Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: Je mi 19, tradingu se věnuji 5 let, ale cítím se stále vyčerpanější


Doporučené příspěvky

Clanok je o tom ze dotycny trader nema dobry pocit z veci ktore robi a ze ma pocit ze vela MUSI.
Asi nepochopil o com to je. Nech nerobi to co musi ale nech robi to co mu bude davat zmysel a co sa mu bude javit ako spravna vec. Ak sa stazuje na nekonciace testovanie tak mu to zmysel asi nedava a nerobi spravnu vec. Je to jednoduche. Nemusi robit vobec nic. Pokial ma jasno v slabych a silnych strankach svojej strategie a vie take situacie identifikovat na trhu. Ak nema tak treba makat. Cize podla mna nepochopil zaklady, to vlastne povedal aj Airmike s ktorym suhlasim.

Vek a trading je individualna zalezitost takze to asi moc nestoji za rec, live trading prinasa na zaciatku stres a psychicku zataz, teenagerov by to mohlo poznacit, nech si radsej uzivaju, aj ja som si, a urcite pre to zo mna nebude horsi trader. Kto z mladistvych na to skutocne ma o tom vie a rady nepotrebuje.

VS mi rozsiruje obzor aj pre trading, hlavne v aplikacii na strategie kde treba pocitat, takze ja skolu dokoncit chcem, ale opat, nie je to podmienka a je to individualne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 93
  • Vytvořeno
  • Poslední

Čau,

já myslím, že člověk by měl vycházet z toho, že stabilně se na burze uchytí jen 20% lidí a vytvořit si takové podmínky (ať už s vš nebo bez), aby co nejdéle vydržel aktivně v trhu a mohl nabírat cenné zkušennosti. Když pomineme nějaké extrémy (IQ 60 :-), gambleři apod.), tak co dělá ten rozdíl mezi těmi cca 80 ko tradery a 20 ok tradery? Znalosti, systém, psychologie určitě, ale to vše člověk může nabírat časem a postupně se zlepšovat.
Tím hlavním třídícím klíčem je podle mě vytrvalost.
Proč většina lidí odpadne? Třeba proto, že už ztráty nebo stagnaci nemohou dál unést, dojdou jim prachy nebo profity rostou, ale ne dost rychle a oni ztratí trpělivost. Většina jistě nedojde ani zdaleka ke svým limitům možných znalostí, rozvoje systému nebo psychologie, ono to ani žádný limit asi moc nemá.
Přitom nikdo nemůže dnes vědět, jaký bude jeho stav účtu za 5 let. Takže např. má hlavní snaha je vytvořit si takovou životní situaci a obchodovat takovým způsobem, aby mě ani dlouhodobé ztráty nebo stagnace nemohly rozhodit natolik, že toho nechám. I když, kdo ví :) Snažím se počítat s nejhorším i když k tomu zatím po 2 letech live nemám momentálně důvod. Honem zaklepat :-)

Situace, kdy se člověk v 19 letech totálně upne na trading až do té míry, že je z toho vyčerpaný je slušný hazard. Ale to jistě v každém věku. Nálada tradera pak kopíruje sklon reálné nebo papírové equity namísto, aby se člověk během ztrát měl o co psychicky opřít. Asi by udělal líp, kdyby si našel mj. nějakou druhou činnost (vš, jiná škola, job na 1/2 úvazku, podnikání, časově flexibilní job, práce z domu...), kterou lze časově skloubit s tradingem a kterou by chtěl dál dělat i v případě, že se přes veškerou snahu nedostane do těch 20% profitujících traderů. A to hlavně kvůli psychické pohodě. Ten volný čas např. dopoledne si totiž člověk tolik neužije (i když ho nacpe sportem atd.), když burza nehodí tolik, aby člověka uživila a ještě tam bylo možné alespoň polovinu nechat na navyšování pozic. Ale každý má vlastní mozek, nechci nikomu radit, tím spíš, že je mi jen 19. Plus 12 :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asklepois jestli jeste muzu reagovat ohledne skoly.... urcite nepresvedcuju lidi aby toho nechali to vubec a chapu ze pro vetsinu je to lepsi... o tom co vam vyska da to je jasne ale to rikaji tady lidi kteri uz ji maji nebo jsou nekde v pulce skoly atd.. taky kdyz shrnu moji stredni tak mi neco dala to bezpochyb... spis myslim to ze kdyz uz se nemusite soustredit na skolu tak mate cas se soustredit na sebe a to vam da daleko vice....

Pro me osobne to byl takzvany "skok viry" pise se o tom v bohaty bratr, bohata sestra.... Proste kdyz verim ve sve schopnosti tak jsem udelal ten skok... Protoze jakmile nechate vysku tak vsichni v okoli se najednou zacnou ptat co budes delat a jak se budes zivit... byl jsem na to pripraveny a mel jsem to hodne tezke ale jde to... Kdezto pokud jste na skole a nechate se zivit rodinou a podporovat a pri tom mate nejaky konicek jmenem trading tak tam zadny skok viry proste neni... Kdyz takto skocite tak najednou vite ze vam vlastne uz nic jineho nezbyva a jdete a udelate co je treba... Ale pozor timto zase nikoho nechci nabadat k necemu.. ten skok se da podstoupit az tehdy kdy si opravdu verite, ale ta vira musi byt podlozena znalostma...

Jo a k tomu ze na to nemam jenom reknu ze jsem byl celou moji skolskou karieru nejlepsi student... a az kdyz jsem pricichl ke Kiyosakimu tak z razu jsem byl nejhorsi student... Studium neni o inteligenci ale o motivaci... mej se :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

roman06 > Co na to říct? Snad jen ať se daří. Studoval jsem VŠ, vykašlal jsem se na ni.. Jednak jsem byl líný a druhak mě to nebavilo.. Teď makám na plný úvazek a říkám si, jak jsem byl blbý, že jsem se radši neučil. A ne kvůli tomu, abych měl zaměstnání s lepším platem, i když to by následně zjednodušilo získání prostředků na trading, ale kvůli tomu, že bych měl více času a méně stresu.

Každopádně si myslím, že mít vysokou školu, v oboru, který člověka zajímá je jedině výhoda. Opravdu má člověk (většinou) při studiu dost času na ostatní věci a hlavně je tu druhá věc, která s tradingem souvisí. Diverzifikace.. Možná to zní hloupě, ale může se stát spousta věcí, které by vyřadily trading z možných způsobů obživy. A pak je vysoká škola hodně velké plus. Ale určitě záleží na každém jednotlivci. Netroufnul bych si tady někomu říkat "Buď veříš v trading a VŠ tím pádem nepotřebuješ, nebo jestli studuješ, tak si nevěříš.."

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomsla > citim to jako ty, az na jednu malickost: proc myslis, ze by si mel vice casu a mene stresu s vysokou? Todle hodne zalezi na tom jakou praci si najdes podle me... I kdyz je pravda, ze vysoka ti zvysi rozsah moznych pracovnich prilezitosti.

Jeste k tematu, on clovek zacne byt frustrovany a unaveny z tradingu tehdy, pokud hleda strategii co je bezchybna, tim myslim beze ztrat. Vim to z vlastni zkusenosti, treba to je problem i autora dotazu :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě jedna úvaha na téma "je mi 19, tradingu se věnuji 5 let, ale cítím se stále vyčerpanější".

Rozhodně fandím všem, kteří touží po tom být nezávislí a schopni nést zodpovědnost sami za sebe a za svoji budoucnost. Je to ta forma svobody, která se mi v mých 19 nedostávala, neboť tehdy mi stát nařizoval i to, co si mám či nemám myslet. Ale i tak jsem přesvědčen, že i přes dnešní vymoženosti a nekonečně mnoho nabídek k "rychlému úspěchu", by se nemělo nic přehánět a že na cestě k nezávislosti by se neměly přeskakovat jednotlivé etapy.

Prvním a zcela rozhodujícím atributem nezbytným k tomu, aby se kdokoliv mohl věnovat tradingu je mít k dispozici volný a dostatečný vysoký finanční kapitál. Bez něj se z nikoho skutečným traderem nestane. Je otázkou, zda-li každý kdo se v 15-ti rozhodne věnovat tradingu na to finančně vůbec má. Upřímně, 5 let backestovat a paper tradovat je podle mne holý nesmysl a motání se v bludném kruhu, které nemůže neunavit. Je neodiskutovatelnou pravdou, že člověk se nejvíc poučí ze svých vlastních chyb a ty nikdy nepřijdou pokud člověk nepřejde na live obchodování. Do tradingu stejně jako do jakéhokoliv jiného byznysu musíte nejprve investovat s vizí, že se Vám ta investice v krajním případě možná nikdy nevrátí nebo, že budete muset svou investici ještě dál navýšovat pokud nebudete chtít předčasně zkrachovat. Žádné nekonečné backetování ani paper tradování Vás od tohoto procesu, kterým si musí každý projít neochrání.

Řekl bych, že pokud mnohdy existuje "ona vyčerpanost" z tradingu, pak je právě ona neschopnost jít do toho "na ostro" tou pravou příčinou. A pokud tomu tak je, měl by každý začínající trader zvážit změnu svých priorit. Jedna věc je teorie a druhá věc je ufinancování její vlastní praxe. Proto bych již podruhé bych apeloval na každého, kdo může, aby studoval, je to cesta ke kapitálu, je to cesta k nezávislosti, je to cesta k tradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já zase vidím paralelu mezi vzděláním na VŠ s tradingem. Pokud bysme se měli bavit jen o znalostech, pak prakticky využitelných asi u většiny oborů bude minimum. Ale dovednosti, ty už potřebuje získávat student čehokoli. U tradingu i u VŠ studia jsou literatury plné knihovny, a u obojiho je to pro studenta naprosto k ničemu - student, který chce projít vše a čeká, že se mu to vyplatí, shoří - u zkoušky i u obchodů. Naopak student, který se naučí využívat cizí extrahované myšlenky (taháky, seminárky atd) má obrovskou výhodu, protože nezačíná od ničeho, ale může bez větších problému vstřebat střípky znalostí a z nich něco stavět dál a rozšiřovat si obzory. Střední škola byla pro mě o tom co chtějí učitelé, vysoká škola o tom co chci já. Zde už je totiž prostor pro to něco z těch střípků samostatně vytvořit, ať už obchodní plán, nebo semestrální projekt. Člověk při tom potřebuje spoustu plánování a systematičnosti, aby to k něčemu bylo. Rozdíl je snad jen v tom, že učitelům jde o to aby se práce udělala a na výsledku dvakrát nezáleží, trading už ale neodpustí nic.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

IMIk: i tady nezbyva nez souhlasit:) clovek se uci prave empiricky, z tech vlastnich chyb, ne kazdy to dovede a ne kazdy to akceptuje, nekdo radsi donekonecna bude kopirovat cizi postupy ze strachu, aby sam nezacinal vlastnimi chybami, ale prave to si myslim, ze je v tradingu i v zivote cesta do pekel......nebo aspon do sede nezajimavosti a nikam vas to neposune, jak rika Airmike, proste zadny skok......netvrdim, ze nekdy dobre minena rada nepadne na urodnou pudu, sam kdybych v zacatku sveho tradingu mel nastudovano vic, urcite bych nezaplatil tak obrovske financni skolne a dalo se tomu vyhnout, ale na druhou stranu, ty zkusenosti a pouceni z tech chyb co jsem udelal jsou k nedoceneni, je to jako kdyz se male dite spali o troubu, v mem pripade bych to prirovnal spise k malemu diteti, ktere spadlo do hrnce s vroucim olejem:) ale tyhle chyby me paradoxne vytahly postupne nahoru, ja to nevzdal a vyuzil ve svuj prospech, i kdyz mi asi malokdo uz v mem okoli veril. a tohle nikomu zadnych par let paper neda. myslim, ze to je jen snaha hledat idealni system, protoze se takovi lide boji chyb a ztrat, tak donekonecna piluji a piluji a preoptimalizovavaji svuj system, ale v LIVE stejne zjisti, ze to tak nefunguje, to jsou zas me zkusenosti

Andrew

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tuto diskusiu si mnohi precitaju a z hrozou zitia, ze trejding nieje tak jednoduchy jak sa zda a ze niekedy trva roky, kym sa clovek vobc dostane na ostry ucet a o profitabilnom obchodovani ani nevravim. Pamatam sa na moju prvu reakciu po zoznameni sa s trejdingom.
"Waw - o tri mesiace zacnem zhodnocovat a o 5 rokov som bohac..."
Dnes je to vsak tak, ze po 2,5 roku stale nemam dlhodobe vysledky ani pre vstup do live... :)Unavu vsak nepocitujem...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je mi 22 a obchoduji od svých 19 let. Od 21 jsem přešel z demo na mikro účet a první měsíc jsem si jen tak ohmatával trh. Obchoduji pouze EUR/USD. Postupně jsem se dostal k tomu, že je pro moji vášnivou povahu špatné obchodovat nižší timeframe. V současnosti tedy obchoduji pouze na hodině, občas si pro přesnost přepnu na M5. Jsem technik. Takže jsem si vytvořil vlastní AOS a ten my vydělává. Samozřejmě zatím nedám na účtě dost peněz, abych to mohl považovat za "vydělávání na FOREXu", ale obchoduji málo (19 obchodů měsíčně) a s větším SL. Poměr RRR se snažím držet na 1:2 a lepší. Na AOS to tak je. Vlastní obchody samozřejmě pokulhávají kvůli psychice. Trading mě baví. Vím, že se tím budu jednou živit, protože není lepšího způsobu jak se dostat legálně k penězům. Za toto vše mimo jiné vděčím právě serveru financnik.cz!!

P.S. všeho moc škodí, to platí úplně ve všem, takže pokud to budete s tradingem přehánět, bude to spíše kontraproduktivní a demotivující.

Good luck for everyone!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě k té únavě ze studia tradingu. Lidé se učí nejrůznějšímu umění, ale málokdo ví, že existuje i umění učit se. Možná i proto spousta lidí se svým studiem zápasí. Mám doma totiž knížku od Waltra B. Pitkina - Umění učit se. Bohužel rok vydání je předválečný 1940, ale při troše štěstí by se na internetu snad nějaký současný ekvivalent našel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no alspon trocha moudrosti na teto diskuzi od IMik
jinak jak uz bylo receno rozdil mezi live a paper tradingem je bezmezny
asi jako kdyz by nekdo detem na zakladni skole vysvetloval jak si zalozit firmu :)
jinak bych asi pouze dodal ze skola a studium jinych pristupu urcite pomuze.
hrat vsechno na technickou analyzu je jako prechazet prechod se zavazanyma ocima.
clovek vi kde prechod je a kudy ma jit, zna smer, neslysi hluk aut tak vyrazi.
parkrat prejde sem a tam v pohode. dokud ho neprejede nakladak.
pak se jenom pta co se to ted jenom stalo?? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zapusobila na mne veta

[ital] Trading je krom práce do jisté míry i koníčkem, ale nemůžu se zbavit dojmu, že každé čtyři hodiny tradingu musí být vykoupeny hodinami studia a testů.[/ital]

Je super, ze toto pisatel o sobe vi. Podle mne kdyz ma nekdo takovyto zasek ("nejsem dobry musim tvrde drit"), tak uz nepomohou racionalni argumenty a priklady typu pracuj min odpocivej vic, ale melo by se zapatrat, odkud ta veta pochazi. Ma to tak i v jinych oblastech? Mel to tak i ve skole? Ma tvrdou vychovu, rodice na nej tlaci ze zivot je "tvrde makat"? Plus ta vycerpanost... znam nektere lidi, kteri maji tezky stret hodnotovych systemu: jedna jejich pulka je pro neco, napr. trading, ale druha pulka je filosoficky proti. Telo reaguje zadrenim/paralyzou/vycerpanosti, psychosomaticky.

Nevim zda existuje nejaka traderska nazorova skola typu "cim vic se obetujes tim lepsi bude tvuj trading". Pokud ano, pisatel by mohl nasledovat tu skolu, drit jako blazen ale v kontextu jako by kalvinistickem, armadni vycvik hadra, a zvladnout to. Podporen podobne zalozenymi. Ale nikdy jsem o nicem takovem neslysela. Spis to chapu tak, ze uspesny trading = vymeditovany stav typu "neresim si tradingem ani pravdu, ani zda jsem dost dobry, ani zadne jine potvrzeni niceho a proste pluju se situaci, reaguju na realitu". Mozna by k uvolneni pomohly napr. ty rodinne konstelace (psychoterapeuticka technika ktera vynasi na svetlo vzorce fungovani z rodiny).

Kazdopadne, _kazdy_ je v 19 plny svych ruznych zaseku. Takze pokud je to tak jak pisu, je super ze se to pisateli prostrednictvim tradingu odhaluje a muze s tim neco delat. Bude mit super naskok.

at se dari

-- Mirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

na začátek bych měl říci, že tradera, který psal dotaz Petrovi znám více než dobře. Informace o tom proč, jak a co bylo myšleno mám tady doslova od zdroje ;) ... Pro menší vysvětlení, primárním důvodem, proč pistatel kontaktoval Petra bylo to, že chtěl znát odpověd na velmi jednoduchou ale podstatnou otázku. Ta se týkala poměru TRADINGU (live obchodní seance) ku TESTING - STUDIU (paper, backtest, čtení atd). V prvních letech tradingu (u mladého člověka bez většího kapitálu) je tento poměr zcela razantně nakloněn na stranu STUDIA a TESTŮ. Dotaz, kvůli kterému pisatel napsal celý "dopis" je zkrátka to, jak vypadá tento časový poměr u profitujícího zkušeného obchodníka.
Pokud to mohu prozradit, tak byl pisatel trochu zaskočen, když si pročítal diskuzi, ve které se probírali stavy extrémní psychické vyčerpanosti psychicky narušeného jedince... je to energický chlapík, který se aktivně venuje tanci, squashi, snowboardingu, dámám a přátelům. Ona únava, kterou popisuje je nárazová (nikoliv dlouhodobá) bezprostředně po skončení testů. Po čtyřech a více hodinách soustředění před monitorem je určitá dávka vyčerpání naprosto přirozená (trader - terminátory vyjimaje). Nic co by nespravila hodinka squashe (hrajeme spolu). A jeho pocity "honem, honem" se týkají potřeby vyzkoušet nové poznamenané nápady, které vždy po obchodní seanci přijdou. Tady bych opravdu spatřoval jeho chybu v přílišné snaze získat co nejvíc kvalitních informací co nejrychleji. Ta chyba pramení z nekonzistence, které se tradingu věnuje. Jednou je to víkend v kuse, jindy čtyři hodiny za celý týden, když není čas. Proto se logicky snaží nahrabat co nejvíce informací, dokud je pro studium dostatek času.

Myslím, že konzistentní postup je rozhodně pro začínajícího tradera velmi důležitý. Lepší je dělat menší krůčky pravidelně než pár skoků, které následují pauzy. Dobře to popisuje Cesta kaizen nebo se konrétně téhle myšlence věnuje i Tomáš s Petrem v Kompletním průvodci psychologie obchodování.

Co se týče mé obchodní kariéry, tak je téměř totožná s tou, kterou popisuje pisatel, protože jsme začínali současně a i jsme se vydali podobným směrem.

Jinak děkuji za dobrý nový článek, následovaný zajímavou diskuzí. (tu)


Jonny-Em (s přihlédnutím dalšího oka)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ani ten nejlepší trader nedokáže předpovídat vývoj grafů. Ale dokáže, se nenechat těmito trhy překvapit".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jonny-Em,

jenom pár postřehů k tomu, co jsi napsal, jestli vám to nějak pomůže.

Proč obchodujete 4 hodiny, nestačila by kratší doba. Podívejte se na backtest a udělejte si statistiku. Čím snadnější si to uděláte, tím lépe pro vás.

Studování stále nových myšlenek je sice dobré pro větší rozhled, ale nepomůže vám to v tom hlavním, a to stát se profitabilním traderem. Tady pomůže daleko víc zkusit si 3 měsíce obchodovat na živo přesně podle pravidel než např. 5 let paperovat a stále systém vylepšovat. A opět platí, čím jednoduchší si to uděláte, tím dříve se naučíte obchodovat.

Celé mi to přijde (i podle toho "sofistikovaného systému", který je v dotazu v článku), že stále hledáte lepší a lepší systém. Bohužel až live člověk zjistí, že jsou daleko důležitější věci než je to, kolik systém vydělává. Tam je daleko důležitější jeho "obchodovatelnost" (=disciplína). Pro mě bylo docela frustrující zjistit, že nejsem schopen obchodovat naživo systém, který jsem předtím 6 měsíců poctivě trénoval na demu. Takže tady opět platí, že čím jednoduchší systém do začátku zvolíte tím lépe.

Tak hodně zdaru, Láďa



Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...