Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Daně


marek

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 125
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Břondo,

Již se zde k uvedené problematice nebudu vyjadřovat. Tedy jen krátké vysvětlení na závěr. Náš právní řád je založen na úmyslech, řečí zákona právních úkonech (§§34-42 40/1964 Sb.) Daňové řízení nevyjímaje. Je tedy motiv daného jednání rozhodující pro zařazení do kolonek zdanění (§§6-10 zákona o daních z příjmů). Pokud mám úmysl zisk i v jednom případě, vždy půjde o §7 se všemi důsledky, pokud se zvýšil můj majetek jen tak mimochodem, bez úmyslu tohoto příjmu dosáhnout půjde o §10.

Mám auto a z nějakého důvodu jej do roku od nabytí vlastnictví prodám (nelíbí se mi např.) jde o §10. Pokud jsem jej koupil za účelem opravy a následném prodeji pro zisk, i v jednom, případě, jde o §7, přirozeně s neblahými důsledky.
Není to jen moje nějaké povyražení, k tomuto jsou soudní rozhodnutí.

Jsem se vědom, že člověkovi jenž se uvedenou problematikou nezabývá tyto rozdíly unikají a nedovede domyslet důsledky.

Obtížně budu úředníkovi prokazovat, že jsem si koupil 10x futures kontrakt a jen tak pro radost a omylem jsem dosáhl zisku. A ještě jedna drobnost. V daňovém řízení platí presumpce viny. TY jsi povinen dokazovat vše co uvádíš v přiznání, nebo jsi měl uvádět. Opět soudní rozhodnutí. Z druhé strany opravdu jen to co uvádíš v přiznání. Např. příjmy od daně osvobozené se do daňového přiznání neuvádějí. Např. prodej auta nad jeden rok vlastnictví, tento příjem netřeba dokazovat. Přirozeně úředník to bude po tobě chtít, ale zde jde o znalosti a schopnost se úředníkovi kvalifikovaně „postavit“ a odkázat jej do správných mezí.

Uvádím tyto skutečnosti značně zjednodušeně pro pochopení i neznalým.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Radime!
Nechci polemizovat. I když se pár let účetnictvím zabývám (ale pouze pro potřebu svých firem), nejsem daňový poradce ani právník, abych mohl podávat výklad našich značně klikatých paragrafů. A jak známo, ani dva odborníci v oboru se často neshodnou. Jen poukazuji na to co vím ze školení, z diskuse na specializovaném účetním serveru a z vlastního studia daňové problematiky.
... Jen jako reakci na vaši reakci ...
- Příjmy z příležitostných činností či pronájmů movitých věcí dělám jednoznačně za účelem (jednorázového) zisku a přesto dle §10(a) spadnou do tohoto paragrafu a nikoliv do sedmičky.
- Příjmy z pronájmu např. vlastní nemovitosti rovněž mohu dělat dlouhodobě za účelem zisku a je na to §9 (§7 by připadl v úvahu jen pokud bych např.skupoval nemovitosti za účelem jejich dalšího pronájmu - tj. musel bych pro to mít živnosťák).
- A podobně je to s komoditami či investicemi do akcií pokud to dělám soukromně jako FO nepodnikatel. Pokud bych chtěl obchodovat s komoditami pro druhé s jejich penězi byli bychom zcela jinde.

Takže vaše ultimativní tvrzení že vždy jde o §7 považuji za značně nepřesné (naštěstí někteří tzv. vykladači zákonů "Jí... a jemu podobní" nenalézají se svými názory příliš pochopení).

...Ale jak říkám - je to jen můj soukromý názor a nemíním polemizovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pánové,
vzhledem k tomu, že se blíží volby, kdo ví, jak všechno dál bude. Většina lidí své daně za loňský rok již odvedla, takže další se budou řešit až zase za rok, a to v české právní džungli je doba neskutečně dlouhá, která našemu skvělému parlamentu dává dost prostoru pro nové zákony a jejich okamžité novely a novely těchto novel (a tyto novely lze řetězit...) :( , takže tato diskuse je v současné době asi zbytečná.
Tatiana

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím daňaře...
stejně jako pro Martina , je i pro mě placení daní ze zisku v komoditách něco jako porcování medvěda , kterýho jsem ještě ani nezahlídl. Ale pro případ, že ho budu mít na mušce, mám připravené následující řešení. Založím si firmičku tam, kde nedělají pakárnu s účetnictvím a daně se platí paušálem (pokud možno co nejmenším). A radši adekvátní částku peněz věnuju na něco ušlechtilého, než formou daní financovat parlamentní obědy za 12 Kč, noclehy ve špičkových státních rekreačkách za 50 Kč/noc, tisíce naprosto zbytečných trafik, kde se vymýšlejí akorát byrokratický buzerace ...... pokračovat nebudu, protože bych tady z toho udělal politickou platformu a navíc bych se ještě po ránu naštval...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Břondo,

Na úplný závěr. Ta problematika je velmi složitá a jistě je možní "kličkovat" a některá nestandardní řešení obhájit.

Uvedl jsem , že jde o zjednodušené vysvětlení.

Jistě, máš částečně i pravdu. Dovedu si najít důvody kdy bude pravda opět jiná. Např. pokud budu mít nemovitost zařazenou do majetku v podnikání i tak půjde i u tohoto příjmu z tohoto pronájmu o §7 nikoli §9, tedy ne jen nákup a prodej nemovitostí.

Pokud sjednám opci na prodej auta v „neziskovém“ úmyslu, budu tuto opci danit §10. Můj úmysl nebyl dosáhnou zisku. Jen jsem si pojistil prodej. Prodej se neuskutečnil a tak kasíruji opční prémii.

Tato problematika opravdu není na diskusi.

Dovolím si jen obezřetně naznačit, že pokud začnu obchodovat s komoditami v drtivé většině případů jde o §7 ať jsem či nejsem podnikatel. Přirozeně se všemi důsledky, pozitivními (výdaje, PC programy, cestovné!!, školení), negativními (registrace na FU+min daň, soc., zdrav. poj., atd.)

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Obdivuji všechny diskutující, kteří obětují spoustu času studiem nekonečných paragrafů a daňové problematiky. Častokrát zde padly informace o zakládání firem ve výhodnějších daňových destinacích. Tento způsob je ve světě hojně využíván, je třeba ovšem brát v potaz, že náklady spojené s chodem takovéto firmy nejsou zanedbatelné. Zakládat firmu má smysl až v okamžiku, kdy pravidelné zisky jsou vyšší, než cca 450-500K ročně - to je hranice, kdy se to začne vyplácet....Je zajímavé, že úspěšní tradeři tímto vůbec neztrácí čas a radějí intenzivně studují a testují.

Jak je možné, že některé státy "přežívají" i třeba jen ze 4,5% daně a daňová přiznání dělají samotné finanční úřady(Kypr), takže vlastně není co kontrolovat, jedině, že by kontrolovali sami sebe...Tím pádem se celá daňová byrokratická mašinerie smrskne na minimum. Proč tedy mají firmy(třeba DHL, ČSOB) své pobočky v těchto státech?

Takže pojďme rovněž studovat, ať toho vůbec někdy dosáhneme!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Preji dobry den,
takze mam takove tuseni, ze se tato diskuze dostala do stadia, kdy napady a predstavy zcela prekryvaji skutecnost.

Zvlaste myslenka s aplikaci §7 na prodej automobilu po oprave me docela pobavil (nick Radim - cituji :
"Mám auto a z nějakého důvodu jej do roku od nabytí vlastnictví prodám (nelíbí se mi např.) jde o §10. Pokud jsem jej koupil za účelem opravy a následném prodeji pro zisk, i v jednom, případě, jde o §7, přirozeně s neblahými důsledky."

Ono totiz v tomto pripade ani tak nejde o presun z jedne skupiny do druhe, jedna se o nepovolene podnikani - na podobne "nakupy, opravy a prodej" musite mit zivnostensky list ...

Pokud se nahledne do citace zakona, v §7 priliz moznosti pro zahrnuti komoditnich (...) obchodu neni (opet citace) :
Příjmy z podnikání jsou
a) příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství 7),
b) příjmy ze živnosti,
c) příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů,
d) podíly společníků veřejné obchodní společnosti a komplementářů komanditní společnosti na zisku.

(2) Příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, jsou
a) příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového ...
b) příjmy z výkonu nezávislého povolání ..
c) příjmy znalce, ..
d) příjmy z činnosti správce konkursní podstaty ...

Vse jsem zkratil, nepisu roman ...
Pro rychle nahlednuti i s vyklady (snad neporusuji pravidla tohoto fora, uvedeny server nema s komoditnim obchodovanim nic spolecneho) : business.center.cz

Pro nakup a prodej akcii, futures, ... certifikatu ... v zadnem pripade nemusite vlastnit jakykoliv zivnostensky list - a v tom pripade pro Vas §7 zcela pada (alespon neznam zivnost "Nakup a prodej akcii, ..."). Pokud by tomu tak bylo a vy jste se stavali vlastniky akcii (...) stejnym zpusobem, jakym nabyvate napriklad paletu mineralek, aby je bylo mozne prodat ve stanku (a meli je moznost v nekterych pripadech vratit), zrejme by po Vas broker vyzadoval ICO nebo DIC a kopii zivnostenskeho listu. Osobne jsem se s tim nesetkal ...

Takze ja danim prijmy ze sveho podnikani (OSVC) §7 se vsemi dusledky (prijmy, vydaje, platba socialniho a zdravotniho pojisteni), v danovem priznani za rok 2003 a 2004 jsem prijmy z akciovych obchodu zdanil v "kolonce" "Prijmy z kapitaloveho majetku" a za rok 2005 (asi spravneji) v "kolonce" "Ostatni prijmy".

Jak jsem jiz v predchazejicich prispevcich uvedl - vse po odsouhlaseni FÚ (na urovni vedouciho oddeleni, vse ustne, nic pisemne ...). Ve vsech pripadech se ale nejednalo o velke castky (dosahovaly maximalne cca 10% prijmu z meho podnikani jako OSVC), takze jejich vyse neovlivnila priliz danovy zaklad ani dan - a v pripade chybneho "umisteni" by asi k priliz velke zmene nedoslo.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak tedy již definitivní konec.

Způsob zdaňování komodit nemá nic společného s živnostenským ani jiným oprávněném. Není rozumné plácat něsouvisející skutečnosti.

Jde o příjem dle:
b) příjmy z výkonu nezávislého povolání ..
Jako hokejista, umělec, atd.

A nakonec každý má svoji hlavu, tak ať naloží s daněmi jak chce.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime,
zcela upřímně je škoda, že vaše deklarovaná uraženost vám vydržela pouze den či dva a velmi rychle jste se rozhodl zpátky diskutovat.
Příspěvky, které sem vkládáte nejsou pravdivé a zbytečně tím matete lidi. S Tomášem od začátku tohoto vlákna tvrdíme, že každý by si měl otázku daní vyřešit se svým daňovým poradcem, protože trader by se měl starat o obchodování a daňový poradce o daně, a přesto zde dokázala vzniknout tato obludná diskuze, která nemá ani hlavu ani patu a objevují se v ní podobně stavěné dogmatické nesmysly.

Obchodovat můžete jako fyzická osoba – nepodnikatel, jako fyzická osoba – podnikatel a nebo jako právnická osoba– vše je možné a samozřejmě že podle toho se řídí způsob, jakým se počítají daně. Vy můžete problematiku vidět ze svého pohledu, ostatní mohou fungovat úplně jinak, zcela jednoznačně ale není pravda, že všichni daní příjmy z obchodování jako příjmy z výkonu nezávislého povolání.

Problematika daní není té povahy, aby se o ni vedly podobné hospodské povídačky, kde je každým odborníkem. Opravdu tak doufám, že tento příspěvek byl skutečně váš definitivní jak píšete již po xté a dál již zde lidi na toto téma dál mást nebudete.

Děkuji a všem, kteří v komoditách vydělávají doporučuji v oblasti daní jediné – nechte si daně spočítat daňovým poradcem.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radim:
Doufám, že nenecháte početné fórum traderů v mlžném oparu Vaší teze, že daní na způsob hokejistů a umělců, bez ohledu na to, zda jsou zaměstnanci, podnikatelé či důchodci a uvedete alespoň trochu rozumné zdůvodnění.
Stejně tak doufám, že se veřejně omluvíte za bezprecedentní neomalené výpady vůči provozovateli těchto stránek.
V opačném případě vyjadřuji naději, že toto byl opravdu, ale opravdu Váš skutečný konec. (td)

Méďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...