Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně


marek

Doporučené příspěvky

Dobrý den,

Nevím, kolik lidí tady kvůli daním nespí, ale rozhodně se tu všichni učíme proto, abychom v konečném důsledku měli co zdanit.Tahle debata může pomoct lidem už při zakládání účtu. Je rozdíl založit účet jako FO podnikatel, FO nepodnikatel a nebo třeba právnická osoba. Pokud si někdo založí účet jako FO podnikatel, přitom je plátce DPH a bude mít příjmy z komodit, které jsou od DPH osvobozeny, bude muset krátit vstupy. Příklad: má pronajatou kancelář od plátce DPH, platí energie. Tuto kancelář bude používat mimo jiné podnikatelské činnosti i k obchodování. Potom už nemůže nárokovat celé DPH z dodavatelských faktur, ale musí krátit koeficientem. Samozřejmě při koupi např. počítače, který bude používat zároveň pro více živností (jednou z nich bude obchodování) bude zase krátit DPH na vstupu. Pokud bude počítač používat pouze k obchodování, neodečte si z DPH nic.

Podle mne máme 3 možnosti, jak založit účet:
- FO nepodnikatel
- FO podnikatel
- Právnická osoba


FO nepodnikatel
Radim píše, že se v žádném případě nejedná o § 10. Zkusíme to vzít vylučovací metodou.
§6 – příjmy ze závislé činnosti – určitě ne
§7 – příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti – určitě ne
§8 – příjmy z kapitálového majetku – pročetla jsem všechno, včetně komentářů a nic tomu nenasvědčuje
§9 – příjmy z pronájmu – určitě ne
§10-ostatní příjmy – podle mne ano, ne že by to tu bylo přímo uvedeno, ale je tu zmíněn příjem z prodeje cenných papírů v tomto znění: u příjmu z prodeje cenných papírů lze kromě nabývací ceny akcie a pořizovací ceny ostatních cenných papírů uplatnit i výdaje související s uskutečněním prodeje a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů. Tolik zákon. Pro příjmy či výnosy z komodit by se podle mne toto ustanovení použilo přiměřeně.

Příklad: uzavřu s brokerským domem smlouvu jako FO nepodnikatel. Vezmu svoje soukromé (již někdy zdaněné) penízky a pošlu je na účet. Na začátku roku mi broker pošle výpis k 31.12. , kde bude přesně uvedeno vše, co k doložení zisku/ztráty potřebuji.

Varianty, které se nabízejí:
a) Poslala jsem 5000 $. K 31.12. mám na účtu zůstatek 4000$. Do daňového přiznání nepíšu nic. Pokud nemám jiné příjmy, přiznání nepodávám. Výpis a všechny ostatní doklady si schovám pro případ, že poslanci v příštích letech vymyslí nějakou novelu a budou se hodit.
b) Poslala jsem 5000 $. K 31.12. mám na účtu zůstatek 8000$. Základ daně pro § 10 spočítám: 8000 – 5000 (počáteční vklad) = 3000$
Tato částka už je po odečtení komisí a ostatních poplatků, např. za vedení účtu apod.
3000$ si pro potřeby výpočtu daňového základu přepočtu kurzem vyhlášeným ČNB k 31.12. Pro jednoduchost dáme kurz 25 kč, tj. 75000 kč.
Od tohoto základu daně odečtu ještě nezdanitelné částky a odečitatelné položky, zbytek zdaním 15% a zaplatím. Neplatí se sociální a zdravotní pojištění.

FO podnikatel
Pokud již jste OSVČ, musíte dát pozor na DPH (jste-li plátcem) a také na to, jestli uplatňujete skutečné výdaje, nebo paušál. Nelze u jedné živnosti (třeba řemeslné) uplatnit skutečné výdaje a u druhé živnosti uplatnit paušální výdaje.
Paušální výdaje se výrazně zvýšily.
Na každou živnost musíte mít zvlášť ŽL. V případě našeho obchodování půjde zřejmě o živnost ohlašovací - volnou, tzn. že musíte splňovat jen základní podmínky (bezúhonnost, věk 18 let, bezdlužnost, čistý rejstřík, způsobilost k právním úkonům)
Paušální výdaje:
U podnikání podle zvláštního předpisu – 40% (doktoři, daň.poradci,advokáti…)
U ostatních živností – 50%
U řemeslných živností – 60%.
Dále se ještě při uplatnění výdajů paušální částkou odečte zaplacené sociální a zdravotní pojištění.
Myslím si, že nejvýhodnější by bylo nemíchat obchodování na základě ŽL (§7) s ostatními živnostmi, (tím myslím, pokud již podnikáte v jiném oboru, založit účet třeba na manželku, která nepodniká). Můžete se potom na konci roku jednodušeji rozhodnout, co pro vás bude nejvýhodnější – jestli paušál nebo skutečné výdaje.

Právnická osoba
Založení by bylo nejsložitější, zdanění nejjednodušší. Výnosy – náklady x příslušná sazba daně (pro rok 2005 bylo 24%, kolik bude pro letošek uvidíme po volbách).

Pro názornost ještě porovnání daňové zátěže právnické osoby a fyzické osoby dle §10
při různých částkách základu daně:


základ daně daň FO § 10 daň PO

100 000 15 000 24 000
200 000 34 540 48 000
300 000 58 620 72 000
400 000 88 436 96 000
500 000 120 436 120 000
600 000 152 436 144 000
700 000 184 436 168 000
800 000 216 436 192 000
900 000 248 436 216 000
1 000 000 280 436 240 000
2 000 000 600 436 480 000

Můj závěr, jak tady o tom tak píšu a přemýšlím je ten, že nejlepší by bylo 1.rok se rozcvičit v obchodování dle § 10. Pokud se v dalších letech dostaví roční zisk nad 500 000 Kč, začít uvažovat o koupi právnické osoby.

Hezký víkend. Věrka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 125
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Chtel bych pridat malickou dovetku - pokud se dostavi rocni zisk nad 500k-1M, je rovnez vyhodne zauvazovat o zrizeni offshore a podle paragrafu 10 danit pouze penize prevadene z offshore do CZ. Zbytek nechavat v offshore na ostatni mimo ceskeho uzemni provadene aktivity, popripade k zalozeni dalsich spolecnosti a to i na napriklad nakup nemovitosti v CZ.

Tot vytah z toho co vim o tom, jak funguje mezinarodni podnikani/planovani.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
[bold]ještě jednou bych rád všem zdůranil zdůraznil, že žádné informace prezentované v tomto vláknu nejsou oficiální radou „Finančníků“.[/bold] Sami s Tomášem jsme tradeři a nikoliv daňoví poradci, na tuto oblast si sami najímáme profesionály a toto stejné – jak zde již několikrát zaznělo – doporučujeme všem ostatním. Protože jakkoliv „pytlíkovat“ daně na základě rad z fóra od lidí, kteří neznají Vaši konkrétní situaci, sami této oblasti nemusí rozumět (tím nenarážím na nikoho konkrétního) je velmi nezodpovědné.
Pro všechny, kteří chtějí skutečně vědět jak na to, jsme s Tomášem připravili kurz (www.financnik.cz/exe/kurzy/obchodovani-dane.php) s jedním z nejrespektovanějších profesionálních daňových poradců v ČR specializovaném na finanční oblast – tento kurz budeme opět opakovat na podzim a pokud nemáte svého specializovaného daňového poradce a obchodujete již v reálu, je podle mě dobré si pár korun zaplatit a poslat na kurz třeba svoji účetní, která zná přesně vaši situaci a ví jaké konkrétní produkty obchodujete (akcie, opce, komodity atd.). Tento kurz je z našeho pohledu maximální forma pomoci všem, kteří se o oblast skutečně zajímají a chtějí ji řešit profesionální cestou.
Znovu zde opakuji, že daně by měli řešit účetní a daňoví poradci a nikoliv tradeři, kterým je toto fórum věnované.
Petr
Financnik.cz

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

To co tu pišete všechno fajn.
A co takhle: Založit off shore společnost, k ní účet ve švýcarech a vybírat si tu peníze na kartu a nikdo nezjistí , že si tu vybíráš nějakou hotovost.
Občas něco malo na účet u české banky, z toho zaplatit daň, abychom nebyli podezřeli z čeho žijeme a to hlavní si vybírat na kartu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...