:)
mozna to prave ta psychologie je, ale mozna i tomu se da rikat zazita daytradingova rutina. ja jen vim, ze pokud nekdo nema zazity ty situace a proste ma za sebou napriklad jen mechanicky paper, tak muze byt v psychologii buh, ale stejne mu to nepomuze, slusne receno.......:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike.. .asi narazis na me ze jsem psal o meditacich.. ale urcite jsem nikdy nepsal ze to je to co vas udela traderem.. je to jen jedna z mala veci ktera zapada do velkeho celku... A kdyz teda medituji tak je to vetsinou o tom ze jsem zdravy citim se dobre atd to nema ani moc spolecneho s tradingem... ale jednu sugesci mam a ta je: "vzdy mam 100% sepsany a nauceny plan ktery se mi na 100% dari plnit" zadna sugesce typu obchodovani na burze mi vydelava penize atd, jak vime zadna externi manipulace na trzich nefunguje takze muzete jenom se sebou pracovat... ale jinak mas kompletne pravdu (tu)

Jeste k te vysce: ja jsem to vzal z tohoto hlediska: moji spoluzaci budou v 19-25 let na vysce.. ja techto 6 let investuji do sveho vzdelani proste mam takovou svoji vysku...to zahrnuje cteni, trading, meditace, sport... kazdy den tomu dohromady venuji cca 5 hodin (bez sportu), takze kdyz budu kazdy den po dobu 6 let toto delat a jakoze v tom neni problem to delat tak za tech 6 let budu jednak velice uspesny a pravdepodobne uz i v duchodu a myslim ze celkovy prehled o svete ziskam daleko vetsi nez na te skole... A i kdyz na skole mam casu dost tak nevidim tam duvod PROC tam chodit... hodne se sektavam s lidma meho veku a takto to do nich "hrnu" a "tlacim" a uvedomuju si ze velka vetsina lidi absolutne neni schopna opustit ten zakladni vzorec chovani- skola, prace, duchod, smrt... no a proto pak nechapou ze nemusi chodit na skolu a nemusi pracovat v zamestnani.... jak to pise JIM "kazdy sveho stesti strujce" ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

roman06

reagoval som na clanok, a vseobecny kolujuci nazor ze psychologia meditacia a podobne veci su to co hraju prim v tradingu. netvrdim a nikdy som netvrdil ze nepomahaju, problem je v tom ze urcite nehraju prim. prim hra rutina a tu je mozne vybudovat len obchodovanim. nicim inym sa to neda lebo ide o obchodovanie.

ked sofer zaciatocnik sadne do auta , ta moze byt v pohode ale mozu sa stat situacie kedy kona zbrklo a urobi blbost. ked sadne do auta na 5 minut denne, lepsi sofer sa z neho nestane, kod soferuje 5-6 hodin denne a zazije stovky problemovich situacii bude konat automaticky . proste potrebuje mat najazdene tak ako trader potrebuje mat odtrejdovane.

treba zlozit ruzove okuliare a pozriet sa na biznis realne. to je jedine co som chcel povedat. ale nepochybujem ze niekomu vydrzi postoj tento mesiac som neurobil obchod, lebo som nemal prilezitost a citim sa uplne v pohode. to je len predlzovanie konca tradera nic ine. do intradenneho biznisu to nepatri. tam patria systemy , obchody, bilancia.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Člověk musí vycítit, že TRADING je to, co hledal a konečně to našel... A aby na to přišel, musí ve svém životě něco prožít, vyzkoušet a zjistit, jaký vlastně je a na co má. Pokud je člověk technický typ, trochu psycholog a v povaze má vlastnost "zakousnout se a nepustit", je to obrovská výhoda. Takový lidi pak nejsou vyčerpaní, ale šťastný, že se k tomu vůbec dostali a že už jsou možnosti, jaké před pár lety ani nebyly. Není to pro každého a pokud to necítíte, raději se zastavte a zvažte, jestli to něco, co Vás vyčerpává, je opravdu to, co byste chtěli dělat. Mně je 30 let a v lednu 2010 jsem ještě ani pořádně nevěděl, co je to komodita. Od února tomu dávám 2-8 hodin denně, grafy, knihy, diskuze.. A každý den přicházím na nové a nové věci, posouvám se dopředu. Také hodně pomohl sport, který dělám 2-3x týdně. Od září mám v plánu začít LIVE.

Poradil bych jednu věc, obě knihy od Petra a Tomáše, minimálně 2x přečíst, číst i mezi řádky.. Je tam vše potřebné alespoň do začátku. K tomu každý den papertrading a o víkendech, kdy je burza mrtvá, nakoukávat zpětně grafy z "ptačí perspektivy" :). Naučit se výborně platformu a zběsile neklikat, naučit se trpělivosti dá hodně zabrat :). A hlavně, mít klid a pohodu v osobním životě. Bez ní to jen tak nepůjde..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vies Roman06, neuraz sa, ale to ze kasles na vysku moze znamenat aj to , ze na nu nemas, podvedome to vies a hladas nieco ine. Podporuje to i fakt, ze sa snazis druhych velmi presviedcat, ze vyska je na nic a ze ty vies byt uspesny aj bez nej. OK, da sa to.
To ze ak chce niekto spravit VS, tak nie je uplne presvedceny o tom ze chce robit trading je nezmysel. Ja sa venujem tradingu uz nejaky ten rok a ani ma nenapadlo, ze by som mal preto opustit vysku. Skoncil som ju a viem, ze mi to v zivote iba pomoze. Teraz robim trading na full time a mam aj vzdelanie, ktore mi otvara brany a dava mi moznosti, ktore stredoskolaci jednoducho nemaju. Je len na mne ako ich vyuzijem. Podla mojho nazoru, kazdy kto ma moznost a schopnosti by si mal VS spravit. O nic tym svoj zivot neochudobni, prave naopak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte.
Trading ako taky ma oslovil v 15(momentálne 17) samozrejme casom som prisiel na to že to nebude také jednoduche ako to vyzeralo. Teší ma to, že keď si čítam knihy, články pozerám dokumenty atd berem to ako konicek a nie ako obtiaž. Predpokladam že každy sníva o tom byť nezávisli atď. pred asi troma mesiacmi som začal backtestovat woodie CCI s dobrými vysledkamipre začiatok. Jedinýmstrašiakom je pre mna ale broker toto je pre mna španielska dedina komunikacia s ním ako to všetko funguje miproste nieje jasné. Ale riadim sa heslom ked niečo chčeš tak to dosiahnieš,možno je to velmi optimisticke ale zatial mi to naozaj funguje. Ešte ma čakaju dva roky na strednej škole potom by som chcel začať live samozrejme popri vysokej škole. Ak by ste mi teda mohli povedať nejake tie skúsenosti so začiatkami s brokermi okolo 18 rokov bol by som vám vdačný:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak abych přidal svou trošku do mlýna.
Mě bude za pár dnů 20. Tradingu se věnuju od prváku na SŠ(samozřejmě tam nějaká přestávka byla). Od března tohoto roku jsem začal obchodovat live s velmi malou počáteční investicí. Teď to bude pátý měsíc co obchoduju, pořád s tím samým účtem. Takže dalo by se říct úpěšně. Rozhodně všem doporučuju nebát se tam dát nějakou menší částku - za těch 5 měsíců jsem se neskutečně moc naučil...(a to jsem ještě stihnul odmaturovat a byl jsem přijat na VŠE)

To roman06: Obdivuju tvoje rozhodnutí říct všem, že obchoduješ na burze. Já se radši uklidím na VŠ na dalších 3-5let. Rodiče mi budou podporovat v úsilí vystudovat VŠ a já budu prolejzat a hlavně trejdovat. A podle toho jak půjde trading(nebo jak mě bude studium bavit) tak buď skončím už jako bc. nebo si to prodloužím na inga...

A k článku: Určitě je důležitý mít své ventily - u mě to je hlavně sport(pro někoho to může být přítelkyně, sex, meditace, cokoliv při čem proste nemyslíte na trading). Dále mi neskutečně pomohlo mít kámoše z masa a kostí se stejným zájmem jako já. Je to fakt luxusní se s někým z mého okolí popovídat o tomhle neovyklém (momentálně jen) koníčku. Přece jen ve dvou se to lépe táhne a myslím, že jsme se vzájemně dotlačili do nynější fáze - já live, on už téměř taky.
A hlavně nevzdávat se a pořád si jít za svým snem...v mém případě to je finanční nezávislost...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj všem! Já myslím, že se všechno nechá pěkně skloubit dohromady. Je mi 21 let. Vzdělávat jsem se v oblasti tradingu začal před čtyřmi lety, samozřejmě mě hned uchvátilo ZLR a začal jsem první backtesty :) Ještě na střední jsem začal vydělávat potřebný kapitál učením kytary. Pak jsem se ale rozhodl studovat medicínu a pochopil jsem, že na intradenní obchodování nebudu mít tolik času, co jsem si představoval. Zaplatil jsem si tedy kurz spreadů a začal testovat. Škola mě neuvěřitelně baví, nedavno jsem ukončil prvák se samými jedničkami. Paper vychází skvěle, a tak si zakládám první ostrý účet, na který jsem si sám vydělal. Sice jsem se vzdal intradenního obchodování, ale myslím, že s dostatečným kapitálem se dá i ve spreadech dosahnout slušného živobytí s mnohem menším stresem. Zatím nepociťuju, že bych se musel vzdát čehokoliv příjemného nebo prospěšného, žádné něco za něco. Naopak co pochopím v jedné oblasti se vždy hodí ve všech dalších. Když člověk chce, věřím, že může žít naplněný život po všech stránkách. Osobně nevidím důvod, proč se rozhodovat mezi školou a tradingem. Mnoho úspěchů nejen v oblasti obchodování vám všem! Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

roman06 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravim.. ja jsem se zacal motat kolem akcii ve 13
> a delal nejake paper obchody na jednom serveru co
> zde kdysi byl... potom jsem lehce vypustil ale
> porad me to bavilo sledovat a v 16 jsem uz pres
> cizi ucet koupil realne akcie za vsechny penize co
> jsem nasetril na brigade.. nahodou jsem na nich
> jeste vydelal 30% ale to je docela jedno.. potom
> dlouha doba jenom tak sledovani deni okolo burzy
> ale nikdy jsem si ani nepredstavoval ze bych se
> tim zivil..
>
> Urcity zlom prisel asi v 17 kdy jsem se ve skole
> takovym zpusobem nudil ze jsem zacal cist knihy
> diky kterym se mohu neco naucit a ne ty nesmysly
> ve skole.... Za nejaky rok jsem uz mel prectenych
> hodne knizek a okrajove i nejake o tradingu a tak
> jak jsem porad cetl dal a dal (kiyosaki atd) tak
> jsem byl strasne premotivovany a vedel jsem ze na
> skolu kaslu a budu podnikat ale nevedel jsem jeste
> v cem... no a pak prisly dalsi knihy atd az jsem
> se jednoho dne asi v 19 nastval a rozhodl jsem se
> ze se budu zivit intradenniim obchodovanim...
>
> Vubec jsem nevedel kde sezenu potrebnych asi 100K
> protoze jsem spise z chude rodiny a s nikym jsem
> nemohl pocitat ohledne penez ale ten sen byl tak
> obrovsky ze jsem kazdy den chodil kolem meho prani
> ziskat nejakym zpusobem 100K... kazdy den jsem
> tomu veril a chodil kolem toho asi 4 mesice nez
> jsem ty penize skutecne sehnal...
> dneska je mi 21 a uz vic jak rok jedu live, sice
> jeste ne moc profitabilne ale vim co mam delat a
> vim ze to dokazu...
>
> Takze pokud bych mel neco poradit onomu cloveku,
> tak si myslim ze chybi proste dostatek motivace,
> doporucil bych knihy o cilech o tom co chci delat
> v zivote a nasledne porovnal s tim jestli je
> trading opravdu pro me... hodne lidi to tlaci
> zbytecne na silu protoze si mysli ze nic jineho
> nez trading neni... ja myslim ze v prve rade musi
> byt vas mozek schopny a pak se da pouzit na
> trading... neda se to naopak.... Takze ctete ctete
> vsechno co muzete o sobe o svem vyvoji a potom
> podobne vycerpani a frustrace mit nebudete...
>
> Petre s tim kvalitnim zivotem moc nesouhlasim..
> prave ze v mem veku je kvalitni zivot jenom o
> chlastu a o zenskych a kdyz jsem s nima driv
> chodil na takove zabavy tak dalsi den neudelate
> nic a kdyz je to castej tak vam mozek celkove
> degeneruje a nejste schopen ani premyslet uz nad
> knihama ani nad tradingem... takze jsem to vyresil
> ze jsem mozna ted rok jak jezevec v nore ale ten
> rok driny mi pak cely uzasny zivot vynahradi
>
> Merqury v tom bode se mozna placas protoze nevis
> co chces... Jestli chces delat trading tak na co
> Vš? Jestli delas Vš tak pochybujes o tradingu?
> Chci tim rict ze musite byt 100% bytostne
> presvedceny o sobe ze na to mate, jinak vas trh
> presvedci o opaku....
>
>
>
> Editováno 1 krát. Naposledy editováno dne 08.07.
> 09:54 uživatelem roman06.


Diky romane 06..vice nemusim psat, s par jinyma drobnostma, ale jsem na tom stejne.
Jak to vidim ja: Radsi se budu treba 4,5let ucit tradingu...Budu jezevec, kdyz vim ze potom muzu dalsich 50 let zit ''svobodny'' zivot.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

me je 23 let a obchoduji uz asi 1 rok zive, ovsem zatim ztratove. Je to zpusobene hlavne mou psychikou a disciplinou, ale tu uz zacinam krotit. K tomu tematu co se zde rozebira - VS vs trading se priklanim na stranu romana a spol. Ja jsem studoval par let VS az doted. Vetsina lidi rika, ze se to vyplati vystudovat, ale dle meho nazoru velice zalezi na tom co clovek chce. Kdyz nekdo chce po vysoke nastoupit do prace a buduvat karieru, tak tam se mu ten diplom vyplati. Ale v pripade, kdy nekdo chce podnikaat (to zahrnuje i trading), tak mu je diplom na dve veci. Navic jestlize chce dotycny podnikat, tak mu ty hory teorie na vysoke moc nepomuzou a zabyje tak cas, ktery by mohl venovat napr shaneni kapitalu na jakykoliv byznys.
Nikoho tim samozrejme nechci nabadat, aby nechal skoly, protoze jak znamo, ne kazdemu se dari podnikat.
Tot muj nazor.... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nedávno běžel v televizi seriál MENTALISTA. Krásná ukázka toho jak může být nejrůznější znalost psychologie mocnou zbraní při odhalování kriminálních zločinů. Obchoduju půl roku a tvrdím, že každý člověk by měl být sám sobě psychologem pokud chce vytěžit ze života víc a trader dvojnásob. Nejednou jsem četl jak někdo přišel o svůj učet díky své blbosti, splašeným emocím. A kdepak se to asi v člověku bere? Sám se cítím tradingem tu a tam vyčerpaný a tak sám se sebou jako s psychologem rozmlouvám a kladu si správné otázky abych se dobral odpovědí, které mi pomohou nalézt správné řešení. A zjištuji, že to není trading co mě unavuje, ale můj život, to jak jsem žil a jaké jsem si vytvářel špatné základy pro svou budoucnost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...